Екипата на Милан е цврсто заинтересирана за ангажман на фудбалерот на Удинезе, Јакуб Јанкто, пренесуваат италијанските медиуми. Росоњерите испратиле писмо со интерес за чешкиот играч за врска, a според Кориере дело Спорт, Милан планира шест месечена позајмица со право на откуп следното лето. Јанкто во Удинезе дојде на 17 годишна возраст од младинската екипа на Славија Прага. Сезоната 2015-16 настапуваше како позајмен фудбалер во Асколи каде на 34 натпревари забележа 5 погодоци, а за екипата од Удине има забележано 44 натпревари и 8 голови. Минатата година за Чешка настапи на сите 10 натпревари постигнувајќи еден гол. Покрај интересот за фудбалерот на Удинезе, Милан се поврзува и со Тео Волкот, опција која е повеќе посакувана за Милан, но и потешко остварлива.
сите 2 | | | веќе видена

Нов, голем, историски успех за македонскиот фудбал годинава. Откако фудбалската репрезентација до 21 година обезбеди настап и играше на ЕП во Полска годинава, а ФК Вардар се пласираше во групната фаза од Европа Лигата, фудбалерите на Македонија до 19 години обезбедија пласман во втората и последна фаза за пласман на Европското Првенство. Ова е епилогот по големата победа над Белгија со 2-1 која следеше по победата над Швајцарија средата. На спортските терени во Аеродром, Македонија најпрво губеше со 1-0 од Белгија, а потоа Елиф Елмас во 24 минута израмни на 1-1. Големата победа ја обезбеди Атанасов со гол од пенал во самиот финиш на натпреварот. Во наредната фаза е повторно во формат на групи, а Македонија ќе има уште три противници. За да обезбеди пласман на ЕП мора да заврши на првата позиција. Eвропското првенство ќе се одржи следната година во Финска, а ќе учествуваат осум репрезентации вклучувајќи го и домаќинот, распоредени во две групи.
сите 64 | | | веќе видена

Џампјеро Вентура денеска го објави списокот на фудбалери за двобојот на Италија против Шведска во рамките на плеј-оф натпреварот за пласман на СП во Русија. Флоренци, Ѕаѕа и Жоргињо се враќаат во составот каде за голманската позиција стандардно ќе бидат Буфон, Донарума и Перин од Џенова. Вентура во одбраната ги повика Астори, Барѕаљи, Бонучи, Кјелини, Д’Амброзио, Дармијан, Ругани, Спинаѕола и Ѕапакоста од Челзи. Во средниот ред Вентура ќе настапи со искусните Верати, Флоренци, Кандерва и Де Роси, а во конкуренција за средниот ред се и Бернандески, Ел Шарави, Гаљардини, Инсиње, Жоргињо и Пароло. Во нападот адути на Италија ќе бидат Белоти, Едер, Габијадини, Имобиле и Ѕаѕ. Натпреварот Шведска – Италија е закажан за на 10 ноември со почеток од 20:45 додека реваншот е закажан за три дена подоцна во истиот термин.
сите 52 | | | веќе видена

Како спротивност на идеалниот тим на ФИФА објавени се и 11-те најслаби на своите позиции за минатата сезона. Интересно е дека во листата спаѓаат дури четворица сегашни или поранешни играчи на Барселона. На голот на “најслабиот” тим за годината е голманот на Манчестер Сити Клаудио Браво, кој се претвори во големо разочарување. Тројцата бранители се исто така купување на “граѓаните” Џон Стоунс, како и Џереми Матју од Барселона сега Спортинг и Фабио Коентрао од Реал Мадрид, а сега Спортинг. Четворицата халфови се: Николас Гајтан од Атлетико Мадрид, Ренато Санчез од Баерн Минхен, сега Свонси, Гжегож Криховјак од ПСЖ, сега ВБА и Андре Гомеш од Барселона. Во нападот се Винсент Јансен од Тотенхем, сега Фенербахче, Пако Алкасер од Барселона и Хесе Родригез од ПСЖ, или сега Стоук. Постојат и три номинации за најслаб тренер: Арсен Венгер од Арсенал, Дејвид Мојс и Франк де Бур кој се без ангажман.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на ПСЖ Килијан Мбапе ја доби наградата “Голден Бој” за најдобар фудбалер на Европа до 21 година. Анкетата се организира од италијанскиот весник “Тутоспорт” и во неа учествуваат новинари од водечки европски медиуми. Мбапе ги претекне во анкетата напаѓачот на Барселона Усман Дембеле и напаѓачот на Манчестер Сити Габриел Жезус. Минатата сезона Мбапе играше за Монако, како во 44 натпревари постигна 26 гола во сите натпреварувања и помогна на тимот да ја освои титулата во Франција и да стигне до полуфиналето во Лигата на шампиони. Во текот на летото напаѓачот премина во Пари Сен Жермен за сума од 165 милиони евра. Минатата година наградата “Голден Бој” ја освои полудефанзивецот на Баерн Минхен Ренато Санчез, кој сега игра на изнајмување во Свонси.
сите 34 | | | веќе видена

