Никола Јокиќ, влезе во историјата на кошаркарската НБА лига, откако зад своето име го запиши најбрзиот „трипл-дабл“ на сите времиња. Кошаркарот на Денвер Нагетс на мечот против Милвоки Бакс до ова достигнување стигна за неполни 15 минути, односно 14 минути и 33 секунди, во кои реализира 16 поени, 10 асистенции и 11 скока. На сето тоа надополни и две блокади и една украдена топка. Неговата фантастична партија на Денвер му донесе значајна победа од 134-123, по која Нагетси остануваат во трката за местата кои водат во овогодишниот плеј-оф. Јокиќ мечот го заврши со 30 поени, 17 асистенции и 15 скока, а повеќе поени од него постигна само грчката сензација Антетокумпо, кој стигна до бројката од 36 поени.
сите 16 | | | веќе видена

Српскиот кошаркарски интернационалец и кошаркар на Гостивар, Немања Мишковиќ го напушти тимот на само неколку часа до почетокот на куп натпреварот против Куманово. Тој на јавноста и е познат многу повеќе по сличноста со нашиот репрезентативец Перо Антиќ, а во тимот на Гостивар дојде пред неполн месец како засилување за центарската позиција која остана испразнета со заминувањето на Александар Тодоровиќ, кој си замина и потпиша за тимот на Динамик. Раководството на Гостивар ќе треба веднаш да пронајде адекватна замена, бидејќи веќе утре ги очекува тежок натпревар против секогаш незгодниот тим на Куманово.
сите 10 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер јунајтед, “специјалниот” Жозе Мурињо доби нов ангажман. Португалскиот стратег за време на Светското првенство во Русија ќе има улога на стручен коментатор за една руска телевизија. „Мурињо ќе дојде во Москва и ќе прави анализи за еден руски ТВ канал. Поради приватноста на договорот, за жал не смееме да откриеме каде и за која телевизија ќе биде ангажиран, но сигурно е дека тој ќе биде стручен коментатор на турнирот“ – открива рускиот коментатор Нобел Арустамиан. Светското првенство во Русија ќе се одржи од 14 јуни до 15 јули. Актуелен светски шампион е репрезентацијата на Германија која ќе се обиде да ја одбрани титулата од пред четири години од Бразил.
сите 55 | | | веќе видена

Кошаркарскиот тим на Кремона е прв полуфиналист во Купот на Италија кој се игра во Фиренца во Арената Нелсон Мандела. Тие го совладаа тимот на Авелино со резултат 89-82. По првата четвртина, Авелино имаше предност од 22-18, а до полувремето истата ја зголеми на 8 поени при што резултатот изнесуваше 40-32. Во второто полувреме, тимот на Кремона се врати во натпреварот и ја доби третата четвртина со 6 поени, намалувајќи на 53-51. На почетокот на последната четвртина, Кремона продолжи со одличната игра преземајќи го водството во поголемиот дел, но на крајот мечот влезе во суперинтересна завршница завршувајќи нерешено во регуларниот дел со резултат 74-74. Натпреварот беше решен во продолжението од 5 минути, во кое поприсебен беше тимот на Кремона добивајќи го натпреварот со 89-82. Во вториот четвртфинален натпревар вечерва во 20:45 часот се среќаваат Венеција – Торино.
сите 4 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Рома, Рамон Родригез Вердехо, познат на пошироката јавност како Мончи, призна дека римскиот клуб морал да го продаде Мохамед Салах, но жали бидејќи смета дека можел да изнуди многу повисока цена за неговата продажба. Момо Салах оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери во англиската Премиер лига, а досега во сите натпреварувања египетскиот интернационалец постигна 30 погодоци. Рома минатото лето го продаде за 42 милиони евра, а со бонусите и клаузулуте трансферот може да достигне до 50 милиони евра. Меѓутоа, гледајќи ја сегашната форма на фудбалерот, а споредувајќи го со трансферите на Дембеле во Барселона за кого каталонците издвоија речиси 150 милиони евра и Килиан Мбапе во ПСЖ за 185 милиони евра, а не се ни приближно до формата во која игра Салах, повеќе од јасно е дека Рома и пред се Мончи, кој се смета за трнсфер гуру, можеле да заработат многу поголема сума за трансферот. „Ние моравме да го продадеме во тој момент и тоа беше важна опција, но сметам дека цената на Мо Салах ...
сите 9 | | | веќе видена

