Галатасарај оваа сезона, е единствен тим во Турција, кој не претрпел пораз. Во првите седум круга постигнаа шест победи и една нерешена, а синоќа тие го посетија Коњаспор во осмото коло. Тренерот Игор Тудор, одлучи да не испрати ниту еден турски играч на натпреварот во теренот, и излезе со само странци. Ова е прв пат во историјата на турскиот фудбал еден тим да започне натпревар без турци во стартната линија. İlk 11’imiz: Muslera, Mariano, Maicon, Denayer, Latovlevici, Feghouli, Belhanda, Ndiaye, Rodrigues, Fernando, Gomis #KNYvGS pic.twitter.com/JmUiQ7er4y — Galatasaray SK (@GalatasaraySK) October 14, 2017
сите 3 | | | веќе видена

За прв пат во својата кариера, Роџер Федерер постигна петта последователна победа над големиот противник Рафаел Надал и го освои финалето на тенискиот турнир од сериите “Мастерс” – 6:4, 6:3 за час и 13 минути игра во Шангај. Серијата од 16 победи на Матадорот заврши на разочарувачки начин, бидејќи тој не можеше да го победи најголемиот ривал Федерер. Швајцарецот пак ја освои 94-та титула во кариерата (нерешено со Иван Лендл и заостанувајќи само од Џими Конорс, кој има 109), 27-ма од “Мастерс” и го намали заостатокот во директните судири со Надал на 15:23. Титулата во Шангај е втора за Маестро по онаа во 2010 година (во финалето против Жил Симон), додека Надал остана без награда – ова е уште еден од ретките турнири кои левичарот од Манакор ги нема освоено. Оваа година, Федерер ги освои сите четири натпревари против Надал, го продолжи своето лично достигнување од пет последователни победи и седум последователни сетови.
сите 23 | | | веќе видена

Вардарки стигнаа до втората победа во вториот натпревар во новата сезона во Лигата на шампиони, по победата со 29:21 на гостувањето кај Турингер. Јованка Радичевиќ заврши со седум гола, а зад неа со по пет гола завршија Александра Лакрабер, Андреа Пенезиќ и Андреа Лекиќ.
сите 77 | | | веќе видена

Денешното миланско дерби меѓу Интер и Милан од 8-миот круг на Серија А ќе донесе рекордни приходи на официјалниот домаќин на дуелот. Интер се пофали со 4,8 милиони долари од продажбата на 82.995 места на Џузепе Меаца, што е рекорд за италијанскиот фудбал. Така, традицијата на дербито во Милано продолжи да генерира рекордни приходи. Во априлското издание Интер повторно оствари тогашни рекордни приходи од 4.204 милиони евра, а дуелот заврши 2:2. Пола од овие продадени карти се на навивачите на Милан.
сите 36 | | | веќе видена

Европскиот шампион Вардар не губи на домашен терен и оваа сезона, дури ниту од првиот фаворит за лидерското место во групата „А“ во Лигата на шампионите – Барселона. Шпанскиот гигант, уште еднаш падна пред вардарци пред полните трибини во СЦ „Јане Сандански“ и загуби со 27:24 (16:12). Најдобар стрелец кај Вардар беше Вуко Борозан со шест гола, а Хорхе Македа постигна пет, додека Лука Циндриќ и тимур Дибиров дадоа по четири гола. Арпад Штербик запиша 14 интеревенции, а на спротивната страна Перез Де Варгас имаше 13, со што нашиот Борко Ристовски повторно не застана на голот. Валеро Ривера беше прв стрелец на мечот со осум погодоци. По пет кола Вардар е прв во групата А со 9 бода, 8 има Рајн-Некар на второто место, Барселона е трета со 7. Во наредното коло од ЕХФ Лигата на шампионите, во ноември Вардар гостува кај Кристијаншад во Шведска.
сите 128 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург во петтото коло ја остварија втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите, и прва на гостински терен и повторно без Лино Червар. Вице-шампионот славеше со 32:26 (15:15) на гостувањето кај Чеховски Медведи Халил Јагањац беше одличен со девет гола, а го следеше Жарко Пешевски со шест, по четири имаа Вања Илиќ и Божо Анѓелиќ, а последните минути ги искористи и најмладиот Мартин Серафимов со три погодоци. Одличен на голот на беше и младиот Мартон Томовски, кој запиша десет интервенции. Со оваа втора победа Металург дојде до пет бода во групата Д, и засега е на трето место.
сите 76 | | | веќе видена

