Носителот на 16 титули од Гренд слем и светски број 1 Рафаел Надал за прв пат го докажа статусот на жива тениска легенда откако го крена 75-то одличје над главата! Матадорот го однесе темпераментниот Ник Кирјос со 6:2, 6:1 во финалето на турнирот од сериите АТР500 во Пекинг. Од гледна точка на статистиката во историски план Надал ја освои 75-та титула во кариерата, освојувајќи го финалето број 110. Победата во 2017-та е 61-ва за него (9 порази). Исто така само во рамките на оваа година Надал веќе е лидер по признанија со 6 на сметка – “Мастерс” кои ги заработи во Монте Карло и Мадрид, АТР500 во Барселона и сега во Пекинг, како и “Ролан Гарос” и УС Опен. Само во Пекинг пак финалето беше четврто за шпанецот, а титулата – втора за него по успехот во 2005 година, како оттогаш тој имаше два порази во финалето од Новак Ѓоковиќ во 2013-та и 2015-та.
сите 94 | | | веќе видена

Интересно нашите претставници во ЕХФ Лигата на шампионите ремизираа на гостински терен, европскиот шампион Вардар одигра 26:26 (14:13) кај ПИК Сегед, а Металург прокоцна победа кај Мотор Запорожје 28:28 (12:18). Нант на нашиот Кирил Лазаров го диктираше темпото кај неговиот поранешен клуб Барселона кај Борко Ристовски, и водеше со плус 5 во вториот дел, но во последните 20 минути домаќинот се препороди во “Блауграна” и славеше уште една рутинска победа – 31:25. Ристовски не влезе во игра, а Лазаров запиша 4 гола. Кристианштад падна пред своите 5.000 навивачи во Шведска – 35:22. Тимот на нашиот Филип Талевски Рајн Некар Левен е во фантастична форма, а 4 гола постигна нашиот млад бомбандер. Дејан Манасков и неговиот Веспрем го победија Кил со 26:24, а нашето брзо крило постигна 4 гола. Топ 5 голови: 5. Захар Денисов – Мотор Запорожје 4. Тери Толбринг – Рајн Некар Левен 3. Симе Ивиќ – Висла Плок 2. Марио Лопез – Адемар Леон 1. Марио Стеинхаусер – Фленсбург Головите може да ги видите ТУКА Топ 5 ...
сите 67 | | | веќе видена

Двократниот со бронзен медал во светот Полска ќе учествува на своeто осмо Светско првенство во Русија 2018 ова лето, откако ја освои својата квалификациска група. Ова се случи по драматичниот домашен триумф од 4:2 над Црна Гора на последната средба на групата Е. Данска завршува на второто место и ќе игра на бараж. Германија го декласираше Азербејџан со 5:1 во дуел без значење од квалификациска група Ц по патот кон Мундијалот 2018, како натпреварот се одигра на “Фриц Валтер Стадион” во Кајзерслаутерн. Германците беа рангирани од поодамна. Единствената интрига беше дали Бундестимот ќе ја постигне десетата последователна победа во квалификациите и на тој начин ќе се израмни со Шпанија, која исто така постигна десет победи пред СП 2010 во ЈАР, каде подоцна стигна и до трофејот. Интересно е дека во овој квалификациски циклус и другиот финалист – Холандија, исто така, ги освои сите средби, но во група со пет тима и победите на “лалињата” беа осум. Значи, со 10 од можни 10 победи, Германија заврши со 43:4 ...
сите 47 | | | веќе видена

