Екипата на Денвер Нагетс со 6тата едноподруго победа во НБА лигата е на чекор до пласман во плеј-оф разигрувањето. “Нагетси” славеа со 88-82 над екипата на Портланд која го забележа 4тиот пораз по ред. Најефикасен на натпреварот беше Демиен Лилард со 25 поени, но дефинитивно звезда на вечерта беше Никола Јокиќ кој забележа трипл дабл, завршувајќи го натпреварот со 15 поени, 11 асистенции и 20 скокови за 38 минути поминати на паркетот. Последниот натпревар Денвер го игра против екипата на Минесота во директен дуел за пласман во плеј-офот. Во преостанатите натпревари од вчера: Детроит П. – Торонто Р. 98 – 108 Бруклин Н. – Чикаго Б. 114 – 105 Мајами Х. – Оклахома 93 – 115 Њујорк Н. – Кливленд К. 109 – 123 Милвоки Б. – Орландо М. 102 – 86 Минесота Т. Мемфис Г. 113 – 94 Сан Антонио С. – Сакраменто 98 – 85 Денвер Н. – Портланд Т. 88 – 82 ЛА Клиперс – Њу Орлеанс П. 100 – 113
сите 104 | | | веќе видена

Брокерот бр.1 за онлајн обложување со неколку предлози ќе ви помогне да се одлучите што да одиграте денес. Монако – Нант тип: 1 Победа на домаќинoт Јасно е дека титулата во францускиот шампионат е веќе одамна решена и прашање на време е кога и официјално ПСЖ ќе биде прогласен за шампион. Но, многу поинтересна е битката за позициите кои носат директен пласман во Лигата на шампионите за следната година. Во моментов тимот на Монко се наоѓа на втората позиција на табелата и има најголеми шанси таму и да остане по завршувањето на шампионатот. По минатонеделниот пораз од ПСЖ во купот на Франција, клубот од кнежевството ја продолжува битката за втората позиција каде има предност од 5 бода во однос на О.Марсеј и 7 бодови во однос на О.Лион на седум кола до крајот. Тие на домашен терен го пречекуваат тимот на Нант, предводен од искусниот италијански стратег Клаудио Раниери, но се наоѓаат во слаба форма, а се очекува и денес да си заминат со празни раце од гостувањето на “Луј Втори” во Монако. За разлика од Нант, ...
сите 9 | | | веќе видена

Британскиот F1 возач, Луис Хамилтон е пред потпишување на нов, рекорден договор со Mercedes F1 тимот. Според договорот, Хамилтон за продолжената тригодшна лојалност по сезона ќе добива 45 милиони евра, а за овој период заедно со рекламите, спонзорствата и останатите бонуси ќе добие 150 милиони евра што е воедно и највисока плата т.е. договор кога во прашање е F1 натпреварувањето. “Договорот е речиси финализиран. Луис и ние сме апсолутна на иста бранова должина. Но таков еден договор како што е неговиот сдржи 100 страни со многу точка така што мора да биде внимателно припремен” изјави преетставник на F1 тимот за германскиот Sport Bild. Хамилтон во однос на новиот договор кратко изјави дека нема подобар од него. Инаку Луис Хамилтон досега четири пати победувал во F1 натпреварувањата и тоа во 2008, 2014, 2015 и 2017 година. Веста е преземена од AutoKlub.mk
сите 103 | | | веќе видена

