Шампионот на Ролан Гарос, Jeлена Остапенко од Латвија обезбеди место на завршниот ВТА турнир за годината. Наградата за 7 милиони долари ќе се одржи од 22-ри до 29-ти октомври во Сингапур. Таа е седма тенисерка, која си загарантира место во престижната конкуренција, по Габриел Мугуруза (Шпанија), Симона Халеп (Романија), Каролина Плишкова (Чешка), Елина Свитолина (Украина), Винус Вилијамс (САД) и Каролин Вознацки (Данска).
сите 25 | | | веќе видена

72-годишниот Јуп Хајнкес доби понуда да го превземе германскиот шампион Баерн Минхен. Ако стратегот кој е во пензија го прифати предлогот, тогаш тоа ќе биде негов четврти период на чело на Баварците. Предлогот на Баерн е за договор до крајот на сезоната, па така се очекува тој да прифати. Хајнкес еднаш ја презеде улогата на спасител во Баерн во 2011 година по отпуштањето на Луј ван Гал. Баварците во моментов немаат тренер по ослободувањето на Карло Анчелоти. За време на неговиот претходен престој, Хајнкес го напушти Баерн во 2013 година, а потоа ја објави својот крај на кариерата. Во моментов, тренерот е асистент тренерот Вили Сањол. Наследниците на италијанецот би можеле да бидат Томас Тухел и Џулијан Нагелсман, но од јуни.
сите 56 | | | веќе видена

Натпреварот на ѕвездите во Националната кошаркарска асоцијација ќе биде во нов формат во 2018 година. Капитените на двете екипи ќе ги изберат тимовите во шоуто, кое ќе се одржи во НБА сезоната. Навивачите ќе можат да ги изберат композициите додека капианите ќе имаат одлучувачко мислење за тоа кој да почне како носител на титулата во добротворниот натпревар. Десетте кошаркари во двете екипи ќе бидат однапред избрани од здруженото по гласање на приврзаниците, натпреварувачите и новинарите. Тогаш капитените ќе го имаат последниот збор за дефинирање на финалните играчи во играта. Тренерите на двете тимови од Западна и Источна конференција ќе ги изберат 14 резерви. Натпреварот на ѕвездите ќе се одржи на 18 февруари во Лос Анџелес.
сите 39 | | | веќе видена

Бенфика и бразилскиот напаѓач Габриел Барбоса завршија предвреме. Бразилецот беше привлечен од Интер на изнајмување до крајот на сезоната. Досега, сепак, тој сè уште не може да ја најде својата цел за “орлите”, а од почетокот на сезоната има снимено само 3 натпревари за тимот. Бразилските медиуми објавија дека 21-годишниот Габигол не може да се прилагоди на животот во Португалија и сака предвреме да си замине. Тој, исто така, сакаше да се врати во својот поранешен клуб Сантос, каде што беше купен од Интер. Габигол има 24 гола во 83 натпревари за бразилскиот клуб и затоа, исто така, се подготвени да го вратат во своите редови.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Барселона, Пеп Марија Бартомеу ја потврди изјавата на министерот за спорт на Каталонија дека тимот може да ја напушти Примера, во случај ако ентитетот успее да се избори за независност. Според Бартомеу, одлуката во која лига ќе игра Барса ќе ја преземат сите членови на клубот. Во минатата недела Жерард Фигерас, спортскиот министер на Каталонија, објави дека Барселона може да учествува во првенството на некоја блиска држава – Италија, Франција или Англија. “Во случај на прогласување независност, клубот и неговите членови би требало да одлучат во која лига би играла екипата. Преживеавме тешки и сложени мигови и треба да ја донесеме оваа одлука со смиреност и мудрост, мислејќи за сето она што може да се случи во иднина “, рече Бартомеу.
сите 22 | | | веќе видена

Поранешниот англиски репрезентативец Рики Ламберт стави крај на неговата професионална фудбалска кариера. 35-годишниот поранешен напаѓач во Саутемптон и Ливерпул ќе остана во тимот до јули кога се согласи да го прекине договорот со Кардиф Сити. Кариерата на Ламберт, која започна во Блекпул, траеше 19 години за време на која напаѓачот играше за девет различни клубови. За репрезентацијата на Англија тој има 11 натпревари и три гола.
сите 6 | | | веќе видена