Голот на Оливие Жиру за Арсенал на дуелот против Кристал Палас на 1 јануари беше изгласан за број 1 во анкетата на ФИФА. Французинот постигна гол со акробатски перформанси популарни како – Шкорпија, и ја освои наградата – Ференц Пушкаш.
сите 6 | | | веќе видена

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, повторно ја зграпчи ФИФА наградата, која се доделува на најдобриот играч за 2017 година. Португалецот ги победи ви конкуренција Лионел Меси од Барселона и Нејмар (Барселона / ПСЖ) и ја доби наградата од Феноменот Роналдо, Диего Марадона и Џани Инфантино. Португалецот стана европски шампион по втор пат со Реал Мадрид и повторно беше водечка фигура за тоа. Покрај тоа, Роналдо исто така триумфираше со титулата во Шпанија, како и Супер Купот на Европа и Шпанија.
сите 154 | | | веќе видена

ФИФА ги објави имињата на најдобрите 11 за изминатата година. Меѓу нив се и пет играчи од европскиот шампион Реал Мадрид: Серхио Рамос, Марсело, Лука Модриќ, Тони Кроос и Кристијано Роналдо. Андрес Иниеста, Лионел Меси и неодамнешниот играч на Барселона, Нејмар, се исто така меѓу избраните. На голот е Џанлуиџи Буфон, а Даниел Алвес и Леонардо Бонучи се исто така во одбрана. Еве ги најдобрите 11: Буфон (Јувентус); Алвес (Јувентус / ПСЖ), Бонучи (Јувентус / Милан), Рамос (Реал), Марсело (Реал); Модриќ (Реал), Крос (Реал), Иниеста (Барселона); Меси (Барселона), Кристијано (Реал), Нејмар (Барселона / ПСЖ)
сите 153 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, беше избран за најдобар во 2017 година. Францускиот специјалист влезе во историјата, дуплирајќи го трофејот на Лигата на шампионите. Тренерот успеа да го предводи тимот од Мадрид до титулата во Шпанија, како и до Супер Купот на Европа и Шпанија.
сите 37 | | | веќе видена

Колумбискиот напаѓач на Виљареал Карлос Бака изјави дека играл во “најслабиот Милан во историјата”. Бака го носеше дресот на “росонерите” меѓу 2015 и 2017 година, како италијанскиот гигант го беше купил од Севиља. Напаѓачот во исто време тврди дека периодот на “Сан Сиро” бил успешен. За двете сезони во Милано Бака постигна 34 гола за “црвено-црните”. Јужноамериканецот сеуште е во сопственост на Милан, неговиот договор со италијанците истекува во 2020 година. Тој моментно игра во Виљареал како позајмен. “Двете години во Милан беа задоволителни за мене. Ја постигнав својата цел. Работите можеа да бидат и подобри, но за целта ви треба поддршка од директори. Бев во најслабиот Милан во историјата. По 30 години на чело на клубот, претседателот Силвио Берулскони сакаше да го продаде Милан. Со тренерот и новите сопственици имавме различни ставови, но јас си заминав со високо крената глава, бидејќи Милан е во Европа, а јас придонесов за тоа. Мило ми е што Милан се врати во Европа. Тоа беше мојата цел, кога ја ...
сите 19 | | | веќе видена

