Минатогодишниот шампион во Премиер Лига Лестер повторно остана без менаџер откако раководството одлучи да го отпушти Крег Шекспир. Помина помалку од осум месеци на чело на тимот по преземањето од Клаудио Раниери во февруари, првично привремено, а потоа трајно. Во понеделникот Лестер ремизира – 1:1 со Вест Бромвич и остана 18-ти од 20 тимови. “Лисиците” имаат само еден успех во лигата во новата сезона. Тренерот во февруари се покажа како успешен, бидејќи потоа Шекспир успеа да го стабилизира тимот и да го извлече од дното, па дури и да го одведе во 1/4 финалето во Лигата на шампиони.
сите 8 | | | веќе видена

Вардар го победи ППД Загреб со 30:23 (17:10) за нова победа во СЕХА ГАЗПРОМ лигата. Како и во натпреварот на Лигата на шампионите на ЕХФ во Скопје, тимот на Касим Каменица започна добро, држејќи се до 7:6 во средината на првото полувреме, кога македонскиот шампион за 12 минути направија серија 11:3, за да заминат на одмор со плус 7. Втората половина беше малку подобра за хрватите кои намалија и на минус 4 – 22:18 во 46-та минута, но Страхиња Милиќ со своите 17 одбрани и соиграчи се покажа во финишот. Најефекасен кај победникот беше Игор Карачиќ со шест гола. Кај гостите, Стипе Мандалиниќ го заврши натпреварот со осум погодоци.
сите 69 | | | веќе видена

Ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо забележа уште едно постигнување зад неговото име. Во ремито против Тотенхем (1:1) го запиша настапот број 143 во Лигата на шампионите во својата кариера. Така тој стигна до третото место на вечната ранг-листа овде, оставајќи ја зад себе легендата за Реал Мадрид Раул Гонзалес. На врвот е уште еден поранешен играч на Реал Мадрид – голманот Икер Касијас, кој има 166 натпревари, а во моментов е во Португалија. По него е Чави Хернандез. Поранешниот играч на Барселона има 151 натпревар.
сите 94 | | | веќе видена

Подложен на критики во последно време менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп го запиша своето име во историјата на “црвените”. Под негово раководство Ливерпул ја постигна најголемата победа како гостин на европска сцена, поразувајќи го со 7:0 словенечкиот Марибор. Претходните нај експресивни успеси на Ливерпул при гостувања беа со 5:0 против Рејкјавик (1964), Крузесорс (1976) и ФК Хакан (2001). Резултатот е исто така рекорден и во рамките на Лигата на шампионите, како Ливерпул се нареди до Марсеј и Шахтјор, кои ги победија со 7:0 екипите на Жилина и БАТЕ Борисов. Ливерпул го дели рекордот со најизразена домашна победа. Ова е победата од 8:0 над Бешикташ. Истиот резултат го постигна Реал Мадрид против Малме.
сите 33 | | | веќе видена

Гордон Хејворд претрпе страшна повреда на само пет минути по своето деби за Бостон Селтикс, а повредата го помрачи тотално стартот на новата сезона во НБА. Крилото има фрактура на глуждот на левата нога, која сигурно ќе го остави надвор од терените до крајот на сезоната, а некои прогнози ветуваат подолго отсуство. Повредата на 27-годишниот Хејворд го остави на заден план долгоочекуваниот судир на Каиро Ирвинг и Леброн Џејмс, кој требаше да биде шлаг на тортата во првиот ден од сезоната 2017/2018. Сепак Кливленд успеа да стигне до победата со 102:99, а освен што беше најдобар од сите играчи на теренот, Леброн даде асистенција за трите поени на Кевин Лав, кои донесоа успех на Кавалирс 46.3 секунди пред финалната сирена. Џејмс заврши со 29 поени, 16 скока и 9 асистенции. Крилото постигна 13 од поени во последниот дел и сам изјави дека воопшто не се чувствува во форма, бидејќи долго време имаше проблеми со глуждот. Дерик Роуз постигна 14 поени во своето деби за Кавс, а Двејн Вејд – 8. Џеј Ар Смит ја даде ...
сите 130 | | | веќе видена

