Според СкајСпорт Италија, на повидок е трампа на релација Јувентус-Милан. Според изворот, Јувентус на Сан Сиро ќе го испрати Хуан Квадрадо, а во спротивен правец ќе пристигне Матија Де Шиљо. Де Шиљо веќе подолго време е цел на Јувентус кој во него гледа замена за Лихштајнер и Алвеш на бековските позиции. Од друга страна и Милан веќе подолго време се интересира за Квадрадо кој треба да ја пополни испразнетата крилна позиција. Проблем за овој трансфер би можело да биде пазарната вредност на фудбалерите. Така Де Шиљо вреди 15 милиони евра додека вредноста на Квадрадо се проценува на 25 милиони евра. Оттука се очекува Милан покрај Де Шиљо на Јувентус да му исплати и одредена парична сума.
сите 49 | | | веќе видена

За она што се шпекулираше неколку денови и официјално се потврди денес. Резервниот голман на Јувентус, Нето од денес и официјално е нов фудбалер на Велснија. Екипата од Местаља го ангажираше Нето за сума од 7 милиони евра, во зависност од неговите настапи, но и перформансите на Валенсија, Јувентус би можел да добие и дополнителни 2 милиони евра со што трансферот би достигнал сума од 9 милиони евра. Нето во Јувентус дојде од редовите на Фиоренина во летото 2015 година и за Бјанконерите настапи на само 22 натпревари, повеќето во купот на Италија, но и не толку важни Серија А натпревари. Покрај во Јувентус и Фиоренина, Нето настапуваше и за екипата на Атлетико Параненсе.
сите 48 | | | веќе видена

Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави дека ќе го прекине учеството на екипите од Судан на неодредено време поради интервенција на владата во работата на Фудбалската асоцијација на земјата. Тоа значи дека три клуба од оваа земја ќе бидат извадени од учество во Африканските клубски турнири. Два од овие три екипи се дисквалификуваа пред да ги играат натпреварите во петокот вечер. Третиот од нив требаше да одигра натпревар викендов. Засегнатите тимови се Ал Хилал Омдурман и Ал Мереик кои се натпреваруваат во Африканската Лига на шампионите, како и Ал Хилал Обеид од Купот на ЦАФ. Ал Хилал Обеид беше загарантирал место во четвртфиналето, а сега нема да го игра натпреварот во прелиминарната група против Зеско од Замбија. Судан ќе остане со казна од одземање на меѓународните фудбалски учества до моментот во кој Министерството за правда на земјата не ја поништи одлуката да го отстрани претседателот на суданската Фудбалска Асоцијација и останатите членови од Бордот, објави ФИФА. Казната влијае и на националниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Сампдорија Милан Скринар е нов член на Интер. Клубот од Милано потврди дека 22-годишниот потпиша пет-годишен договор, а за неговиот трансфер се платени 22 милиони евра. Словакот минатата година одигра 35 натпревари во Серија А и, исто така, стана најмладиот играч во историјата на италијанската лига, со толку многу настапи на сезоната. Тој беше дел од Словачка на Европскот оза млади во Полска ова лето. Тој пристигна во Сампдорија во јануари 2016 година за само еден милион евра.
сите 17 | | | веќе видена

По Teo Хернандез, Реал Мадрид денес го претстави вторато засилување ова лето, тоа е Хесус Валехо. Младиот фудбалер кој минатата сезона играше на позајмица во Франкфурт, се врати во Мадрид, каде што ќе го наследи португалецот Пепе, кој замина во Бешикташ, и не само што му го зема местото во тимот, туку, исто така и бројот 3 на грбот, кој португалецот го наследи од легендарниот Роберто Карлос и го носеше за една деценија. Валехо е роден во 1997 година, Реал го купи во 2015 од Сарагоса и го остави таму на заем, а минатата година беше во Бундеслигата.
сите 119 | | | веќе видена

Подготовките на Хадерсфилд за нивното учество во Премиер лигата на Англија оди со полна сила и уште едно ново засилување на тимот е Матијас Занка Јоргенсен од данскиот ФК Копенхаген. 27-годишниот дански репрезентативец се приклучува на “Териерите” со договор за три години. Јоргенсен е деветтото ново засилување на тимот и осмото за последната недела, а сумата за која што е купен остана тајна. Хадерсфилд ќе игра со најдобрите англиски тимови за прв пат од 1972-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Бетани Матек-Сандс стана жртва на тешка повреда на десното колено за време на натпреварот против Сорана Кирстеа во вториот круг на “Вимблдон”. Американката го освои првиот сет со 6:4, потоа загуби со 6:7 (4) и кај 40-15 во првиот гем на третиот сет падна на тревата по подмолно лизгање. Очигледно коленото на Матек-Сандс настрада сериозно, а таа викаше за помош, при што сите сфатија дека станува збор за навистина лоша повреда. Гледачите на теренот се вознемирија од времето кое им требаше на лекарите да пристигнат на место и да и помогнат на Матек-Сандс, а потоа од “Вимблдон” официјално соопштија дека брза помош дошла на теренот по една минута и е однесена натпреварувачката во болница.
сите 8 | | | веќе видена

