ТВ Нова

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги осуди нехуманите услови во кои власта ги држи уставобранителите кои политички беа притворени со монтирани обвиненија за тероризам. -Ваквиот однос на властите кон притворените е директно кршење на човековите права и газење на нивното достоинство и претставува уште еден доказ дека не станува збор за правен случај, туку за класична политичка одмазда кон неистомисленици и луѓе кои не се плашеле гласно да го кажат своето несогласување со актуелните политики. Извршниот комитет одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност за недемократското и репресивно однесување на хунтата на власт и злоупотребата на институциите и целокупниот државен апарат, вклучувајќи ги и правосудните органи. Извршниот комитет ги осуди и обидите на полицијата да ги спречи протестите, со закани и провокации, обидувајќи се да го загуши секое изразување на незадоволство. Ваквите акти не водат кон ...
сите 511 | | | веќе видена

Парното ќе поскапи за околу 30% поради зголемувањето на цените на нафтата и гасот. Според надлежните во фирмата која го снабдува Скопје со топлинска енергија, ова значи дека доколку граѓаните сакаат да плаќаат иста цена за парно како до сега ќе треба да ги загреваат домовите за 30% помалку или во просек за околу 5 степени помалку. Ако сакаат топол дом како што е сега сметките за парно ќе бидат повисоки за околу 30 проценти. Но ќе плаќаат не само оние што се греат на парно туку и оние 12 илјади домаќинства кои се откажаа од услугите на БЕГ. Тие иако се со години исклучени од парно плаќаат и ќе продолжат да плаќаат паушален износ од 500 до 1.200 денари во зависност од површината на станот. Ваква одлука падна и на Уставниот Суд каде што беше обжалено ваквото решение. Објаснуваат дека за оваа иницијатива се решавало уште пред 5 години и уште тогаш таа е отфрлена. За утеха на ислкучените нивните сметки нема да се зголемуваат. Градоначалникот на Скопје вели дека топловодната мрежа е најефтин и најеколошки начин ...
сите 62 | | | веќе видена

Присуството во Собрание не значи дека сум ја напуштил коалицијата „За подобра Македонија”, напиша на Фејсбук пратеникот Панчо Минов. Тој е член на партијата ГРОМ која е дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Минов вчера присуствуваше на расправата на собраниската Комисија за политички систем. Неговите колеги, пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“, не присуствуваат на работата на собраниските тела во знак на протест за нивните притворени шестмина пратеници за настаните од 27 април. Минов вели дека не ја напуштил коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.
сите 17 | | | веќе видена

Од име име и од името на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација-Демократска Партија за Македонско Национално Единство, од името на сите наши членови, поддржувачи од името на целиот македонски народ ги поддржувам луѓето неправедно притворени во овој затвор заради тоа што се патриоти, изразувале патриотски чувства, никого не повредиле, посочи Никола Груевски на вечерашниот протест кој ВМРО-ДПМНЕ го одржува пред Истражниот затвор во Шуто Оризари, а поради притворот на пратеници и уметници за настаните од 27 сприл во Собранието. -Ова што ви се случува вам и се случува на Македонија и не е случајно. Преку вас и преку многу други чекори, очигледно е дека се сака да се скрши и ослабне ВМРО-ДПМНЕ, а преку тоа се сака да се ослабне и духот на Македонецот и патриотскиот дух на секој еден кој ја сака Македонија таква каква што е, со целото срце и душа. Веќе три години се прават удари со кои се сака да се скрши се што е национално, се што ја сака својата држава, се што патриотски размислува. Се што е ...
сите 55 | | | веќе видена

Општина Центар во Буџетот за 2018 година предвидува 490.000 евра за Кошаркарскиот клуб Работнички, додека под ставката за животна средина која се однесува на загадувањето предвидени се 60тина илјади евра. Координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, Зоран Поповски за Телевизија Нова вели дека тие гo поддржуваат финансиското помагање на сите спортски клубови на таа општина, но оти поради големиот проблем со загадувањето, дел од парите предвидени за Работнички треба да се пренаменат за животна средина. Според него, здравјето на граѓаните треба да биде приоритет. Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, пак, за ТВ Нова појаснува дека средствата предвидени за Работнички не се само од општината, туку оти дел од нив се донации. Вели дека средставата за клубот можат и да растат во зависност од менаџерските способности на Управниот одбор и како тие ќе привлечат донации. Во врска со загадувањето Богдановиќ рече дека тие 60тина илјади евра се само во една од ставките кои ќе придонесат за ...
сите 72 | | | веќе видена

