ТВ Нова

Македонија во 2018 година да биде 30-та земја членка на НАТО, да добие чиста препорака за почеток на предпристапни преговори со ЕУ, да биде пријател со сите пет соседи и предводник во градењето нов имиџ за Балканот, очекува премиерот Зоран Заев. Во новогодишно обраќање Заев најавува мирен и квалитетен живот за граѓаните, повисоки плати, нула толеранција кон корупцијата, владеење на правото, враќање на довербата во институциите, јавно, отчетно работење и не политика на поделби, туку општество за сите. – На патот сме да ја заокружиме визијата за модерна, економски напредна и респектирана држава. Да се обединиме околу овие приоритети. Сега како никогаш досега, сите да ја прифатиме одговорноста за нашата иднина. Сега, кога 21-от век станува полнолетен, заедно да го положиме испитот на зрелоста, заради иднината на нашата заедничка Македонија. Заслугите ќе им припаднат на сите, истакнува премиерот во обраќањето, вели Заев. Според него, најголем успех годинава е тоа што „слободоумните граѓани ослободија заробена ...
сите 35 | | | веќе видена

Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година. Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин и Калина. Инспирирани од турските серии, популарни биле и Севги, Онур, Елф, Полат, Ајшеѓул,.. Во Македонија годинава се родиле деца кои ги носат имињата на ликовите од турските серии. Статистичките податоци покажуваат дека во третиот квартал годинава во Македонија се родени 5.866 деца. Лани бројот бил околу 33.000.
сите 12 | | | веќе видена

Македонија нема да биде демократска земја се додека се притвараат луѓе само заради тоа што имале храброст гласно да го кажат своето мислење и јавно да се спротистават на политиките со кои не се согласуваат, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Во Македонија нема да има атмосфера за конструктивна дискусија се додека пратеници, уметници, доктори, архитекти, актери, оперски пејачи и полициски службеници се прогласуваат за терористи. Кривичниот суд надвор од секоја правна логика им ги продолжи притворите на дел од осомничените за настаните од 27 април. Судот наместо да одлучува врз основа на фактите, реши да ги задоволи неаргументираните барања за продолжување на притворот од страна на ЈО кое конструира политички мотивирани истраги. Во ниту една друга држава во демократскиот свет уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и истакнати граѓани не се жртви на монтирани судски случаи само затоа што изразиле незадоволство од одредени политики. Правото во Република Македонија ...
сите 107 | | | веќе видена

За време на операциите во Сирија руските сили тестираа повеќецевен фрлач на ракети наречен „Торнадо S“. Овој систем е потполно автономен и може да извршува воени операции без да се излегува од кабината.На огнена позиција се наоѓа за само неколку минути и потоа без да чека гранатата да ја погоди целта се движи кон нова локација. Погледнете како изгледа „Торнадо S“.
сите 2 | | | веќе видена

Оваа година видовме дека се наруши принципот “победник со победник“, кој што тие ментори сега и се ментори на оваа влада инсистираа во 2008 година да се воспостави принцип победник со победник. Значи во оваа 2017-та година победникот со победникот не прави коалиција, туку губитник со победник од друга етничка заедница. Видовме дека беше загрозен уставниот поредок на Република Македонија, истакна Стевчо Јакимовски претседател на ГРОМ во гостувањето на телевизија НОВА. Тој додаде дека луѓето кои што протестирале „За заедничка Македонија“ всушност си го бранеле уставниот поредок, суверенитетот и интегритетот на македонскиот граѓанин. Јакимовски посочи дека лицата кои се приведени поради 27-ми април не се виновни, туку правите виновници се на слобода, а денес всушност се наоѓаат во Влада и во Парламент. Според него, оние што го предизвика тој настан денеска се министри, премиери, претседатели на собрание. -Оваа 2017-та година ќе ја одбележи и еден страшен изборен инжинериг кој се случи на локалните избори за прв ...
сите 18 | | | веќе видена

