ТВ Нова

Не постои никаква правна аргументација уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и останатите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од страна на органите на прогонот е само ширење на страв и обид за сузбивање на секоја критичка мисла. Нивното притворање е притисок врз нив и нивните семејства, но и порака до сите оние кои би се обиделе да кренат глас против деструктивните и антидржавни политики на власта. Притворените не се терористи, туку жртви на политички прогон. Додека Заев е привелигирана странка во сите постапки против него, за обичните граѓани не важат ниту основните човекови права гарантирани со Уставот и меѓународните конвенции, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека кршењето на законите и процедурите од страна на правосудните органи при апсењето на лицата од 27-ми април го потврди и Народниот правобранител. -Полицијата при ...
сите 244 | | | веќе видена

Руските војници ќе добијат опрема со која едноставно ќе бидат непобедливи.Во новиот ситем наречен „Воин“ ќе биде вграден интегриран екзоскелет, микроробот и беспилотни средства за надзор на територијата. Едниците ќе можат да извршуваат најсложени операции во секакви услови.Со еден збор, вистински командоси.
сите 2 | | | веќе видена

Премиере, Вашата најнова изјава дека првото полугодие од 2018-та година е одличен период за решение на Името е крајно вознемирувачка и депресивна за македонскиот народ, затоа што на сите ни се јасни намерите на Вашата влада да го помести Името од своето автентично исконско лежиште, онака како што го бараат тоа Брисел, Вашингтон и Атина како услов за влез во ЕУ и НАТО. Сите Ваши изјави и изјавите на некои Ваши министри (Никола Димитров, Бујар Османи, Кочо Анѓушев…) речиси безрезервно ја најавуваат таа катастрофа на македонскиот колективен идентитет, кој е запечатен со неколку милениумски континуитет, за што сведочи и најзначајниот антрополошки и културолошки документ за западна јудео-христијанска цивилизација Библијата. Премиере, со право се прашуваме дали Вие и Вашата влада навистина знаете што е тоа име и идентитет, зошто не само човекот и народите, туку и предметите имаат свои имиња од кои, најмногу од нив, го црпат својот идентитет. Знаете ли зошто Бог им ги подарил имињата, во тој контекст, на луѓето, ...
сите 3 | | | веќе видена

Новиот министер за здравство Венко Филипче вети дека во иднина нема да се случи инсулинска криза во Македонија. Според него, проблемот бил во процедурата за набавка на инсулин, поради што ќе се прават корекции. Филипче вели дека во моментот нема инсулинска криза, откако вчера здружението на лица со дијабетес „Шеќерче-Лолипо“ од Велес испратија отворено писмо до премиерот Зоран Заев, барајќи тој лично да се ангажира и да преземе итни мерки за средување на состојбата. Еден од клучните проекти што министерството планира да ги реализира е надградување на електронскиот систем мој термин за да се подобри квалитетот на здравствената услуга. Филипче кажа дека биле обезбедени пари за зголемување на платите за пет отсто на сите здравствени работници во втората половина на 2018 година, како и дополнителен износ на средства за дежурствата за докторите и сестрите во Клиничкиот центар и во сите болници во државата. Телевизија Нова го праша министерот како граѓаните може да му веруваат ако претходно ставил потпис за ...
сите 81 | | | веќе видена

Од утре се укинува бесплатниот превоз во јавниот превозМерката беше воведена вчера поради загаденост во изминатите два дена. Само што стапија мерките на сила градските власти решија да ги укинат. Мерните станици денеска забележуваат помала загаденост иако таа повторно е над горните граници.
сите 147 | | | веќе видена

Оваа Влада се што затекна како можен криминал го процесуираше до Обвинителството. По мои информации се работи за десетици и десетици потентцијални предмети за истрага од страна на Јавното обвинителство кое што секако ќе каже дали има некаде основани сомневања за отворање можни судски постапки за било кој што потенцијално се огрешил пред закон, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратенички прашања во Собранието. Тој истакна дека во државата законот мора да важи еднакво за сите и оти никој не смее да помисли да влијае врз носењето на правосудските одлуки. – Зборувам отворено ако сака нека е од СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците, ВМРО, Беса, од сите политички партии во државата, законот мора да важи еднакво за сите. Нема да има ни „П“ од правна држава ни „Р“ од реформите ако се обидеме макар да помислиме некого да го заштитиме исправен пред правдата, истакна премиерот. Тој додаде дека судиите и обвинителети се дожни да носат одлуки согласно Устав и закон и согалсно сопствено убедување. – Убеден сум дека ...
сите 60 | | | веќе видена

