ТВ Нова

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека за тоа дали пратениците ќе учествуваат во натамошната работа на Собранието, треба да се праша новото раководство на партијата. – Партијата има нов лидер и ново раководство и за тие прашања обратете се кај нив, рече Груевски одговарајќи на прашање денеска пред Кривичниот суд. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не учествуваат во работата на Парламентот, како револт поради тоа што беа уапсени нивните колеги кои учествуваа во настани во Собранието на 27 април.
сите 290 | | | веќе видена

Воздухот во последното деноноќие во Скопје најзагаден бил во Лисиче и кај Ректоратот. Мерните станици регистрирале највисоки концентрации во Лисиче во 21 часот од 577 микрограми на метар кубен, а кај Ректорат се регистрирани 532 микрограми во 22 часот. Според мерењата на станиците на Министерството за животна средина и просторно планирање највисоките концентрации во Лисиче се регистрирани во текот на ноќта кога се движат над 500 последнователно три часа, по што паѓаат под 500 во наредните четири часа, но остануваат на високо ниво над 400. Утрово нивото на ПМ10 честичките се на 178 микрограми на метар кубен. На мерната станица кај Ректорат се измерени највисоките концентрации во 22 часот, по што се намалуваат и достигнуваат до 130 утрово, но на последното мерење се повторно зголемени и изнесуваат 309 микрограми. Во Карпош најзагадено било во 22 часот со измерени 313 микрограми, а утрово е 142 микрограми, во Гази Баба се движеле од 149 до 358, а утрово во 9 часот се 112 микрограми на метар кубен.
сите 210 | | | веќе видена

Братот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај е еден од 60 Албанци кои ќе бидат судени во Специјалниот суд за Косово. Даут се терети дека бил главен организатор на Радоњичкото езеро каде биле ликвидирани 39 Срби. Косовскиот претседател Хашим Тачи кој исто така е можно да се најде меѓу обвинетите изјави дека Судот е голема неправда кон Албанците и кон ОВК.
сите 79 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците ќе остане конструктивна и по излегувањето од Владата ќе гласа за сите закони кои се важни за интеграциите на државата во Европската унија и НАТО, за општеството и за граѓаните, рече генералниот секретар на партијата и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари во вечерашната емисија „Ноќно студио“ на ТВ Телма. По денешната најава на лидерот на неговата партија Зијадин Села дека остануваат во владината коалиција до донесување на законот за употреба на јазиците, Таравари кажа дека во Владата влегле со кренати глави и оти сакаат да излезат повторно горди. – Животот продолжува, таква е политиката. Одиме во опозиција и со најголема гордост ќе продолжиме да бидеме позитивни опозиционери за општеството, наведе Таравари и додаде дека нивните двајца пратеници ќе гласаат за законите што се за доброто на граѓаните и државата и оти ќе ги критикуваат сите слабости и недостаоци на Владата. Не прецизираше дали би коалицирале со БЕСА, а не исклучува можност за соработка со ВМРО-ДПМНЕ, ако, како што ...
сите 256 | | | веќе видена

Десетици учесници во настаните од 27-ми април, уметници и пратеници неосновано се ставени во притвор. Додека премиерот е целосно недопирлив за правосудните органи. Притисокот не запира кај органите за прогон и пресудување, туку продолжува и во установите за притвор. Притворените се изложени на нехуман однос, престојуваат во ќелии со температури под нулата, полни со мувла и со неисправни прозорци во сред декември. Презумпцијата на невиност овде е непознат поим. Правата на луѓето во истрага неоткриена категорија, велат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека прогонот кој се врши е невиден за демократска Европа. Човековите права гаранитрани со Европската конвенција за човековите права се кршат на секој чекор. СДСМ ги зароби институциите. На удар е секој еден граѓанин. -Овој прогон мора да запре. Македонија мора да стане демократска држава, со цврсто загарантиран принцип на владеење на правото, потенцираат од партијата.
сите 153 | | | веќе видена