Оваа година видовме неколку спортски рекорди. Нејмар се пресели во ПСЖ за рекордна сума на фудбалски трансфер, 222 милиони евра, Џејмс Харден потпиша рекорден кошаркаски договор со НБА тимот Хјустон Рокетс 228 милиони долари. Видовме сег и нов рекорд во ракометот, тоа е голманот Андреас Волф. Тој ги бранеше боите на германски Кил, и мораше да го одбие унгарски Веспрем со неговите 2,6 милиони евра и надоместок од 700,000 евра годишно, бидејќи доби финансиски подобра понуда. Виве Тарги Кјелце е полскиот тим кој го купи овој 26-годишен голман за 3 милиони евра и му понуди годишна плата од еден милион евра! Волф беше претставен вчера во Варшава, а потпиша договор за четири години. Тој ќе биде воден од Талант Душебаев, кој исто така потпиша нов шест годишен договор. Покрај него беа претставени и Лука Циндриќ од нашиот шампион Вардар, десното крило Аркадиус Морито, шпанското лево крило Ангел Фернандез Перез, белорускиот пикер Артем Каралек и францускиот пикер Николас Турно сите со договор до 2020 година. ...
сите 8 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Емануел Ебуе, заедно со неговиот агент ги негираа информациите дека 34-годишниот десниот бек е заразен со СИДА. Ветеранот беше пред трансфер во клуб од северен Кипар, но не ги помина медицинските прегледи за кои се веруваше дека покажале СИДА. Но, фудбалскиот агент Текин Бирмини истакна дека станува збор за “необична крвна слика”. Eбуе играше во Арсенал од 2004 до 2011 година. Од 2011 до 2015 година, тој ги бранеше боите на турски Галатасарај. Во 2016 година тој потпиша договор со Сандерленд, но не заигра ниту минута за црните мачки. Во март 2016 година, играчот од Брегот на Слонова Косја беше суспендиран од ФИФА да не практикува активност поврзана со фудбалот една година, бидејќи не плати еден од неговите поранешни агенти.
сите 5 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Пари Сен Жермен Марко Веррати, како и неговиот постар колега од Рома Даниеле де Роси, кој исто така е играч од средниот ред, ќе ги пропуштат натпреварите на Италија со Македонија и Албанија во светски квалификациите. Младиот плејмеркер претрпе повреда и ќе закрепне околу десет дена, за време на натпреварот за првенството Лига 1 против Бордо (6:2). Ветеранот играше 90 минути во дербито против Милан во неделата, но по натпреварот се покажа дека има повреда на менискусот. Поради тоа, се претпоставува дека тој не може да се опорави на време на светските квалификации. Претходно стана јасно и дека напаѓачот на Торино, Андреа Белоти, ќе паузира еден месец од фудбалските терени откако се повреди на мечот против Верона во Серија А. Тој заработи повреда на лигаментите на десното колено, а медицинските прегледи покажаа дека ќе треба да паузира 30 дена. Италија игра против Македонија во Торино на 6-ти октомври и против Албанија во Тирана на 9-ти. Два круга пред крајот на квалификациите Италија ...
сите 36 | | | веќе видена

Ставот и изјавата на Пике во поглед на неделниот референдум за независност на Шпанија и тоа како ги погоди навивачите на Шпанија. Тие на вчерашниот тренинг на шпанската репрезентација неколку минути го исвиркуваа и навердуваа Пике барајќи да ја напушти репрезентацијата на Шпанија, но и потенцирајќи дека Шпанија е и негова земја. Останува да видиме како Пике ќе реагира, а одредени медиуми веќе излегоа со тврдење дека Пике ќе се повлече од репрезентацијата на Шпанија. Sale Piqué pic.twitter.com/F61hBh1mYk — Eduardo J. Castelao (@EJCASTELAO) October 2, 2017
сите 79 | | | веќе видена

