ТВ Нова

Министерот за надворешни работи на Србија се пожали дека во Европската унија трпат критики што го користат уставното име кога и се обраќаат на Република Македонија.Тој во емисијата „Кирилица“ рече дека во Европската унија, а посебно Грција се лутат поради тоа а Македонија за возврат гласа за прием на Косово во Унеско. Дачиќ е убеден дека во Македонија постои едно антисрпско расположение но дека Србија е земја која најмалку ги оспорува македонските работи, како што се име, идентитет и јазик.Капак на се , се заговара да се донесе резолуција каде се бара Србија да биде означена како земја која извршила геноцид врз Албанците. Односите помеѓу Македонија и Србија се на принципот топло-ладно а особено беа затегнати за време на настаните во македонскиот парламент каде беа забележани дипломати вработени во српската амбасада во Скопје. Обид за подобрување на односите имаше за време на посетата на премиерот Заев на Белград каде беше истакнато дека двете земји ги врзува искрено пријателство и дека сите несогласувања и ...
сите 19 | | | веќе видена

Ослободување од работни обврски на бремените жени, лицата постари од 60 години, како и лицата со хронична астма, прележан миокарден инфаркт или мозочен удар, без разлика на возраста, со препорака на матичен лекар, е една од мерките која од утрово стапи во сила по добиените информации од УХМР за квалитетот на воздухот кој последователно повеќе од два дена е надминат над дозволеното, односно над 200mg/m посебно на мерните станици во Лисиче, Ректорат и Тетово каде достигна и до 600mg/m. МЖСПП овие мерки ги предлага согласно заклучокот на Владата на РМ на 40. седница во кои се предлага реорганизација на работното време и лицата кои работат на отворено да работат од 11 до 17 часот. Во мерките се препорачува Министерството за здравство да ја задолжи Службата за итна медицинска помош да доставува Информација до ИЈЗ за број на повици според дијагноза на МКБ10, пол, возраст, место на живеење-општина, за времетраењето на епизодата на алармантно загадување на воздухот на дневна основа се до завршување на епизодата и ...
сите 202 | | | веќе видена

“До денеска, скоро еден месец нема инсулин. Скоро еден месец некои си поигруваат со судбините на над 50.000 граѓани зависни од инсулин од кои 500 се деца”, алармираат од Здружението на лица со дијабетес „Шеќерче-Лолипоп“ од Велес. Во отворено писмо до премиерот Зоран Заев бараат тој лично да се ангажира и да преземе итни мерки за средување на состојбата. „Се изнаслушавме разноразни изговори и изјави, кои ама баш ништо не му значат на шеќерот(гликемијата во крвта) во нашите тела, на она што нас, граѓани на оваа држава – татковина, не уништува не по наш избор или определба, туку тоа ни го одредила судбината. Време е Вие лично да се ангажирате и дејствувате! Уште еднаш од Вас бараме да ставите моментален крај на инсулинската криза во државата! Инсулин да стасува до секој што му е потребно, а истовремено да донесете системско решение со кое нема да се овозможи следна криза, која и сега мислиме дека е наметната“, се вели во писмото до Заев. Од Влада, пак, негираат дека имало инсулинска криза. Македонија е на ...
сите 54 | | | веќе видена

Во првата половина од следната година се очекува првите штитеници од Демир Капија, со кои се работи во претходните четири месеци, да ја напуштат оваа институција и да се згрижат соодветно надвор од институцијата. Ова го најави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска одговорајќи на новинарски прашања на доделувањето на новогодишите пакетчиња на деца сместени во институции под надлежност на ресорното Министерство. – Процесот на деинституционализација или процесот на трансформирање на големите нехумани институции е почнато. Во фокусот се децата во „Демир Капија“ и бебињата од Битола како прв излез и потоа ќе се оди група по група и сите да добијат соодветно сместување, рече министерката Царовска и додаде дека ќе се направат обиди големите институции да се трансформираат до 2020 година и да нема ниту една таква. Појасни дека во заводот во „Демир Капија“ веќе се работи четири месеци. Со децата работи тим од дополнителни 15 негуватили и стручни лица, кои работат на нивно осамостојување, и се ...
сите 58 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев за новогодишните празници ќе оди во Грција на покана на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, потврди владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешниот редовен брифинг со новинарите. – Премиерот Заев ќе оди, но посетата ќе биде во форма на приватна посета, значи нема да биде официјална државна посета, изјави Бошњаковски
сите 93 | | | веќе видена