Синоќа беше првата серија натпревари од третиот круг од групната фаза на Лигата на шампионите оваа година. Имаше многу ефикасни натпревари, и само една екипа не успеа да постигне гол – Марибор. Вкупниот број на голови беше 31. Лига на шампиони, групна фаза – круг 3: Спартак Москва – Севиља 5: 1 1:0 Промес (18) 1:1 Кајер (30) 2:1 Мелгарехо (58) 3:1 Гулшаков (67) 4:1 Луис Адриано (74) 5: 1 Промес (90) Марибор – Ливерпул 0:7 0:1 Фирмино (4) 0:2 Коутињо (13) 0:3 Салах (20) 0:4 Салах (40) 0:5 Фирмино (54) 0:6 Оксленд-Чемберлен (86) 0:7 Александар-Арнолд (90) Манчестер Сити – Наполи 2:1 1:0 Стирлинг (9) 2:0 Хесус (13) 2:1 Дивара (73-п) Феенорд – Шахтор Донецк 1:2 1:0 Бергис (8) 1:1 Бернард (24) 1:2 Бернард (54) Монако – Бешикташ 1:2 1:0 Фалко (30) 1:1 Тосун (34) 1:2 Тосун (54) РБ Лајпциг – Порто 3:2 1:0 Орбан (8) 1:1 Aбубакар (18) 2:1 Форсберг (38) 3:1 Августин (40) 3:2 Ерера (45) АПОЕЛ Никозија – Борусија (Дортмунд) 1:1 1:0 Поти (62) 1:1 Папастатопулос (67) Реал Мадрид – Тотенхем 1:1 0:1 Варан (27-а) 1:1 Роналдо ...
сите 26 | | | веќе видена

Малме стана шампион на Шведска три круга пред крајот на сезоната. Синоќа, тимот од истоимениот град ја освои посетата кај Норкопинг со 3:1 и собра 60 бодови – 10 повеќе од вториот АИК Стокхолм. Насловот е рекорден – 20 за Малме во Шведското првенство, и значи дека клубот ќе додаде на својот амблем две ѕвезди – по еден за секои 10 наслови.
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најдобрите чешки ракометари во последната деценија Филип Јиха (35), ја објави својата вест за крајот на кариерата! Повредите што ги носеше претходните сезони го натераа да ја раскине соработката со Барселона, а два месеци подоцна стигна и најавата дека ја завршува својата кариера. Чешкиот десен бек, е играчот на ИХФ за 2010 и ЕХФ за 2012, ги поминаа најдобрите денови во дресот на Кил (2007-2015), каде што исто така освои две титули во Лигата на шампионите во Бундеслигата и го освои капитенскиот статус. Со Барселона успеа да ги освои сите трофеи во Шпанија.
сите 2 | | | веќе видена

Станаа јасни дуелите во плеј-офот за СП 2018 година. Италија ќе расправа со Шведска. Не очекува и балкански судир меѓу Хрватска и Грција. Данска ја доби Република Ирска, а Северна Ирска ќе игра против Швајцарија. Се играат два меча. Парови: Северна Ирска – Швајцарија Хрватска – Грција Данска – Република Ирска Шведска – Италија Првите натпревари се на 9, 10 и 11 ноември, а реваншите – на 12, 13 и 14 ноември. Патници на СП во Русија 2018: Русија (домаќин) Бразил Иран Јапонија Мексико Белгија Република Кореја Саудиска Арабија Германија Англија Шпанија Нигерија Коста Рика Полска Египет Исланд Србија Португалија Франција Уругвај Аргентина Колумбија Панама
сите 19 | | | веќе видена

