ТВ Нова

Шефот на грчката дипмоматија смета дека треба да се забрза темпото на преговорите за името ако Македонија сака во 218 година да постигне напредок евроарланските интеграции, истакна Коѕиас на брифингот со дипломатските уредници во Атина. Христо Ивановски
сите 17 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска побара да се донесат соодветни решенија со цел СЈО по истекот на мандатот во 2020 година да функционира во рамки на Јавното обвинителство на Република Македонија за да гони корупција од висок профил. – Законскиот мандат на СЈО не е изминат и затоа сме уверени дека ќе се преземат мерки за имплементација на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор усвоена од Владата на РМ и ова Обвинителство ќе постапува согласно роковите предвидени со Законот за кривична постапка и Кривичниот законик, што е во функција на остварувањето на мисијата за што е формирано ова Обвинителство, истакна Јанева на денешната прес-конференција. Најави дека доколу надлежните институции во рамки на траењето на мандатот на СЈО изнајдат решенија за начинот на кој ова Обвинителство би можело да поднесува обвиненија до судовите, најави дека обвинителите ќе поднесат и други обвиненија и се подготвени да ги застапуваат пред судовите согласно нивната законска надлежност. Јанева ја поздрави ...
сите 73 | | | веќе видена

Потребно е да се изгради национален консензус за името, а многу од тие елементи на национален консензус во моментов не се јасни, порача денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. – Интензивно се работи на градење на консензусот, во кој треба да бидат вклучени, граѓаните, политичките фактори, инстутициите, сите. Процесот е отворен и трае. Важно е тој процес да заврши, бидејќи на тој начин позицијата на Македонија ќе биде посилна, порача Димитров. Тој ова го истакна на денешниот брифинг за европските и евроатлантските интеграции на Македонија, со професорот д-р Флоријан Бибер, директор на Центарот за студии за Југоисточна Европа во Универзитетот во Грац и член на советодавната група – Балкан во Европа (BiEPAG). Ова прашање, според Димитров, има таква природа, поради што не може да се реши без граѓаните. Коментираќи ја изјавата на претседателиот на Собранието Талат Џафери дека Парламентот има легитимитет да одлучи во насока на решавање, наместо прашањето да оди на референдум, рече дека ...
сите 33 | | | веќе видена

Македонија блеска во очите на меѓународната заедница, нагласи денеска премиерот Зоран Заев.Тој смета дека позицијата на земјата никогаш не била подобра и дека е оптимист дека следната година ќе биде клучна за евроинтеграциите.
сите 4 | | | веќе видена

Лидерот на Алијансата Зијадин Села и премиерот Зоран Заев во четврток конечно ќе имаат средба по која треба да разјаснати сите нејасности околу владината коалиција. Иако досега лидерот на СДСМ неколкупати најавуваше дека ќе има средба со Села тоа не се случи бидејќи првиот човек на Алијансата е во САД и се враќа утре. Тема на разговор ќе биде назначувањето на нов министер за здраввтво кој според првичниот договор требаше да им припадне на Алијансата за Албанците.Но, од СДСМ веќе стигнуваат информации дека Венко Филипче ќе биде прв човек на здравството иако Алијансата веќе излезе со нивен предлог Вулнет Ферати. За возврат на Алијансата и било понудено вицепремиерско место за реформи но од Алијансата не покажуваат преговолема заинтересираност. Како што брифираат од партијата на Села сите се отворени, од тоа Алијасата да излезе од владата до тоа сепак да дојде до договор. Излегувањето од владата сепак е последната и најмалку посакувана опција. Покрај преговорите со СДСМ, Села треба да ги разјасни и сите ...
сите 387 | | | веќе видена

Ќе воспоставиме целосен регистар и јавно ќе го објавиме вкупниот број на постојани и привремено вработени лица во јавниот сектор. Регистарот ќе биде јавно достапен и редовно ќе се ажурира. Граѓаните ќе имаат увид на сите вработени во јавната администрација, за секоја институција . Ова го пишува во планот за живот на СДСМ под точката „Итни реформски приоритети на новата влада во првите 6 месеци“. Денеска, речиси осум месеци по доаѓањето на власт и преземањето на должноста Телевизија Нова го праша министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски колкава е бројката на вработени во јавната администрација. Манчевски вели дека нема да има отпуштања во администрацијата, и оти ќе се вработува согласно потребите. Според него, во јавниот сектор недостасуваат инженери, градежни инженери, архитекти и правници. Манчевски рече дека во администрацијата нема доволен број на висококвалификувани луѓе кои можат да ги преземат раководните места. Според него, Министерството треба да го направи Јавната ...
сите 29 | | | веќе видена