Елитните англиски судии беа замолени од судиската комисија да наведат во почетокот на сезоната на кои тимови навиваат. Малку чуден сепак е фактот дека ниту еден од судиите не посочил тим од топ 4. Еве на кои тимови биле фанови најголемите имиња во англиското судење: Мартин Аткинсон – Лидс Стјуарт Ател – Лутон Марк Клатенбург – Њукасл Мајк Дин – Транмир Роџер Ист – Солсбури Кевин Френд – Бристол Сити / Лестер Симон Хупер – Суиндан Мајк Џонс – Честер Роберт Медли – Хадерсфилд Андре Маринер – Астон Вила Ли Мејсон – Болтон Џон Мос – Сандерленд Мајкл Оливер – Њукасл
| | веќе видена

Ракометарите на Металург ја запишаа првата победа сезонава во ЕХФ Лигата на шампионите, иако сите ги отпишаа по кој знеа кој пат. По серијата од два порази, од Монтпелиер и Бешикташ, тимот од Автокоманда на домашен терен славеше против португалски Спортинг со 28:27 (14:11), во натпреварот од 3-то коло во групата Д. Голманот Дарко Арсиќ запиша вкупно 14 интервенции, а една од нив се најде во изборот на ЕХФ како втора најдобра ова коло. Европскиот ракометен првак Вардар во Лигата на шампионите продолжи да победува и кон одбрана на титулата. Тимот на Гонзалез го совлада и ППД Загреб (28:21), но ниту еден вардарец не се најде во изборот на најдобрите. Топ 5 голови: 5. Размус Лауге – Фленсбург 4. Алденас Маласинскас – Мотор Запорожје 3. Марио Шоштариќ – ПИК Сегед 2. Јанус Смарасон – Алборг 1. Сајад Естеки – Динамо Букурешт Топ 5 интеревенции: 5. Урбан Лесјак – Целје ПЛ 4. Сирил Думолин – Нант 3. Матиас Андерсон – Фленсбург 2. Дарко Арсиќ – МЕТАЛУРГ 1. Адам Борбели – Висла Плок Идеален тим на колото: ...
сите 9 | | | веќе видена

Легендарниот поранешен фудбалер Дејвид Бекам го објави италијанскиот оранешен тренер на Баерн Минхен, Карло Анчелоти, за најдобар со кој работел. Англичанецот не се сомнева дека 58-годишниот италијанец не е виновен за заминувањето од Баерн. “Многу го сакам Анчелоти, тој е најдобриот тренер за мене, има постигнато толку многу успеси, а многу повеќе го чекаат”, рече Бекам. Тие работеа заедно во Милано во периодот 2009-2010 година, а нивните патишта беа разминати во Пари Сен Жермен.
сите 3 | | | веќе видена

Во високата победа од 6-2 над екипата на Бордо, најскапиот фудбалере на планетава Нејмар постигна фантастичен гол од слободен удар. Иако сезоната само што започна, дефинитивно овој гол ќе влезе во потесниот круг во битката за најдобар гол на сезоната.
сите 7 | | | веќе видена

Четворица приврзаници на Лил се сериозно повредени и примени во болница, откако синоќа за време на натпреварот Амиен- Лил од првенството на Франција се сруши дел од сектор. Вкупно 29 лица добија медицинска помош, со различни степени на сериозност на повредите. Фоде балон-Туре го отвори резултатот за гостите во 15-тата минута и отиде да се радува пред секторот со приврзаниците на Лил, кога се случи несреќата. Фановите тргнаа кон оградата, но овој дел не ја издржа тежината и се распадна.
сите 8 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург ја запишаа првата победа сезонава во ЕХФ Лигата на шампионите, иако сите ги отпишаа по кој знеа кој пат. По серијата од два порази, од Монтпелиер и Бешикташ, тимот од Автокоманда на домашен терен славеше против португалски Спортинг со 28:27 (14:11), во натпреварот од 3-то коло во групата Д. Најпрецизен во нашиот тим беше Филип Кузмановски со шест гола, а следеше Давор Палевски со пет сите од пенал, и Божо Анѓелиќ и Хлил Јагањац со по четири гола. Голманот Дарко Арсиќ запиша вкупно 14 интервенции. Кај Спортинг, пак, најпрецизен беше Карнеиро со шест гола, а одличен беше и голманот Чудиќ со 12 интервенции. Во наредниот меч од Лигата на шампионите кој се игра на 8-ми октомври Металург гостува кај Мотор Запорожје во Украина. Со првата победа Металург го напушти дното на групата Д и сега е петти, со два бода, колку и Спортинг пред него.
сите 68 | | | веќе видена

