ТВ Нова

Не станува збор за регулирање, туку најмногу за регистрирање и нотификација. Сметаме дека е невозможно да се спроведе регулирање на овој вид медиуми, вели директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) Зоран Трајчевски. – Ние како Агенција имаме нарачано истражување во однос на овие нови медиуми за тоа каква е состојбата споредено со другите држави. Требаше да го плати Агенцијата преку јавна набавка меѓутоа добивме одобрение од Советот на Европа и тие ќе го спроведат во еден краток разумен период, можеби до крајот на првото тромесечје од идната година и тогаш ќе имаме објективно, непристрасно мислење од експерти коишто ќе ни понудат не решение, туку ќе ни дадат слика каква е состојбата на ова поле во другите држави, рече Трајчевски на четвртиот и последен јавен состанок за 2017 година на Агенцијата. Додаде дека се дискутира подолго време за ова прашање, има различни ставови, но има,како што истакна, и минимум прашања за кои постои консензус, а тоа е дека за порталите не е ...
сите 26 | | | веќе видена

Притворањето на пратениците без претходно да им се одземе имунитетот е грешка, во Франција не можам ни да замислам такво нешто -францускиот амбасадор Кристијан Тимоние ја искритикува новата власт. Тој смета дека судската власт мора постапките да ги води со одговорност зашто така се дава слика на Македонија надвор. Мислам дека притворањето на пратениците без претходно да им се одземе имунитетот е грешка. И мислам дека тоа не беше ни посакувано од највисоките власти во државата. И со сета почит кон судската власт, ми се чини дека тие треба да се водат во постапките со чувство на одговорност, зашто така се дава слика на Македонија надвор. Во Франција не можам ни да замислам такво нешто, ама такви настани мислам дека и таму би предизвикале најсилни реакции. Од друга страна, друго е прашањето дали е навистина корисно да се притворат и лица за кои можеби и покрај тоа што имаа период да побегнат од земјата, останаа во земјата Со оглед на тоа дека 36-те обвинети се гонат за дело тероритзам Тимоние истакнува дека во ...
сите 2 | | | веќе видена

Пратеникот од Сојузот на Роми, Амди Бајрам пред почетокот на продолжението на собраниската седница најави дека од денеска во Собранието ќе делува како пратеник на оваа партија, а не како дел од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. – До денеска бев пратеник од Сојузот на Ромите во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а од денеска ќе делувам како пратеник од Сојузот на Роми , истакна пратеникот Бајрам.
сите 48 | | | веќе видена

MOS (Microsoft Office Specialist) натпреварот е наменет за млади лица на возраст од 13 до 22 години, односно за сите ученици од основните и средните училишта, како и студентите на факултетите. Учесниците на овој натпревар ќе имаат можност да ги покажат своите вештини во познавање на Microsoft Office алатките: Word, Excel и PowerPoint (2013 или 2016). Во првата фаза од натпреварот учениците од цела Македонија се натпреваруваат локално по што најдобрите 40 ученици влегуваат во големото финале од каде што се избрани најдобрите претставници. Победниците на Националниот MOS натпревар ќе се стекнат со можност да учествуваат во Светскиот натпревар Microsoft Office Specialist 2017/2018, во Орландо, Флорида каде што ќе ја претставуваат Република Македонија натпреварувајќи се со претставниците на повеќе од 130 земји од светот. Натпреварот се одржува трета година по ред во организација на Certiadria, со поддршка од Семос Едукација, Министерството за информатичко општество и администрација, Град Скопје и Општина Центар, ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Македонија жените се за околу 18 проценти помалку платени од мажите за иста работа и исти квалификации, а помалку учестуваат на пазарот на труд од мажите со околу 25 проценти. Исто така, жените поминуваат околу 2,5 часа повеќе работејќи неплатена работа од мажите. Ова се дел од податоците што ги изнесоа учесниците на тркалезна маса посветена на „Стратегијата за воведување родово одговорно буџетирање – 5 години потоа”. Податоците, сметаат, укажуваат дека постигнатите резултати се недоволни и оти треба да се работи, не само на донесување закони и стратегии, туку и на примена преку соодветно родово одговорно буџетирање. Министерката за труд и социјална политика истакна дека Владата има вистинска, а не само декларативна заложба за подобрување на состојбите во родовата еднаквост, преку родово одговорно буџетирање, кое, рече, е клучниот показател за реалните залагања. – Јас како министер и како координатор за воспоставување родова еднаквост ќе се залагам работите да се прават на вистински начин, што би било ...
сите 52 | | | веќе видена