Акцијата ,,Биди DELL (дел) од хуман проект” успешно ги обедини купувачите, партнерите и општествено – одговорните залагања на компанијата ИТД Дистрибуција во предновогодишната активност преку која од секој купен Dell лаптоп од моделите Inspiron, XPS, Alienware се издвојуваа средства за набавка на новогодишни пакетчиња за деца од ранлива категорија. Обезбедените пакетчиња, кои ги надминаа проектираните очекувања, се дистрибуираа на преку 200 дечиња од различни ранливи категории преку организацијата Црвен Крст, како и во Заводот за рехабилитација на деца и младинци со интелектуална попреченост. ,,Ова е донација на купувачите на DELL лап топи, за чиј одзив сакам од срце да им заблагодарам! Среќата на овие дечиња нема цена, а на нам како компанија и на нашите купувачи ни дава стремеж да работиме за општо добро и во иднина” – истакна Круме Јанковски, генерален директор на ИТД Дистрибуција. Во серијата на донации и претпразнично дарување, дечињата возвратија со искрени насмевки, радост и надеж за подобрување на ...
сите 11 | | | веќе видена

Повеќе клучни проекти што ќе бидат во интерес на пациентите, но и на здравствените работници, најави денеска на својата прва прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. – Уверени сме дека имаме капацитет и дека мораме здравствениот систем што сега фукционира на работ на издржување да го трансформираме во европски модерен здравствен капацитет. Имаме човечки капацитет, знаења и за тоа што ни недостасува подготвени сме да се надоградиме, рече Филипче. Посочи дека еден од клучните проекти ќе биде надградување на електронскиот систем „МојТермин“ и целта им е да се подобри квалитетот на здравствената услуга и да формираат интегриран здравствен систем во кој ќе има контрола и на потрошувачката и на вистинските потреби. Инициравме, појасни, да започне формирање на регистри на сите болести во Република Македонија. Министерот нагласи дека времетраењето на прегледот ќе го договорат со директорите на клиниките и институциите, затоа што секоја струка е специфична и ќе инсистираат клиниките да примат ...
сите 104 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува и убеден е дека опозицијата ќе се вклучи во работата на парламентарните тела и заседанија од 9-ти јануари следната година, за кога ќе биде закажана продолжение на седницата за законот за јазици и избор на уставни судии. Џафери на денешната средба со новинарите кажа дека во 2018 година на Македонија не и требаат нови избори. Според Џафери, политичката криза во Македонија заврши пред шест месеци. – Очекувањата се дека треба да се надминат сите превирања внатре во политичките партии и првите работни денови во новата година, од 9-ти јануари па натаму, Собранието да биде во полн состав, со учество на опозицијата и сите политички партии, имајќи ги предвид и нивните претходни изјави дека ќе бидат присутни. И особено за реформските закони, во контекст на очекувањата од Извештајот на ЕК и напредокот на Република Македонија, изјави првиот парламентарец. Џафери очекува 2018 година да биде со редовен тек на работа. – Тоа и го посакувам и го очекувам од политичките партии, ...
сите 73 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека не работи по ничии диктат и дека сегашната опозиција додека била на власт била толку зависна од амбасадорите што предвреме дури им го праќала дневниот ред од работата на владата. – Зошто некому би му одговарала силна и стабилна Србија каде премиерот и претседателот ќе имаат голема поддршка. Тогаш не можат да не управуваат како кукли во Театар.Ние не го праќаме дневниот ред во ниту една амбасада.Не прашувам ниту еден амбасадор што да изјавам-вели Вучиќ за Телевизија Пинк.
сите 9 | | | веќе видена

Притворените наместо да бидат ослободени и да бидат со своите семејства тие добија продолжување на притворот, вели Влатко Ѓорчев.Тој беше гостин во вестите на Тв Нова каде говори и за новиот претседател на партијата и средбата со премиерот Заев. Разговорот го водеше Наум Стоилковски.
сите 4 | | | веќе видена

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, испрати честитка до новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Честитки за Вашиот избор за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Вашето стапување на оваа важна функција доаѓа во време на голема можност за напредок на Македонија во насока на аспирациите за безбедност, просперитет и инклузивна демократија, целосно интегрирана во НАТО и Европската Унија. Како најголема опозициска партија во Собранието, го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ да игра конструктивна улога во зајакнувањето на демократските процеси и владеењето на правото, како и унапредување на односите со соседите“, стои во честитката.
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев како очекувани ги оцени оставките на функционерите од Алијансата за Албанците на државните функции. – За мене е логичен чекор заради тоа што Зијадин Села на состанокот во мојот кабинет беше дециден дека не прифаќа потпретседател на Влада за реформи. Сепак остави можност да дискутираат во партијата, а тоа го направија. Се понадевав дека ќе останат во Владата и дека ќе доразмислат за понуденото место, но веројатно конечно се откажале од прифаќањето на понудата, а согласно тоа ги прави чекорите за повлекување на своите луѓе, рече Заев одговарајќи на прашање по промоцијата на финалната верзија на Планот за економски раст.
сите 92 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините претставници. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на седницата посветена на пратенички прашања. Ова решение е донесено по одлуката на Кривичниот суд за продолжување на притворите на осомничените за насилствата на 27 април во Собранието, меѓу кои и за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Премиерот Зоран Заев, вчера изјави дека очекува пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието и да присуствува на оваа седница. Доколку не дојдат, како што рече, седницата ќе биде многу кратка, бидејќи нема намера да им одговара на пратениците од владејачкото мнозинство. За денеска е закажано и продолжение на 22 седница, на чиј дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, по скратена постапка и ...
сите 128 | | | веќе видена

