Повредата што најскапиот фудбалер на денешницата, Нејмар ја заработи на неделниот дерби натпревар во францускиот шампионат против Олимпик Марсеј е сериозна и Бразилецот со сигурност ќе го пропушти клучниот дуел за ПСЖ, реваншот од осминафиналето во ЛШ против Реал Мадрид. Како што објави ПСЖ преку официјално соопштение, според медицинскиот извештај за Нејмар, не станува збор само за истегнување на лигаментите во скочниот зглоб, туку тој има и скршеница на коска во стопалото. Иако не е наведено колкав период ќе паузира Бразилецот, јасно е дека тој нема да може да настапи на реваншот од осминафиналето во ЛШ против Реал Мадрид во натпреварот кој е можеби и најбитниот за ПСЖ за оваа сезона. Најчесто паузата за ваквите повреди и најмалку еден месец. Во ситуација кога речиси сигурно тренерот на ПСЖ,Унаи Емери ќе го нема на располагање својот најдобар фудбалер и најголема ѕвезда, неговото место ќе го заземе поранешниот фудбалер на “кралевите”, Анхел ди Мариа, кој се наоѓа во одлична форма, а притоа ќе има можност да ...
сите 102 | | | веќе видена

Фановите на ПАОК направија хаос во Солун во неделата вечер, кога судијата одлучи да не се одигра натпреварот против Олимпијакос, бидејќи тренерот на Атина беше погоден со предмет во главата. Останува мистерија за тоа што го погоди Оскар Гарсија, бидејќи од Солун тврдат дека тоа е ролна хартија, која не можеше на кој било кој начин да го повреди, додека од Атина тие велат дека имаат докторски извештај од приватна клиника во која се вели дека тренерот на црвено белите има крварење на устата, отечени усни, болка во вратот … Во овој период, додека Гарсија отиде на преглед, судијата го прекина натпреварот, а приврзаниците на ПАОК направија хаос на улиците околу стадионот Тумба.
сите 7 | | | веќе видена

ПСЖ со 3-0 го доби француското дерби против Марсеј, но тимот беше повеќе разочаран од овој дуел отколку што славеше бидејќи Нејмар заработи повреда поради која можеби ќе го пропушти важниот меч со Реал Мадрид. Neymar's status for #PSG against Real Madrid will be in question after this nasty ankle injury … pic.twitter.com/c59BH3GJJw — Goal UK (@GoalUK) February 25, 2018 Нејмар во 77. минута на носилки, со солзи во очите беше изнесен од теренот. Што алудираше дека се работи за сериозна повреда за чие санирање ќе биде потребно подолго време. Се уште се чека на точната дијагноза по што ќе се направат прогнозите колку тој би бил отсутен од теренот и дали ќе го пропушти дуелот со Реал Мадрид. Во меѓувреме Нејмар преку социјалните мрежи објави фотографија од повредената нога.
сите 160 | | | веќе видена

Екипата на, Хјустон вчера го надигра тимот на Денвер Нагетс (114-119) за 12. победа во низа. Гостите имаа одличен почеток на мечот, кој им овозможи лесна завршница. Предводени од најдобриот играч, Џејмс Харден, кој постигна 41 поен и 7 асистенции, „ракетите“ стигнаа до ново славје, кое ги остави на врвот на Западната конфереција пред Голден Стејт. Никола Јокиќ одново беше одличен за домашната екипа, постигнувајќи 21 поен и 14 скока. Вашингтон го доби натпреварот против Филаделфија 76ерс (109-94). Тимската игра на домашната екипа, која подолго време е без Џон Вол, донесе нова победа и искачување во генералниот пласман на Истокот. Бредли Бил со 24 поени беше најефикасен кај домаќинот, додека Џоел Ембид запиша „дабл-дабл“ кај гостите со 25 поени и 10 скока. 33 поени и 13 скока на Леброн Џејмс не беа доволни Кливленд да го спречи поразот на домашен терен од Сан Антонио (94-110). Дури седум играчи од гостинскиот тим запишаа двоцифрен учинок, што беше клучно за нова победа на Спарси и Грег Попович, кои цела ...
сите 47 | | | веќе видена