Париз Сен Жермен забележа пораз во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите на гостувањето кај актуелниот европски првак Реал Мадрид на Сантијаго Бернабеу. Иако парижаните први дојдоа во водство и на моменти беа и подобар противник од “кралскиот” клуб , лошата тактика на тренерот Унаи Емери кој при резултат 1-1 реши да го повлече Кавани и да уфрли дефанзивец, како и падот на концентрацијата во последните 10 минути ги чинеше пораз од 3:1. Веднаш по натпреварот на сцена стапи францускиот прволигаш Дижон кој се огласи на Твитер со шега кон „Светците“. Само за потсетување, претходниот викенд ПСЖ беше немилосрден и го декласираше Дижон со 8-0. On a tout fait pour mettre le @PSG_inside en confiance avant le @realmadrid …. Et voilà comment ils nous remercient ! Bon du coup on a quand même parlé du #DFCO en soirée @ChampionsLeague ! pic.twitter.com/UgG5Oz81Z2 — Dijon FCO (@DFCO_Officiel) February 14, 2018 Веднаш по нив се огласи и шпанскиот нисколигаш Фуенлабрада, кој направи огромно изненадување ...
сите 47 | | | веќе видена

Актуелната освојувачка на УС ОПЕН 24 годишната Слоун Сивенс го покажа атлетски извајаното тело во последната фотосесија за магазинот” спортс илустрејд”. „Многу сум горда што сум дел од оваа приказна. Благодарам на ‘Свимсут’ што креира костими за сите типови женски тела. Ова е за нас дамиte“, изјави тенисерката погледнете ја одличната фотосесија
сите 8 | | | веќе видена

Кошаркарите на Портланд пред домашната публика забележаа победа над Голден Стејт со резултат од 123 : 117 Во Орегон се одигра одличен натпревар а домаќините дојдоа до победата благодарение на 3 играчи. Демијан Лилард го наполни кошот на Вориорс со 44 поени (14/25), Си Џеј Мекалум 29 поени со пет скокови, додека Јусуф Нуркиќ забележал 17 поени, 13 скокови и 3 асистенции. За актуелниот шампион во НБА лигата не беше доволно ниту одличната партија на Кевин Дурент, кој заврши со 50 поени (17/27), 7 скока и шест асистенции. Потфрли Стеф Кари кој постигна 17 поени, додека Клеј Томпсон имаше и истиот број на поени. Дабал дабл е остварен од страна на Драјмон Грин, 16п , 12ск и 7ас. Голден Стејт е втор на Западот, додека Портланд е шести. Оклахома славеа на гостински терен против Мемфис со 114: 121, а нов трип-дбл во сезоната оствари Расел Вестбрук. Плејмејкерот на Тандер мечот го заврши со 23 поени, 15 асистенции и 13 скокови, додека најефикасен беше Пол Џорџ со 28 поени. Третиот член на “големата ...
сите 24 | | | веќе видена

Ливерпул е вториот тим по Манчестер Сити, кој можеме да го прогласиме за сигурен четвртфиналист во Лигата на шампионите откако вечерва му одржа лекција по модерен фудбал на составот на Порто на негов терен. Избраниците на Јирген Клоп ја демонстрираа својата моќ победувајќи со 5-0 и потврдувајќи ја својата извонредна форма, притоа нанесувајќи му го на Порто најтешкиот пораз пред своите гледачи. Садио Мане го постигна првиот гол за гостите во 26тата минута, а по само три минути Момо Салах со велемајсторски потег го зголеми водството на 2-0 за “Црвените”. Во вториот дел Порто тргна офанзивно кон противничкиот гол, но тоа значеше многу простор за брзите гостински напаѓачи кои умееа тоа да го казнат. Најпрво, Мане со својот втор гол на натпреварот зголеми на 3-0 во 53тата минута, а подоцна Фирмино постигна гол за 4-0 во 69тата минута. Садио Мане како што го започна натпреварот така и го заврши, постигнувајќи го првиот свој хеттрик во најелитното натпреварување.
сите 45 | | | веќе видена

Реал Мадрид уште еднаш покажа кој е “крал” во Лигата на шампионите, победувајќи го ПСЖ со 3-1 во првиот осминафинален натпревар одигран во Мадрид на”Сантијаго Бернабеу”. Фудбалерите на Париз Сен Жермен први дојдоа во водство во 33тата минута, кога Адриен Рабио ја затресе мрежата на Кејлор Навас по грешката на одбраната на мадриѓаните. Пред самиот крај на првиот дел, Реал Мадрид израмни од пенал. Тони Крос беше соборен во шеснаесетникот на гостите, а Кристијано Роналдо беше успешен реализатор на најстрогата казна. Актуелните бранители на трофејот на почетокот на вториот дел беа во подредена улога, дозволувајќи им на гостите да создадат неколку шанси, но сепак на крајот ја задржаа присебноста и дојдоа до многу значајна победа која може да значи спас на веќе лошата сезона. Работите на теренот драстично се променија со влегувањето на Лукас Васкез и пред се на Марко Асенсио кои со две асистенции ја донесе победата на “кралевите”. Најпрво во 83тата минута Асенсио испрати центаршут во петерецот на ПСЖ, а по ...
сите 25 | | | веќе видена

