Манчестер Сити официјално ги потврди информациите дека голгетерот на тимот, Серхио Агуеро, минатата ноќ претрпел сообраќајна несреќа. Инцидентот се случи во Холандија, каде што аргентинецот беше на концерт. На патот кон аеродромот, од кој напаѓачот мораше да се качи на авион во Манчестер, таксито во кој тој се возел удрило во столб. Како резултат на тоа, Агуеро има скршени ребра и ќе мора да закрепне околу два месеци. Официјалната најава на Сити е дека 29-годишниот напаѓач денес ќе се врати во Манчестер и веднаш ќе биде разгледан од медицинскиот штаб. Сепак, најдобриот стрелец ќе го пропушти дербито на Челзи за време на викендот, а Аргентина не губи ништо бидејќи и така не беше повикан за следните квалификациски (октомвриски) дуели.
сите 27 | | | веќе видена

Управниот орган на НБА донесе промена на правилата во врска со драфтот. Досега, тимот со најлош биланс во Лигата имаше 25% шанса за прв избор, но по промената ќе биде намалена на 14%. Вториот и третиот во ова враќање, исто така, ќе имаат 14% шанса за # 1, со 19,9% и 15,6% до сега. На овој начин, трите најслаби тимови во Здружението ќе бидат на исто рамниште и ќе имаат иста шанса да го стекнат драгоцениот прв избор. Преку овој потег, комесарот Адам Силвер се надева дека ќе стави крај на тенденцијата на тимовите да изгубат игри намерно, само за да имаат шанса за повисок избор на лотаријата. Со промената на правилата, шансите на трите екипи со најлош биланс да се изберат од првите 3 се 40% против 64%, 56% и 47% досега.
сите 31 | | | веќе видена

Ждрепката за квалификациите за Европското фудбалско првенство во 2020 година ќе биде извлечено во Даблин, Ирска, одлучи УЕФА. Ждрепката е закажана за 2 декември 2018 година, а 55 екипи од Европа, вклучувајќи ја и Македонија, ќе ги добијат своите ривали за квалификациите. Квалификациониот формат е 10 групи, со 20 екипи што ќе се квалификуваат за шампионатот, а по две селекции од најдобрите групи ќе играат на завршницата и ќе заземат 20 од 24-те места. Останатите ќе им припаднат на репрезентациите кои ќе бидат победници на четирите „лиги“ во новата УЕФА Лига на Нации, во која учествува и Македонија, која е дел од „Д“ дивизијата. За прв пат, Еуро 2020 ќе се одржи во 13 градови низ Европа. Македонија според рангот ќе биде во претпоследниот шешир, а квалификациите за ЕП ќе почнат во март, 2018 и ќе траат до ноември, 2019 година. Даблин ќе биде еден од градовите-домаќини на ЕП, во кој ќе се играат мечеви од групната фаза и еден од осминафиналето. Останатите градови-домаќини на ЕП 2020 се: Амстердам, Баку, Билбао, ...
сите 2 | | | веќе видена

Милан доведе 11 нови играчи ова лето, но според тренерот Винчензо Монтела, најсилното засилување е Френк Кеси. Милан доведе веќе 11 засилувања ова лето, и досега потроши цели 253 милиони евра, со кои беа купени Матео Мусакио од Виљареал (18 милиони), Френк Кеси и Андреа Конти од Аталанта (28 односно 24 милиони), Рикардо Родригез од Волфсбург (18 милиони), Андре Силва од Порто (40 милиони), Хакан Чалханоглу од Баер Леверкузен (25 милиони), Антонио Донарума од Џенова (слободен трансфер), Фабио Борини на заем од Сандерленд (5 милиони), Леонардо Бонучи од Јувентус (45 милиони), Лукас Биља од Лацио (20 милиони), и најновото засилување Никола Калиниќ од Фиорентина (30 милиони). “Најголемото изненадување за мене досега е Френк Кеси, јас не го очекував ова од него, знаев дека е силен, но толку многу … Што е најдобро од сè, тој има простор за подобрување, исто како Андре Силва, кој ќе стане одличен напаѓач”, рече Винчензо Монтела. Милан покрај нив доби и страшно засилување од младинските погоди во Патрик Кутроне, кој ...
сите 25 | | | веќе видена

Наполи, дојде во водство во 7-та минута на дуелот со Феенорд од Лигата на шампионите (3:1), а стрелецот Лоренцо Инсиње излезе со идеја да му даде поддршка за време на прославата на повредениот Аркадиуш Милик. Тој побара дрес од сонародникот на Милик Пјотр Зелински, но овој како да сакаше да се искоби па му даде негов дрес, по што италијанецот веднаш забележа па грешката беше исправена.
сите 2 | | | веќе видена