Иргачот од средниот ред на Арсенал Месут Озил им соопштил на соиграчите дека ќе премине во Манчестер Јунајтед. Договорот на германскиот репрезентативец со “топџиите” истекува следното лето и тој не сака да го обнови. Желбата на 29-годишниот плејмеркер е да работи повторно под водство на Жозе Мурињо, со кого беа заедно во Реал Мадрид. Озил може да се најде на “Олд Трафорд” уште во јануари, откако неодамна Арсен Венгер јавно призна дека не е исклучено двајцата со Алексис Санчез да бидат продадени во случај ако конечно одбијат да ги продолжат договорите. Во исто време Мурињо не крие дека го смета Озил за најдобра “десетка” во светскиот фудбал. Претставниците на германецот побарале од Арсенал неделна плата од 395 000 евра, додека од клубот му нудат “само” по 275 000. Понудата на Јунајтед за играчот за врска ќе е доста дарежлива – 350 000 евра неделно. Арсенал го привлече Осил од Реал Мадрид за 47 милиони евра во 2013 година.
сите 27 | | | веќе видена

Оклахома Сити Тандер – Њујорк Никс 105:84 Лос Анџелес Клиперс – Лос Анџелес Лејкерс 108:92 Торонто Рапторс – Чикаго Булс 117:100
сите 106 | | | веќе видена

E-Sports (исто така познат како електронски спортови, e-sports, е-спортови, видео игри, професионални видео игри или pro gaming се форма на игри која е овозможена со помош на електронските системи, особено видео игрите, влезот на играчи и тимови, како и излезот на eSports системот, се посредуваат преку човеч-компјутер интерфејси. Најчесто, eSports се во форма на организирани мултиплеер видео натпревари помеѓу професионални играчи. Најчестите жанрови на видео игри поврзани со e-Sports се стратегија во реално време, борба, стрелба од прво лице(FPS) и мултиплеер онлајн арена (MOBA). Турнирите како што се “Интернационал”, League of Legends World Championship, серијата Evolution Championship Series како и Intel Extreme Masters обезбедуваат директен пренос на натпреварите и доделуваат награди. E-Sports се состои од различни видео-игри, за кои ви се потребни брзи прсти и брз мозок за да успеете. Поради зголемувањето на публиката и популарноста на e-sports, 1xbet овој продукт го обезбеди како една од своите игри. ...
сите 2 | | | веќе видена

Момент за историјата на “Спортскиот клуб” Барселона која е прва во сите спортови. Поточно, сите делови на клубот моментално водат во своите лиги, што никогаш не се случило во историјата. Машкиот фудбалски е лидер во Примера, а женскиот фудбалски клуб е прв на табелата во Шпанија и стигна до осмина финале во Лигата на шампионите. Во мал фудбал тимот на Барселона е на добар пат да ја врати титулата по чекање од четири години. Во кошаркарската АЦБ лига која штотуку започна, четири од четири за Барселона. Во ракомет, Барселона доминираа веќе со години, и јасно тие ги добија сите шест натпревари на почетокот, и нема никакви дилеми дека ќе ги добијат и сите преостанати дуели од лигата, бидејќи веќе незнаат за нерешена или пораз во три сезони. Прв на табелата е и хокеарскиот клуб на Барселона, кој исто така е популарен во Шпанија, како и одбојкарскиот клуб на Барселона.
сите 58 | | | веќе видена

Феникс – Портланд – 76:124 Сакраменто – Хјустон – 100:105 Сан Антонио – Минесота – 107:99 Јута – Денвер – 106:96 Далас – Атланта – 111:117 Мемфис – Њу Орлеанс – 103:91 Бостон – Милвоки – 100:108 Детроит – Шарлот – 102:90 Индијана – Бруклин – 140:131 Орландо – Мајами – 116:109 Вашингтон – Филаделфија – 120:115
сите 129 | | | веќе видена

Икер Касиљас го изгуби своето место меѓу головите во Порто бидејќи новиот тренер Серхио Консисао преферира меѓу стативите да биде младиот Хосе Са кој дојде од Маритимо пред две години. Португалскиот голман не се снајде баш сјајно на почетните дуели од новата сезона, но и натаму шпанецот е резерва. Да потсетиме во Реал, Касиљас го загуби своето место кај Хосе Мурињо, но дури и кога “Специјалниот” отиде, Карло Анчелоти му даде приоритет на Диего Лопез, иако Касиљас бранеше во Лигата на шампионите. Тоа беше компромис, но уште следната година, легендата замина од Мадрид и отиде во Порто.
сите 16 | | | веќе видена