Унгарија и Босна и Херцеговина ќе останат без претставници, а Србија се враќа со две екипи во СЕХА Гаспром лигата за сезоната 2017/2018, која почнува на 29-ти август! Унгарскиот шампион Веспрем и шампионот на Босна и Херцеговина – Борац Бања Лука нема да играат во лигата, додека нови членови во лигата се, Војводина и Динамо Панчево од Србија. Македонија повторно ќе биде преставена од шампионот Вардар, и вице-шампионот Металург. Листа на учесници во Гаспром СЕХА лигата 2017/18: РК ВАРДАР (МАКЕДОНИЈА) РК МЕТАЛУРГ (МАКЕДОНИЈА) РК Целје Пивоварна Лашко (Словенија) РК Горење Велење (Словенија) РК ППД Загреб (Хрватска) РК Нексе (Хрватска) РК Динамо Панчево (Србија) РК Војводина (Србија) РК Татран Прешов (Словачка) РК Мешков Брест (Белорусија)
сите 29 | | | веќе видена

Српскиот капитен Милош Теодосиќ потпиша за ЛА Клиперс за две години во вредност од $ 12 милиони. Најдобриот плејмеркер на Европа се доведуваше во контакт со Бруклин Нетс, Чикаго Булс, Минесота Тимберволфс и Денвер Нагетс, но сепак го одбра “градот на Ангелите”. Поранешниот член на ЦСКА Москва кој со рускиот тим освои скоро се што може да се освои со еден клуб, изминатата сезона ја заврши со скор од 16,1 поен и 6,8 асистенции. Со селекцијата на Србија освои три медали и тоа сите сребрени. Дани Ејнџ упорно бара нови тимови на Маркус Смарт, Ејвори Бредли и Џеј Краудер за да ослободи од потребните средства за платата на Гордон Хејворд, кој се согласи да ја смени Јута со Бостон. И тројцата кошаркари би биле вредни засилувања за речиси сите тимови во Лигата, а според информации на ESPN, Селтикс веќе се поврзале со огромен дел од останатите тимови и се дискутирало за можни трансфер варијанти. Смарт има плата од $ 4.5 милиони за претстојната сезона, по чиј крај ќе е ограничен слободен агент. Бредли е во финалната ...
сите 43 | | | веќе видена

Резултати од вториот круг на Вимблдон: Анжелик Кербер (Германија) – Кирстен Флипкенс (Белгија) 7:5, 7:5 Магдалена Рибарикова (Словачка) – Каролина Плишкова (Чешка) 3:6, 7:5, 6:2 Каролине Вознацки (Данска) – Цветана Пиронкова (Бугарија) 6:3, 6:4 Светлана Кузнецова (Русија) – Екатерина Макарова (Русија) 6:0, 7:5 Агниешка Радванска (Полска) – Кристина Макхеил (САД) 5:7, 7:6 (7), 6:3 Алисон Риск (САД) – Кристина Младеновиќ (Франција) 2:6, 6:4, 6:4 Гарбине Мугуруса Бланко (Шпанија) – Јанина Викмајер (Белгија) 6:2, 6:4 Тимеа Бачински (Швајцарија) – Кристина Куцова (Словачка) 6:1, 6:0 Коко Вандевеге (САД) – Татјана Мариа (Германија) 6:4, 6:2 Анет Контавеит (Естонија) – Дарија Касаткина (Русија) 6:3, 6:2 Шелби Роджерс (САД) – Луцие Шафаржова (Чешка) 6:7 (4), 6:4, 6:3 Симона Халеп (Романија) – Беатрис Адад Маја (Бразил) – 7:5, 6:3 Елина Свитолина (Украина) – Франческа Скиавоне (Италија) – 6:3, 6:0 Јохана Конта (Велика Британија) – Дона Векиќ (Хрватска) – 7:6(4), 4:6, 10:8 Доминика Цибулкова (Словачка) – Џенифер ...
сите 26 | | | веќе видена