Украинката Катерина Бондаренко ја освои титулата на турнирот во Ташкент по победата во финалето над унгарката Тимеа Бабош со 6:4, 6:4. За Бондаренко, која е рангирана на 133-тото место на светските ВТА ранг-листа, тоа е прв наслов за годината, а втор во кариерата.
сите 12 | | | веќе видена

Германскиот таблоид “Билд” ги рашири информациите дека новиот тренер на Баерн Минхен е поранешниот тренер на Борусија Дортмунд, Томас Тухел, кој ја напушти функцијата во мај оваа година. Според објавувањето, раководството на Баварците и 44-годишниот тренер се согласија и останува да потпишат договор. Тоа ќе значи дека Баерн ќе ја реши тренерската криза само во рок од една недела. Тимот остана без тренер на 28-ми септември, кога Карло Анчелоти беше ослободен. Заедно со него од Минхен си замина и неговиот стручен штаб и поранешниот фудбалер на Баерн, Вили Сањол е оној кој ќе го предводи тимот во посетата на Херта во Берлин во недела. Со тоа Баерн продолжува да индиректно или директно да пазари во Борусија Дортмунд, откако претходно на таа релација пристигнаа Марио Гетце, Роберт Левандовски и Матс Хумелс, со што првиот се врати назад на Вестфален. “Билд”, исто така, објави фотографија на Тукел, како тој се упатува во Баерн Минхен.
сите 85 | | | веќе видена

Бекот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук, кој е актуелен носител на наградата за “Најдобар најкорисен играч” во НБА, преподпиша за 5 години за сума од 205 милиони долари, соопштија од клубот. Зделката влегува во сила во почетокот на сезоната 2018/19, што значи дека до летото 2023 година Вестбрук ќе заработи 233 милиони во рамките на само наредните 6 години. Вестбрук ја освои наградата за “Најдобар најкорисен играч” во Лигата минатата сезона за прв пат во својата кариера, откако постигна импресивни индикатори од 31,6 поени, 10,7 скока и 10,4 асистенции по натпревар. 28-годишниот Вестбрук игра во НБА од 2008 година, кога беше избран под број 4 во драфтот. Генералниот менаџер на Сакраменто Владе Дивац потпиша нов договор со клубот од главниот град на Калифорнија. Легендарниот центар договорот ќе го остави до 2020 година, а веста е за иднината на тренерот на тимот, Дејв Јаггер, кој исто така ќе биде дел од Кингс до летото 2020 година. Раководството на клубот ја користи клаузулата во договорот за Егл, кој ...
сите 57 | | | веќе видена

Во резервации во полето “Големи Дерби натпревари” ви ги презентираме најинтересните натпревари во клупскиот фудбал во целиот свет, кои претстојат во текот на викендот. Ќе посветуваме внимание, како на големите комерцијални шампионати, така и на далеку поскромните првенства, каде сепак најжестоките ривалства исто не се мали и заслужуваат посебно внимание. Сабота (30 септември), 18:30, Челзи – Манчестер Сити (Англија, Премиер лига) Сабота (30 септември), 18:30, Хамбург – Вердер Бремен (Германија, Бундеслига) Сабота (30 септември), 19:00, Грасхопер – Базел (Швајцарија, Супер лига) Недела (1-ви октомври), 00:00, Палмеирас – Сантос (Бразил, Серија А) Недела (1-ви октомври), 15:30, Херта – Баерн Минхен (Германија, Бундеслига) Недела (1-ви октомври), 15:30, Локомотив М – Динамо М (Русија, Премиер лига) Недела (1-ви октомври), 18:00, Милан – Рома (Италија, Серија А) Недела (1-ви октомври), 18:00, Андерлехт – Стандард Лиеж (Белгија, Прва лига А) Недела (1-ви октомври), 20:15, Спортинг Лисабон – Порто (Португалија, ...
сите 3 | | | веќе видена

next