ТВ Нова

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов очекува на претстојниот самит на НАТО конечно Македонија да стане членка на Алијансата, а Грција да покаже свест за она што се случува во регионот и своите себични интереси да не и бидат основа за да не држи во заложништво. Одговарајќи на новинарски прашања по денешната посета на војниците во касарната Чојлија, претседателот Иванов рече дека од македонска страна е се исполнето. – Се надевам дека овој нареден период структурите на НАТО нема да бидат заложници на една нејзина членка која поаѓа пред се од своите интереси, а не од интересите на НАТО и од состојбата во целиот регион. Очекуваме на претстојниот Самит на НАТО тоа да биде изложено и Македонија конечно да стане членка на НАТО. Тоа што Грција го бара е во рамки на Обединетите нации и таму се води спорот за името. Таму ние активно учествуваме сите овие години, но се соочуваме со барања кои не се во согласност со Повелбата на ОН и резолуциите на ОН кои не соодејствујваат со билатералната спогодба, која ...
сите 28 | | | веќе видена

Бугарија презема за првпат шестмесечно претседавање со Европската унија. Се очекува фокусот на бугарското претседателство да биде врз политиката за миграциска реформа и други проблеми. Во декември лани лидерите на ЕУ се обврзаа да постигнат компромисен договор за реформа на европскиот систем за давање азил. Бугарија ќе има за цел да ги подобри преспективите за членство во ЕУ на држави од Западен Балкан. Се очекува на 17 мај во Софија да се одржи средба на високо ниво меѓу лидери на ЕУ и нивни колеги од регионот. „Кога зборуваме за обединета Европа не треба да заборавиме дека Западен Балкан има потреба од јасна европска перспектива и врски меѓу себе и со државите членки“, наведува Бугарија на сајтот на европското претседателство. За Македонија е важно претседавањето на Бугарија бидејќи источниот сосед како услов за поддршка во ЕУ ни наложи да потпишеме Договор за добрососедство кој најмалку не може да се нарече добрососедство.Според она што го потпишаа Заев и Борисов, македонскиот народ е сведен на уставна ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за новогодишните празници е во Струмица, прославувајќи во семејна атмосфера Тој најлудата ноќ ја поминува со своите синови Антониј и Јован, како и сопругата Рози која потекнува од Струмица. Времето поминато со своите најблиски е незаменливо и скапоцено…, Среќна Нова 2018-та година…, напиша Мицкоски на својот ФБ профил.
сите 82 | | | веќе видена

Новата година е пред нас и сите влегуваме со различни очекувања.Пари, љубов, поквалитетен живот… иако сево ова најмногу зависи од нас, сепак ова е Балкан и политиката има голема улога.А таа изминатата година и тоа како ја имаше.Почна со штотуку одржаните избори во кои ВМРО-ДПМНЕ иако освои најмногу гласови не успеа да направи влада поради тоа што дотогашниот коалициски партнер ДУИ излезе со големи барања кои беа дел од т.н тиранска платформа. Откако помина законскиот рок за формирање Влада, Македонија се најде во неочекувана ситуација кому претседателот Иванов да му го додели мандатот.По долги убедувања и толкувања на уставот лидерот на СДСМ Зоран Заев собра тенко мнозинство од 62 пратеници заедно со ДУИ и Алијансата за Албанците. За претседател на Собранието беше предложен Талат Џафери што беше повод да се случат најмасовните протести кои кулминираа на добро познатиот 27 април кога граѓаните влегоа во Собранието и беа претепани Заев и Села. Во тие моменти Македонија беше на работ на граѓанска војна и само ...
сите 69 | | | веќе видена

Скромно како никогаш досега Македонија ја пречека Новата 2018 година. Предновогодишната атмосфера која речиси и да не се почуствува се преслика и на самата новогодишна ноќ. Изостанаа прославите на плоштадите кои беа накитени колку да се рече, со изговор дека новите градоначалници ќе штедат. Прослава имаше единствено на Скверот Јадран каде Општина Центар организираше прослава со домашните ѕвезди. Поради тоа граѓаните се одлучија новата година да ја пречекаат во најсигурната варијанта во своите домови со руска салата, кифлички и добро друштво. Помладите новата година ја пречекаа во кафулињата и дискотеките, каде ги забавуваа локални диџеи и по некој македонски изведувач. Се чини дека и кај Македонците почна да се применува поголемо внимание на божиќните празници додека пак Нова Година почна да се смета како една обична вечер која може да се помине без многу помпа
сите 34 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети упати честитка до сите граѓани по повод Нова година. – Имам посебна чест да ви честитам на сите вас и вашите ценети семејства со најискрени честитки за здравје, благосостојба и успех во 2018 година. Годината пред нас е клучна година и многу значајна за нашата земја и за земјите од Југоисточна Европа, вели Ахмети во честитката. 2018 година нека ни донесе афирмативни, надежни и конкретни стратегии за проширувањето од страна на Европската комисија, позитивен извештај за напредокот со безусловна препорака и датум за почеток на преговорите, но, уште поважно, покана за членство во НАТО. Нам ни преостанува да се соединиме и да ги решиме домашните задачи без никакви одложувања во конструктивен и пријателски дијалог со соседите. Затоа, да си ги засукаме ракавите и да ги оствариме нашите определби – порача Ахмети
сите 9 | | | веќе видена

Поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со куса честитка објавена на својата Фејсбук страница им ја честиташе Новата година на граѓаните. „Ви посакувам празничните денови да ги поминете во добро здравје, хармонија и семејна радост. Година на среќа, бериќет и исполнување на вашите планови на личен и професионален план. Заеднички силно и обединето да се справуваме со предизвиците со кои се соочува нашата земја, кои не се едноставни, ниту мали, а кои го засегаат секој еден граѓанин. Македонија мора да победи. Да сте живи и здрави“- напиша Груевски
сите 171 | | | веќе видена

За потребата да се најде решение на спорот со името, како доказ во пракса дека постои волја од македонска страна, говори поранешниот премиер на Грција, Јоргос Папандреу, во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“. Како што вели, се чини дека актуелната македонска Влада, сфатила дека иредентизмот води кон ќор сокак и коментира дека ако се тргне настрана името, тогаш Скопје е природен сојузник на Атина. – Доколку сегашните околностите дозволат задоволително решение, пошироката геополитичка ситуација е уште една причина да одиме чекор понапред. Скопје, ако се тргне настрана името, е нашиот природен сојузник. Решавањето на проблемот, ќе ни дозволи повторно да ја искористиме нашата стратешка позиција на Балканот , вели Јоргос Папандреу во интервјуто за грчкиот весник „Етнос“, пренесува МИА. Тој коментира дека во времето додека беше министер за надворешни работи, со неговиот македонски колега Георгиевски биле блиску до решение, а ги споменува и тактичките билатерални средби со Груевски, кога и двајцата беа премиери. ...
сите 556 | | | веќе видена

Петнаесет знаци дека сте добра мајка Не постои ниту еден начин да бидете совршена мајка, но постојат милион начини да бидете добра мајка. Доколку ги забележите овие ситуации, бидете сигурни дека сте добра мајка: 1. Детето се смее 90 отсто од времето. 2. Ги дели своите работи со други деца. 3. Му објаснувате на своето дете што е погрешно во неговото однесување и поради што треба да се промени. 4. Детето умее да рече „извини“ и „благодарам“. 5. Неговите потреби се пред вашите. 6. Кога му е тешко доаѓа кај вас да го советувате. 7. Ве вика кога има лош сон. 8. Секогаш во прегрнува кога излегувате од дома. 9. Сака да го поминува времето со вас. 10. Вашиот тинејџер се срами кога друштвото ќе го види со вас (тоа е само фаза низ која поминува). 11. Прво сте мама, а потоа пријател. 12. Сопругот е горд колку добро се снаоѓате во улога на родител. 13. Кога ќе го истури млекото или случајно ја скрши вашата омилена вазна не се нервирате. 14. Понекогаш ви вели дека ве мрази ( и то е моментално). 15. Но секогаш ви зборува ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов испрати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод Нова година. Честитката ја пренесуваме во целост: Дозволете да ви ја честитам Новата 2018 година и од се срце да ви упатам искрени желби за добро здравје, за повеќе радост, поголеми успеси и подобро утре. Изминатава година бевме соочени со многу предизвици и премрежија. Политичката атмосфера, за жал, непријатно се одрази на целото општество и на секој од нас посебно. Искрено се надевам дека во годината што доаѓа ќе се посветиме на убавите и позитивни нешта. Се надевам дека ќе смогнеме сила за да ги надминеме поделбите, да ги отфрлиме предрасудите, да се сплотиме околу државните интереси и да зачекориме на вистинскиот пат. Пат што води до поквалитетен живот, просперитет , благосостојба за сите наши граѓани. Да живееме во праведно општество втемелено врз вистинат а, слободата и мирот . Затоа, ви посакувам новата година да ја започнеме со позитивни мисли , и силна верба и надеж дека можеме ...
сите 19 | | | веќе видена