Најпопуларното јужноамериканско репрезентативно натпреварување од следната година со новитет. Откако во претходните изданија настапуваа две гостински репрезентации од 2019 во Copa America ќе учествуваат дури шест гостински репрезентации т.е. репрезентации од други континентални федерации. Како што соопштуваат од CONMEBOL, од следната година покрај 10те постојан членки на оваа асоцијација на јужноамериканското првенство кое ќе се одржи во Бразил ќе учествуваат уште и Кина, Јапонија, Катар, Мексико, САД и уште една дополнителна репрезентација од CONCACAF. Во минатото со цел да може да се одигра групниот формат по четири тим на ова натпреварување како гости настапува имаа репрезентациите на Коста Рика, Хаити, Хондурас, Јамајка, Јапонија, Мексико, Панама и САД. Инаку Copa America започнува на 14 јуни следната година и ќе трае се до 7 јули, а домаќини се Рио де Жанеиро, Бело Хоризонте, Сао Паоло, Салвадор, Бразилија, Порто Алегре, Форталеза и Ресифе. Актуелен шампион е репрезентацијата на Чиле.
сите 2 | | | веќе видена

Англија е во шок по веста за смртта на фудбалскиот великан и англиска легенда Реј Вилкинс. Поранешниот член на Челси, Манчестер јунајтед, Милан, КПР и на Глазгов ренџерс, како и истакнат англиски репрезентативец Реј Вилкинс, денеска ја загуби животната битка. Тој почина во клиника во Лондон на 61годишна возраст, откако пред неколку денови имаше срцев удар. Тој за селекцијата на Гордиот Албион одигра вкупно 84 натпревари. По завршувањето на активната фудбалска кариера Реј Вилкинс продожи како тренер, ги предводеше Фулам, а беше во стручниот штаб на Челси и на Астон Вила.
сите 2 | | | веќе видена

Реал Мадрид на гостувањето во Торино против италијанскиот шампион Јувентус, забележа убедлива победа од 3-0, а како и многупати до сега во главна улога беше кој друг ако не нивниот убедливо најдобар играч, Кристијано Роналдо, кој постигна два погодоци. Со овие два гола, тој стигна до бројката од 14 погодоци досега во елитното натпреварување, а посебно се издвојува вториот кој го постигна во второто полувреме, велемајсторски гол со ножички од повеќе од десет метри. Буфон воопшто не се ни помрдна, само немоќно ја проследи топката во својата мрежа. Во продолжение погледнете го евроголот на Кристијано Роналдо кој сигурно ќе конкурира за најубав гол сезонава.
сите 87 | | | веќе видена

iPhone Case, iPhone Charger, Wireless charger ,Cheap goods ; ワイヤレス充電器 ケータイ AC充電器 シリコン ケータイ カバー iPhoneケース iPhoneシリコンケース ,mobicut wireless charger , wireless phone charger, fast wireless charger,Fast Qi Wireless Charging ,qi wireless charger,wireless phone charger,Wireless Charger Stand ,fantasy wireless charger iphone cases,iphone x cases,phone cases,iphone cover,best iphone cases,case iphone,phone cases for iphone ,iphone 7 phone cases,cell phone cases,cool phone cases,designer phone cases,cool iphone cases,phone covers,liquid silicone phone case,silicone phone case,silicone case for iphone,cell phone case,silicone Gel Rubber case,liquid silicone phone cover ,soft silicone phone case Mobile phones have become more than just a device to contact your friends or relatives. As the new phones keep launching one by one, the need of protecting their fragile bodies seems to be equally essential. The usage of a phone is so frequent that it requires being secured from dents, scratches, and cracks. You can find ...
сите 4 | | | веќе видена

Италијанските и кинеските медиуми веќе подолго време шпекулираат дека италијанскиот тим Милан се наоѓа во сериозни финансиски проблеми. Поточно, новите кинески сопственици кои претходното лето го купија тимот од Силвио Берлускони се наоѓаат пред финансиски колапс и парите кои ги обезбедија за засилувања на тимот во износ од околу 250 милиони евра, не се во можност да ги вратат. Но, и покрај овие шпекулации, факт е дека клубот функционира нормално без застој во исплатата на обврските. Сепак, кинеските газди до крајот на октомври оваа година, мораат да вратат околу 370 милиони евра на американскиот фонд „Елиот“, или во спротивно ќе им биде одземен тимот од нивна сопственост. Се почесто се шпекулира дека Јонгхонг Ли ги нема тие пари и дека ќе мора да ги продава сопствените акции со цел да ги подмири долговите, поради што констатно се шпекулира за нови имиња кои би можеле да влезат во клубот. Едно од најновите имиња кои кружат во јавноста како можен иден сопственик на Милан е холандскиот интернационалец Весли ...
сите 5 | | | веќе видена