Вработени во три државни инспекторати скоро три месеци не можат да земат плата зашто нивните директори, кои се единствени овластени потписници станаа градоначалници. Станува збор за Државниот градежен инспекторат, Државниот комунален инспекторат и Државниот пазариштен инспекторат. Вработените би можеле да стапат во штрајк доколку за празниците не добијат плата поради неодговорното однесување на Владата. Претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани, УПОЗ, Пеце Грујовски за Плусинфо вели дека утре се очекува да има средба со премиерот Зоран Заев, на која ќе сезборува за новите директори на овие три инспекторати. Прашањето е од суштинско значење за вработените, но станува збор за технички проблем, кој очекуваме да биде решен , ИЗЈАВИЛ Грујовски. Според него, засега не е донесена одлука за штрајк, но доколку така одлучат членовите на синдикатот тогаш не е исклучена и таквата опција. Тројцата в.д директори на инспекторатите Борјанчо Мицевски, Ивица Димитров и ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонската дијаспора реагира на изјавата на вицепремиерот Кочо Анѓушев дека за него се прифатливи додавките „северна”, „горна” и „нова” за името на државата, оценувајќи ги како навреда за Македонија и за македонскиот народ. „Лигата на Американски Македонци го осудува македонскиот вицепремиер Кочо Анѓушев за изјавата дека тој е подготвен да прифати Северна, Горна или Нова Македонија како име за Македонија. Г-дин Анѓушев смета дека е неопходен компромис за името на Македонија за Македонците да им се приклучат на ЕУ и на НАТО и оти македонските власти имаат одговорност да најдат решение за спорот за името. Сепак, г-дин Анѓушев апсолутно греши – како висок владин претставник, г-дин Анѓушев има одговорност да го брани името на Македонија по секоја цена и да не го разменува за илузии за економски можности и безбедност”, се вели во реакцијата на здружението на македонски иселеници во САД
сите 51 | | | веќе видена

Изминуваат веќе 30 дена од неправедното притворање на невини луѓе, само заради политичка одмазда. Денес правосудните органи имаат можност да ја исправат неправдата и да ги прекинат неаргументираните притвори за фабрикуваното обвинение за тероризам,велат од ВМРО-ДПМНЕ Денес судот има можност да покаже дека не е само слеп извршител на нечии нарачки и дека одлуките ќе се носат единствено врз база на правни аргументи. Фактите велат дека без никаков доказ, без ниту едно сторено дело претходно, уметници, оперски пејачи, архитекти, режисери, глумци, доктори, пратеници, полициски службеници, мајки на малолетни дечиња беа прогласени за терористи. Срамот да биде поголем судот им определи притвор ценејќи дека тие може да го повторат делото, да избегаат или да влијаат на истрагата, а сите немаа сторено ниту некаков прекршок во изминатите пест месеци, исто како што немаа сторено ништо и пред 27-ми април. Судството и правниот систем не смеат да функционираат со двојни аршини, еден за Зоран Заев, а друг за сите останати ...
сите 154 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев синоќа присуствуваше на присуствуваше на свеченоста по повод избор на спортист на годината. Стратешка цел на Владата, според него, во спортот е да се зголемат средствата за спорт и да се гарантира и брани неговата самостојност и развој. Заев, цитирајќи го НБА кошаркарот Мајкл Џордан, рече дека спортот, исто како и животот, е полн со предизвици и постојано дава нови шанси. – И животот, како и спортот е полн со предизвици и дава шанси, одново и одново, за шут, за погодок, за успех, нели? Успех е, да: топката во кошот, во голот, стрелата во целта. Но, уште поголем успех е желбата, волјата, истрајноста, вложени во тој напор, што води до моментот на тој, кош, гол, погодок. И не помал успех е и подадената топка, препознаената шанса дека тогаш кога некој од нас не може, некој друг до нас може, рече Заев. Според премиерот, спортските лекции се животни лекции, а спортските искуства се животни искуства. Оддаде почит, како што кажа, на успесите на спортистите, тренерите…со кои тие не прават среќни ...
сите 19 | | | веќе видена

