ТВ Нова

Откако македонскиот премиер, вчера, на прес – конференција откри дека додека бил во Солун, телефонски разговарал со Ципрас и Коѕијас, од кабинетот на грчкиот премиер, испратија официјално соопштение до новинарите. – Премиерот Алексис Ципрас, вчера, имаше телефонски разговор со премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев, по повод неговата посета на Солун, за да му ја честита Новата година, стои во соопштението од кабинетот на Ципрас
сите 393 | | | веќе видена

Јавните обвинители во основите јавни обвинителства се столбовите на обвинителската организација и тие треба да се првите заштитници на правната држава и на почитувањето на човековите права. Ова им го порачал државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на колегите од Основното јавно обвинителство Скопје на средбата одржана пред новогодишните празници, веднаш по неговиот избор во Парламентот. Говорејќи за поставеноста на јавнообвинителската професија, Јовески ја истакнал целта кон која ќе се стреми во натамошното работење, на институцијата и професијата – јавен обвинител да се врати угледот и авторитетот, почитта и законитоста во постапувањето. Особен акцент, како што е наведено во информацијата на ЈОРМ, Јовески ставил на самостојноста во постапувањето на јавните обвинители, истакнувајќи дека негова заложба која во своето работење им ја гарантира на јавните обвинители е дека нема да бидат изложени на притисоци. Нивна основна задача е да се почитуваат и спроведуваат законите, да се разменуваат правни мислења, да ...
сите 7 | | | веќе видена

Пренесуваме дел од интервјуто, на епископот бачки Иринеј кој се осврнува и на „неукиот потег на МПЦ“ и на „неканонската одлука на Бугарската православна црква, која се однесува на канонската јурисдикција на Православната охридска архиепископија“. Неодамна стигна вест од Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека канонската Православна охридска архиепископија го добила спорот против македонската држава. После оваа пресуда, македонската држава е должна да ја регистрира Православната охридска архиепископија, која е во канонско единство со Српската православна црква и на чие чело е неговото блаженство архиепископот охридски и митрополит скопски Јован Вранишковски. Значи ли тоа дека во Поранешната Југословенска Република Македонија ќе настапат подобри денови за канонската Православна охридска архиепископија охридска и ќе престанат прогоните на нејзините архиереји, свештенство и монаштво? – Пресудата на Европскиот суд за човекови права, основана на начелата на правото и правдата, треба да ја набљудуваме во ...
сите 88 | | | веќе видена

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, изјавува дека е Македонец, а ја коментира и приватната посета на Солун на македонскиот премиер. – Поголем Македонец од мене не постои поради потеклото. Моето потекло и моето воспитување кажуваат сѐ, вели градоначалникот на Солун во интервју за радио „Практорио фм“, на грчката новинска агенција. Оваа изјава веројатно се однесува на Грците кои се самоопределуваат како Македонци, а не на Македонците од Македонија. За прашањето за името, јавува дописникот на МИА од Атина, Бутарис коментира дека излегло од колосек поради глупоста на политичарите. – Прашањето за името излезе од колосек, чисто поради глупостите на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги ...
сите 430 | | | веќе видена

Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и останатите приведени меѓу кои и шесте пратеници не се терористи, туку политички затвореници , соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во партиското соопштение се наведува дека никогаш ниту сториле, ниту имале намера да сторат нешто против сопствената земја. -Притворените лица од 27-ми април се жртва на политички прогон. Против нив се води случај без никакви докази и аргументи само заради тоа што имаа храброст гласно да го изразат негодувањето со политиките на власта. Против десетици луѓе беше покренат конструиран случај и беа приведени незаконски, пред очите на своите семејства. Кај овие луѓе кои политички ги прогласија за терористи, полицијата која беше испратена во нивните домови не пронајде ниту едно парче оружје или било каков предмет со кој би можела да се загрози безбедноста. Тоа го докажува апсурдот на обвинението и го дава одговорот на прашањето какви се тие “терористи” чие главно оружје е театарско сценарио, оперско либрето или некоја книга, стои во ...
сите 108 | | | веќе видена