Милано и Нови Сад за новогодишните празници и Банско и Боровец во соседна Бугарија за зимување се дестинациите за кои има најголем интерес во туристичките агенции. Оттаму велат дека има интерес и за Нова Година и за зимување, а цените не се драстично зголемени во однос на минатата година. За новогодишните празници цените се различни и зависат од аранжманот. На пример, за Милано се движат од околу 150 евра за две ноќевања и околу 200 евра за три ноќевања, а во цената е вклучено разгледување на градот и пречек на Новата Година. Поголем е интересот а Милано поради тоа што во новогодишениот пакет е вклучено и разгледување на Верона, Венеција или Торино. Во Белград и Нови Сад во соседна Србија, цените на аранжманите се пониски и се движат од 100 до 150 евра со вклучен дочек и разгледување на градот. За разлика од Нова Година, за зимување и годинава остануваат атрактивни Банско и Боровец.
сите 3 | | | веќе видена

Данците кршат чинии! И тоа пред својата куќа. Старите чинии се чуваат цела година и на полноќ се фрлаат пред влезната врата на пријателите. Колку повеќе чинии се скршат, толку повеќе пријатели ќе имате. Така ако некој во полноќ ве гаѓа со чинија, не се лутете, веројатно е Данец. Кина Кинезите слават лунарна Нова година, а тоа е празник на пролетта. Од Кинезите сешто може да се научи и да се примени во домашни услови, бидејќи тие тогаш детално ги чистат становите и куќите како симбол на фрлање на се што е старо, а на улиците се организираат церемонијални прослави со големи хартиени змаеви како симбол на моќ и успех. Тоа е лесно, кога продаваат евтини чинии на Данците. Јапонија Во Јапонија се слави цел декември и се одржуваат забави под името Боненкаи, на кои целта е да се остават лошите работи зад себе и да се подготват луѓето за нов почеток. Тогаш ѕвоната на будистичките храмови ѕвонат ни помалку ни повеќе туку 108 пати, за да избрка 108 човечки слабости. Потоа сите се смејат бркајќи ги со смеата лошите ...
сите 15 | | | веќе видена

Драмата на семејството на оперските пејачи од светски глас Ана и Игор Дурловски по притворањето на сопругот за настаните од 27 април во македонското Собрание се најде и на страниците на најтиражниот германски и европски магазин „Билд“. Најпродаваниот неазиски весник и осми по тираж во светот за тоа низ што минуваат веќе еден месец сопранистката Ана и басот Игор пишува во написот со наднаслов „Осомничен за тероризам“ и со наслов „Уапсен сопругот на ѕвездата на Земперопер“. -Во февруари таа ќе биде Кралицата на ноќта во ‘Волшебната флејта’ од Моцарт на сцената на ‘Земперопер’: оперската ѕвезда Ана Дурловски (39). Меѓутоа, пред тоа сопранистката од Македонија се соочува со тажна новогодишна ноќ. Нејзиниот сопруг ненадејно беше уапсен и се наоѓа во притвор во својата татковина поради сомнение за наводен тероризам, пишува „Билд“. „Петнаесет униформирани лица пристигнаа во шест часот наутро и го зедоа Игор со нив пред очите на нашиот најстар син’, се пожали пејачката по настапот во Штутгарт. Тој, наводно, е ...
сите 98 | | | веќе видена

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц има нова асистентка која што е од грчка националност, тврди „Обединетата Македонска Дијаспора“ Според ОМД, Елеанор Деметриадес е негова прва соработничка откако медијаторот Нимиц се пензионирал во компанијата Џенерал Атлантик каде до неодамна беше дел од менаџерскиот тим. Амбасадорот Нимиц ја потврдил информацијата за Обединетата Македонска Дијаспора во Вашингтон. Во одговорот американскиот дипломат кој 24 години е дел од македонско – грчкиот спор напишал дека тој не прави истрага за етничката или религиозната припаадност на луѓето со кои работи. Деметриадес од страна на Џенерал Атлантик е задолжена за асистенција на пензионираните менаџери на компанијата. Според ОМД разбирливо е што во бизнис светот не се прават проверки за националноста на соработниците но кога се работи за медијатор во спор меѓу Грција и Македонија спорно е што Нимиц како неутрален посредник има асистентка со грчко потекло. Според Обединетата Македонска Дијаспора грчката асистентка во ваква ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа со автомобил, преку граничниот премин Богородица, пристигна во Солун. Во рамките на неговата приватна посета, по покана на градоначалникот на Солун, Заев и Јанис Бутарис, како што јавува дописникот на МИА, имаат заедничка вечера во познат солунски ресторан. Солун прекрасен како и секогаш, пријателски град од соседна Грција. На заедничка вечера со градоначалникот Бутарис разговараме за нештата кои нé поврзуваат, во позитивна атмосфера. Му се заблагодарив на гостопримството и ги споделивме очекувањата за успешна 2018 година, напиша македонскиот премиер на неговиот твитер профил, објавувајќи фотографија од вечерата со Бутарис. Приватната посета на Солун на македонскиот премиер предизвика голем интерес кај грчките медиуми. Новинари од различни телевизии и информативни портали, го чекаа македонскиот премиер пред солунскиот ресторан. -Ова е приватна посета. Среќна Нова година, им изјави Заев на грчките новинари, пренесува МИА. Јанис Бутарис пак, потенцираше дека посетата е ...
сите 34 | | | веќе видена