По вчерашната победа над Конго од 2-1, репрезентацијата на Египет обезбеди место на СП во Русија. Египет на ова големо натпреварување ќе настапи по пауза од 28 години. Последен пат на СП настапуваше во 1990 година во Италија кога го освои последното место во групната фаза. Инаку Египет е втората репрезентација од Африка која обезбедува пласман во Русија. Претходно место на светскиот шампионат обезбеди Нигерија, а последните три патници ќе бидат познати на почетокот на ноември за кога се закажани натпреварите од последното коло.
сите 23 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург ремизираа со Мотор Запорожје среде Украина, без тренерот Лино Червар и македонскиот бек Филип Кузмановски во екипата, во голема драма на крајот 28:28 (12:18). Натпреварот започна за Металург одлично и на средината од првото полувреме нашиот вице-шампион водеше и со плус 9, на полувреме замина со плус 6. Сепак во вториот дел Мотор доби ветар в грб од судиите и успеа да стигна до бод. Системот седум на шест функционираше одлично, но украинците добија премногу пенали во вториот дел, а не беа досудени ни 2-3 чисти пробивања кои завршија со гол на противникот. Александар Гуглета и Халил Јагањац завршија со по 7 гола, додека Денисов со 8 гола беше најпрецизен кај противникот. Во следното коло , на 14-ти октомври, Металург му гостува на Чеховски медведи.
сите 83 | | | веќе видена

Успехот минатата ноќ во Бугарија (0:1), кој ја доближи Франција до завршницата на Светското првенство во 2018 година, ќе остане засекогаш во сеќавањата на Дидие Дешамп. Тренерот на “петлите” е веќе лидер во најпрофитабилната листа на националниот тим. 48-годишниот специјалист ја презеде функцијата во 2012 година, а ова беше 42-та победа на тимот под негово водство. На овој начин, ги симна Мишел Хидалго и Рејмонд Доменец, кои имааа 41 победа во своето време на чело на Французите. Минатото лето, Дешамп ги донесе французите до финалето на Еуро 2016 на кое беа домаќини, но загуби од Португалија.
сите 3 | | | веќе видена

Симона Халеп го обезбеди своето прво место на светската ранг листа ВТА по одличните настапи на турнирот во Пекинг. Романката ја симна Гарбин Мугуруса од врвот и за првпат ќе биде број еден во светот на ВТА. Халеп ја победи со 6:2, 6:4 во полуфиналето Јелена Остапенко од Латвија и се квалификуваше за финалето од силниот тениски турнир во Пекинг со награден фонд од 7 милиони долари.
сите 34 | | | веќе видена

Селекцијата на Грција уште е во игра за бараж за СП 2018, откако доби поклон победа од нивните браќа Кипар, кој заеднички ја пееа химната уште на стартот, со што како да сакаа да ја најават победата на грците. Нашите соседи стигнаа до непроценлив успех со 2:1 при посетата на Кипар во натпревар од групата “Х” во квалификациите и благодарение на поразот на Босна и Херцеговина од Белгија, повеќе е најверојатно дека за жал тие ќе бидат второ место во групата. Во последниот натпревар Грција е домаќин на аутсајдерот Гибрлатар и би било неверојатно ако не се земат три поени во Атина. Интересно е тоа што за натпреварот во Кипар, домаќините го отворија резултатот со гол на Пиерос Сотириу, кој прво шутираше во голманот, а потоа топката му се одби во нозе и остана само пред празната мрежа, па неможеше да промаши, но само за две минути – меѓу 24-та и 26-та гостите стигнаа до планираниот успех. Прво Костас Митроглу израмни откако се ослободи од бранител кој беше само гледач и остана сам против голманот, a претходно ...
сите 70 | | | веќе видена

Костарика се квалификува за Светското првенство следната година, по драматичното реми против Хондурас – 1:1. Поентата беше доволна за домаќините да обезбедат виза за Русија и беше освоена во 90-та минута благодарение на голот на Кендал Вотсон. Претходно, Еди Хернандез го отвори резултатот во корист на Хондурас, кој сега има многу малку шанси да се бори за Светското првенство во 2018 година. Костарика ќе учествува на Светското првенство по петти пат во својата историја. Тимот на Нигерија е првиот африкански тим што се квалификуваше за Светското првенство 2018. Селекцијата беше успешна против нивниот директен конкурент за Русија од групата Б на квалификациите – Замбија. Единствениот гол го постигна Алекс Ивоби во 73-та минута од пенал.
сите 45 | | | веќе видена