Најуспешниот тим во историјата на ракометот, Барселона Ласа ќе го засили списокот со првата бразилска ѕвезда – Тиагус Петрус Гончалвес Дос Сантос. Средниот бек има 28 години, и е исто така успешен во дефанзивните задачи во дресот на унгарскиот ПИК Сегед, ќе го започне своето патување во “Блауграна” од следната сезона. Бразилецот ја одигра својата трета сезона во тимот предводен од шпанскиот тренер Хуан Карлос Пастор. Истиот период бразилецот помина во шпанскиот тим Натурлус Ла Риоха, што беше негово прво европско ракометно искуство.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот Кан Куан-Син доби забрана да се прикажува на италијанската телевизија, од неговата држава Северна Кореја. Се сеќаваме дека минатата сезона Куан-Син стана првиот претставник на оваа држава во серијата А. Тој потоа се натпреваруваше за Каљари, додека сега е изнајмен на Перуџа. Досега азискиот играч во Серија Б има пет погодоци во четири натпревари. Во неделата, ѕвездата на Перуџа требаше да учествува во Доменика Спортива на Рај Дол, каде што требаше да разговара за неговите настапи. Повик од Пјонгјанг, сепак, ги промени работите, а Куан-Син одби да даде интервју, а потоа се расплака. Во Италија, се тврди дека Раи го уверил играчот дека нема да има прашања за политика, но тоа не ја променило ситуацијата.
сите 158 | | | веќе видена

Висам Бен Једер стана првиот со хет-трик кај Севиља во европските фудбалски клубови. Францускиот напаѓач постигна три гола во победата на шпанскиот клуб со 3:0 над Марибор во Лигата на шампионите синоќа. Иако Севиља е редовен учесник во Европските купови, и успеа на три пати по ред да ја освои Лигата на Европа, сепак ниту еден нејзин играч не го има направено ова.
сите 18 | | | веќе видена

Официјалната страница на Здружението за женски тенис (ВТА) објави дека четири тенисерку сигурно се квалификуваат за претстојните финалиња на ВТА во Сингапур. Ова се Симона Халеп, Каролина Плишкова, Винус Вилијамс и Елина Свитолина, кои се придружуваат на Гарбин Мугуруза. За романката Халеп, ова е четврти последователен настан во финалниот турнир, кој ќе се одржи од 22-ри до 29-ти октомври. Американката Вилијамс го освои трофејот во 2008 година, а за украинката Свитолина ќе биде деби. Халеп ја освои 15-та титула во кариерата во Мадрид претходно оваа година, а исто така учествуваше на своето второ Гренд слем финале во Роланд Гарос. Каролина Плишкова од Чешка накусо беше прва во светскиот ранг и освои три турнири во Бризбејн, Доха и Истборн. Свитолина е трофеј број 1 за 2017 година со пет – Тајпеј, Дубаи, Истанбул, Рим и Торонто. Венус одигра финале на Австралија опен и Вимблдон, како и полуфиналето на УС Опен, враќајќи се во првите 5 на светот за прв пат од јануари 2011 година.
сите 6 | | | веќе видена

Голгетерот на РБ Лајпциг Тимо Вернер не успеа да ја поднесе атмосферата создадена од навивачите на Бешикташ за време на вчерашниот судир помеѓу двата тима во Лигата на Шампионите. 21-годишниот германски репрезентативец побара тапи за уши, но и тоа не му помогна да се справи со бучавата на “Водафон Парк”. Така во 32-та минута Вернер побара да биде заменет, бидејќи не се чувствува добро. Тренерот на бундеслигашот Ралф Хазенхтел призна дека не можел да го подготви тимот за оваа атмосфера која влијаела на крајниот исход. Бешикташ победи со 2:0, и “орлите” немаат пораз дома во Европа веќе 10 последователни состаноци, како очигледно придонесот на навивачите за оваа серија не е воопшто мал. За РБ, ова беше прв пат во историјата во првенството во Лигата на шампионите. “Никогаш во животот не сум видел вакво нешто. Не можев да се фокусирам на натпреварот. Замолив за тапи за уши, но и тоа не ми помогна. Продолжив, но не се чувствував добро”, коментираше Вернер.
сите 9 | | | веќе видена

Четири екипи се издвојуват како главни кандидати за привлекување на Двејн Вејд, откако ѕвездата го откупи договорот со Чикаго и ќе биде слободен агент. Според ESPN, првите три во потрагата по Вејд се Кливленд, Сан Антонио и Мајами. Постои опција, во кој и Оклахома Сити може да се вмеша во борбата за неговиот потпис и очекувањата се дека неговата кариера ќе ја продолжи во една од овие четири екипи. Во Кавалиерс, тој ќе се сретне со Леброн Џејмс, со кого освои две титули во НБА, како дел од Мајами. Спарс се сон дестинација за речиси секој во Лигата, со оглед на тренерскиот гениј Грег Поповиќ и севкупните успеси на организацијата, додека Хит секогаш би ја прифатиле легендата со отворени раце. Ендрју Вигинс е еден од ретките играчи во модерната професионална кошарка и, особено, во НБА, кои не се потпираат на агент кој ги штити нивните интереси. Младата ѕвезда на Минесота има петгодишен договор вреден 148 милиони долари, но не се брза да стави потпис под новиот договор со Тимберволфс. Канадскиот репрезентативец ...
сите 64 | | | веќе видена