Архиепископот на МПЦ Стефан вчера во Софија имал средба со бугарскиот патријарх Неофит. Неговата посета на Бугарија не беше најавена и е прва откако МПЦ побара бугарската црква да биде црква-мајка и да помогне во решавањето на канонскиот статус на нашата црква. Како што пренесуваат медиумите во Бугарија Поглаварот на МПЦ, се заблагодарил на сите во Бугарија кои ја поддржуваат желбата на МПЦ да добие признание за својата незавиност и истакнал дека писмото со барањето до БПЦ било едногласно прифатено од Синодот на Македонската православна црква. Тој тврди дека писмото што го испратиле до Бугарската патријаршија едногласно е прифатено од нашиот Свет синод. Според Стефан некои можеби и имаат свое видување, но важно е што решава и вели мнозинството. Ваквото тврдење на Стефан е спротивно од она што јавно го говореа некои од владите на Синодот како Агатангел и посебно владиката Петар кој бил во делегацијата на архиепископот во Софија заедно Митрополитите Наум, Тимотеј и епископот Климент. Претходно Петар и ...
сите 51 | | | веќе видена

Одлуката за барањето на македонските власти за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Македонија е пролонгирана, бидејќи во Судот во Солун нема преведувач на македонски јазик. Судечкиот совет на Солунскиот суд денеска требаше да ја соопшти одлуката за барањето на македонските власти за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Македонија, но како што изјави за МИА адвокатот Петар Василев, нема преведувач да ја соопшти одлуката. Во моментов, како што рече Василев бараат преведувач кој ќе им овозможи во целост да ја разберат одлуката за екстрадицијата. На минатите рочишта како сведоци беа сослушани Василев и Александар Даштевски. Василев посочи дека доколку Судот одлучи позитивно на барањето за екстрадицијата, како одбрана имаат право на жалба до Врховниот суд во Атина, во рок од 24 часа. Да се екстрадираат во Македонија поранешните началници во Управата за безбедност и контра разузнавање, му предложил обвинителот на Советот на судии, според грчката новинска агенција на минатото ...
сите 168 | | | веќе видена

Традиционално на истекот на секоја година Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии МАСИТ ја организира најдобрата забава за ИКТ заедницата на која покрај добрата журка, се случува вмрежување на лидерите во индустријата во еден неформален и опуштен амбиент. Оваа година во концептот на забавата МАСИТ воведе ,,добра” иновација која му претходеше на настанот. Имено, во правец на додавање на посилна општествена вредност МАСИТ иницираше проект за обезбедување и донација на новогодишни пакетчиња за деца од ранливи категории. Поради огромниот интерес на ИКТ заедницата, МАСИТ го издигна проектот на ниво на караван од донации опфаќајќи неколку институции: Државно училиште за деца со оштетен вид ,,Димитар Влахов” Скопје, Дом за деца без родители ,,11 Октомври” Скопје и Заводот за згрижување, воспитување и образование на деца „Ранка Миловановиќ“. ,,ИКТ заедницата е силен двигател на општествени и економски промени преку технологијата, па оттука чувствуваме порив и одговорност да се грижиме за сите ...
сите 13 | | | веќе видена

Никогаш, никогаш нема да се откажеме”, велеше Черчил. И така е. Во минатиот период Република Македонија поминува низ сериозна бура, пропратена со сериозни предизвици, на економски, политички, општествен план. Македонија е зафатена од перманентна политичка криза, чиј крај не се надзира, економија која е на стаклени нозе, мало стопанство кое е во фаза на клиничка смрт, здравство за кое во јавноста се зборува само кога се бележат уништени човечки животи, млади кои немаат надеж, култура во која поделбите и рушењето стануваат главен императив, на сметка на дадените ветувања кои не се исполнуваат, напиша кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по објавувањето на кандидатурата „Погледнете, во општеството не се говори за реалните проблеми, за економијата, за концепти кои ќе ја однесат државата напред, но затоа власта се пресметува со опозицијата, политичкиот реваншизам станува алфа и омега на политичкото делување. А граѓаните бараат излез. Главното прашање кое пристигнува овие денови до мене е ...
сите 14 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна денеска дека за Унгарија, Полска е витален член на групата на централноевропски држави, и поради тоа Будимпешта ќе ги блокира сите постапки за времено одземање на правото на глас на Варшава во Еврпската унија. – Полска е нападната од Брисел поради нејзините судски реформи и е неправедно и пристрасно критикувана. Унгарија нема да поддржи никаков обид за активирање на членот седум од Договорот на ЕУ, што води до воведување санкции, нагласи Орбан. Унгарскиот премиер посочи дека, ЕУ треба да сфати дека е бесмислено дури и да се започнат процедури против Полска, бидејќи Унгарија ќе реагира и ќе постави „несоборлива пречка“ на тој пат. Како што претходно јави МИА, Европската комисија во средата му предложи на Европскиот совет да отпочне постапка против Полска според членот 7 од Лисабонскиот договор, што би можело да доведе до одземање на правото на глас на Полска во институциите ЕУ. Ова е првпат ЕУ да отпочне ваква процедура против држава членка.
сите 16 | | | веќе видена

