ТВ Нова

Алијанса за Албанците , сепак останува во Владата.Околу четири часа траеше состанок на Централното собрание во Гостивар, по кој Зијадин Села изјави дека не се повлекуваат од извршните позиции. Но, Села вели оти и натаму не се откажуваат од Министерското место во здравство,односно бараат да остане договорот со кој беше формирана Владата. Тој нагласува дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. Сепак останува неизвесно дали пратениците на Алијанса ќе го поддржи изборот на новите министри во Собранието.
сите 246 | | | веќе видена

СДС седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија. СДС ветуваше реформи, а донесе деструкција.Реформите кои ги најавуваше СДС испукаа како балон. Инситуциите наместо во служба на граѓаните се ставени во служба на хунтата, се злоупотребуваат законите со цел изживување со политичките неистомиленици, велат во опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните на Република Македонија во 21 век видоа што значи хунта. Антидржавни договори, политички прогон на неистомисленици, монтирани судски случаи, криминал на улиците, здравство без министер, сомнителни тендери на претставници од власта, загаденост на воздухот од невидени размери и непотизам се одликите на хунтата во Македонија. Граѓаните заслужуваат демократија. Граѓаните имаат потреба од институции кои го спроведуваат законот, а не злоупотребуваат. Граѓаните заслужуваат правна држава базирана на современите демократски принципи. Хунтата ја уништува демократијата и правната држава, мислејќи дека ќе помине неказнето . ВМРО-ДПМНЕ потенцира ...
сите 165 | | | веќе видена

Европската народна партија (ЕПП) на својот официјален „Твитер“ профил му го честиташе изборот на Христијан Мицкоски за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -Честитки до Христијан Мицкоски за неговиот избор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На Македонија и треба силна опозицијата во парламентот за заеднички да се преземат неопходните реформи и да се решат проблемите кон евроатлантскиот пат, велат од ЕПП. ЕПП е најголемата политичка партија на ниво на Европа, со најбројна парламентарна група во Европскиот парламент. Таа преставува најголемата и највлијателна политичка партија на повеќе одлучувачки нивоа во Европската Унија
сите 311 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски има шанса да остави свој печат во ВМРО. Треба да му се даде шанса, напиша на својот ФБ профил поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски. -Христијан Мицкоски од сите имиња што беа кандидати за претседател на ВМРО-ДПМНЕ сепак е најнекомпромитиран, неизвалкан со афери, најенергичен и конечно најхаризматичен. Христијан има шанса да остави свој печат во Вмро. Треба да му се даде шанса , напиша Георгиевски.
сите 296 | | | веќе видена

Деновиве во Грција најгласни противници на државниот врв во врска со преговорите за името се Дора Бакојани и Кирјакос Мицотакис.Станува збор за брат и сестра чии татко е поранешниот премиер на Грција Константинос Мицотакис. Тој беше на чело на Грција од 1991 до 19993 година кога всушност беше наметнат овој спор за нашето уставно име.Во времето на Мицотакис се случи и грчката економска блокада. Бакојани беше главна за време на грчкото вето во Букурешт а пак нејзиниот брат сега е на чело на Неа Демократија и е главен кандидат за иден премиер на Грција.
сите 137 | | | веќе видена

Откако изминативе денови, односите помеѓу владината коалиција и Алијансата за Албанците не беа во најдобар ред, за што беше потребна и средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алијансата, Зијадин Села, екс-министерот за здравство, Арбен Таравари, упати остра критика кон Заев на својот Фејсбук профил. Објавата на Таравари дополнително ги потврдува шпекулациите дека тие ќе излезат од Владата, бидејќи Министерството за здравство сметаат дека им припаѓа нив според договорот за влада. Ја пренесуваме во целост објавата на поранешниот министер „ Ова е една изјава која сум принуден да ја кажам заради еден смешен рефрен кој се повторува често пати како оправдување од страна на премиерот Зоран Заев. Заев кажа дека Министерство за здравство е дадено на Алијансата поради мене како личност. Кога го слушнав ова првпат, ми дојде многу жал за него. Поради недостаток на реално оправдување за насилното одземање на Министерство за здравство тој прати една незрела вест. Смешно! Кога видов дека кутриот премиер го ...
сите 243 | | | веќе видена

Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е млад, перспективен кадар на партијата. Неговото досегашно богато работно искуство е надополнето со преку 100 научни трудови, а добитник е и на повеќе меѓународни награди и признанија за иновации. Партиципирал во изработка на редица меѓународни развојни проекти од областа на енергетиката и мехатрониката. За стручноста и капацитетите на новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ говори и фактот што АД ЕЛЕМ во соопштение во минатата година напиша „Електрани на Македонија“ може да има само придобивки од искористувањето на стручениот, професионалниот и меѓународно признат капацитет на Христијан Мицкоски кој ќе ја продолжи и унапреди развојната политика на компанијата. Учествувал во изработка на редица меѓународни проекти од областа на енергетиката и мехатрониката, а во 2001 година е избран за најдобар дипломиран студент на Машинскиот факултет во Скопје. Неговата академска надградба продолжила на универзитети во Германија и Италија каде магистрирал и докторирал, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците денеска ќе одлучува дали и натаму ќе остане дел од власта или пак оди во опозиција.Ваквиот развој на настаните се наметна откако веќе е јасно дека кадар на Алијансата нема да го раководи министерството за здравство.Тоа го објави и премиерот Заев а беше познато и по нивната средба завчера. Села не беше задоволен што му е одземен ресор што им припаѓа ним и дека не држат оправдувањата дека тие го добиле здравство само поради квлитетите на Арбен Таравари.Села не се задоволи и со понуденото место вицепремиер за реформи кое го спореди со министерство за носење бурек и го „отстапи“ на ДУИ. Централното собрание на партијата треба да одлучи во кој правец ќе се движи партијата.Отоврени се и двете варијанти, да останат во владата или пак да ја напуштат но да ги поддржуваат законите кои се во интерес на Албанците и на евроатланските интеграции на земјата.
сите 221 | | | веќе видена

Руските комичари Алексеј Столјаров и Владимир Кузњецов ја насамарија амбасадорката на САД во Обединетите нации, Ники Хејли.Тие дошле до нејзиниот број , претставувајќи се како полскиот премиер и започнале да ја распрашуваат за актуелни теми во светот како Украина и Сирија. Но, најинтересно е што тие ја прашале каков е ставот на САД за состојбата во Биномо. Иако таква земја не постои амбасадорката имала подготвен одговор дека ја следат состојбата и загрижени за влијанието на Русија во таа островска земја. Слушнете го овој разговор на популарните прангери..
сите 28 | | | веќе видена

Македонија мора да оди напред. Корупцијата, политичките притисоци, политичката одмазда мора да стане минато, изјави новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по неговиот избор. -Македонија мора да има брз и ефикасен правосуден систем, а не уценет и зависен каков што е сега. Правичноста е најбитна. Судиите наместо да бидат мета на политички притисоци, треба да бидат почитувани и добро финансиски стимулирани за да може да се отпорни на обиди за корупција. Оние кои ја делат правдата мора да бидат независни и непристрасни. Граѓанинот треба да има достап до правдата брзо и ефикасно, без огормни трошоци, без бирократија, а полицијата професионална и почитувана. Мора да растат платите на граѓаите, клучот е во развојот на економијата, рече Мицкоски. Во надворешната политика планот 369 на актуелната влада нема резултат, рече тој, нема реални подобрувања во ниту една сфера од клучните области. Со секој залудно изгубен ден ЕУ станува се подалечна цел. -Младите ја губат перспективата, додека нивните врсници од ...
сите 286 | | | веќе видена

Oперската пејачка Ана Дурловски, сопруга на притворениот Игор Дурловски, светски познатиот оперски пејач, се пожали за време на неодамнешните гостински настапи во Штутгарт и Дрезден на политичка репресија врз граѓаните во нејзината татковина Македонија. -Народот во Македонија се плаши- рекла 39-годишната уметничка на маргините на претставата во „Ариоданте“ во Државната опера во Штутгарт. -Не постои владеење на правото или слобода на печатот во балканската држава, само политичка репресивност. Време е меѓународната заедница да ги отвори своите очи за авторитарните тенденции на земјите кои се стремат кон ЕУ. Игор Дурловски, кој е исто така пејач (бас) познат во западните земји до пролет беше уметнички директор на операта во Скопје, а од ноември е во притвор под сомнение за тероризам. Вкупно 36 лица беа уапсени на крајот од ноември за „заканување на уставниот поредок и безбедноста преку тероризам“ -пишуваат германските медиуми. -Сигурна сум дека тој е невин- рече Дурловски за нејзиниот сопруг, кој е познат и во ...
сите 118 | | | веќе видена