Диего Коста се врати во Атлетико Мадрид. За време на неговиот претходен престој кај “јорганџиите”, Коста играше со број 19, а сега ќе го носи дресот со број 18, кој исто така го носеше во Челзи во Лондон. Шпанскиот голгетер со бразилски корени нема да игра барем до 1 јануари 2018 година, кога истекува забраната за новите играчи на Атлетико. Тој потпиша тригодишен договор. Минатата недела стана јасно дека од Мадрид ќе платат на Челзи 55 милиони евра, плус уште 10, како бонус.
сите 22 | | | веќе видена

Тренерот на Милан, Винченцо Монтела, доби ултиматум од раководството на клубот за да ги освои следните две дерби натпревари за да ја задржи својата позиција. Шефовите на “росонерите” се многу разочарани од поразите од Лацио (1:4) и Сампдорија (0:2). Сепак, Монтела ќе добие шанса да се докаже, но мора по секоја цена да земе 6 поени од дуелите со Рома на 1 октомври и Интер на 15 октомври, двата натпревари за Милан се дома, ако се земе предвид дека со Интер го делат истиот стадион. Милан е на 6-то место во Серија “А” со 12 поени, но традициите на клубот и големата селекција ги обврзуваат “росонерите” да завршат во Топ 4.
сите 47 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски клуб Виљареал го назначи Хавиер Каеха за нов тренер откако Френ Еципета беше отпуштен порано поради незадоволителни резултати. Каеха, кој играше за Виљареал од 1999 до 2006 година, беше тренер шест сезони во вториот тим на “жолтата подморница”. Виљареал за сега е 14-ти на табелата со 7 бода по 6 одиграни кола.
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус Андреа Анели беше отстранет од фудбалот за една година и казнет со 20.000 евра. Причината за санкцијата е односот на фудбалскиот менаџер со финална група навивачи и злоупотреба на продажба на сезонски билети за натпревари. Поради погрешните акции на неговиот менаџер, Јувентус беше казнет со 300.000 евра. Неодамна, Андреа Анели беше избран за претседател на Европската асоцијација на клубови на местото на Карл-Хајнц Румениге.
сите 4 | | | веќе видена

ФИБА предложи нова верзија на Евролигата, според која играчите од најдобриот европски турнир ќе бидат отсутни колку што е можно пократко од нивните клубови. Во последниве недели, па дури и месеци, меѓу двете организации има сериозен конфликт што произлегува од датумите на квалификациите во светот, а особено новиот формат ги вклучува сезонските натпревари. Сега кошаркарскиот центар ја понуди следната понуда на своите колеги од Евролигата, според кои играчите ќе бидат отсутни само шест дена од нивните тимови за време на двата квалификациони прозорци во текот на сезоната. Сепак, за да имаат консензус, промените ќе треба да се случат во претходно утврдениот календар на редовната сезона на Евролигата. Најдобрите клубови на континентот веќе ја искажаа својата намера да не ги пуштаат своите играчи за квалификациите во текот на сезоната. Оние кои играат во НБА, исто така, не можат да присуствуваат на игрите. Еве го предлогот: Прв ФИБА прозорец 21 ноември (вторник): натпревари на Евролигата 22 ноември (среда): ...
сите 7 | | | веќе видена

Шпанецот Сусо го продолжи договорот со Милан. Информациите се официјални и крилото останува сопственост на Миланезите до 30 јуни 2022 година. Играчот ќе собере три милиони евра по сезона во Милано.
сите 18 | | | веќе видена

Рекордот на Рајан Гигс замина во историјата, бидејќи Герет Бери играчот на Вест Бромвич Албион веќе има највеќе настапи во Премиер Лигата цели 633, а до крајот на оваа сезона, овој рекорд ќе расте со оглед на неговата форма. 36-годишниот Бери досега играл за Астон Вила, Манчестер Сити и Евертон во Премиер Лигата, пред да го облече дресот на ВБА оваа сезона. Тој, исто така, играше за англискиот тим 53 пати. Бери доби дрес од Арсенал со потпис од сите фудбалери на “топџиите” со број 633, а му го врачи тренерот Арсен Венгер за спомен од вчерашниот историски натпревар на “Емирати”.
сите 8 | | | веќе видена

Два гола и еден црвен картон. Тоа е перформансот на Несторовски на вчерашниот натпревар во победата на Палермо над Про Верчели. Палермо губеше со 1-0, но Несторовски благодарение на двата гола донесе победа на Палермо на Ренцо Барбера од 2-1. Сепак во финишот на натпреварот поради вториот жолт картон, Несторовски мораше да го напушти теренот и при тоа ќе го пропушти гостувањето на Палермо кај Асколи следниот викенд.
сите 23 | | | веќе видена

Рожер Федерер го освои првото издание на Купот Лавер во Прага откако го победи Ник Кирјос во решавачкиот судир – 4:6, 7:6(6), 11:9. Пред тоа, во друг неделен натпревар, Александар Зверев победи со 6:4, 6:4 против Сем Кери, а совладани беа и Џек Сок и Џон Иснер со 7:6 (5), 7:6 (6) од Марин Чилиќ и Томас Бердих, додека Џон Иснер го порази Рафаел Надал.
сите 7 | | | веќе видена

next