Јавното обвинителство наместо по закон работи по насоките на хунтата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. – Делото тероризам кое им се става на товар на десетиците македонски патриоти е политичка конструкција . Целиот случај за наводен тероризам е монтиран за потребите на хунтата. Делото кое им се става на товар на десетици македонски патриоти, меѓу кои актери, уметници, режисери, архитекти, лекари и луѓе од разни професии е апсурдно. Дејствијата кои ги превзема Јавното обвинителство се дотолку нелогични и неаргументирани. Не е исполнет ниту еден услов за побарување на мерката притвор според член 184 од Законот за кривична постапка, за луѓето на кои не по закон, туку по наредба на хунтата се наоѓаат во затвор. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во бегство. Тие 8 месеци твореа и ги извршуваа своите секојдневни активности, велат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека овие искрени македонски патриоти се жртва на полициската хунта која се инсталираше на врвот на државата и ги зароби државниот ...
сите 135 | | | веќе видена

На 31 декември Истекува рокот за пријавување за признанието “Најдобар млад научник”. Уште десетина дена имаат можност сите млади луѓе да аплицираат на јавниот повик преку кој се конкурира за избор на најдобриот научник за 2017 година. Најважно од се е кандидатите да поседуваат креативност и да имаат високи достигнувања во научните истражувања.Hri Христијан Ѓорески е минатогодишниот добитник на престижната награда за 2016 година. Овој 29 годишен научник работи во полето на вештачката интелигенција, односно на развивање на алгоритми за обработка на сензорски податоци за градење на интелигентни системи кои што наоѓаат примена во спортот, здравството и грижа на старите лицa. Моментално живее во Лондон, но наградата што ја доби од претседателот е мотивација повторно да се врати во Македонија на факултетот за електротехника и информациски технологии. Сите кои сметаат дека ја заслужуваат оваа престижна титула треба да се пријават до крајот на годината. Право да учествуаат имаат сите млади до 30 години кои во ...
сите 2 | | | веќе видена

Генералното собрание на Обединетите нации, со 128 гласа „за“, 9 „против“ и 35 „воздржани“, на вонредната седница усвои резолуција со која признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД, го прогласи за неважечко. Македонија е една од 128-те земји кои гласаа „За“.Од другите земји од регионот, Србија, Словенија,Албанија и Црна Гора гласаа За,додека Хрватска и Босна и Херцеговина беа воздржани. Претседателот на САД Доналд Трамп, порано месецов направи промена во долгогодишната американска политика, велејќи дека САД го сметаат Ерусалим за главен град на Израел и дека ќе отпочнат процесот на преместување на американската амбасада од Тел Авив.
сите 64 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е единствен кандидат за нов претседател на партијата за кој делегатите ќе одлучуваат на Конгресот кој утре и задутре ќе се одржи во Валандово, дознава Курир од партиски извори. Според извори на Курир, правната комисија на партијата завршила со разгледување и верификација на кандидатурите за претседател на ВМРО ДПМНЕ и утврдила дека само една од двете пристигнати кандидатури е валидна. Заклучокот на правната комисија се очекува вечерва да биде презентиран пред Централниот комитет на партијата во рамки на подготовките за вонредниот конгрес во Валандово. Како што дознаваме, потврдена е кандидатурата на актуелниот генерален секретар Христијан Мицкоски. За втората кандидатура, комисијата утврдила дека е неуредна, односно дека не се исполнети пропишаните услови. Извори од партијата за Курир потврдија дека кандидатот воопшто не доставил листа со потписи од 30 делегати. Неофицијално се работи за Блаже Митрев од Скопје.
сите 477 | | | веќе видена