Кривичниот суд повторно се стави во функција на неправдата. Судот продолжи решенија за притвор на неаргументирани барања на ОЈО за случај кој е целосно фабрикуван, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Судот ја пропушти шансата да одлучува врз основа на законот и фактите. Судот покажа дека е само слеп извршител на нечии наредби. Аргументите се на страната на неправедно притворените. ОЈО без аргументација и докази фабрикуваше случај и прогласи дека се терористи познати уметници, оперски пејачи, архитекти, режисери, глумци, доктори, пратеници, полициски службеници, мајки на малолетни дечиња. Никаде во современиот демократски свет не е видено да се притвораат граѓани затоа што гласно говореле и не се согласувале со политиките на власта. Единствено во Република Македонија, судството функционира е целосно ставено во одбрана на партиски цели и политики. Правдата се злоупотребува. Едно важи за врвот на власта, сосема друго сите останати. Ова е притисок врз сите неистомисленици и обид за нивно заплашување и замолкнување. Ова е ...
сите 255 | | | веќе видена

Каде македонските граѓани ќе патуваат за новогодишните и божиќните празици.Која дестинација ќе ја одберат.За оваа тема разговараме со Аркан Керим и Гоце Робев.Разговорот го водеше Александра Велинова.
| | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, кој е и лидер на АНЕЛ, главниот коалициски партнер во владата на Алексис Ципрас, денеска го повтори својот став дека се противи на решение на спорот за името кое ќе го содржи зборот Македонија и нема да поддржи евентуално такво решение во грчкиот Парламент. – Нашата позиција останува да бидеме против употребата на изразот „Македонија“ , изјави Каменос. Тој го повика претседателот Прокопис Павлопулос да ги свика сите лидери на политичките партии за да дискутираат за спорот за името со Македонија, јави Катимерини. На денешната прес конференција, Каменос додаде дека неговиот став не треба да се сфати како критика на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, за кого Каменос рече дека е „најдобриот министер за надворешни работи што Грција го имала“. Националистичката партија АНЕЛ има девет пратеници во грчкиот Парламент, и со нејзина помош влада на Ципрас има мнозинство од 153 пратеници во Парламентот со вкупно 300 членови. Киријакос Мицотакис, лидерот на ...
сите 236 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им го продолжи притворот на 29 лица во врска со настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. На 23 лица им е продолжен 30-дневниот притвор, на четири лица им е продолжена мерката куќен притвор, додека на две лица им е замената мерката притвор со куќен притвор. – Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за продолжување на мерката притвор и мерката куќен притвор за 29 лица, а во врска со настаните од Собранието на Република Македонија од 27 април, донесе решенија со кои го прифати предлогот на Обвинителството и за К.М., С.В., Љ.А., М.Ч., Д.Л., Г.Ѓ., О.П., О.Р., М.П., А.А., Е.Д.Б., И.Ц., Б.Д., Б.И., В.Ј., И.Д., М.П., З.С., Ј.Ч., И.С., Г.А., В.Т. и В.М. ја продолжи мерката притвор во траење од 30 дена, соопшти попладнево Кривичниот суд. За Љ.Д., Ј.Т., Ж.П. и С.М., како што е наведено, прифатен е предлогот на ...
сите 114 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците дефинитивно се повлекува од владата и ќе делува како опозиција, потврдуваат за Тв Нова извори во партијата. Иако првичниот став беше дека ќе останат во власта додека не се донесе законот за јазици новата одлука е сепак да излезат од власта. Тоа јасно го посочи и лидерот Зијадин Села вчера на Алсат кога рече нема никакви дилеми дека Алијансата е во опозиција. Со тоа владејачката опозиција остана со две партии, СДСМ и ДУИ.
сите 150 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска се одложи рочиштето за Насилство во Центар, во кое се суди и поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Ништо ново во однос на овие предмети кои Власта и СЈО ги туркаат. Ова е непринципелна хајка и политичка одмазда. Се измислија обвиненија без докази. Потоа нелегално стекнатите материјали станаа докази. Последниот чин беше да ги сменат и судиите. За разлика од овие судења видовте што се случува со судењето на Заев каде судијката му се извинува. Заев ми се одмаздува за 11 години порази “, изјави Груевски денеска пред судот.
сите 141 | | | веќе видена

next