Барањата за финансиски фер-плеј и не-учеството на Интер на европските турнири оваа сезона ги заострија односите меѓу клубот и луѓето од Сунинг. Друг доказ дека нешто се случува со Интер е оставката на техничкиот директор Валтер Сабатини, кој првенствено беше вклучен во трансферите на клубот. Неколку часа порано, Фабио Капело го напушти Џијанг Сунинг, другиот клуб во сопственост на кинескиот конгломерат. Се шпекулира дека Сунинг ќе се откаже од Интер и средствата ќе ги пренасочи во друга насока. Кинеската компанија купи 68,55% од акциите на “нероазурите” во 2016 година, а останатите останаа во сопственост на Ерик Тохир кој ја задржа претседателската функција, но реално не учествува во донесувањето одлуки. Сумата која ја бара кинескиот трговски гигант Сунинг е 600 милиони евра, но засега нема заинтересирана страна која би издвоила толку пари за „нероазурите“.
сите 7 | | | веќе видена

Италијанскиот клуб Лацио беше цел на измама на хакери и останаа без два милиони евра. Калчолигашот преку електронска пошта добил порака од холандскиот клуб Феенорд за уплата на последната рата од трансферот на фудбалерот Стефан де Фрај во висина од два милиони евра. Во мејлот имало банкарските сметки кои наводно биле на Феенорд, а хакерите се погрижиле тој да делува легитимно. Од Лацио веднаш ја уплатиле сумата, но подоцна дознале дека Феенорд не добил ниту евро и дека всушност биле измамени. Според властите во Холандија, постајат индиции дека парите се наоѓаат во холандска банка и дека и натаму се трага по хакерите кои ја смислиле оваа измама. Стефан де Фрај потпиша за Лацио од Феенрод во 2014 година, а веќе ова лето ќе си замине од тимот од Рим и најверојатно како слободен фудбалер ќе потпише за Интер.
сите 4 | | | веќе видена

Челниците на Бока јуниорс се бесни на својот најдобар фудбалер, Карлос Тевез поради фактот што тој заработил повреда на мускулот на ногата, но не се повредил на тренинг или натпревар на тимот, туку повредата ја заработил бизарно играјќи фудбал во затвор. Како што јавуваат аргентинските медиуми, Бока почнала истрага за да се утврдат околностите под кои најдобриот фудбалер заработил повреда. Информациите велат дека тој заминал во затворот Боуерс во провинцијата Кордоба, за да го посети својот брат Хуан Алберто Мартинез, кој е осуден на 16 години затвори поради вооружен грабеж. Се верува дека токму братот го организирал фудбалскиот натпревар кој траел 20 минути и бил исполнет со остри стартови, од кои подебелиот крај очигледно го извлекол поранешниот играч на Манчестер јунајтед и Јувентус. Доколку овие гласини се потврдат, поради крајно непрофесионален однос од Тевез, за очекување е дека клубот ќе му изрече жестока казна.
сите 6 | | | веќе видена

Откако ги изгубивме сите надежи дека ќе гледаме Формула 1 на некоја од телевизиите со одлична вест не израдува Телевизија 24. Имено од оваа телевизија на својот интернет сајт информираат дека во последен момент успеале да се договорат и да ги откупат правата за емитување на овогодинешната сезона од Формула 1 на нивниот сајт. Во минатото ТВ преноси од најпопуларниот автомото спорт во Македонија емитуваа МРТВ, Канал 5, Алфа и мрежата на Спорт Клуб. Сепак оваа сезона беше јасно дека МРТВ нема да емитува трки од Формула 1, а регионалната телевизиска мрежа Спорт Клуб ги откупи правата само за емитување на територијата на Србија. По ова, се појави големо незадоволство кај љубителите на Формула 1 шампионатот по што се појави и онлајн петиција. Така, наместо МРТВ да излезе во пресрет како национална телевизија, желбите на сите љубители на авто-мото спортовите ги исполни Телевизија 24. Голема благодареност до Телевизија 24!
сите 5 | | | веќе видена