Атина и Скопје имаат одлична можност да го решат прашањето за името во 2018 година. Лидерството и добрата волја од владите на двете земји се охрабрувачки, истакна Брајан Хојт Ји, заменик помошник државен секретар на САД во интервју за грчката новинска агенција АНА – МПА. – Лидерството и добрата волја што неодамна ги изразија двете влади за ова прашање се охрабрувачки. Преговорите ќе бидат тешки, и двете страни мора да прават компромиси , но изгледа првичните разговори со посредништво на специјалниот пратеник на Обединетите нации Метју Нимиц беа конструктивни, истакнува Ји. Тој го охрабрува и позитивниот тон што го гледа кај премиерот Зоран Заев во спроведувањето на реформите и подобрувањето на односите со соседните земји. Оцени и дека локалните избори поминале во клима на почитување на основните слободи. Ји во интервјуто рече „не постојат такви планови“ во однос на шпекулациите дека тој би бил нов американски амбасадор во Скопје. – Белата куќа е единствено надлежна за тие прашања и нема соопштено ништо ...
сите 20 | | | веќе видена

Всушност причината за спроведената операција за промена на владата, е токму тоа, отпорот на ВМРО-ДПМНЕ кон налетите за промена на името и идентитот по терк на јужниот сосед, а со цел остранување на пречката за побрзо заокружување на геостратешкиот план за членство на Македонија во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ, што како цели и намера, беа и сеуште се и цели и намера и на ВМРО-ДПМНЕ, но ние сакавме тоа да биде со фер компромис и решение за името, а не со диктат. Затоа се направи преврт и се донесе СДСМ која има ветено дека по секоја цена ќе го реши ова прашање, изјави Никола Груевски на Конгресот во Валандово. -Пред некој ден во разговор со повеќемина, поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски шеговито направи една компарација и илустрација, при што потсети дека низ годините научил да ги дешифрира пораките на министрите за надворешни работи, па вели кога сегашниот МНР на Македонија на прес конференција со колегата од Грција вели ,,се надевам дека ќе ја препознаете новата можност,, тоа ...
сите 15 | | | веќе видена

Ќе завршам со извинување до сите Вас во партијата и до сите граѓани за сите ненамерно сторени грешки, независно дали биле кон поединци или биле дел од владините или партиски политики, рече Никола Груевски на Конгресот во Валандово. -Многу работев. Енормно многу. И заедно со мојот тим во раководството на партијата и во владата, со кој заедно ги носевме одлуките, сигурно правевеме и грешки. Јас никогаш не ветив дека нема да имам и некои грешки. За некои денес веќе сме свесни, за некој можеби сеуште не. Како одминува времето дознавам и за некои злоупотреби кои се правеле во време на ВМРО од поединци а за кои не сум бил свесен, и со ова несакам да посочувам поединци, си знаат самите тие кои се, но сакам да подвлечам заради историјата за да биде кажано како важно. Ветив многу работа и резултати, а кој работи тој и греши. Верувам дека новиот претседател и новото раководство како и секој мудар човек, ќе ги продолжат и ќе научат многу од нашите добри практики и работа, но и дека ќе ги избегнат моите и нашите грешки. ...
сите 63 | | | веќе видена

Ќе останат да ми ѕунат засекогаш зборовите на едни странски врвни експерти во политички кампањи кои ни помагаа во последната изборна кампања, и кои ден по првиот круг на локалните избори дојдоа кај мене да ми го кажат нивното видување на изборниот процес и кои при крајот на кратката елаборација ми рекоа: господине претседателе, една работа сакаме да ви ја кажеме лично која не е пријатна, а тоа е дека додека синоќа доаѓаа изборните резултати кои беа неповолни, во салата во која бевме триесетина луѓе, ваши најблиски соработници, гледавме тага на лицата на многумина од нив, но бевме изненадени што кај еден дел од вашите најблиски соработници видовме среќни лица, среќа која неможеа да ја сокријат, рече досегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во Валандово. банкарскиот сектор и брокерската работа, и 4 години посветив по 15 часа во министерството за трговија, една година, и уште три во министерството за финасии со бројни капитални проекти зад мене, како денационализацијата, воведувањето на ДДВто и ...
сите 51 | | | веќе видена