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изврши примопредавање на кабинетот на новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му посака успех во работа на новоизбраниот претседател Мицкоски, истакнувајќи дека членовите на ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните очекуваат мудрост и разум во одлучувањето, како и решителност во справувањето со предизвиците наметнати од Владата, пред се економското фијаско што и се случува на државата, безидејноста на власта, загрозената слобода и заробената држава. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски посочи дека водењето на ВМРО-ДПМНЕ преставува голема чест и предизвик, дека ќе биде максимално насочен кон исполнување на очекувањата и креирање на понуда за она што се очекува од ВМРО-ДПМНЕ да биде одговорна опозиција и жесток критичар на сите неразумни политики од владата. Приоритет ќе биде зајакнувањето на партијата, а силното ВМРО-ДПМНЕ ќе преставува фактор во креирањето на стабилна иднина на државата, заштита на ...
сите 304 | | | веќе видена

Зијадин Села од Алијансата за Албанците изјави дека ќе бидат дел од Владата се додека не се гласа за законот за употреба на јазиците. „Од тој момент Алијансата за Албанците ќе престане да биде дел од ова владеење кои има добиено прекар реформска влада, а од ден на ден се уверуваме ние, па и сите граѓани граѓани дека останува машина за перење на гревовите, на криминалите и на окупираните политичари кои се дел од власта“, рече Села. Села уште еднаш повтори дека не го прифаќа понуденото вицепремиерско место за реформи. Тој на прашањето како го коментира назначувањето на новиот министер за здравство порача дека премиерот Зоран Заев лаже дека се работи само за пополнување на испразнето место во Владата, туку се работи за нејзино реконструирање.
сите 197 | | | веќе видена

На почетокот на седницата беа констатирани оставките на претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски, потпретседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца, како и на членовите на ДИК Атанас Урумов, Игор Милев, Субхи Јакупи, Виолета Дума, Сашо Срцев и Силвана Бонева. Ним, како што наведе претседателот на Собранието Талат Џафери, им престанува функцијата и ангажманот во ДИК на лично барање, а пред истекот на мандатот
сите 235 | | | веќе видена

Собранието денеска со 62 гласа за, еден воздржан и ниту еден против, го избра доктор Венко Филипче за нов Министер за здравство во Владата. На седницата присутни вкупно беа 69 пратеници. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа.
сите 98 | | | веќе видена

Оперската пејачка Ана Дурловски, сопруга на оперскиот пејач Игор Дурловски кој неправедно е во притвор поради настаните во Собранието од 27 април, по настапото Штутгартската опера даде интервју за германскиот медиум Клајне Цајтунг кој интергрално ви го пренесуваме. МАКЕДОНИЈА: ОПЕРСКАТА ПЕЈАЧКА АНА ДУРЛОВСКИ ИСКУСУВА ДРАМА ОТАДЕ СЦЕНАТА Сопругот на Дурловски, кој исто така е оперски пејач, се наоѓа во истражен притвор поради сомнение за тероризам. „Кај луѓето во Македонија се чувствува страв“ – вели таа по еден настап во Штутгарт. Повеќекратно наградуваната оперска пејачка Ана Дурловски добро ги познава драмите на оперската сцена – но во моментов политичката реалност во Македонија е нејзина лична трагедија. На маргините на нејзиното гостување во Штутгарт 39-годишната оперска пејачка со жалење говори отворено за репресиите кон оние кои размислуваат поинаку во нејзината татковина. „Кај луѓето во Македонија се чувствува страв“, вели таа по својот настап во операта „Ариоданте“ во Градската опера на Штутгарт. ...
сите 13 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците нема да го прифати понудената потпретседателско место во владата.Извори во партијата велат дека за тоа не постои ни најмала можност и покрај тоа што во саботата беше донесена одлука и натаму да бидат дел од владата. Оттаму велат дека одлуката за останување во владата ја донеле по долго размислување иако поголем дел од членството и од највисоките органи биле за тоа да се излезе. Во Алијансата за Албанците биле свесни дека и со нив и без владата ќе го има потребното мнозинство и дека нема ништо да постигнат. Напротив, со таквата одлука ќе го отвореле патот ДПА да влезе во владата што било желба на ДУИ. Токму лошите односи со ДУИ и можноста ДПА да влезе во владата било главната причина што Алијансата одлучила и натаму да остане во владата и покај тоа што го загуби министерството за здравство. Од партијата велат дека нема да го поддржат изборот на Венко Филипче но оти ќе продолжат да ги поддржуваат законите кои се поврзани со рефорите во судството и евроинтеграцијата на земјата што е ...
сите 199 | | | веќе видена

