Владата на Република Северна Македонија на денешната 126-та седница го разгледа и усвои Извештајот за извршени преговори и го прифати усогласениот текст на ...
сите 30 | | | веќе видена

Седумтемина македонски државјани кои беа обвинети за учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а едно лице обвинето за кривилно дело ...
сите 38 | | | веќе видена

Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско, ќе го посети Скопје на 7. мај годинава. Веќе е позната неговата агенда во главниот град. Тој ќе одржи ...
сите 21 | | | веќе видена

Професорот Темелко Ристески во вестите на ТВ21 во 15 часот, рече дека не смее да биде укинато Специјалното Јавно Обвинителство. Тој додава дека треба да се ...
сите 6 | | | веќе видена

На прес конференција опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвини дека СДСМ монтира судски процеси и апси, бидејќи како што велат тие власта ќе ги загуби претседателските ...
сите 13 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев синоќа го прими рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, кој му предаде копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската ...
сите 39 | | | веќе видена

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ денеска соопшти дека е објавен меѓународниот тендер за набавка на нископодни еколошки ЦНГ-автобуси. – Постапката ќе ...
сите 33 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Судијата на претходна постапка при Основниот суд ...
сите 206 | | | веќе видена

На прагот на пролетта, во хрватски Горски котар падна снег, коловозите се влажни, како и поголем дел од земјата, а на крајбрежјето дува силна бира. Снег има и ...
сите 17 | | | веќе видена

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија еден обид за криумчарење хероин и неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се ...
сите 51 | | | веќе видена

Кина, на 23 минатиот месец, одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско“, со образложение дека потребна е дозвола за употреба од ...
сите 33 | | | веќе видена

Венецијанската комисија ги поздравува постојаните напори на властите на Северна Македонија да ги донесат правилата со кои се регулира судскиот систем во ...
сите 15 | | | веќе видена

Борјан Јованоски од параглајдинг клубот „Делта“ е севкупен победник на меѓународниот натпревар во параглајдерство, дисциплина прецизно слетување, што минатиот ...
сите 13 | | | веќе видена

next