Два хеликоптери на МВР минатиот месец биле однесени во Србија каде биле демонтирани и однесени во сервис во Русија, велат од МВР за Тв Нова откако во српските медиуми се појавија информации дека хеликоптери на Ми-17 ќе бидат сервисирани во завод кој немал искуство за ваков вид летала. Српските медиуми претходно објавија информации дека два хеликоптери Ми17 се однесени на сервис во Србија во воздухопловниот завод „Мома Станојловиќ“ во Батајница. Се поставуваше и прашањето дали овој центар има искуство со поправка на ваков вид летала Но, од Министерството за внатрешни работи за Тв Нова велат дека хеликоптерите само привремено биле однесени во Србија за оттаму да се транспортираат во Русија И според информациите на Тв Нова, хеликоптери на МВР навистина се однесени на ремонт, но не во Србија туку во Русија во овластен сервис со кој државата има склучено договор за редовно одржување на леталата. Хеликоптерските единици на МВР на Македонија сега поседуваат имаат два хеликоптери Ми-171 и еден Ми-17В-5. Два ...
сите 9 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека дежурен јавен обвинител заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото каде вчера околу 18 часот беше застрелано 24-годишно момче. – Пукањето се случило во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица „Џон Кенеди“ спроти средното училиште „Цветан Димов“ во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија меѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24-годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Сторителот се дал во бегство, информираат од Основното јавно обвинителство. По наредба на јавен обвинител се подигаат траги од лице место кои ќе бидат предмет на обработка. Издадена е и наредба за обдукција на починатото лице. Основното јавно обвинителство Скопје работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана, стои во соопштението
сите 86 | | | веќе видена

Koмпанијата „Калашников“ почнува со продажба на нов модел од нивно производство ТГ2, направено врз база на автоматот АК-103 КТГ2 се полни со куршуми за ловечко оружје 366 ТКМ. Автентична е по борбеноста, ергономијата и надворешниот изглед. Погледнете го ова на многумина омилено парче оружје.
| | веќе видена

За се во врска со било какви забелешки и за евентуални предлози за промени на веќе изгласаната одлука може да се одлучува само ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе има седница пред одржување на конгресот. На истата седница на ЦК секој ќе може да изнесе свои аргументи и предлози токму пред партиското тело кое ги носи најважните одлуки од овој тип, пишува на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, чиј статус го пренесуваме во целост. Одлуката на извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ за предлог до центрaлниот комитет (ЦК) на партијата за одржување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на ден 22-ри и 23-ти декември во Валандово, како и бројот на делегати беше донесена на седницата на ИК на 03 декември 2017-та ЕДНОГЛАСНО, без ниту еден глас против, откако на 1ви декември јас како претседател најавив оставка во интервју за порталот Курир. Едногласно и без било какви коментари или забелешки од било кој член на ИК. По дискусијата следеше гласањето, на кое СИТЕ членови на ИК кренаа рака и гласаа ЗА без притоа било кој ...
сите 423 | | | веќе видена

Судот во Солун до петок треба да ја соопшти одлуката дали Горан Грујевски и Никола Бошкоски ќе бидат екстрадирани во Македонија. Поранешниот претседател на Комисијата за заштита од дискриминација, Александар Даштевски, како експерт на предлог на адвокатите на Горан Грујевски и Никола Бошковски, денеска беше сослушан како сведок во Судот во Солун, потврди за МИА адвокатот на обвинетите, Петар Василев. – Денеска продолжи со сослушувањето на сведоци. Беше сослушан Даштевски, кој од страна на Судот беше прашуван за правните аспекти на постапката во смисла на меѓународните конвенции и конвенциите за човекови права. Тоа ќе биде и последен сведок во постапката, по што се очекува да биде донесена првостепена одлука, вели Василев. Од одлуката, како што рече, ќе зависи ќе биде поднесена жалба. – Ние очекуваме судот да го одбие барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски, рече Василев. За екстрадиции во Грција, одлучува совет, најчесто во тричлен состав, двајца судии и еден обвинител, на јавно рочиште, освен ако ...
сите 88 | | | веќе видена