ФИБА ги промени деновите за светските квалификации во месеците ноември 2017 и февруари 2018 година, како натпреварите во споменатите “прозорци” ќе се играат во петок, а не во четврток, како што беше најавено првично. Светското првенство 2019 ќе се одржи во Кина, а системот за да се стигне до шампионатот е сосема нов за светот на кошарката. Така од меѓународната федерација очекуваат од најавторитетното клупско натпреварување – Евролигата да направат компромис и да ги преместат дуелите во соодветни недели за вторник и среда, а не за четврток и петок, како што е години наназад во најелитното европско кошаркарско натпреварување.
сите 3 | | | веќе видена

Легендарниот напаѓач на Бразил Ромарио изјави дека мегаѕвездите на светскиот фудбал Кристијано Роналдо и Лионел Меси се уште се послаби од него. “Вистина е дека Меси и Роналдо имаат различни карактеристики од моите, како и тоа дека се најдобрите играчи во светот. Освоија многу трофеи и” Златни топки “, но без да звучи нескромно, јас бев подобар од нив”, изјави поранешната ѕвезда на Барселона и светски шампион во 1994 година. Поранешниот најдобар стрелец во Бразил тврди дека има повеќе од 1.000 голови во неговата кариера, додека официјалната статистика вели дека има 829.
сите 38 | | | веќе видена

Натпреварот против Шведска (2:0) беше последен за Арjен Робен со тимот на Холандија. Крилото на Баерн Минхен гi одбележа и двата гола за успехот на “лалињата”, но тој не беше доволен за да ги лизне скандинавците од второто место во групата “А” од светските квалификации. На овој начин, Холанѓаните ќе пропуштат втор голем форум откако не се квалификуваа за Еуро 2016. По натпреварот во Амстердам, 33-годишниот Робен официјално објави дека ја завршил својата меѓународна кариера. Тој дебитираше за Холандија во 2003 година и оттогаш сними 96 натпревари и 37 гола. Со синоќешните два погодоци поранешниот фудбалер на Гронинген, ПСВ, Челзи и Реал Мадрид се израмни со Денис Бергкамп на четвртото место на вечната листа на стрелци за “портокаловите”. Пред нив се Робин ван Перси со 50 гола, Клас Јан Хунтелар со 42 и Патрик Клајверт со 40. “Сакав да покажам за што сум способен. Со овој став бев на теренот во секој натпревар со националниот тим. Долго време размислував за одлуката да се повлечам. Јас требаше да го направам ...
сите 11 | | | веќе видена

Лионел Меси доби премногу критики за настапите во репрезентацијата, и Аргентина висеше се до последен миг за Русија, но по настапот на капитенот во Еквадор ова веќе не важи. “Гаучосите” имаа потреба од задолжителна победа на гостувањето во Кито, за да се квалификуваат за завршницата на Светското првенство и ја постигнаа благодарение на најдобриот фудбалер на планетата. Меси запиша хет-трик и Аргентина победи со 3:1, иако прими гол уште во 1-та минута. Така составот на Хорхе Сампаоли собра 28 поени и заврши на третото место во конечниот пласман, гарантирајќи си директна виза за шампионатот во Русија следната година. Истото се случи и со Уругвај и Колумбија. И двата тима минаа во напнати моменти во последните дуели, но зедоа учество меѓу учесниците на Мундијалот 2018. “Урусите” примија гол, или поточно сами си постигнаа против аутсајдерот Боливија, но потоа Единсон Кавани и Луис Суарез ја раскинаа заштитата на гостите и ги одведоа светските шампиони до победа со 4:2 и второ место во ранг во зона КОНМЕБОЛ. ...
сите 39 | | | веќе видена