Горење во Скопје славеше против Металург во Сеха Лигата со 29:24 (16:14). Новодојденецот Поточник беше најефикасен кај победникот со пет гола, додека Халил Јагањац постигна шест гола за Металург, а Димитриоски и Анџелиќ постигнаа по четири погодоци. Oва беше веќе трети пораз во низа за нашиот вице-шампион во Сеха лигата. ТАБЕЛА: 1. ВАРДАР 5 5 0 0 157: 116 15 2. Мешков Брест 6 4 0 2 175: 155 12 3. ППД Загреб 6 3 1 2 164: 154 10 4. Целе П. Лашко 5 3 1 1 137: 127 10 5. Татран Прешов 5 3 0 2 146: 133 9 6. Горење Велење 5 2 1 2 128: 129 7 7. МЕТАЛУРГ 6 2 0 4 146: 156 6 8. Нексе 5 1 1 3 121: 143 4 9. Војводина 5 1 0 4 121: 146 3 10. Динамо Панчево 6 1 0 5 149: 185 3
сите 7 | | | веќе видена

Лига на шампиони, групна фаза – круг 3: Бенфика – Манчестер Јунајтед 0:1 0:1 Рашфорд (65) ЦСКА Москва – Базел 0:2 0:1 Џака (29) 0:2 Оберлин (90) Андерлехт – ПСЖ 0:4 0:1 Мбепа (3) 0:2 Кавани (44) 0:3 Нејмар (66) 0:4 Ди Марија (88) Баерн Минхен – Селтик 3:0 1:0 Мулер (17) 2:0 Кимих (29) 3:0 Хумелс (51) Карабах – Атлетико Мадрид 0:0 Челзи – Рома 3:3 1:0 Дејвид Луис (11) 2:0 Азар (37) 2:1 Коларов (40) 2:2 Џеко (64) 2:3 Џеко (70) 3:3 Азар (75) Барселона – Олимпијакос 3:1 1:0 Николас (18) аут. 2:0 Меси (61) 3:0 Дин (64) 3:1 Николас (89) Јувентус – Спортинг Лисабон 2:1 0:1 Сандро (12) Авт. 1:1 Пјаниќ (29) Манџукиќ (84) 2:1 Спартак Москва – Севиља 5: 1 1:0 Промес (18) 1:1 Кајер (30) 2:1 Мелгарехо (58) 3:1 Гулшаков (67) 4:1 Луис Адриано (74) 5: 1 Промес (90) Марибор – Ливерпул 0:7 0:1 Фирмино (4) 0:2 Коутињо (13) 0:3 Салах (20) 0:4 Салах (40) 0:5 Фирмино (54) 0:6 Оксленд-Чемберлен (86) 0:7 Александар-Арнолд (90) Манчестер Сити – Наполи 2:1 1:0 Стирлинг (9) 2:0 Хесус (13) 2:1 Дивара (73-п) Феенорд – Шахтор Донецк 1:2 ...
сите 12 | | | веќе видена

Во пресрет на вечерашниот натпревар од третото коло од групната фаза од Европа Лигата, кормиларот на Вардар, Чедомир Јаневски на прес конференција ја даде изјавата за очекувањата од натпреварот. „Против себе имаме противник за респект, тим со долга традиција кој што игра во најсилните првенства во Европа и скоро секогаш завршува меѓу првите пет на табелата. И при составувањето на групата, знаевме дека Зенит и Реал Сосиедад се главни фаворити за првите две места. Реал Сосиедад до сега освои само три бода, и тука ќе ја гледа шансата да ги освои трите бода против нас. Ние од натпревар во натпревар одиме во нагорна линија, односно формата ни се подобрува. Вториот меч со Розенборг го одигравме многу подобро од оној првиот против Зенит. Против Шкендија во првенството видов дека играчите се полни со самодоверба и се подготвени за утрешниот натпревар да ги освоиме првите бодови во Европа. За да дојдеме до првите бодови во групната фаза, ние добро ги анализиравме во домашното првенство и во Европа. Знаеме дека е ...
сите 163 | | | веќе видена

Почетокот на сезоната во Серија “А” го издвојува Наполи како главен конкурент на Јувентус за титулата, а резултатите на тимот од “Сан Паоло” навистина се импресивни: осум победи од осум натпревари. Во исто време новакот Беневенто сеуште нема освоен поен и е на дното на табелата со 8 последователни порази и само два постигнати гола. Излезе дека за прв пат во историјата на Серија “А” се случува ова по 8-то кола да имаат истовремено со целосна предност и таков со нула.
сите 2 | | | веќе видена

next