Во ова време се испишува најцрната страница во историјата на македонскиот народ и на македонската држава. Ова е време во кое се врши терор и насилие врз граѓаните и врз институциите, заплашување, закани, притисоци и уцени од големи размери, бркање од работа и повреда на елементарните човекови права. Ова е време во кое се врши велепредавство и загрозување на темелните основи на Уставниот поредок во Македонија, време на реваншизам и политичка хајка што го врши СДСМ и Зоран Заев. Владејачката хунта на Зоран Заев монтира монструозен случај на политички прогон на 36 лица за најтешко кривично дело ПРОТИВ ДРЖАВАТА Терористичко загрозување на Уставниот поредок. Брутално се претресувани, приведени и притворени врвни актери, режисери, музички уметници, пратеници, поранешен министер, полицајци бранители и државни службеници. Определен е притвор на 6 пратеници, народни избраници, почитувани и чесни граѓани, доктори и интелектуалци: Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов и Сашо ...
сите 38 | | | веќе видена

Менување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, но и работа на активна транспарентност и негова примена, побараа медиумската заедница и граѓанските организации на денешната јавна дискусија за можни измени на Законот, во организација на министерствата за правда и за информатичко општество и администрација и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата на Република Македонија. Конкретно медиумите и НВО секторот бараат намалување и усогласување на рокот на одговор од институциите, зголемување на капацитетите и ингеренциите за Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер, одговорност за непостапување по барањата од администрацијата и зголемување на списокот на иматели на информации од јавен карактер. Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, рече дека информациите што ги има државата мора да станат јавно достапни и доколку се постигне тоа можеби ќе нема ...
сите 38 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска изјави дека нема да има отпуштања во јавната администрација, а вработување ќе има согласно потребите. Одговарајќи на новинарско прашање, Манчевски рече дека веќе има природен одлив од администрацијата, односно намален е бројот на вработени, а точниот број ќе се знае во март кога Министерството законски треба да даде извештај за вкупниот број вработени во претходната година. Анализите, како што посочи, ќе ја дадат вистинската слика за состојбите во администрацијата. – Ние немаме инженери, градежни инженери, немаме архитекти, доволен број на правници. Немаме доволен број на висококвалификувани луѓе за да ги преземат раководните места во администрацијата, истакна Манчевски, додавајќи дека вработувањата ќе бидат согласно потребите, а самиот процес на вработување ќе биде транспарентен. Во тој контекст посочи дека како Министерство треба да го имплементираат централниот електронски регистар на население, но за тоа, како што рече, во ...
сите 55 | | | веќе видена

Унгарскиот министер за надворешни работи и за трговија Петер Сијарто во интевју за МИА нагласи дека неговата земја ќе ја поддржува Македонија на патот на европската и евроатланската интеграција без разлика кој е на власт. Запрашан за поддршката која поранешниот премиер Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, ја уживаа и додека беа на власт и сега во опозиција од партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Сијарто вели дека двете партии се сестрински во рамки на Европската народна партија и оти тој и Унгарија се добро запознати со, како што рече, напорите кои Груевски ги вложувал во процесите за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО. Не сакаше да коментира дали ВМРО-ДПМНЕ по оставката на Груевски и обидите да се избере нов лидер и да се реформира има шанси да стане вистинска демократска опозиција во Македонија. – Не е фер од моја перспектива да дадам суд за ова. ВМРО-ДПМНЕ е наша сестра партија, во Европската народна партија. Врз основа на резултатите од изборите тој повеќе не е премиер, тоа е волја ...
сите 11 | | | веќе видена

За прв пат по подолго време со реакција се јави организацијата „Протестирам“ која беше најгласна за време на „Шарената револуција“ и протестите против тогашната власт. Протестирам на Твитер“ изразија загриженост за загадувањето на воздухот и велат дека се против како што велат „рудниците на смртта“.
сите 9 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека притворот за уставобранителите мора да биде прекинат, а политички монтираното обвинение за тероризам да биде повлечено. Мора да престанат изживувањата во Истражниот затвор преку нехуманите услови во кои се држат притворените. -Не постои никаква правна основа, ниту какви било аргументи да се бара продолжување на притворот или продолжување на истрагата за измисленото обвинение со кое за терористи беа прогласени уметници, оперски пејачи, режисери, актери, архитекти, доктори, пратеници, полициски службеници и многумина други чиј единствен грев е љубовта кон Македонија, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека Јавното обвинителство наместо по закон работело по насоките на хунтата. -Целиот случај за наводен тероризам е монтиран за потребите на хунтата. Дејствијата кои ги превзема Јавното обвинителство се нелогични и неаргументирани. Не е исполнет ниту еден услов за да се бара и изрече мерката притвор. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во ...
сите 266 | | | веќе видена