Последните случувања меѓу Македонија и Грција и оптимистичките најави од двете страни дека 2018 би можела да биде година кога ќе се затвори долгогодишниот спор за името, ги мобилизираа грчките патриотски здруженија и организации. Демонстрации во северна Грција, резолуции, собирање потписи, барање за референдум и неприфаќање на какво било име со терминот Македонија, како што јавува дописникот на МИА од Атина, се дел од најавените активности во рамки на кампањата под името „Македонија значи Грција“. „Грчката федерација на културни здруженија на Македонците“, заедно со грчките здруженија и организации од дијаспората се главните организатори на активностите, а како медиумски покровители се појавуваат околу 60 медиуми од северниот дел на земјата. Веќе имаат изработено сајт, видео спот, резолуции испратени до претседателот, премиерот и Парламентот на Грција, но и најава за првиот собир. Според соопштението, за денес е закажан првиот протест во грчкиот град Скидра (Вртикоп), додека, пак, за еден месец најавуваат ...
сите 481 | | | веќе видена

Костас Кацикис, пратеник на Независни Грци (АНЕЛ), десничарската партија, која е дел од Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, изјави дека партијата би можела да поддржи компромисно решение за спорот за името со Република Македонија. – АНЕЛ ќе се приклучи кон одлуката на мнозинството. Ќе го почитуваме принципот на владеење на мнозинството, доколку мнозинството одлучи да оди против националниот интерес – изјави вчера Кацикис. Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во повеќе наврати во изминатите неколку недели нагласи дека нема да поддржи решение ако тоа го вклучува зборот „Македонија“.
сите 459 | | | веќе видена

Од Република Македонија во 2016 година се отселиле само 440 граѓани, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Споредено со годините претходно трендот бележи намалување. Во 2015 година од Македонија се отселиле 767 лица, во 2014 година 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година земјата ја напуштиле 1.330 лица. Според последните податоци објавени од ДСЗ во Публикација посветена на миграциите, во земјава во 2016 година се доселиле 283 македонски граѓани, а во 2012 година 396 граѓани. Во рамки на внатрешните миграции во земјава, 6.869 лица мигрирале од една во друга општина.
сите 22 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ветува дека 2018-та ќе биде добрагодина, порачувајќи дека не е време за избори, туку за работа.На првиот работен ден годинава по состанокот со министерот за финансии Драган Тевдовски, премиерот порача дека 2018. ќе биде година на економски прогрес и инвестиции, со очекување за отворање многу работни места и зголемување на БДП, што како краен резултат ќе го почувствуават граѓаните. Заев упати порака до бизнисмените дека Владата ќе биде насочена кон се што може да се поддржи и оти годинава согласно стабилно парламентарно мнозинство ќе се имплементираат важни стратегиски планови. – Убеден сум дека 2018. година ќе биде кулминација на завршување на политичката криза со економски перформанси што ќе ги почувствуваат граѓаните, рече Заев
сите 55 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев прими писмо со пораката на папата Франциск по повод 1 јануари, Светскиот ден на мирот, празник востановен од страна на Католичката црква во 1967 година, што годинава е посветен на мигрантската криза во светот, на сите мигранти и бегалци, мажи и жени во потрага по мир. Во одговорот до Неговата Светост, папата Франциск, премиерот Заев истакнува дека Македонија ја прифаќа неговата загриженост, и се придружува кон заложбите дека оваа глобална хуманитарна криза во 2018 година ќе се решава врз основа на Декларацијата за бегалци и мигранти на Обединетите Нации, и оти лидерите на светската организација ќе ја завршат подготовката, и ќе ги одобрат двете глобални спогодби. – Едната за безбедна, уредна и редовна миграција, а другата за бегалци. Ја делиме и вашата надеж, изразена во пораката дека со овие спогодби ќе се обезбеди рамка за предлози за политики и практични мерки, како инспирација за унапредување на процесот на градење на мирот, и дека меѓународната заедницаќе најде начин да побара од ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот бизнисмен и поранешен екс партиски функционери од СДСМ, Љупчо Палевски во „Отворено студио“ на телевизија НОВА направи краток осврт во времето на еднопартискиот систем во Југославија и моменталната ситуација во Република Македонија. Тој го анализираше и го објасни настанот од 27-ми април таканаречен крвав четврток. Палевски истакна дека луѓето кои влегле во Собранието не биле сите членови на ВМРО-ДПМНЕ, туку биле луѓе испровоцирани и навредени од постапките на одредени политичари во Собранието. Тој додаде дека Зоран Заев не може да се нарешен социјалдемократ и дека неговата намера е да ја направи најголемата глупост од постоењето на овој народ а тоа е промена на уставното име на Република Македонија. Тој е дециден дека ова е насилно однесување на една номенклатура која Бејли успеа да ја воспостави на власт. -Реакцијата од групирањето и нечесното однесување на албанските политички субјекти го испровоцираа македонскиот народ и таму излегоа луѓе кои не се ВМРО-ДПМНЕ. Не се сите ВМРО, претпоставувам ...
сите 8 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е оптимист за прашањето за името, но очекува и конкретни чекори од македонска страна. Во кусото интервју за грчкото радио Real fm Ципрас говореше за предизвиците и очекувањата во 2018-та. Меѓу главните теми поставени од новинарот кој го водеше интервјуто, освен економијата, сценаријата за предвремени избори и односите со Турција, се најде и прашањето за името. – Оптимист сум дека можеме ефикасно и одговорно да управуваме со прашањето кое го наследивме од претходните влади. Сѐ додека од другата страна навистина постои желба да се направат чекори, останува да го видиме тоа, верувам дека може да се направат чекори кон излез од безизлезната ситуација, рече Ципрас. И покрај тоа што го потенцираше неговиот оптимизам, сепак, додаде дека потребни се дела и опипливи резултати, а не зборови. – Во надворешната политиката секој треба да биде воздржан, да не зборува многу, повеќе ги преферирам делата, отколку зборовите, рече грчкиот премиер, пренесува МИА. Алексис Ципрас отфрли секаква ...
сите 550 | | | веќе видена