Резултати од вториот круг на Вимблдон: Новак Ѓоковиќ (Србија) – Адам Павлашек (Чешка) 6:2, 6:2, 6:1 Роџер Федерер (Швајцарија) – Душан Лајовиќ (Србија) 7:6(0), 6:3, 6:2 Милош Раониќ (Канада) – Михаил Јужни (Русија) 3:6, 7:6(7), 6:4, 7:5 Доминик Тим (Австрија) – Жил Симон (Франција) 5:7, 6:4, 6:2, 6:4 Александар Зверев (Германија) – Франсес Тиафо (САД) 6:3, 6:4, 6:3 Томаш Бердих (Чешка) – Рајан Харисон (САД) 6:4, 6:3, 6:7(8), 6:3 Григор Димитров (Бугарија) – Маркос Багдатис (Кипар) 6:3, 6:2, 6:1 Гаел Монфис (Франција) – Кајл Едмунд (Велика Британија) 7:6(1), 6:4, 6:4 Себастијан Офнер (Австрија) – Џек Сок (САД) 6:3, 6:4, 3: 6,2:6, 6:2 Дуди Села (Израел) – Џон Иснер (САД) 6:7(5), 7:6 (5), 5:7, 7:6(5), 6:3 Алберт Рамос (Шпанија) – Андреј Рубљов (Русија) 7:5, 6:7(6), 4:6, 6:3, 6:4 Миша Зверев (Германија) – Михаил Кукушкин (Казахстан) 6:1, 6:2, 2:6, 3:6, 6:4 Ернестс Гулбис (Летонија) – Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 6:4, 6:4, 7:6(3) Џаред Доналдсон (САД) – Паоло Лоренцо (Италија) 6:4, 7:6 (0), 6:7(0), 6:2 Енди ...
сите 131 | | | веќе видена

По одиграните реванш натпревари од првото коло од Европа Лигата, екипата на Шкендија по убедливата победа над Дачија и уште поубедливата победа на Работнички против аутсајдерот Тре Пене, Работнички и Шкендија остануваат единствените претставници на Македонија во Европа Лигата. Со вчераните натпревари познати се и противниците на македонските претставници во второто квалификациони коло. Така, Шкендија ќе игра против ХЈК Хелсинки, екипа која пред неколку години го елиминраше тогашниот наш шампион Работнички во првото квалификационо коло за Лигата на Шампионите. Работнички пак во второто коло силите ќе ги одмери со Динамо Минск. Екипата од Белорусија има големо искуство во Европа Лигата. Во сезоната 2015-16 настапуваше во групната фаза откако претходно ги елиминраше екипите на Черно Море, Цирих и РБ Салзбург. Исто така Динамо Минск во сезоната 2009-10 ја елиминираше екипата на Ренова со вкупен резултат 3-2. Првите натпревари се закажани за 13 јули, а реваншите седум дена подоцна.
сите 134 | | | веќе видена

Андреа Конти е името кое најмногу се споменуваше во медиумите, за трансфер во италијанскиот гигант Милан. На крајот Аталанта попушти, и фудбалерпт кој играше на Европското првенство за млади во Полска стана “росонер”. 23 годишниот десен бек е дете на Аталанта, кој ги мина сите младински категории на Италија, и стана седмо засилување за тимот на Винчензо Монтела. Досега, во клубот пристигна Матео Мусакио од Виљареал, Френк Кеси од Аталанта, Рикардо Родригез од Волфсбург, Андре Силва од Порто, Хакан Чалханоглу од Баер Леверкузен и Фабио Борини на заем од Сандерленд.
сите 25 | | | веќе видена

Лестер Сити и Севиља го завршија успешно договорот за Висенте Ибора и од денес шпанецот веќе е фудбалер на поранешниот шампион на Премиер лигата. Двата клуба не ја открија сумата, но според медиумите шпанците ќе добијат 14 милиони евра, за Ибора кој е на 29 години, а договорот со “лисиците” е за следните четири сезони. Тој е вториот нов играч на Лестер Сити, како пред него беше купен Хари Мегваер од Хул Сити.
сите 19 | | | веќе видена