Австриската тениска ѕвезда Доминик Тим е четвртиот сигурен учесник во последниот за годината турнир финалето на АТП, кој ќе се одржи меѓу 12-ти и 19-ти ноември во Лондон. 24-годишниот австриец се приклучува на другите со обезбедени квоти – Роџер Федерер, Рафаел Надал и Александар Зверев. Така, половина од листата на играчи за Лондон е подготвена, а останатите четири места ќе имаат жестока битка во наредните недели. Марин Чилиќ во моментов е на петтата позиција во рангирањето со 3535 поени, следен од Григор Димитров, кој има 3455. Давид Гофен е седми во 2750 поени, а Пабло Карењо-Буста е засега на последната позиција, која дава право на учество, со предност од 2605. Сем Квери (2525), Кевин Андерсон (2425), Ник Кирјос (2010), Томаш Бердих (2005) и Роберто Баутиста-Агут (1925) исто така до последно ќе се надеваат за место во топ 8.
сите 14 | | | веќе видена

Сопственикот на Њукасл, Мајк Ешли, официјално објави дека е подготвен да се прости со контролниот пакет на британскиот клуб. Ешли ги купи 100 отсто од акциите од Јордан во 2007 година за 134 милиони фунти. Сè уште не е јасно дали сопственикот добил понуди.
сите 3 | | | веќе видена

Тимот кој ги совлад во претходните два круга на Аба Лигата Будуќност и Цедевита падна на домашен терен од нашиот МЗТ Скопје. Последниот натпревар од четвртото коло на регионалната кошаркарска лига се одигра во Лакташи, каде македонскиот шампион МЗТ Скопје ги изненадени домаќините Игокеа. Македонскиот претставник победи со резултат од 108:99 (27:20, 36:37, 16:22, 29:20) во еден многу ефикасен натпревар. Кај МЗТ најрасположен беше Дамјан Стојановски (23 поени), па Јордан Минчев (19 поени), придружени од Бојан Трајковски и Бејли со по 17 поени. Повторно, Дорел Рајт доминираше кај екипата на Игокеа со 29 поени.
сите 81 | | | веќе видена

Со пораз и солзи, бразилската легенда, Кака, се збогува со фудбалот. Орландо Сити, чии бои ги бранеше бразилескиот фудбалер досега, загуби со 0:1 дома од Колумбус во натпревар од американското првенство (МЛС). Дуелот беше последен во професионалната кариера на Рикардо Кака и носителот на “Златната топка” за 2007 година беше исклучително емоционален уште пред првиот судиски сигнал, како камерите ги уловија солзите во очите. Тој неодамна објави дека нема да го обнови договорот со клубот во кој се приклучи во 2014 година. Рикардо Кака има 92 натпревари и 29 гола за бразилската репрезентација, со која стана светски шампион во 2002 година. На клубско ниво Кака има еден трофеј од Лигата на Шампионите и една титула на Италија со Милан, а со “росонерите” го освои и еднаш Суперкупот на Европа, Суперкупот на Италија и светското клубско првенство. Со Реал Мадрид стана шампион на Шпанија, и исто така, го освои шпанскиот Куп и Супер куп. Во својата професионална кариера, Кака го носеше дресот и на бразилски Сао Паоло.
сите 15 | | | веќе видена

Барбора Стричова ја освои титулата на тенискиот турнир во австрискиот град Линц со награда од 250.000 долари. Чешката тенисерка ја порази во финалето Магдалена Рибарикова од Словачка со 6:4, 6:1. Титулата е втора во кариерата на Стричова и нејзина прва во изминатите шест години
сите 19 | | | веќе видена

Трагичен инцидент го означи фудбалскиот викенд во Индонезија. Локалната легенда, Коируле Худа, почина по удар во главата по судирот со член на тимот на СПФЦ. 38-годишниот голман беше повреден на крајот од првата половина од средбата и веднаш беше однесен во болница каде што починал од повредите. Неговите соиграчи знаеле за фаталниот исход само по завршувањето на натпреварот, кога сите отидоа директно на клиниката каде што беше примена Худа. Голманот имал повеќе од 500 игри за својот тим Пресела, а своето деби го имаше во 1999 година.
| | веќе видена