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии. Тие се жртви на класичен политички прогон. Овие луѓе ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа , се вели во оопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и Народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот. Кршењето на законите и непостоењето институција која ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај кој им се става на товар е конструкција и служи за втерување на страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен. Правично судство е право на граѓаните и обврска за судиите. Судиите не смеат да се ставаат над законите и да спроведуваат нечија агенда притоа кршејќи го законот. Судот како гарант на законитоста во постапката е ...
сите 108 | | | веќе видена

– За проблемите во внатрешно-политичкиот живот на Грција, за очекувањата на Атина од Скопје, за можните решенија, за меѓународните притисоци, за ограничениот временски период за решение, но и за одличната комуникација меѓу Македонија и Грција во изминатите шест месеци, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Во анализата под наслов „Тешките чекори кон решение на македонското прашање“, се вели дека последните несогласувања меѓу власта и опозицијата во Грција, по првпат на површина ги извадија тешкотиите што треба да се надминат во Грција во насока на постигнување компромис за името. И „Катимерини“, исто како и весникот „Еелефтерос типос“ предупредува за зголемување на меѓународните притисоци . – Се очекува да се зголемат притисоците од меѓународните фактори, кои сакаат брзо решавање на разликите околу името, пред сѐ Американците, но и Европејците (особено Германците) за да се деблокира евро-атлантската перспектива на само на Скопје, туку и на останатите земји од Западен Балкан, кои се изложени на ризик од ...
сите 332 | | | веќе видена

Воздухот во Скопје и во двата дена од новата година е загаден. Највисоките вредности на ПМ10 честичките се измерени во Лисиче – 629 микрограми на метар кубен. Новата година почнала со вредности од 152 во Центар, 221 кај Ректорат, 241 во Гази Баба, 245 во Карпош до 473 микрограми на метар кубен во Лисиче. Во Центар на 1 јануари концентрациите се движеле од 101 до 352, во Гази Баба од 110 до 418, во Карпош од 107 до 447, во Лисиче од 161 до 556 и кај Ректорат од 125 до 415 микрограми на метар кубен. Во текот на ноќта загадувањето исто така било високо. Мерните станици покажуваат концентрации во Центар од 96 до 205, Гази Баба од 113 до 522, Карпош од 97 до 349, Лисиче од 206 до 629 и кај Ректорат 167 до 468 микрограми. Во случај на надминување на прагот на информирање за суспендирани честички PM10 во два последователни дена со среднодневни концентрации над 100 микрограми на метар кубен се препорачува да се користи јавниот превоз, возилата да не се користат без поголема потреба, повеќе лица да се возат со едно ...
сите 213 | | | веќе видена