Американците одобрија екипа од Мајами да биде 25.тим што ќе се натпреварува во фудбалската МЛС лига. Дејвид Бекам ќе биде сопственик на франшизата, а Мајами во лигата ќе започне да се натпреварува од 2020 година. Интересно, први на листата на желби му се најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо и англиската легенда Вејн Руни. И двајцата за две години полека ќе бидат на залез на кариерата, но доволно спремни да одговорат на предизвикот во МЛС-лигата, а Бекам сака да ги искористи за да го освои фудбалскиот пазар со овие две врвни имиња. Плус, желба му е тренер на тимот да биде Карло Анчелоти, италијанскиот стратег со кој соработуваше во краток период додека беше фудбалер. Руни од поодамна најави дека е заинтересиран да ја заврши кариерата во САД, па ангажманот би бил и полесен од очекувањата, додека за Роналдо ќе биде малку потешко, иако и Португалецот неколкупати најавил дека има желба да живее поблиску до Холивуд, а зимава дури се најавуваше можност да замине во Лос Анџелес Галакси. Негова желба е ...
сите 8 | | | веќе видена

Напаѓачот на Аргентина и Манчестер Сити, 29-годишниот Серхио Агуеро, најави дека по завршувањето на договорот со англискиот клуб во 2020 година ќе се врати во својата татковина, поточно во матичниот клуб Индепедиенте. Аргентинецот со Манчестер сити е врзан до 2020 година, а иако медиумите шпекулираа дека можно е да продолжи во некој од клубовите во Кина или САД, каде би заработил многу повеќе, тој веќе објави дека Индепендиенте е негова следна дестинација. Кога ќе ми заврши договорот ќе се вратам во Индепендиенте“, кратко изјавил Агуеро. Аргентинецот помина девет години во Индепендиенте пред да се пресели во Европа и никогаш не криел дека таму сака да ја заврши кариерата. Агуеро веќе седум сезони е на „Етихад“ и стекна легендарен статус во Манчестер Сити.
сите 33 | | | веќе видена

Прворангираниот тенисер на АТП листата, легендарниот Роџер Федерер загуби во второто коло на Мастерсот во Мајами и со тоа го загуби престолот на АТП. Дури и самиот Танаси Кокинакис, австралиецот кој се наоѓа на 175то место на АТП листата, беше шокиран по победата над Роџер Федерер. „Да ви кажам искрено не знам што ми се случи. Веројатно го одиграв најдобриот тенис досега во кариерата. Да се победи Роџер за мене е само сон. Оваа победа ми е мотив само да продолжам уште посериозно со тенисот“ – истакна по триумфот 21-годишниот Кокинакис.
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот капитен и сегашен директор во раководната структура на Барселона, Карлес Пујол вели дека не би го изненадило доколку поранешниот играч на Барселона, Нејмар биде ново летно засилување за лутиот и вечен ривал на “каталонците”, тимот на Реал Мадрид. Последниот период интензивно се шпекулира за незадоволството на Нејмар во ПСЖ, па се почести се најавите за негово враќање во Шпанија. Пујол е речиси сигурен дека Нејмар сака да направи трансфер во Реал Мадрид, а единствена пречка е високата сума која ќе мора да му се исплати на ПСЖ. „Да, дефинитивно може да се случи Нејмар да го засили Реал Мадрид летово. Интуицијата ми говори дека тоа ќе се случи. Единствено мислам дека ќе има потешкотии околу договорот за трансфер, поради огромната сума, но гледаме дека во денешниот фудбал ниту тоа не е некаква пречка. Ако Нејмар одлучи да замине, а сметам дека веќе има одлучено. тогаш и ќе замине во Мадрид“ – изјави Пујол. Пујол и Нејмар играа заедно една сезона во Барселона (2013/2014), по што легендарниот ...
сите 32 | | | веќе видена