Без договор заврши средбата помеѓу Зијадин Села и Зоран Заев. Лидерот на Алијансата за Албанците нема намера да се откаже од министерството за здравство кое СДСМ веќе со смета за свое. Според Села само доколку министерот за здравство и натаму го раководи нивен кадар Заев ќе покаже дека не работи по нечии диктат и дека не подлегнува на притисоци. Тој не прифаќа нови позиции за неговата партијата а за понуденото место иронично искоментира дека било вицепремиер за носење бурек. Дека односите помеѓу владините партнери, посебно во албанскиот блок се нарушени потврди и вчерашната изјава на лидерот на ДУИ Али Ахмети. Тој ја нарече Алијансата за Албанците несериозна партија која згора на тоа има само двајца пратеници. ДУИ и Алијансата имаат нерасчистени односи уште од локалните избори поради тоа што СДСМ отворено застана зад кандидатите на ДУИ. Но, со и без Алијансата власта може да го обезбеди потребното парламентарно мнозинство кое и овој пат ќе биде многу тенко и ќе брои 61 или 62 пратеници. Покрај десете на ДУИ, ...
сите 277 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави дека истрагата за случајот „Странски служби“ ќе биде проширена. – Лично бев изненадена од снимките во медиумите. Секоја изјава е добредојдена, рече Јанева одговарајќи на новинарско прашање по завршната конференција на проектот „Набљудување судски предмети од областа на организираниот криминал и корупцијата според новиот Закон за кривичната постапка“. Таа одби да открие дали МВР опремата ја набавило од компанија од Израел, бидејќи станува збор за класифицирана информација. Во случајот „Странски служби“, осомничени се две лица за злоупотреба на службената положба и овластувањето, помошник-министер и началник на оперативна техника на УБК во МВР. Во врска со истрагата за „Друмарина“ што се води за поранешна пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Јанева најави дека истрагата може да се прошири за уште еден пратеник. – Има разговор и за други пратеници. Но, мислам дека Јавното обвинителство на РМ не е спречено да продолжи, а можеби и ќе соработуваме во тој дел. ...
сите 42 | | | веќе видена

Никола Попоски поднел оставка на функцијата член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во пост на својот Фејсбук профил пишува дека останува да членува во останатите тела на партијата, но не и дали ќе поднесе кандидатура за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на претстојниот конгрес. – Оставката од ИК ја поднесов поради разлики во видувањата за изборните резултати, разлики околу начинот на носење долгорочни одлуки и чувството дека тие водат кон внатрепартиски поделби, кои воопшто не ни се потребни. Ценам дека задржување на единство и фокус на повисоки цели мора да биде над било чии лични амбиции. Член сум во неколку партиски републички комисии и тоа во комисиите за надворешни работи, за европски работи и за одбрана, пишува Попоски. Додава дека останува посветен на задржување на единството меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и реализација на заедничките цели во интерес на Македонија и нејзините граѓани.
сите 467 | | | веќе видена

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) ја подготвува својата администрација, заедно со Кабинетот на вицепремиерот Бујар Османи, за предизвиците на Република Македонија на патот на европските интеграции во 2018 година со работилница „Предизвици 2018“, што денеска ја одржа во Струга. – Следната 2018-та е историска година за евроинтеграциските процеси во Република Македонија, кога, како никогаш порано, ни се отвора прозорец на можности за да направиме сериозен исчекор и, конечно, да ги затвориме прашањата за ЕУ и НАТО, изјави Османи на отворањето на работилницата. Тој додаде дека СЕП, неговиот Кабинет, но и целата структура на администрацијата е потребно да се подготви за предизвиците што ги носи 2018 година, како година во која ќе се носат клучните одлуки од телата на Европската Унија во однос на европските интеграции на Република Македонија. – Доколку успешно ги адресираме предвидените реформи, но и согласно успешноста во адресирањето на отворените политички прашања, постои сериозна можност уште во 2018 ...
сите 22 | | | веќе видена

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од с. Елевци, општина Центар Жупа, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“. Во текот на октомври минатата година, пријавениот набавил еротски фотографии од малолетничка со која порано бил во љубовна врска, а потоа се обидел да ја уценува барајќи и други такви фотографии. Во момент на револт од прекината љубовна врска, Р.А. дел од фотографиите, преку социјалните мрежи, ги испратил на нејзиниот татко, како и на повеќе роднини и пријатели. При проверка на мобилен телефон сопственост на пријавениот, биле пронајдени неколку еротски фотографии од оштетената.
сите 185 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари со коментар на Фејсбук одоговори на превирањата во владината коалиција и на улогата на ДУИ.Таравари прашува како е можно ДУИ цело време да биде поштедена иако долги години беше дел од владата заедно со ВМРО-ДПМНЕ. „Каде се реформите во ДУИ?!Албанците ја казнија, правдата сега мора да ја заврши својата работа, инаку 60% од Албанците кои се преставувани од Алијансата и Беса ќе се почувствуваат повторно предадени оd„реформистичката” заевистичка влада! Премиерот треба да знае дека Албанците треба да имаат свој глас, гласот што самите го одбрале, а не глас повеќе игра како што свират од македонската страна како на пример ДУИ, која зачудувачки е партијата која ги поврзува Заев и Груевски, овие двајца немаат ништо заедничко меѓу себе, освен нивната етничка припадност и ДУИ“-стои во дел од коментарот на Таравари.
сите 352 | | | веќе видена

next