Фудбалерите на ПСЖ први дојдоа во водство на гостувањето на Сантијаго Бернабеу со голот на Адриен Рабио во 33тата минута, по грешката на дефанзивците на Реал Мадрид. Пред самиот крај на првиот дел, Крос беше срушен во шеснаесетникот од дефанзивецот на ПСЖ, Берчиче, по што судијата Џанлука Роки покажа на белата точка. Кристијано Роналдо беше сигурен реализатор на најстрогата казна во 45тата минута.
сите 70 | | | веќе видена

Садио Мане го донесе Ливерпул во водство на гостувањето кај Порто во 26тата минута. По само три минути, Мохамед Салах го зголеми водството на 2-0 и со тоа го доближи Ливерпул чекор поблиску до следната рунда во Лигата на шампионите
сите 36 | | | веќе видена

Македонскиот стратег Александар Тодоров кој не се прослави на клупата на МЗТ Скопје на почетокот на сезонава по што следуваше оставка, брзо најде нова работна средина за него добро позната. Тој се сели во најдобриот бугарски состав Левски Лукоил, како дел од стручниот штаб на Тити Папазов. Тодоров има искуство со претходна работа во бугарското првенство, како шеф на стручниот штаб на Рилски Спортист со кој ја освои БИБЛ лигата во 2009 година. Исто така, беше тренер и на тимот на Балкан од Ботевград.
сите 10 | | | веќе видена

Тренерот на Порто, Серџо Консеисао се реши без изненадувања да го започне првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите против Ливерпул да го започне со најсилниот тим со кој располага во моментов. Во одбраната многу ќе недостасува бразилецот Фелипе кој е суспендиран поради црвениот картон од групната фаза. Неговото место ќе го заземе шпанскиот интернационалец Иван Маркано. Голем хендикеп за составот на Порто е отсуството на најдобриот напаѓач, Винсент Абубакар, кој веќе подолг период е повреден и не е на располагање за вечерашниот дуел.Главен напаѓач на Порто на вечерашниот дуел ќе биде Марега кој покажа дека е повеќе од достојна замена за Абубакар. “Црвените” од Ливерпул ќе настапат со својот најсилен состав. На голот ќе биде сега веќе стандардниот Луис Кариус кој брани во извонредна форма. Предност на десната бековска позиција доби Александер-Арнолд пред Жорди Гомез, свое деби за Ливерпул во Лигата на шампионите ќе има најскапото зимско засилување Вирџил ван Дајк. Во нападот, Јирген Клоп ќе настапи со ...
сите 38 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Париз Сен Жермен ги објавија имињата на почетните состави со кои ќе настапат на вечерашната пресметка на “Сантијаго Бернабеу” во првиот осминафинален меч од Лигата на Шампионите. Изненадувачки, тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан предност на овој дуел во стартниот состав му даде на Иско на сметка на велшкиот интернационалец Герет Бејл кој ќе биде преселен на клупата за резервни играчи. Стартниот десен бек Дани Карвахал е суспендиран за овој натпревар, па на негово место шанса во првиот тим добива и Начо. На спротивната страна и тренерот на ПСЖ, Унаи Емери се одлучи на големо изненадување на пошироката јавност да го пресели на клупата Тиаго Силва, додека во првиот тим го вклучи младиот Преснел Кимпембе. Јури Берчиче ќе стартува на левата бековска позиција на местото на недоволно опоравениот Курзава. Во средниот ред, довербата од Емери ја доби аргентинецот Џовани ло Челсо пред новото засилување Ласана Диара. Ветеранот Тиаго Мота кој сезонава е стандарден на таа позиција е повреден и не е во ...
сите 10 | | | веќе видена