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан оцени дека 2025 година, како датум за евентуален прием на одделни кандидати од Балканот во ЕУ, е реална, но амбициозна цел. – Претседателот на Европската комисија ја наведе, за некои кандидати, 2025 како можен датум за пристапување. Ова е реално, иако амбициозно, рече Хан во интервјуто за виенскиот дневен весник „Курир“.
сите 39 | | | веќе видена

Светиот архиерејски синод на Македонската правосалвна црква-Охридска архиепископија го прифати извештајот за почнатите разговори на црковните комисии на МПЦ и на Бугарската православна црква и донесе став разговорите меѓу двете црковни комисии да продолжат, изјави портпаролот на Синодот, г.Тимотеј по синодската седница која се одржа денеска Тој е дециден дека главното барање до БПЦ останува Македонската православна црква да добие автокефален статус. Повеќемина владици на Синодот брифираат дека најважното прашање кое јасно ќе треба да им се стави дознаење на владиците во Бугарија е дека мора да се внимава на тоа дека ние сме пособен народ, посебна држава и посебна црква. Во писмото што неодамна го испрати бугарскиот патријарх Неофит до верниците во Македонија никаде не се споменува признавање на афтокефалноста на македонската православна црква што беше едно од главните барања на писмото што го упати Синодот на МПЦ до Бугарската црква во кое се бараше БПЦ да стане црква на МПЦ и со тоа да ја застапува пред ...
сите 25 | | | веќе видена

Инцидентите во македонското Собрание, на 27 април годинава, земаа една невина човечка жртва. Нероденото бебе на 37 годишната Елена Доцевска Божиновска, која како вработена во Парламентот, на тој кобен ден, била на своето работно место. Стравот за својата безбедност и стресот кој го преживеала, и ја ускратиле среќата да се радува на нов живот, споделен со двете дечиња, кои секој ден ја чекаат мајка си да заѕвони на домашното ѕвонче. Нејзиниот сопруг, Игор Божиновски, со насолзени очи, вели дека денот не е ден, без неа. Секојдневно мора да ги лаже нивните две мали дечиња, дека мајка им е на работа. Елена во моментот е 26 дена во затвор. Обвинета е за тероризам, заедно со 35 други лица, вклучително и пратеници, актери, пејачи, доктори, кои, во супстандардни услови во истражниот затвор, чекаат да започне судскиот процес. Самата Елена, а и нејзиниот сопруг, велат дека нејзината душа е чиста, а главата исправена. Дури и да била виновна за некое дело, вели Божиновски, кој воедно е и адвокат, притворот е мерка која ...
сите 27 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба во Владата со премиерот Зоран Заев. Како што истакна по средбата, разговарале за неколку теми и дека иако имаат различни ставови по многу прашања, дискусијата мора да продолжи. -Отворивме прашања на неколку актуелни теми што се случуваат во државата. Нормално, за неколку од темите имавме различни мислења и различни аргументи. Ги аргументиравме своите позиции и јас и господинот Заев. Во овој момент е добро да се отвори еден ваков процес, добро е да се дискутира. Она што е во интерес на граѓаните и Република Македонија не треба да претставува табу-тема ниту за опозицијата, но повторно ќе кажам тоа го напоменав во многу наврати, дека конструктивноста не е само во едната насока, конструктивноста мора да биде двонасочна улица. Во тој дух ќе продолжиме и во периодот кој што следува, јас тука немам никаква дилема. Се разбира, ние сме претседатели на различни политички опции, на различни политики, логично е да имаме различни ставови по многу прашања, ...
сите 156 | | | веќе видена

Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата, смета претседателот Ѓорге Иванов. – Овој предлог-закон, додаде тој, го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија. Кога ќе се прекршат големите закони, не добивате ниту слобода, ниту анархија. Наместо тоа, добивате многу мали закони, за да го оправдаат кршењето на големите закони, рече Иванов. Неговата одлука за законот, рече, се заснова врз дадените писмени гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Тој, посочи Иванов, мора да биде во согласност со Уставот и усогласен со македонските закони. – Јас сум претседател на сите граѓани и сакам унапредување на употребата на јазиците на сите заедници, вклучително и на албанскиот јазик, истакна Иванов. Ги повика лидерите на сите парламентарни партии прво да ги слушнат експертите и да направат квалитетен закон што нема да биде ...
сите 44 | | | веќе видена