По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката акциза за нафтата. Така новата цена на Еуродизелот на 1 јануари треба да изнесува 58,5 денари за литар. Нова цена, пак, ќе има една недела потоа, после божиќните празници кога Регулаторната комисија за енергетика ќе донесе нова редовна одлука за определување на највисоките цени на нафтените деривати. – Препораките од ЕУ се дека овие акцизи треба да бидат 0,33 евроценти, а кај нас изнесуваше 0,20 евроцентри. Со зголемувањето ќе биде 0,26 евроценти, посочуваа од Владата при најавата за зголемувањето на акцизата на дизелот. Оценуваа дека и со ова зголемување цената на еден литар нафта ќе остане најниска во регионот. Причина за зголемување на акцизата, како што наведуваа од Владата е согласно препораките на Европската Унија, да се дестимулира употребата на дизел горивата за да се намали загaдувањето на животната средина. Приходите што се планирани во Буџетот за ...
сите 49 | | | веќе видена

Четири работнички во една штипска текстилна конфекција работеле 13 години со полно работно време, а поранешниот нивен работодавач придонесите кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување им ги плаќал само на половина работно време, објави на денешната прес-конференција претседателот на регионалната канцеларија на ССМ-Штип, Горан Трајков. Според податоците на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување сега тие имаат работен стаж од само шест години и шест месеци. Трајков забележа дека овој случај претставува најголема измама и манипулација врз текстилните работници, кои сосема случајно ја откриле. Работничките пред синдикатот сведочат дека пред извесно време дале отказ во конфекцијата, која засега не се открива, а во која биле вработени 13 години. Новиот сопственик откако ги вработил им посочил дека сега тие кај него се вработени на полно наместо на половина работно време кај поранешниот соственик. – Работниците кои се охрабрија да зборуваат доаѓаат од фабрика во која се вработени околу 200 работници. ...
сите 27 | | | веќе видена

Решавањето на прашањето со името, законот за јазици и односите помеѓу парламентарните политички партии на Албанците во Македонија, беа главни теми на денешната предновогодишна средба на претседателот на ДУИ, Али Ахмети со новинарите. Во однос на прашањето за името Ахмети рече дека тоа е проблем што бара решение, бидејќи е пречка за нашето зачленување во НАТО и ЕУ. Според Ахмети, не треба медијаторски пристап во решавањето на овој проблем, туку според него, посредникот Нимиц треба посилно да се ангажира со помош на ОН и сите пријателски држави, а од наша страна зависи како ќе се договори тој компромис и што понатаму. – Не може да се дозволи ова прашање да се бирократизира или политизира или да се користи прашањето за референдум и можни бескрајни дебати во Парламентот за да се обесхрабри решавањето. Тоа треба да се реши со договор меѓу двете држави и двете влади како што беше во 90-тите години околу привремената референца. Се разбира дека тука треба да учествува и опозицијата за да се надминат разликите и да ...
сите 44 | | | веќе видена

Балканската кралица на кокаинот: Станислава Чочоровска-Полетан која е осудена на 14.5 години затвор излезе од затворот Идризово, објави српски „Курир“ . Таа е испратена на лечење поради здравствените проблеми што ги има и во затворот ќе мора да се врати за еден месец. Таа во 2007 година беше фатена на граничниот премин Блаце со 483 килограми кокаин сокриени во канти поликолор чија вредност беше 92 милиони евра. На Чочоровска и остануваат уште четири години затворска казна.
сите 4 | | | веќе видена

Полицијата при приведувањето на пратениците на 28 ноември 2017 година во врска со настаните во Собранието од 27 април постапувала врз основа на наредба издадена од Судот и полицајците постапиле согласно законските овластувања, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ова го одговори во однос на тоа дали ќе има командна одговорност откако Народниот правобранител констатира дека при приведувањето на тројцата пратеници е повредено правото на пратенички имунитет и начелото на презумпција на невиност, поради непочитување на Правилникот за начинот и вршење на полициски работи од страна на полицијата. Спасовски вели дека се повикува на законот, а не на правилникот, бидејќи законот е повисок акт од правилникот и не може правилник да дероргира Закон или Устав на РМ. Министерот додаде дека МВР ја доставило целата потребна документација во врска со приведувањата и дека самиот омбудсман вчера кажал дека МВР доставило 38 документи.
сите 36 | | | веќе видена