Пик Сегед успеа да го запре европскиот шампион, Вардар. Во вжештената атмосфера во салата во Унгарија, имаше жестока борба од првата до последната минута, а на крајот немаше победник – 26:26 (14:13). Најголем виновник за тоа е Тимур Дибиров кој шутираше далеку над голот во последниот напад за Вардар, иако беше на метро пред противничкиот голманот. Најефикасен во нашиот тим беше Вуко Борозан со 8 гола, а Лука Циндриќ постигна 7, додека Иван Чупиќ 3, а Хорхе Македа и Џанис Кристопанс завршија со по 2, само еден постигна несреќниот Тимур Дибиров 1, исто како и Јоан Кањелас, Дани Шишкарев и Фереира Мораеш. Кај Сегед Бунтиќ заврши со 5, а Скубе со 4, додека Габер и Калман со 3. Нант на нашиот Кирил Лазаров го диктираше темпото во неговиот поранешен клуб Барселона кај Борко Ристовски, и водеше со плус 5 во вториот дел, но во последните 20 минути домаќинот се препороди во “Блауграна” и славеше уште една рутинска победа – 31:25. Ристовски не влезе во игра, а Жалуз и Шипжак беа нејпрецизни со по 6 гола. Кај Нант ...
сите 137 | | | веќе видена

Централниот дефанзивец на Наполи, Калиду Кулибали, ја платил сметката за хотелот, каде што неговите соиграчи и тимот на националниот тим на Сенегал се за пријателски натпревар со Нигерија. Двете страни се состанаа во Лондон во март, со што мечот заврши нерешено – 1:1, а федерацијата немала средства за покривање на трошоците за патување и сместување. Приказната предизвика сериозен бран на незадоволство во Сенегал оваа недела и напади врз фудбалската федерација. По ова сенегалците беа лути на првата ѕвезда на тимот Садио Мане од Ливерпул, кој како што велат не мрднал со прст иако е далеку најскапо платен фудбалер во Сенегал.
сите 18 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред Андрес Иниеста се согласи да го продолжи договорот со Барселона и ќе остане во Камп Ноу до крајот на кариерата. “Барселона и Андрес Иниеста постигнаа договор за продолжување на договорот за живот”, се вели во соопштението на клубот. Така 33-годишниот капитан на Каталонците ги заврши шпекулациите дека може да го напушти својот роден клуб.
сите 45 | | | веќе видена

Капитенот на нашата Македонија Горан Пандев по ремито со Италија (1:1) во квалификацискиот натпревар на Светското првенство, изјави дека неговите соиграчи одиграле добро во одбраната. Искусниот фудбалски македонски бисер кој беше асистент на голот на Александар Трајковски верува дека контранападот бил силно оружје на неговиот тим. “Ние се заштитиме добро и ги користевме контранападите, колку што е можно повеќе. Така треба да се игра против големите тимови, инаку станува полошо и не можете да се вратите на вистинската патека. Имаме млади играчи, кои растат, се надевам дека ќе бидат иднината на Македонија. Можеме да кажеме дека на Италија не и беше потребен успех против нас, зашто знаеја дека ќе бидат втори. Но Италија е одличен тим и ќе стигнат до Русија” , изјави Пандев.
сите 145 | | | веќе видена

Италија долго ќе ја памети Македонија и Александар Трајковски ако не обезбеди Мундијал во Русија 2018. “Азурите” одиграа 1:1 со Македонија во квалификационен меч на Светското првенство на Олимпико во Торино. Головите ги постигнаа Ѓорѓо Кјелини и Александар Трајковски во натпреварот бр. 172 за националниот тим на Џанлуиџи Буфон, кој по натпреварот изјави: “Тоа дефинитивно не беше најдобра изведба на наша страна. Губењето од 0:3 од Шпанија не направи полоши. Дури и ако ја победивме Македонија со 1-0, немаше да смени ништо во тимот. Еднаквоста само ја зајакна потребата да се најде излез од оваа ситуација. Некои од играчите, исто така, мора да ја преземат одговорноста и да им помагаат на другите да станат тим што сака и може да игра на Светското првенство. Мораме да ја вратиме радоста на фудбалот, да се ослободиме од стравот и да почнеме да работиме на теренот. Фудбалот е едно од богатствата на нашата нација”, коментираше Буфон.
сите 4 | | | веќе видена