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ уште не одлучиле дали ќе се вратат во собраниските клупи. Новиот лидер на партијата, Христијан Мицкоски заедно со пратеничката група даде изјава пред Собранието, од каде порача дека сите опции се отворени и дека конечната одлука ќе ја соопшти по завршувањето на попладневната средба со премиерот Зоран Заев. „Имаме нов координатор на пратеничката група – тоа е Влатко Ѓорчев, откако Илија Димовски се повлече“, рече Мицкоски. Тој негираше дека Димовски се повлекол поради незадоволство и за причините за одлуката упати да се побара одговор од него.
сите 200 | | | веќе видена

Премиерот Заев за прв пат денеска ја спомена можноста да се организираат предвремени избори. Тој објаснува дека Владата ќе постои се додека има мнозинство во Собранието. Тој е свесен дека уште при формирањето на Владата се знаело дека мнозинството ќе биде тенко. Доколку остане без него, Заев вели дека ќе се обиде со прегрупирање на силите. Ако и таа опција не излезе, Заев вели дека избори не ни бегаат заедно со претседателските во 2019 година.
сите 235 | | | веќе видена

Треба да внимаваме правдата да не ја сведеме на политички реваншизам и лична одмазда. Бидејќи, одмаздата води кон нова одмазда, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во годишното обраќање во законодавниот дом. – Неопходно е да биде утврдена одговорноста и за оние кои го предизвикале насилството во Собранието на 27 април. Кој постапил спротивно на Уставот и законот треба соодветно да одговара. Но, одговорноста не смее да се генерализира. Освен обврски, граѓаните имаат и права кои мора да се почитуваат – правото на одбрана, имунитет и пресумпција на невиност кои се во основата на секоја демократија. За жал, видовме пратеници со лисици без симнат имунитет и граѓани од „Заедничка Македонија“ обвинети за тероризам. Не можам, а да не ги поддржам оние кои повеќе од два месеци на мирен и достоинствен начин искажуваа грижа за државните интереси на Република Македонија. Бидејќи, дел од нивните барања беа и мои барања, истакна претседателот Иванов. – Барањето на граѓаните е помирување наместо ...
сите 162 | | | веќе видена

Празниците наближуваат, џебовите се празнат. Еуфоријата е најприсутна низ скопскиот плоштад и трговските центри кои се преполни. Се купува храна, облека и подароци. Се трошат од 1000 до 10.000 за пречек на 2018 година. Сепак, се чини дека оваа нова година ќе ја дочекаме со поскромна празнична трпеза со надеж дека следнава календарска година ќе ни биде финансиски поуспешна. Додека постарите веќе ги прават последните подготовки за новогодишното мени, младите мака мачат какви повогодишни подароци да купат. Во едно се на иста линија – ќе трошеле помалку пари за прослава од лани зашто не им се фрлало толку пари за една ноќ. За граѓаните што имаат доволно слободни денови и малку подлабок џеб, можат да избираат – или да отпатуваат во некое туристичко место во соседството, поминувајќи ја најлудата ноќ на плоштад, или пак богато да се најадат и напијат во рестораните во Скопје чие мени се движи околу 2.000 денари. Сепак поголемиот дел од граѓаните поради тенкиот буџет ќе ја дочекат 2018 година во комфорот на своите ...
сите 11 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет во предметот на СЈО „Тракторија“ денеска задоцни на судење, односно дојде во судот 15-тина минути откако судијата Горан Бошевски го одложи судењето за 31 јануари. На излегување од судот тој обвини дека судиите различно постапуваат во случаите што се водат против него и против Заев во истиот суд. – Денешното рочиште се одложи и како што може да се види во случајот на Заев судиите му се извинуваат што го малтретираат да дојде на рочиште и ги закажуваат рочиштата на многу долги периоди, во овој случај имаме различна ситуација, рече Груевски пред судот. Прво, како што истакна, измислија причини за истраги, а потоа и обвиненија без каква било основа. – Потоа, кога видоа дека нема никакви докази, а имаат обвиненија, почнаа да вршат притисоци врз судии. На некој начин давањето на 15 судии на Совет за факти за разрешување требаше да внесе страв кај судиите и веројатно внесе кај некои од нив, рече Груевски. Посочи дека бил извршен и притисок врз Апелацискиот суд да ...
сите 51 | | | веќе видена

next