Според амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар 60-годишнината на договорите од Рим има две значења – првото дека е почеток на она што е ЕУ сега и второто како Унијата се развивала низ годините и напредокот и постигнувањата на земјите членки и нивните граѓани во изминатите години. – ЕУ не е само за економија и економски развој туку таа се залага и за принципите на човековите права, демократијата, еднаквоста и социјалната вклученост на сите граѓани. Овие принципи на ЕУ сите земји аспиранти за членство треба да ги почитуваат и реализираат особено земјите од Западен Балкан. Како што неодамна рече високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини вратите на Унијата се ширум отворени, а 2018 година преставува единствена можност за секоја земја да направи неповратен чекор напред кон евероинтеграциите, рече Жбогар. Посочи дека ако сите политички партии и етнички групи обединат околу оваа главна цел и кон спроведување на неопходните реформи во судството, јавната администрација, безбедносниот сектор и да се ...
сите 47 | | | веќе видена

Венко Филипче е потврден кандидат за министер за здравство, а се чекаат останатите коалициски партнери да ги достават нивните предлози за останатите испразнети места и сите во пакет како предлог на претседателот на Владата да се достават до Собранието. Ова го посочи портпаролот на Владата Миле Бошњаковски во одговор на прашање на денешната прес-конференција, нагласувајќи дека се работи за технички момент кога ќе се испратат имињата. – Имињата на кандидатите за министри наскоро ќе бидат доставени до Собранието, рече Бошњаковски. Тој потврди дека е предвидено да има референдум доколку се најде заедничко прифатливо решение со Грција и додаде дека преговорите течат и оти во оваа фаза се уште нема видливо решение за проблемот што го има Грција со нашето уставно име. Прашан дали премиерот Заев за Нова година ќе оди во Солун, посочи дека не може да даде прецизен одговори и нагласи дека во моментов се уште се утврдуваат некои детали
сите 366 | | | веќе видена

Уставниот суд денеска ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на членот 66, од правилата за снабдување со топлинска енергија, донесени од Регулаторната комисија за енергетика, со кој всушност беше воведена обврска граѓаните кои не користат парно да плаќаат надоместок. Од Судот велат дека по членот 66 решавале во 2013 година и уште тогаш иницијативата е отфрлена. Иницијативата до Судот е поднесена од Здружението за заштита на човековите права „Но пасаран“. Приближно 12.000 домаќинства исклучени од системот за снабдување со топлинска енергија секој месец плаќаат паушален износ во зависно од површината на станот. Тие веќе неколку години протестираат пред Регулаторната комисија за енергетика. Судот денеска укина член од Правилникот за полагање испит за медијатори, Одлука за утврдување на цени за чистење на снег во Маврови Анови, како и Одлука за поништување на одлука на Советот на Општината Центар за донесување Детален урбанистички план за централното зеленило. Според Судот, Советот на Општина не може ...
сите 97 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Комисијата за заштита од дискриминација, Александар Даштевски, како експерт на предлог на адвокатите на Горан Грујевски и Никола Бошковски , денеска беше сослушан како сведок во Судот во Солун. Во текот на денов се очекува Судот да ја донесе првостепената одлука по барањето на македонските власти за нивна екстрадиција, потврди за МИА адвокатот на обвинетите, Петар Василев. – Денеска продолжи со сослушувањето на сведоци. Беше сослушан Даштевски, кој од страна на Судот беше прашуван за правните аспекти на постапката во смисла на меѓународните конвенции и конвенциите за човекови права. Тоа ќе биде и последен сведок во постапката, по што се очекува во текот на денешниот ден од страна на Судот да биде донесена првостепена одлука, вели Василев. Од одлуката, како што рече, ќе зависи ќе биде поднесена жалба. Одлуката според грчките закони се објавува веднаш, а најдоцна во рок од 24 часа. – Ние очекуваме судот да го одбие барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски, рече Василев. ...
сите 109 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на владеењето на Костас Караманлис, кој беше премиер на Грција од 2004 до 2009 година, два пати прифати сложено име со географска одредница за спорот за името, објави на својот налог на Твитер, поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Каменос коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. – Каменос два пати за време на владеењето на Караманлис гласаше за сложено име, со географска одредница, ерга омнес, што беше национална позиција, прифатена од сите, освен од Лаос, со која заминавме на Самитот во Букурешт, вели пратеничката од опозициската грчка Нова демократија. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, истакна дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на ...
сите 114 | | | веќе видена