Гневот на шпанците од некаталонско потекло кон Пике и понатаму продолжува. На вчерашниот натпревар на Шпанија против Албанија, Пике го започна натпреварот по што во 60. минута беше заменет од Начо. Неговото напуштање на теренот беше проследено со свирежи од полниот стадион.
сите 36 | | | веќе видена

ТИП заедно со онлајн обложувалницата 1xbet предлагаат тикет за викендот. Новата онлајн обложувалница 1xbet нуди добри коефицинети и голем број на натпревари, можете да се уверете сами (линк кон сајтот) . 8085 | ФИФА Квалификации за СП 2018 | Република Ирска – Молдавија Вкупно Над (2.5) 1.55
сите 4 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Арсенал Месут Озил сé уште не може да се справи со клубот за нов договор и од Емирати веќе ја губат надежта дека тоа ќе се случи. Поради оваа причина, лондончани веќе сериозно ја разгледуваат можноста да го продадат германецот во јануари, така што тие нема да го изгубат без пари следното лето. Интер официјално објави дека има интерес за плејмеркерот, но поранешниот играч од Реал Мадрид може да остане во Премиер лигата и да се пресели во Манчестер Јунајтед за да работи повторно со Жозе Мурињо, што е негова желба. Извесно е дека специјалниот ќе се обиде да го обезбеди германецот уште во јануари.
сите 20 | | | веќе видена

Новиот кошаркар на Фенербахче, италијанецот Николо Мели, призна дека ги одбил понудите од тимовите на НБА за да му се приклучи на тимот на Жељко Обрадовиќ. 26-годишниот кошаркар му се придружува на својот сонародник Луиџи Датоме во сегашниот европски шампион, откако ја испрати својата најсилна година во Евролигата. Со Брос Бамберг, 205-високиот кошаркар ја освои двојната круна во Германија, триумфираше со титулата и Купот на земјата. Во 30 натпревари за германскиот тим на европските турнири тој импресионираше со 11,5 поени, 7,4 скока, 2,3 асистенции, 0,7 блокади и 0,7 отстранети топки. Тој беше силна желба на Атланта Хокс.
сите 2 | | | веќе видена

Точно е дека парите не можат да купат сè, но се чини дека во фудбалот може да се купат слава, трофеи, најдобрите играчи во светот и тренери. Ова е случај со Манчестер Сити и ПСЖ, кои и двете се со помош на пари од Блискиот Исток во последните десет години и имаат неверојатен раст. Би се рекло дека им фали само еден од најголемите – трофеј во Лигата на шампионите. Пред само десет години овие две екипи беа во лоша позиција во нивните лиги, барем кога се гледа од оваа перспектива. Во сезоната 2006/07 Манчестер Сити беше 14-ти во Премиер Лигата, а ПСЖ беше на 15-то место во шампионатот на Франција. Пред доаѓањето на Арапите, ПСЖ победи во лигата 1 двапати, во 1986 и 1994 година, а по доаѓањето на Арапите во Париз, успеа да ја освои титулата четири години по ред, до минатата година, кога доминацијата беше прекината од Монако. Манчестер Сити, од друга страна, по промената на сопственоста ја освои два пати Премиер Лигата, 2012 и 2014 година, а пред тоа им успеа истотака двапати (но тогаш конкуренција не се викаше ...
сите 21 | | | веќе видена

Аргентина, Уругвај и Парагвај официјално ја започнаа својата кампања за домаќини на Светското првенство во 2030 година. Претседателите на трите нации направија презентацијата во Каса Росада каде открија дека имаат намера да користат од шест до осум стадиони во Аргентина и четири и осум во Уругвај односно Парагвај. Уругвајците го освоија првото Светско првенство во 1930-тите, кога ја победија Аргентина со победа од 4:2 во финалето, на кое беа и домаќини, по контроверзна победа во полуфиналето против Југославија.
сите 101 | | | веќе видена

next