Вистинска сензација се случи ноќеска во последното квалификационо коло за пласман на СП во квалификационата група на Централна и Северна Америка. Репрезентацијата на САД е елиминирана откако загуби со 2-1 од последнопласираната репрезентацијата во групата, Трининдад и Тобаго. Гонзалес и Џонс во првиот дел постигнаа два гола за домаќините, а еден од головите воопшто и не беше бидејќи топката не ја помина гол линијата. Во вториот дел американците се напаѓаа и се обидуваа да дојдат до нерешено, но на крајот постигнаа само еден гол за конечни 2-1 и дефинитивно отпаѓање од првите четири позиции. Инаку од овој дел на светот директен пласман обезбедија репрезентациите на Мексико, Коста Рика како и дебитантот Панама, а во Плеј-оф натпреварот против Австралија ќе игра репрезентацијата на Хондурас.
сите 19 | | | веќе видена

Синоќа се одиграа последните натпревари од светските квалификации во зона “Европа”. По нив кон учесниците на Мундијалот 2018 се приклучија финалистите од последното Европско првенство – Португалија и Франција. Роналдо и дружината победија во решавачката битка против Швајцарија со 2:0 и завршија како победници во својата група “Б”, надминувајќи ги “крстоносците” по гол разлика. Во исто време “петлите” победија со 2:1 дома против Белорусија и заврши на врвот во групата “А”. Во бараж оди Шведска, која загуби со 0:2 од Холандија, но финишира на втората позиција поради предноста во гол разлика во однос на “лалињата”. Грција не допушти изненадување против фудбалските рекреативци од кои младинци ние чудесно загубивме – Гибралтар и победи со 4:0, и на тој начин, исто така си обезбеди учество на баражот. Јужните наши соседи среќно и со две попуштени победи против Кипар го освоија второто место во групата “Х” со два поени повеќе од Босна и Херцеговина, која загуби од Кипар кој играше за Грција.
сите 92 | | | веќе видена

На интернет можете да најдете многу опции за гледање на фудбал или други спортови и тоа преку платени сајтови кои предлагаат квалитетни преноси со висока резолуција, преку кабелските оператори или преку бесплатни стримови во живо. Постојат безброј сајтови кои нудат бесплатен стриминг за следење на спорт, но оние кои барем еднаш гледале таков натпревар знаат дека преносот се прекинува скоро на секои петнаесет минути, а истото е поречено со реклами, а и на сето тоа се отвараат преку десет страници кои додека се обидувате да ги затворите истите вашиот фаворит постигнува погодок. Овој водич ќе ви покаже како да гледате спорт онлајн! Нашето решение ви овозможува следење на натпревари без реклами, со добар кавалитет на слика и без прекини. Руската он-лајн кладилница” 1 xBet “, која својот производ на македонскиот онлајн пазар го нуди веќе подолго време ви нуди можност да гледате директни преноси во живо без да направите депозит или какво и да било плаќање. Посетете го сајтот на обложувалницата. Одберете јазик. ...
сите 7 | | | веќе видена

Легендата на австралискиот фудбал Тим Кејхил ја испрати Австралија на финалниот плеј-оф за пласман за СП 2018, откако ги постигна и двата гола за успехот со 2:1 над Сирија по продолженија во реваншот од четвртиот круг на квалификациите во зона Азија. Првата средба беше заврши 1:1, а овој резултат беше и по 90 минути во Мелбурн денес. Во 19-тата минута од дополнителното време сепак Кејхил погоди за бараж. Во дополнителното време на продолженијата гостите погодија статива и така пропуштија “златна” шанса да продолжат понатаму. За место на шампионатот во Русија Австралијците ќе расправаат со четвртиот од зона КОНКАКАФ – САД, Панама или Хондурас, како победникот пак ќе биде одреден по два натпревари на дома и гостување.
сите 7 | | | веќе видена

Сегашниот формат на плејофот во Националната кошаркарска асоцијација може да се смени. Во моментов, осумте најдобри екипи на двете конференции се рангирани за фазата на елиминација на сезоната, но поради огромната предност на Западот во текот на изминатите неколку години, се верува дека НБА ја разгледува можноста за учествува во плејофот да ги земе 16-те тимови со најдобри перформанси во регуларната сезона.
сите 28 | | | веќе видена