Во воздухопловниот завод „Мома Станојловиќ“ во Батајница на ремонт пристигнале два транспортни хеликоптери M-17 кои му припаѓаат на Министерството за внатрешни работи на Македонија, пишува српскиот портал vesti-online.com Порталот уште пишува дека хеликоптерската единица на МВР располага со два хеликоптери Mi-171 и еден Mi-17V-5.
сите 16 | | | веќе видена

Словенечката и хрватската полиција во соработка со Еуропол разбија меѓународна криминална група која места фудбалски натпревари, пренесува Ал Џезеира. Тие се обвинети и за корупција во спортот и за илегално обложување. Засега е утврдено дека се местеле натправари во Македонија, Србија и во Хрватска. Кај групата е пронајдено 35 електронски направии,мобилни телефони, фалсификувани пари, како и 35.000 евра. Истрагата започнала во март, кога словенечката полиција открила дека криминална група создала различни веб-страници, како дел од онлајн платформата за илегални обложувања што се користела за облози на манипулирани спортски настани во повеќе европски земји“. Групата се обложувала на азискиот пазар, каде што им биле гарантиран значителен финансиски ќар со оглед на тоа што знаеле со кој резултат ќе завршат натпреварите.
сите 3 | | | веќе видена

Владата на синоќешната 43-та седница ја усвои одлуката со која автомобилот „Мерцедес“ од околу 600.000 евра што беше во сопственост на Министерството за внатрешни работи, и се дава на трајно користење без надомест на владината Служба за општи и заеднички работи. – Со тоа се создава можност ова возило да биде отуѓено и средствата добиени од тоа да бидат наменети за набавка на болничка опрема, соопшти владината прес-служба
сите 14 | | | веќе видена

Република Македонија е единствена земја во Европа, каде во 21 век има политички затвореници. Се конструираат обвиненија, се монтираат цели случаи, се со цел влевање на страв кај секој еден кој не се согласува со политиките на хунтата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Обвинението кое им се става на товар во целост е апсурдно. Кривичното дело тероризам за кое се товарат е политички производ и служи за дефокус на јавноста од антидржавните политики, економскиот колапс и корупцијата на криминогената банда на чело со Заев. Притворите кои ги побара Јавното обвинителство се неосновани. Не е исполнет ниту еден од законски предвидените услови за изрекување на истите. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во бегство. Тие 8 месеци твореа и ги извршуваа своите секојдневни активности. Сите тие се жртва на една полициска хунта која сака во целост да управува со нашите животи, преку втерување страв во секој еден кој ќе се дрзне да размислува поразлично од нив. Нападот од страна на полицијата под контрола на ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Како што информира владината прес-служба, Предлог-законот ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија, го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов на 1 август годинава во Скопје. Договорот ќе стапи во сила откако ќе биде ратификуван во парламентите на двете земји. Со овој договор кој беше потишан на „Македонски јазик“ според уставот на Македонија и на Бугарски јазик Македонија се откажа од секаква грижа за Македонците во Бугарија но Бугарија го задржува правото да се грижи за Бугарите што живеат во нашата земја. Покрај тоа, Македонија се согласи дека со Бугарија имаме заедничка историја.
сите 55 | | | веќе видена

next