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го објави новото рангирање на земјите од кои доаѓаат учесниците во Лигата на шампионите и другите натпреварувања под покровителство на организацијата на континенталниот ракометот (ЕХФ Купот и Челинџ Купот). Кога станува збор за мажите, Германија се уште е најдобро рангирана и ќе има две загарантирани места во фазата по групи. Сепак, Шпанија го превзема местото на Унгарија, и оваа земја ќе има двајца претставници, додека еден унгарски. Израелците, кои напредуваа шест места, и сега се 25, добија загарантиран учесник во групната фаза. Значајни промени има и кај жените – Унгарија ја престигна Данска на првото место. Меѓутоа, во суштина, тоа не значи многу, бидејќи и двете земји имаат двајца претставници во фазата по групи од Лигата на шампионите. Најважната иновација се однесува на италијанците – благодарение на промената на 23-тото место, оваа земја по долго време ќе добие загарантиран претставник во елитното натпреварување. Промените ќе се случат од сезоната 2018/19.
сите 7 | | | веќе видена

Двајца од топфаворитите за титулата на “Вимблдон” – Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ, поминаа соодветно 42 и 40 минути на теренот во вторникот, добивајќи ги натпреварите од првиот круг по повлекувањето на противниците поради повреди. Украинецот Александар Долгополов се повлече при резултат 6:3, 3:0 во корист на Федерер, а малку пред тоа словачкиот левичар Мартин Клижан не успеа да го доиграе дуелот со Ѓоковиќ и србинот продолжи напред по 6:3, 2:0. Уште неколку средби заврши со помалку од три сета, се предадоа и Ник Кирјос и Фелисијано Лопез, а и Јанко Типсаревиќ, исто така, не ја доврши средбата од првиот круг. Тој, сепак, ги собори сите рекорди за брзо откажување на турнирот. Србинот остана на теренот само 15 минути пред да се откаже при резултат 5:0 за американецот Јаред Доналдсон во првиот сет на натпреварот помеѓу двајцата на теренот.
сите 5 | | | веќе видена

Израелското крило Омри Каспи стана последниот кошаркар кој избра да се качи на шампионскиот воз на Голден Стејт, за да ја гони титулата. 29-годишниот играч потпиша со Воините за ветерански минимум од $ 2.1 милиони, за една година. 206-сантиметри високиот Каспи има осум сезони во САД, за кои помина низ Сакраменто, Кливленд, Хјустон, Њу Орлеанс и Минесота. Во сезоната 2016/2017 тој одигра 36 натпревари – 22 за Сакраменто, 13 за Минесота и 1 за Њу Орлеанс, а средните му индикатори беа 5.2 поени, 3.1 скока и 1.0 асистенции. Топлото лето за шампионите од Голден Стејт продолжува силно. По вчерашната трансакција на Омри Каспи, Воините изненадија со привлекувањето на Ник Јанг. Веќе поранешниот играч на Лос Анџелес Лејкерс ќе пристигне во Оукланд како слободен агент и ќе потпише за една година и износ од $ 5.2 милиони. Очекувањата се дека стрелецот ќе се вклопи добро како улога на играч во ротацијата на Стив Кер и генерално во тимско ориентиран систем на Голден Стејт. Во сезоната 2016/2017 Јанг постигнуваше по 13.2 ...
сите 49 | | | веќе видена

Веќе и официјално стана факт трансферот на Тео Ернандез од Атлетико Мадрид во Реал Мадрид. 19-годишниот француски лев дефанзивец доаѓа на “Сантијаго Бернабеу” за 26 милиони евра, кои ќе бидат платени на три рати. Тео ќе потпише договор за следните шест сезони. Ова е првиот трансфер меѓу Реал и Атлетико во последните 15 години.
сите 63 | | | веќе видена

Арсенал го доведе Александар Лаказет. Напаѓачот потпиша договор за пет сезони. Французинот доаѓа од Лион за околу 52 милиони фунти, што е нов рекорд за “топџиите”. Пред месец Лаказет беше договорен со Атлетико Мадрид, но трансфер забраната на “јорганџиите” ја расипа трансакцијата. Интересно е дека французинот постигна 28 голови лани, што е повеќе од сите голови на напаѓачите на “топџиите”, земени на куп – Оливие Жиру, Тео Волкот, Дани Велбек и Лукас Перез.
сите 23 | | | веќе видена

Левиот бек на Реал Мадрид Фабио Коентрао ќе игра во Спортинг Лисабон во претстојната сезона. Португалскиот интернационалец ќе го носи дресот на “лавовите” како позајмен до летото 2018 година. Во изминатата сезона тој одигра само еден комплетен натпревар за “кралевите” и шест нецелосни. Во новата сезона на “Сантијаго Бернабеу” како леви дефанзивци ќе се борам Марсело и Тео Ернандес. Коентрао дојде во Реал Мадрид ос Бенфика за 30 милиони евра во 2011 година.
сите 204 | | | веќе видена

next