Не постои јазик во Европа што е прогласен за службен на државно рамниште, а да се зборува или да се учи произволно, по волја, вели академик Катица Ќулавкова во нејзиното гостување во емисијата “Отворено Студио“ на Тв Нова. Таа додава дека државниот јазик е административен, работен и е задолжителен јазик кој треба да го учат сите граѓани во основно и средно образование. – Во собранието од лани се наметнува реторика на ултиматум на зборување на албанскиот јазик и користење како работен јазик во собранието. Претекот на зголемување на правата на јазикот на 20 % популација да се наметне како втор едноважен државен јазик . Во нивната декларација поаѓаат од ставот на конститутивна нација. Според уставот и според преамбулата само македонскиот народ се именува како народ а сите други заедници или етноси се наметнуваат како делови од народ . Претензијата за признавање на албанскиот народ како конститутивна нација всушност и наметнува и признавање на албанскиот јазик за втор државен јазик, вели Ќулавкова. Таа додава ...
сите 224 | | | веќе видена

Груевски како и 411 делегати присуствува во Валандово на изборот на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а како единствен кандидат е кандидиран досегашниот генерален секретар на партијата Христијан Мицкоски. Тој со овации беше дочекан во Валандово.
сите 344 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев изјави дека предлозите за испразнетите министерски места се испратени до Собранието на Република Македонија и оти предлогот на Алијансата за Албанците за министерското место за здравство бил неприфатлив. Во гостувањето на „Ноќно студио“ на телевизија Телма, Заев рече дека на никој од коалиционите партнери не му следува министерство по приоритет и оти Алијансата за Албанците го добила министерството за здравство поради Арбен Таравари. Заев оцени дека станува збор за незгодна ситуација имајќи ја во предвид целокупната соработка со Зијадин Села и тоа што Села бил заедно со него на 27 април, но оти како премиер има поголема одговорност. За предлогот за министер за здравство да биде назначен Венко Филипче, премиерот Заев смета дека станува збор за човек којшто ќе ги спроведе реформите во здравството.
сите 277 | | | веќе видена

Во Домот на културата во Валандово денеска од 11 часот ќе продолжи со работа 16. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој што се очекува да биде избран новиот претседател на партијата по оставката на Никола Груевски. Синоќа, на првиот ден од работата на највисокиот партиски орган присусустваа 411 од вкупно запишаните 544 делегати со што беше исполнет статутарниот услов за работа на Конгресот. Согласно дневниот ред од 16 точки, денеска меѓудругото треба да има обраќање претседателот во оставка Груевски, а потоа ќе биде презентирана програмата на единствениот кандидат за претседател Христијан Мицковски, кој ја извршуваше функцијата генерален секретар на партијата. За да биде избран за претседател, Мицковски треба да има мнозинство од вкупниот број делегати. Тогаш, согласно конгресната агенда, Мицкоски ќе има обраќање пред делегатите. Синоќа, пред почетокот на конгресот, Мицковски рече дека им подава рака на неговите партиски неистомисленици, меѓу кои и Илија Димовски и Антонијо Милошевски, кои не присуствуваа на когресот, ...
сите 346 | | | веќе видена

139 луѓе годинава го загубиле животот во сообраќајна несреќа. На територијата на Македонија регистрирани се 7.330 сообраќајки, од кои 122 биле со смртни последици, покажуваат податоците од јануари до ноември на Републичкиот сојуз за безбедност на сообраќајот. Засега податоците покажуваат дека има пад во бројот на сообраќајки со смртни последици и загинати лица во однос на 2016. година. Па така, во минатата година во 150 незгоди со смртни последици загинале 165 луѓе. Податоците покажуваат дека 51,2 отсто од возачите во Кочани не поседуваат возачка дозвола од соодветна категорија, додека во Кратово 7,3 проценти возат со времена забрана за управување на моторно возило. Податоците на РСБСП кои се однесуваат на бројот на возачи кои управуваат нерегистрирани возила покажуваат дека во Пехчево 100 отсто од возилата се регистрирани, додека 26 проценти од возилата во Прилеп се нерегистрирани. Безбедносниот појас најмногу го користат возачите во Пехчево, додека 91,3 отсто штипјани не го користат. Кацига најмногу ...
сите 71 | | | веќе видена

next