Поради процедурална грешка случајот „Поткуп“ е повторно вратен во Основниот суд – Скопје 1. Не е одлучено за видео-снимката, дали да се тргне или не, но јас сакам да биде комплетно објавена, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по средбата со децата од СОС Детско село и Домот „11 Октомври“, Заев напомена дека за причината за враќањето на „Поткуп“ во Судот, е информиран од неговиот адвокат. – Поднесовме барање снимката да биде тргната зашто е посебна истражна (ПИ) мерка која е јавно објавена, што е недозволиво. Согласно законот, сите ПИ мерки кои морало да бидат чувани, а се јавно објавени, бараме да не се користат како докази, потенцира Заев.
сите 23 | | | веќе видена

Руската амбасада во Скопје на Твитер излезе со шеговит коментар алудирајќи на изјавите на САД и на некои македонски политичари дека во Македонија има руско влијание. „Внимание.Во претстојните денови се прогнозира забележително зголемување на руско влијание на целата територија на Македонија и пошироко.Руска салата-нашишаа од амбасадата.
сите 11 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за Алијансата за Албанците, а испразнетите места на замениците-министри од оваа партија кои вчера поднесоа оставки ќе бидат пополнети после Нова година. Одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Заев рече дека вицепремиерското место за реформи е важно потпретседателско место. „Потпретседател на Владата за реформи значи да го координира дури и Заев, да го координира и министерот за правда, министерот за внатрешни работи, министерот за европски прашања и другите соодветни министерства. Успешноста на реформите на една мала партија ќе и даде отскочна даска или скалило повеќе во нејзиното позиционирање“, истакна Заев.
сите 24 | | | веќе видена

Заменик претседателот на грчката десночарска партија Независни Грци, Панајотис Сгуридис, помалиот коалициски партнер во владата на премиерот Алексис Ципрас, побара референдум за прашањето за името на Македонија, јавуваат грчките весници Нуз 24 и „Параполитика“. Сгуридис изјавил дека неговата партија нема да гласа име кое ќе го соддржи зборот „Македонија“, и додаде дека „предлогот на Независни Грци е името „Централна Република на Балканот“ . -Ние од партијата Независни Грци сметаме дека државата Скопје треба да постои и може да игра значајна улога на Балканот. Нејзиното приклучување кон НАТО и ЕУ е важно, но тоа треба да се случи без иредентистички напливи. Нашиот предлог за именување е „Централна Република на Балканите“. Тоа е неутрално име, но со извесна динамика во однос на другите земји од регионот, изјави Сгуридис. Тој појасни дека доколку на референдумот грчкиот народ одлучи нешто поразлично, неговата партија ќе ја прифати одлуката. Изјаснувањето е слично на тоа што се оддржа на Кипар за проектот ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонците се оптимисти во однос на економскиот просперитет во 2018-та, поголемиот број се надеваат на подобра година, а се чувствуваат и посреќни од поголемиот дел испитаници во другите држави во светот, покажува најновиот Глобален барометар на Брима Галуп. – Како и претходната година, така и оваа, испитаниците во Македонија покажуваат големи очекувања за следната 2018-та кога е во прашање економскиот просперитет што се повисоки од светскиот просек. Вкупно 36 отсто од македонските граѓани очекуваат 2018 година да биде со економски просперитет, 24 проценти сметаат дека годината ќе биде со економска потешкотија, а 34 отсто дека нема да има промени, стои во Извештајот. На прашањето „Дали сметате дека 2018 година ќе биде подобра, полоша или иста од 2017 година?“, 46 отсто изјавиле дека очекуваат следната година да биде подобра, 18 проценти да биде полоша, а 31 отсто очекуваат да нема промени. Нето резултатот изнесува +28 отсто што е значително повисок од минатата година кој изнасуваше +18 проценти. -Нето ...
сите 13 | | | веќе видена