Во поголем дел од Македонија утринава температурите се под нулата освен во Гевгелија каде се измерени три степени. Најстудено е во Маврово каде минималната температура е -12 степени, потоа во Лазарополе -11, Крушево -8, Пожаране -7, Дебар -6, Ѓуриште -5, Тополчани и Берово -4, Тетово, Охрид, Прилеп и Претор -3, Битола -2 и Штип, Виница, Демир Капија и Куманово -1 степен. Во Скопје, Струмица и Дојран се измерени нула степени. Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнело во Дојран – четири литри на метар квадратен, а најмалку во Претор, Пожаране, Тополчани, Струмица, Гевгелија, Охрид, Тетово и Битола само еден литар на метар квадратен. Во Македонија утринава преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Наместа има слаби провејувања на снег. Во текот на денот се очекува слично време со повремено провејување на снег особено во североисточните делови од државата. Ќе дува умерен до засилен северен ветер долж Повардарието кој повремено ќе се засилува. ...
сите 309 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позизиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос, пренесува МИА. „Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба. Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грција Панос ...
сите 123 | | | веќе видена

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека може во нив да се уфрлат делови, изјави идерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред Кривичниот суд, коментирајќи ги наводите на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО на денешното рочиште за овој случај. Посочи дека тоа е интересен детал, кој ги потврдува сомнежите за прислушуваните разговори од претходно. – Согласно член 12, став 2 од Законот за кривична постапка тие креирани материјали не може да бидат доказ во судска постапка. Но, под притисок на власта Апелацискиот суд во август донесе спротивна одлука, истите да се користат како докази, рече Груевски. И покрај тоа, како што посочи, нашите бранители побараа да ги имаат и добија одговор дека не може од причина што ако ги добијат можат да се контаминираат. – Ако Обвинителството ги има примено од Зоран Заев, претпоставувате за што станува збор, односно дека е во прашање политички прогон за да ...
сите 139 | | | веќе видена

Водечката ФинТек компанија Credissimo со награда “Сајт на Годината” и нов повисок износ на кредит Credissimo плус до 80.000 денари Повисокиот износ за онлајн кредит веќе е факт. Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, водечката компанија во онлајн кредитирањето Credissimo сега нуди можност за аплицирање на износ до 80 000 денари, наместо досегашните 40 000 денари. Благодарение на новата понуда на компанијата, постоечките и идните клиенти ќе можат да аплицираат за кредит од 6.000 до 80.000 денари, во зависност од нивните потреби. Враќањето на кредитот ќе биде на месечни рати, според индивидуалните можности на секој клиент. Освен повисоката сума која ФинТек компанијата сега ја нуди, нејзиниот сајт беше прогласен за “Сајт на Годината” во манифестацијата во која учествуваат и други реномирани финансиски институции во Македонија. Доделувањето на наградата “Сајт на Годината” организирана од Media Solutions и системот за онлајн реклами keepaneye.mk се одржа на 16.12.2017 година. Со оваа награда ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Унгарија работат десетици илјади, кои што функционираат без никакви пречки или ограничувања. Неодамна усвоивме закон, кој се однесува на невладините кои се финансираат од странство. Кога невладина организација ќе добие одредена сума од странство, обврзана е тоа да го објави на својата веб страница, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.
сите 49 | | | веќе видена

Доктор Мими Кимовска Христова, педијaтар и мајките на децата што бараат зимскиот распуст предвреме да започне поради загадувањето на воздухот ќе дебатираат вечерва во Отворено студио на Тв Нова. Гледајте вечерва со Анита Петровска-Рајковиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров денеска не сакаше да ја коментира изјавата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова дека 70.000 Македонци кои добиле бугарски пасоши се Бугари, и дали тоа е во духот на добрососедските односи. Според него членство во ЕУ ќе ја зголеми атрактвноста на македонкиот пасош и ќе се намали трендот да се вадат пасоши од други земји. Јотова уште вети дека наскоро ќе биде олеснет режимот за добивање на бугарско државјанство. Но, според неофицијални податоци, бројката на македонски граѓани кои имаат извадено бугарски пасоши е над 100.000 а за околу 30.000 процедурата е во тек. Игор Чавески
сите 2 | | | веќе видена

Запрашан дали смета дека изјавата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова дека е во духот на добрососедството за тоа дека 70.000 Македонци кои добиле бугарски пасоши се Бугари, шефот на дипломатијата Димитров вели дека го нема видено нејзиниот коментар, а како одговор ја посочи потребата од што поскора интеграција во ЕУ. – Вистинското решение како да се справиме со тоа што наши државјани аплицираат за пасоши на други земји, на земји членки е да ја зголемиме атрактивноста на македонскиот пасош. Вистински долгорочно решение како да се соочиме со овој предизвик е пасошот на РМ да стане пасош на земја членка на ЕУ. И затоа е многу важно да направиме се што можеме да ја искористиме шансата што се црта полека за 2018 година, рече министерот Димитров.
сите 18 | | | веќе видена

next