Вработените во МЖ Транспорт на денешниот состанок се договорија да не ја спроведат претходно донесената одлука утре да го прекинат железничкиот сообраќај поради најавата дека во текот на неделава ќе им биде исплатена во целост ноемвриската плата, изјави за МИА Душко Чакаровски, претставник на машинскиот персонал во МЖ Транспорт ад Скопје. Раководството на МЖ Транспорт заедно со Владата, како што наведе Чакаровски, најдоа сили да го решат нашиот долгогодишен проблем со исплата на платата и веруваме дека ќе биде исплатена во текот на неделава во целост. Пред околу две недели вработени во МЖ Транспорт целосно го блокираа железничкиот сообраќај, со што издејствуваа исплата на втората половина на платата за октомври, а најавија дека повторно ќе го активираат протестот доколку до 25 декември не им биде исплатена целата плата за ноември. Владата во петок минатата недела соопшти дека се обезбедени пари за исплата на ноемвриската плата во МЖ Транспорт ад Скопје, откако на седница ги прифатила одлуките за заем на ова ...
сите 28 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 22. седница со 61 глас „за“, еден воздржан и ниту еден против го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител. Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од опозицијата. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област. Повеќе од 15 години работел како судија по кривични предмети, а во еден мандат раководел со Основниот суд Скопје 2, а има и работно искуство од над 12 години како јавен обвинител и седум години во областа на извршување на кривичните санкции. Јовески во 1979 година станува приправник во Републичкиот Секретаријат за правосудството на Социјалистичка Република Македонија. Од 1987 година бил судија во Општинскиот суд Скопје 2, во 2003 година е избран за заменик јавен обвинител, а од 2015 година е член на Советот на јавните обвинители на РМ. Досега оваа функција ја извршуваше ...
сите 88 | | | веќе видена

Прашањето со името треба да се реши. Северна, Горна или Нова Македонија, за тоа народот треба да си каже. За мене Северна, Горна и Нова е прифатливо, изјави вицепремиерот Кочо Анѓушев во саботното издание на емисијата „Стадион“ на Канал 77. Според него, решавањето на името е и внатрешно прашање и тоа се поврзува и со економијата, бидејќи ако за економски просперитет треба покрај економски мерки да има и владеење на правото и стабилна политичка состојба, а за тоа Македонија треба да биде членка на ЕУ и НАТО. – Сите предуслови за тоа да можете да го направите е да најдете решение и компромис за името. Свесен сум дека тоа мора да се реши. Оваа Влада има капацитет и отвореност да разговара на оваа тема, гледаме дека има позитивни сигнали и од меѓународната заедница, вклучително и од грчката страна. Црвената линија за којашто не треба да се попушти е идентитетот, македонскиот идентитет, јазикот… и дека за името треба да направиме една одредница којашто ќе биде интернационално прифатлива. Значи јас сум на мислење ...
сите 20 | | | веќе видена

Судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев е одложено за 29 јануари следната година, бидејќи предметот не е пристигнат од Апелацискиот суд кој се уште не одлучил за жалбата за ПИ-мерките во овој случај. Додека за функционери од ВМРО-ДПМНЕ има рочиште секој ден, за Заев се одложува постојано. – Ние баравме изземање на судијката и се надевам дека брзо ќе се донесе одлука за да може да продолжи судскиот процес – рече Заев денеска пред Кривичниот суд. На прашање што очекува од Апелација, Заев одговори дека очекува жалбата да биде прифатена, но како и да одлучи Судот ќе ја почитува одлуката. Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе ја разгледува жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, која бара видеоснимките од посебните истражни мерки (ПИМ) да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“, во кој Заев е обвинет. Последната седница во Апелацискиот суд беше одложена бидејќи судијата известител за овој случајот е ...
сите 63 | | | веќе видена