Грчките медиуми не престануваат да откриваат какви предлози доаѓаат во спорот за името. Сега тврдат дека на маса е предлогот „Македонска Република Скопје“, пишува грчки „Real news“. Атина не ги гледа позитивно имињата како „Северна“, „Горна“ или „Нова“ Македонија како компромисно решение за спорот со Македонија. Весникот пишува дека премиерот Алексис Ципрас чека конкретни чекори од Скопје, ако сака да има договор за името до јули кога е закажан самитот на НАТО каде Македонија очекува покана за прием.
сите 126 | | | веќе видена

Статистиката покажува дека просечно еден граѓанин во Македонија јаде 70 килограми леб, 29,9 килограми компир, девет килограми пилешко месо, 7,3 килограми ориз, 13,1 килограми јаболки, 10,5 килограми лубеница, 11,5 килограми зелка, 19,7 килограми пиперки и 14 килограми домати. Македонците, покажува анкетата на статистика, јаделе 5,4 килограми макарони, и 182 јајца во годината. Од морската храна најмногу јадат ослиќ 4,3 килограми, свежа пастрмка 0,6, и свеж крап и црвеноперка по 0,2 килограми. Сардини во зејтин конзумират просечно по 0,3 килограми, а туна 0,4 килограми. Според анкетата, граѓаните воопшто не конзумираат тестенини во сос, говедска печеница, замрзнато овошје, ананас во конзерва и компот . Сирење јадат просечно по 6,7 килограми годишно. Македонскиот граѓанин пие млеко во тетрапак годишно 24,3 литри, јогурт 13,8 литри, кисело млеко пет, кисела павлака 1,5, овошен јогурт 0,3, урда и кашкавал по три килограми и топено сирење 0,3 килограми. Македонците најмногу пијат газиран сок Меѓу пијалоците ...
сите 11 | | | веќе видена

Мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето предновогодишно обраќање до граѓаните. -Дијалогот е двостран процес. За него е неопходно разбирање и поддршка базирана на принципиелни основи. Секако дека има работи за кои како партија ќе оцениме дека вреди да се поддржат и за кои сме убедени дека се од интерес за граѓаните. За да има дијалог, мора да има слобода за искажување на критичката мисла. За да има слобода, мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата. Прогонот раѓа и желба за одмазда, а тоа е бумеранг кој се враќа. Владеењето со страв е еднонасочна улица. Ние не смееме да станеме општество заложник на омразата и прогонот, порача тој.
сите 188 | | | веќе видена

Кеопсовата пирамида во Гиза е најпозната пирамида во светот. Сепак најстара е онаа која била изградена пред 4.600 години за фараонот Нетјерикет, познат како Џосер. Единствена форма на Џосеровата пирамида може да се објасни, гледајќи ги градежните објекти кои биле во употреба пред градење на самата пирамида. Во текот на ранодинастискиот период и Старото кралство, за означување на гробниците на елитните членови на општеството користени се правоаголни структури со рамни покриви. Овие градби, изработени од кал и тули или камења, биле познати како мастабас – на арапски „клупа од кал“. Можеби со намера да ги надмине своите претходници, Џосер одлучил да направи шест мастабаси, една на друга, со што поточно изградил скалеста пирамида. Можеби изградбата на скалестата пирамида била одраз на еволуцијата во архитектурата или како олтар со кој би се олеснило издигнувањето на кралот во боженствено царство по неговата смрт. Без разлика на причините за оваа иновација, скалестата пирамида беше архитектонско чудо на тоа ...
| | веќе видена

Чекори кон заемно прифатлив договор, промена на името на аеродромот во Скопје, отстранување на спомениците што алудираат на иредентизам, јавна изјава за прифаќање на сложено име за севкупна употреба, се барањата од официјална Атина до Македонија за да се затвори спорот со името, според грчкиот весник „Real news“. Искусниот новинар во неговиот текст, како што јавува дописникот на МИА од Атина, ги пренесува размислувањата на грчкиот премиер и што тој очекува од Македонија, без притоа да станува збор за официјална изјава на Алексис Ципрас за весникот. – Порака до Скопје да преземе конкретни чекори, за да има договор во прашањето за името и да може соседната земја да се интегрира, прво во НАТО, а потоа во ЕУ упатува Алексис Ципрас. „Направете чекори кон взаемни прифатлив договор“ –му пренесува на Скопје, грчкиот премиер, бидејќи Атина, од владата на Заев очекува во пракса, а не на зборови да направи потези, за да може да започне суштински разговор во прашањето за името, пишува „Real news“. Овие чекори, односно ...
сите 461 | | | веќе видена

next