Кливленд Кавалирс ја забележаа и третата победа од кога целосно се промени тимот со последните трејдови. Вице-шампионите на светот беа предводни од неверојатниот Леброн Џејмс како гости во Оклахома Сити против Тандер – 120: 112. ЛеБрон беше близу трип-дабл со 37 поени и осум скокови и асистенции, а шутираше и со одлични 60,9 отсто од игра (11/16 за два, 3/7 за три). Џеј-Ар Смит забележа 18 поени, шест скока и три асистенции, Родни Худ и Џордан Кларкссон додадоа по 14 поени, а новајлијата од Лос Анџелес Лейкерс, Лери Ненс јуниор 13 поени и 9 скокови. Кај домаќинот, во кој беа вратени Расел Вестбрук и Кармело Ентони, најдобриот беше Пол Џорџ со 25 поени (3/6 за два, 5/13 за три), шест асистенции и четири скока. Рас имаше многу лоша шутерска ноќ (7/16 за два, 0/3 за три), 21 поени со 12 асистенции и седум изгубени топки, Мело постигна 24 поени и седум скокови, а Стевен Адамс 22 поени и 17 скокови.
сите 33 | | | веќе видена

Фудбалерот на Арсенал Александре Лаказет поради повреда ќе биде надвор од терените од 4-6 недели објави лондонскиот клуб. Францускиот напаѓач имаше мала операција на коленото и се очекува да пропушти дури 7 натпревари, два дуела со Остерсундс во Лигата на Европа, исто толку против Манчестер Сити во Лига Купот и Премиер лигата, и средби против Брајтон, Вотфорд и Лестер. Лазазет минатото лето стигнал на Емирати како големо засилување од Лион за 53 милиони евра, но не ги оправда очекувањата, па Арсенал мораше да го донесе Пјер-Емерик Обамејанг во јануари за рекорден трансфер (63 милиони евра). Предвидено е дека Лаказет на теренот ќе се врати во април кога Стоук ќе дојде кај Арсенал во натпреварот на Премиер лигата.
сите 23 | | | веќе видена

Манчестер Сити победничката серија од Премиер-лигата ја продолжи и во најелитното европско натпреварување Лигата на шампиони каде што го декласира Базел со убедливи 0-4. После оваа висока победа, тимот на Гвардиола слободно можеме да го оквалификуваме како прв сигурен четвртфиналист. Избраниците на Пеп Гвардиола, фаворитската улога ја демонстрираа уште во првото полувреме откако по само 23 минути игра имаа водство од 3-0. Прв серијата ја започна Гундоган со голот во 14тата минута, а потоа Бернардо Силва во 18тата и Агуеро во 23тата го доведоа Манчестер Сити до убедливо водство. Во второто полувреме со својот втор гол, Илкај Гундоган како што го започна гол шоуто, така и го заврши, ставајќи печат на победата и обезбебедувајќи му на својот тим мирен реванш за две недели.
сите 60 | | | веќе видена

По двата последователни порази од Борнмаут (0-3) и од Ватфорд (4-1), Челзи им се врати на победите се во Премиер – лигата со сигурна победа над ВБА со резултат од 3-0 на „Стемфорд бриџ“. „Сините“ сезонава втор пат слават голема победа над екипата на ВБА, по гостинската победа од 4-0. Ова е 16ти триумф за Челзи со кој се искачи на четвртото место на табелата во Премиер – лигата со 53 бода. Белгиецот Еден Азар го постигна првиот гол за домаќините во 25тата минута на асистенција на новото засилување Оливие Жиру. Мозес зголеми на 2-0 во 63тата минута, а точка на натпреварот стави тој што го започна шоуто, Азар во 71вата минута за конечни 3-0.
сите 6 | | | веќе видена

Со пораз од 31-20 од Данска и последна позиција во групата, македонските ракометари се опростуваат од Европското првенство во Хрватска. Иако бевме само на чекор до историски успех, сепак на крајот и со денешниот пораз завршуваме на последната позиција во групата, доволна за освојување на 10та позиција на ова ЕП пред Белорусија, Србија, Исланд, Унгарија, Австрија и Црна Гора. Во вечерашниот натпревар влеговме израмнето. Првиот дел се играше гол за гол, но темпото го диктираа данците. Сепак на крајот на првиот дел резултатот беше 12-12. Во вториот дел селекторот на Данска, Јакобсен се реши за поофанзивна игра која резултираше со постојано зголемување на водството за на крајот да забележат победа со 11 голови односно 31-20. Сепак треба да се напомене дека во најголем дел од натпреварот на теренот заедно играа Талески, Кузмановски, Велковски и Поповски, довчерашни јуниорски репрезентативци кои уште еднаш покажаа дека Македонија има светла иднина. Во останатиот натпревар од нашата група, Словенија и Чешка одиграа ...
сите 50 | | | веќе видена

next