Француското издание “Франс фудбал” ги објави сите 30 номинирани кои ќе се борат за најпрестижното персонално фудбалско одличје – “Златната топка”. Тоа се на Нејмар (ПСЖ), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марсело (Реал Мадрид), Паоло Дибала (Јувентус), Н’Голо Канте (Челзи), Луис Суарез (Барселона), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Јан Облак ( Атлетико Мадрид), Филипе Коутињо (Ливерпул), Дрис Мертенс (Наполи), Кевин де Брујн (Манчестер Сити), Роберт Левандовски (Баерн Минхен), Давид де Геа (Манчестер Јунајтед), Хари Кејн (Тотенхем), Един Џеко (Рома), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Тони Крос (Реал Мадрид), Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Садио Мане (Ливерпул), Радамел Фалкао (Монако), Лионел Меси (Барселона), Пјер-Емерик Обамејанг (Борусија Дортмунд), Единсон Кавани (ПСЖ), Матс Хумелс (Баерн Минхен) и Карим Бензема (Реал Мадрид), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид), Еден Азар (Челзи), Леонардо Бонучи (Милан), Иско (Реал Мадрид), Килиан Мабапе (Монако/ПСЖ). Речиси сите букмејкери и специјалисти очекуваат Кристијано Роналдо ...
сите 20 | | | веќе видена

Легендата на унгарскиот ракомет и секако еден од најдобрите десничари во последните две децении во светот на ракометот, Ласло Наџ, одлучи да се збогува со репрезентацијата. Зад 36-годишниот левичарски бомбаш остануваат 200 натпревари, 700 постигнати гола, 12 големи натпревари, но не и медал! Најблиску беше, Наџ, на Олимписките игри, каде што унгарците беа во два наврати, во Атина во 2004 и во Лондон во 2012 година, завршија како четврти. Ласло Наџ во клубска кариера освои две титули во Лигата на шампионите со тимот на Барселона.
сите 4 | | | веќе видена

По денешните натпревари од последното коло на светските квалификации во зона “Европа” станаа јасни имињата на уште два сигурни учесници на завршницата во Русија следната година. Тоа се тимовите на Србија и Исланд. Двете екипи постигнаа тешки, но многу вредни победи. Србите победија со минимални 1:0 против Грузија, а исланѓаните го надиграа со 2:0 Косово. Двете тима завршија први во групите “Д” и “И”. Покрај тоа, два тима обезбедија бараж. Тоа се Ирска и Хрватска. Ирците победија со 1:0 во директниот судир за втората позиција во групата “Д” против Велс. Сепак, во групата И, Хрватска победи како гостин на Украина и ја обезбеди својата втора позиција.
сите 27 | | | веќе видена

Французинот Каролина Гарсија ја продолжи својата одлична серија во Азија оваа сезона со победа на силен тениски турнир во Пекинг со награден фонд од 7 милиони долари. Гарсија ја заслужи петтата титула во кариерата по успехот од 6:4, 7:6 (3) за речиси два часа против Симона Халеп од Романија, која ја завзема светската ранг-листа. Со успехот, 23-годишната французинка влезе за прв пат во ТОП 10 во кариерата на ВТА.
сите 35 | | | веќе видена

Белгиецот Давид Гофен го освои турнирот по тенис во јапонската престолнина Токио со награден фонд од 1,7 милиони долари и се врати во топ 10 на светската АТП листа. Гофен го победи французинот Адријан Манарино со 6:3, 7:5 во второто последователен финале во јапонската престолнина. 26-годишниот белгиец стигна до четвртиот трофеј во кариерата. Гофен е во серија од девет последователни победи, откако минатата недела триумфираше и во трката во кинескиот град Шанжан. Манарино пак за прв пат стигна до натпревар за титулата во турнир од сериите “АТП 500”, но остана без трофеј и по четвртото финале во кариерата.
сите 36 | | | веќе видена

next