Во Македонија според статистистичките податоци на крајот на 2016 година бројот на жители изнесувала 2.073.702. Најзастапена е младата репродуктивна популација, 16,6 проценти се деца до 14 години, и 13,1 отсто се возрасни над 65 години. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека 2.144 лица се иселиле од Македонија а 8.887 ги промениле местото и адресата на своето живеење. Во текот на 2016 година, вкупно се родени 23.199 деца, од кои 23.002 живородени и 197 мртвородени деца. Според возраста на мајката, најголемо учество, односно 34,1 отсто се живородени деца од мајки на возраст меѓу 25 и 29 години. Вредноста на тоталната стапка на фертилитет во 2016 година изнесувала 1.50 живородени деца на една жена. Од Државниот завод за статистика покажуваат дека најголемиот број од живородените деца 88 отсто се родени во брак и оти намалувањето на фертилитетот е резултат на одложувањето на стапувањето во брак во повозрасните години. Во 2016 година склучени се 13.199 бракови, а бројот на разведени бракови е ...
сите 21 | | | веќе видена

Според народното верување од овој ден започнува да расте денот. Во народот постои верување дека она што ќе правите и ви се случува денеска, ќе го правите и ќе ви се случува цела година. Значи каков ви е денот на 2 јануари таква ќе ви биде и годината. Вистинските бадникови и божиќни обичаи почнуваат на овој ден и затоа во некои делови на Македонија се месат коледарски колачиња, а некаде се изведува и обичајот полазеник. За полазеник го сметале првиот гостин што доаѓал и го пречекорувал прагот на куќата. Каков ќе биде полазеникот, таква ќе биде и годината за семејството. Во минатото постарите ги заклучувале вратите од своите домови за да не им влезат лоши луѓе и лошо да им тргне. Се верува дека на овој ден не е добро ниту да позајмувате некому пари, за да не ви одат парите од куќата.
сите 26 | | | веќе видена

Моли Блум беше голема перспектива во скијањето и само повредата ја спречи да настапува на Олимписките игри.Разочарана од неуспехот во светот на спортот, благодарение на нејзината убавина влегува во светот на шоу бизнисот и гламурот. Почнува да организира илегални покер забави иако за тоа не знаела буквално ништо.Нејзини клиенти набрзо стануваат и Леонардо Ди Каприо и Бен Афлек кои се познати по овој „спорт“.Моли брзо ги научува нивните навики и што сакаат да јадат и пијат додека се картаат. Но, оваа нејзина нелегална активност брзо стигнува до федералните органи.ФБИ ја апси и таа набрзо е осудена на минимална казна но при тоа останува без сите заработени пари бидејќи се вплеткува и со руската мафија. Разочарана се враќа во станот на мајка и почнува да пишува книги за да поврати барем дел од заработените милиони.
сите 2 | | | веќе видена

Помина точно 18 години откако на чело на Русија дојде Владимир Путин.Неговото владеење е добро познато но дали знаете кој беше на чело на Русија пред него.Тоа беше Борис Елцин, претседател од распадот на Советскиот сојуз во 1991 година па до 1999. Елцин, кој почина во 2007 година ја владееше земјата во време на голема економска криза а згора на тоа имаше и проблем со алкохолот. „Ја си заминувам,чувајте ми ја Русија“- рече Јелцин при предавањето на власта на Путин. Останатото е историја.
сите 28 | | | веќе видена

Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава која има седум продолжени празнични викенди. Првиот продолжен викенд догодина ќе биде веднаш по пречекот на Новата година бидејќи 1 јануари е во понеделник. Вториот е за Божик, зашто неработен ден е 7 јануари недела, но се префрла за 8 јануари понеделник. Слична е ситуацијата и со христијанскиот празник Велигден кој догодина како неработен е на 9 април понеделник, како и на Рамазан Бајрам, бидејќи празникот е на 15 јуни во петок. – 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, – 2 август (четврток), Ден на Републиката – 8 септември (сабота), Ден на независноста – 11 октомври (четврток), Ден на народното востание, – 23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба, – 8 декември (сабота), “Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед – 6 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик – 19 ...
сите 60 | | | веќе видена

next