Подготвени сме за отворен дијалог и дебата и да дојдеме до конечни заеднички решенија, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во врска со барањата на Конфедерацијата на слободни синдикати, најдоцна до 16 јануари да најдат заеднички прифатливи решенија, во спротивно ќе одржат и предупредувачки протест на 17 јанури пред Владата. – Имам состанок на 17 јануари со Синдикатот што се однесува на социјалната заштита при КСС. Треба да се разговара за сите аспекти, треба да се разгледаат колективните договори, специфично во социјалната заштита многу години не е разгледан овој колективен договор, и подготвени сме за отворен дијалог и дебата и да дојдеме до конечни заеднички решенија, рече Царовска. Во однос на детските градинки рече дека се во координација со СОНК, како и во однос на нивоата на исполнување на колективниот договор. – Во буџетот за 2018 година за вработените во градинките ќе има зголемување на платите за пет отсто, што е приближување кон целосно остварување на ...
сите 47 | | | веќе видена

СДСМ очекува ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието по новогодишните празници и заедно со парламентарното мнозинство да работи во интерес на граѓаните. – Убедени сме и се надеваме дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги напушти старите практики за деструкција и кочење на процесите и оти веднаш по Новата година ќе се врати во Собранието и заедно со парламентарното мнозинство ќе работат на сите позитивни законски процеси во интерес на граѓаните, рече генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски на денешната прес-конференција на која информираше за сработеното во изминатите шест месеци откако се на власт. Прашан дали по излегувањето на Алијансата на Албанците од владината коалиција СДСМ преговара со ДПА да го заземе нивното место, Кирацовски посочи дека се води разговор со сите политички субјекти. – Имаме отворена врата за соработка со сите политички партии, дури и кон нашиот опонент. СДСМ во овој момент има стабилно парламентарно мнозинство, но во иднина ќе направиме се она што е во интерес на граѓаните да биде евидентно ...
сите 33 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Македонија денеска потпишаа меморандум со кој извршителите се обврзуваат да не ги блокираат сметките на лицата приматели на социјална помош. – Потпишувањето на меморандум со Комората на извршители е со единствена цел, да ги заштитиме правата на лицата кои се во социјален ризик со тоа што ќе спречиме да се блокираат нивните сметки, изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Според неа, со овој меморандум и со поставување директна конекција меѓу МТСП и софтверите заедно со Комората на извршители, ќе биде надминат проблемот со блокирање сметки на примателите на социјална помош и други права од системот на социјална заштита и овие граѓани нема да бидат оштетени во ниту еден момент. – Во изминатите години не само што имавме блокирање, туку и за одблокирање на сметките граѓаните имаа обврска да плаќаат. Сега тоа го надминуваме и граѓаните се ослободени од трошоци, но ќе се надминат проблемите со кои што се соочуваат и ...
сите 49 | | | веќе видена

Со излегувањето на Алијансата на Албанците од Коалицијата, Владата го изгуби моралот, нагласи Зијадин Села во емисијата„Топ тема“ на Телевизија „Телма“. Според него, премиерот Зоран Заев доби уште едно министерско место, но загуби многу сериозен партнер во однос на реформите и надминувањето на политичката криза. Како што напомена Села, во политичката игра на ДУИ која има скриена цел поради рејтингот кој и паѓа секој ден кај албанското гласачко тело, Заев гледал свој интерес, да земе добар ресор како што е Министерството за здравство и „да продолжи, не со реформи во здравството, туку со неговите бизнис планови“. -На почетокот Владата имаше став дека нема да се гради новиот клинички центар зашто има многу други проблеми во здравството и тоа не е решение. Затоа Министерството за здравство и не беше толку интересно за премиерот и другите коалициски партнери. Значи, Министерството не и беше дадено на Алијансата заради Таравари, како што тврдат политичките играчи-истакна Села.
сите 40 | | | веќе видена

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за „То Вима“ тврди дека не го поканил премиерот Зоран Заев да дојде за Нова Година туку дека тој самиот се поканил. -Дознав дека повеќе од 15 негови пријатели резервирале соби во хотелот “Македонија палас“ во Солун. Јас не се вклучив во тоа. Ако ми се јави,ќе одам да го видам, ако не, нека ја помине Нова година со своите пријатели- вели Бутарис. Хотелот „Македонија Палас“ е еден од најлуксузните во Солун, се наоѓа во центарот на градот, со прекрасен поглед на Егејското море. Според страницата booking, изнајмување апартман за новогодишните празници е околу 500 евра. Погледенте како изгледа хотелот каде ќе претстојува лидерот на СДСМ и неговото друштво.
сите 61 | | | веќе видена

next