Запрашан дали ќе има нова средба со Зијадин Села, лидерот на Алијанса за Албанците, Заев рече дека повеќе од месец разговараат за ова прашање. – Се надевам дека ако нивната одлука е да останат во Влада, тоа значи прифаќање на потпретседател на Владата на Република Македонија за реформи, изјави Заев. Посочи дека ниту Арбен Таравари, ниту Зијадин Села го информирале и тој слушнал од медиумите за неговата одлука да оди како кандидат за градоначалник. – Се работи за политичка партија која што има две пратенички места. Министерството за здравство е еден од најважните ресори во владата и во моментот кога беше понудено при концепирање беше дадена и заради кандидатот. Ние го понудивме местото потпретседател за реформи имајќи го предвид дека навистина е млада партија што ќе сака да се докажува. Верувавме дека тоа може да биде прифатливо за нив, рече премиерот.
сите 206 | | | веќе видена

Хунтата на власт по директива на Зоран Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички неистомисленици. На удар се чесни и искрени патриоти, чиј единствен грев е што си ја сакаат сопствената држава . Десетиците притворени македонски граѓани не се терористи, туку луѓе со реноме, углед, чест, достоинство и долгогодишни кариери кои никогаш не сториле никакво делло кое се коси со законот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Хунтата продолжува да се изживува со нив и во истражниот затвор. Притворените се оставени на минусни температура во ќелии со мувла во кои што нема греење, а прозорите се распипани. Ова нечовечно и бездушно постапување на хунтата на власт мора да заврши. Овој политички прогон мора да запре, граѓаните заслужуваат правна држава, слобода и еднаквост за сите, стои во партиското соопштение и се додава: ВМРО-ДПМНЕ бара- 1.Безусловно запирање на сите овие процеси на политичкиот прогон. 2.Итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДС. 3.Итно ...
сите 150 | | | веќе видена

Стабилни политички партии како ВМРО-ДПМНЕ и како СДСМ, значат и стабилност за Република Македонија. Завршувањето на конгресот на нашиот политички опонент и изборот на нов лидер треба да претставува перспектива и за државата, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Очекувам конструктивен процес во Парламентот и критичен осврт од опозицијата. Можам само да му посакам среќа на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и заедно сите да му ја мислиме за Република Македонија , изјави Заев, прашан како го оценува изборот на Христијан Мицковски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Прашан дали има најава за средба со новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Заев рече дека немаат ништо разоварано, но дека првата прилика кога ќе има потреба од средба би прифатил и би поканил. Прашан дали очекува ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието, Заев рече дека очекува корегирање на одлуката и враќање во Парламентот, заради тоа, како што рече, пред него има многу сериозни прашања за одлучување. – Учеството на опозицијата е неопходно за да имаме нормални и ...
сите 34 | | | веќе видена

Битолчанецот Р.Г. (40) го загуби животот во сообраќајна несреќа што синоќа се случи на регионалниот патен правец Битола-Могила. Од СВР-Битола информираат дека сообраќајната несреќа се случила кај местото викано „Туланата“ кога возачот Р.Г. управувајќи со своето патничко моторно возило марка „Ауди-А“ од непознати причини излетало од патот, по што паднало во каналот, а од здобиените повреди, возачот Р.Г. починал на местото на сообраќајната несреќа. Екипи на СВР-Битола и основното Јавно обвинителство извршиле увид и наредена е обдукција за утврдување на причините на несреќата што синоќа се случи на регионалниот патен правец Битола-Могила
сите 92 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. – Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови да Ви го честитам големиот празник на Христовото раѓање – Божик. Празнувајќи го Божик ние се потсетуваме на еден од најзначајните моменти во историјата – денот кога Синот Божји поради љубовта кон човештвото се отелотвори и стана човек. Поистоветувајќи се со нас, Христос ни овозможи и ние да се поистоветиме со Неговите заповеди – да имаме љубов кон Бога и солидарност кон нашите ближни, да простуваме за да ни се прости, да бидеме милостиви заради милоста што веќе ни е укажана. Рождеството Христово – Божик како еден од најсветлите и највозвишените денови во христијанството треба да не поттикне кон меѓусебно разбирање и почитување како услов за успех на општеството. Со таа мисла, упатувам искрени желби за мир, љубов и заедништво, бидејќи само така ќе успееме да изградиме просперитетна иднина и ...
сите 58 | | | веќе видена

next