Анастасија Павличенкова ја освои титулата на тенискиот турнир во Хонг Конг со награда од поламилион долари. Во финалето русинка победи драматично со 5:7, 6:3, 7:6 (3) против Дарија Гаврилова од Австралија за три часа и 11 минути. 26-годишната Павличенкова ја освои својата 11-та титула од ВТА турнирите.
сите 7 | | | веќе видена

Францускиот напаѓач на Реал Мадрид Карим Бензема се израмни со легендата на “кралевите” Франсиско Хенто на седмото место на вечната листа за најмногу голови во историјата на клубот. Во победата од 2:1 против Хетафе, Бензема го постигна својот гол број 182 за мадриѓани. Со толку голови, ја заврши својата кариера во Реал Мадрид и Хенто, кои ги направа во 601 игра. Французинот го стори тоа во 372 игри. Бензема има 26 гола од шестиот Уго Санчез. Французинот има досега 123 гола во Ла лига, 39 во Лигата на Шампионите, 15 во Купот на кралот, 3 на Светското клубско првенство и 2 за Суперкупот на Шпанија. Рекордер во Реал Мадрид во историјата на Реал Мадрид е Кристијано Роналдо со 412.
сите 38 | | | веќе видена

Нашите претставници во ЕХФ Лигата на шампионите запишаа победи, Вардар против големата Барселона дома, а Металург на гостински терен, кај Чеховски Мердведи. Европскиот шампион Вардар не губи на домашен терен и оваа сезона, дури ниту од првиот фаворит за лидерското место во групата „А“ во Лигата на шампионите – Барселона. Шпанскиот гигант, уште еднаш падна пред вардарци пред полните трибини во СЦ „Јане Сандански“ и загуби со 27:24 (16:12). Најдобар стрелец кај Вардар беше Вуко Борозан со шест гола, а Хорхе Македа постигна пет, додека Лука Циндриќ и тимур Дибиров дадоа по четири гола. Арпад Штербик запиша 14 интеревенции, а на спротивната страна Перез Де Варгас имаше 13, со што нашиот Борко Ристовски повторно не застана на голот. Валеро Ривера беше прв стрелец на мечот со осум погодоци. Блескавиот Арпад Штербик си заслужи повторно место во идеалниот тим. Ракометарите на Металург во петтото коло ја остварија втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите, и прва на гостински терен и повторно без Лино Червар. ...
сите 23 | | | веќе видена

Фудбалските лидери во Кина објавија дека странските судии ќе ги предводат најинтересните игри од последните кругови во локалната Супер лига. На швеѓанецот Јонас Ериксон и на французинот Тони Шапрон ќе им бидат доверени дерби дуелите од 27-от круг меѓу Тјанцзин Цјанцзјан – Шандонг Лунин и Шангај Шенхуа – Тјанцзин Тјада. До крајот на шампионатот, други судии од Европа и Јужна Америка, исто така, ќе добијат ранг на натпревари. Со привлекувањето на странски судии од Кинеската фудбалска асоцијација се надеваат да го зголемат квалитетот на судењето, како и да ја заштитат локалната лига од повеќе скандали.
| | веќе видена

Русинката Марија Шарапова ја победи Арена Сабаленка од Белорусија со 7:5, 7:6 (8) во финалето на турнирот во тенис за жени во кинескиот град Тјанцин. Ова е прва титула од мај 2015 година – кога ја победи шпанката Карла Суарез Наваро во главниот град на Италија Рим. Во Тјанцин Шарапова ја освои 35-та титула во кариерата – прва за неа по казната за позитивен допинг-примерок. Наградниот фонд на турнирот изнесува 426.000 долари, а Шарапова ќе собере нешто над 111.000. Следниот турнир за русинката е во Москва, каде што ќе игра со “Wild Card”.
сите 19 | | | веќе видена

next