Новата топка “Телстар 18” која ќе биде официјална на Светското првенство во Русија синќа беше промовирана на натпреварот меѓу Германија и Шпанија во Дизелдорф. Првите оценки се негативни, но тоа и не е нешто чудно бидејќи за секоја топка пред големите фудбалски натпреварувања мислењата се исти. Реина, Тер Штеген и Де Геа имаа можност први да ја почувствуваат. „ Можам да се обложам во што сакате дека ќе видиме најмалку 35 гола од далечина на Светското првенство, бидејќи невозможно е да се запре оваа топка. Прекриена е со пластичен слој, кој ја отежнува нејзината контрола. Голманите ќе имаат многу проблеми со неа и би требало да се промени, има уште време “, вели Реина. Де Хеа веќе прими еден несекојдневен гол, од Томас Милер, под пречката, во ремито (1-1) меѓу Германија и Шпанија. „ Доста чудно е, топката може да биде многу подобра“, вели, според многумина, најдобриот голман на светот во моментов . „ Топката може да биде подобра, многу се движи. Мислам дека ќе мора да работиме многу со неа за да се навикнеме ...
сите 7 | | | веќе видена

Како што моментално стојат работите во парискиот клуб, се поизвесно е дека тренерот Унаи Емери на лето ќе го напушти клубот. Одредени медиуми излегоа со информација дека сериозен кандидат за жешкото столче е тренерот на старата дама Масимилијано Алегри. Како главна причина за заминување на Емери се наведува раната елиминацијата на клубот од лигата на шампионите а со оглед на тоа дека оваа сезона беа донесени Нејмар и Мбапе оваа сезона може да се смета за прилично неуспешна, секако ако не го рачунаме домашното првенство каде и немаат некоја сериозна конкуренција. Се шпекулираше дека Мурињо е можна замена на Емери , но од тоа нема да има ништо во скоро време бидејќи португалецот го продолжи договорот со црвените ѓаволи.
сите 31 | | | веќе видена

Себастијан Фетел кај возачите и Ферари кај конструкторите се победниците на првата трка сезонава во F1 која утрово се возеше во Мелбурн, Австралија. По 58 извозени круга, Фетел со време од 1:29:33.283 и предност од +5.036 пред Хамилтон кој стартуваше од пол позицијата, заврши на првата позиција. Возачот на Mercedes иако стартуваше од пол позицијата сепак не успеа да ја задржи таа предност. Фетел и Хамилтон на првите две позиции завршија пред финецот Раиконен кој со своето Ferrari заврши на третата позиција со заостанување од +6.309 во однос на победникот Фетел. Ваквиот ранг овозможи да и Ferrari како конструктор ја забележи првата позиција и запише 40 поени на своето конто. Одлично возење имаше Рикијардо од Red Bull – TAG Heuer кој иако стартуваше од 8. позиција на крајот заврши на 4. позиција со нешто повеќе од 7 секунди заостанување во однос на Фетел, но и 20 секунди пред Фернандо Алонсо кој заврши една позиција зад него. Во продолжение е прикажан комплетниот пласман на оваа прва трка сезонава. Поз. Бр. ...
сите 23 | | | веќе видена

Легендарниот Диего не верува дека оваа генерација на гаучосите ќе може да го повтори успехот на неговата Аргентина од 1986 година. „Мислам дека Германија и Шпанија имаат многу добри екипи и тие се главните фаворити за трофејот. Франција исто така има одличен состав. Според мене тоа се селекциите кои ќе се борат за светскиот трон“, рече Марадона.
сите 9 | | | веќе видена

next