Фудбалерите предводени од Жозе Мурињо се специјализирани за дефанзивна игра, а и еден Манчестер Јунајтед кој важеше за еден од тимовите кои играат најубав фудбал на “Островот” потпадна под негово влијание и се почесто го применува дефанзивниот стил на игра наметнат од “специјалниот”, поготово на дерби натпреварите. Дефанзивниот стил на игра на Мурињо е толку врежан кај фудбалерите што сезонава дури и на оние натпревари во кои треба да напаѓаат и да играат далеку поофанзивно, тие се немоќни да го совладаат противничкиот голман, а често се и во подредена улога бранејќи го својот гол дури и од далеку послаби противници. Денес со почеток во 15:05 часот, Манчестер Јунајтед го пречекува Челзи на својот “Олд Трафорд” во натпревар кој во голема мера ќе одлучува за пласманот на Премиерлигашката табела на двете екипи. Фудбалерите на Антонио Конте во голема мера беа организирани и дисциплинирани против Барселона во натпреварот од Лигата на шампионите, но сепак еден момент на невнимание ги значеше примен гол и драстично ...
сите 50 | | | веќе видена

Топџиите се специјализираа за освојување на домашните куп натпреварувања во последниве години, но денес се соочуваат со огромен предизвик да го победат лидерот на Премиер Лигата, Манчестер Сити на Вембли. Првиот трофеј во Англија за оваа календарска година ќе се додели денес, а за него ќе се борат Арсенал и Манчестер Сити во финалето на Карабао Купот кое ќе се одигра на Вембли со почеток во 17:30 часот. Квоти за натпреварот Тимот на Пеп Гвардиола важи за голем фаворит за освојување на трофејот на денешниот натпревар. Квотата за победа на Манчестер Сити во регуларниот дел е 1,60, за нерешен резултат во регуларните 90 минути игра квотата се движи околу 4,50, додека за победа на Арсенал огромни 5,50. Овие квоти се однесуваат само за регуларните 90 минути игра, но доколку играте Манчестер Сити да го подигне трефејот, без оглед на кој начин ќе стигнат до победата, дали е тоа во продолженија или пенали, квотата е 1,35, додека за топџиите да се закитат со трофејот во Карабао Купот квотата е 3,35. Вести за повреди, ...
сите 34 | | | веќе видена

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ постигна нов трипл дабл во победата на Денвер Нагетс над Сан Антонио – 122: 119. Јокиќ постигна 28 поени т за 34 минути минати во игра , 11 скока и исто толку асистенции, а ова беше трета партија по ред, каде што оствари трипл дабл . Покрај него,одлична партија одиграа Гери Харис кој постигна 23 поени,и Вилсон Чендлер со 18 поени и 16 скока, додека кај поразениот тим најефикаен беше ЛаМаркус Олдриџ со 38 поени. Денвер е седми на Западот со резултат 33-26, додека Спарси е трет со 35 победи и 25 порзи. Хјустон дојде до 11. победа во низа, вкупно 45 сезонава, откако на домашен терен ја совлада Минесота со 120:102. Прво име во редовите кај Хјустон беше Џејмс Харден со 31 поен и девет асистенции, додека Капела имаше дабл-дабл од 25 поени и 11 скока.Крис Пол беше многу близу до трипл-дабл од 14 поени, 10 скока и осум асистенции. По поразот во минатото коло на домашен терен, Кливленд експресно се врати на победите, на гостувањето кај Мемфис славеше со 112:89. Леброн Џејмс на ...
сите 63 | | | веќе видена

По еднонеделна пауза поради All Star натпреварот во НБА, вечерва се враќаат натпреварите од регуларниот дел во НБА лигата. Оваа пауза им беше добредојден на сите, поготово на играчите, кои со нови сили ќе тргнат во офанзива по местата кои водат во Плеј-оф разигрувањето за титулата. Вечерва на програмата се натпреварите: Шарлот Хорнетс – Бруклин Нетс Орландо Меџик – Њујорк Никс Чикаго Булс – Филаделфија 76ерс Кливленд Кавалирс – Вашингтон Визардс Сакраменто Кингс – Оклахома Сити Тандер Голден Стејт Вориорс – Лос Анџелес Клиперс Предлог типови: Двајт Хауард 16,5 плус Џонатан Симонс 13,5 минус Џордан Кларксон 13,5 плус 1. Двајт Хаудард игра во одлична форма и редовно ја преминува оваа граница. Вечерва опонент ќе му биде Џерет Ален од Бруклин, кој во ниеден сегмент од играта не може да му парира во рекетот, ниту физички, ниту во скокот, ниту поентерски, ниту во одбрана. Ќе биде тоа игра на мачка и глушец и тоа Хауард мора да го искористи. Одморот одлично им дојде на сите кошаркари, посебно него и затоа вечерва ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот бразилски фудбалер и еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Нејмар е атракција како на фудбалските терени, така и надвор од нив. Најскапиот фудбалер на денешницата се појави во едно необично издание, со што предизвика лавина од реакции на социјалните медиуми. Фудбалерот на ПСЖ, позираше како “леопард” во креација на Долче и Габана вредна ни помалку ни повеќе туку 1.000 евра. За само неколку часа, фотографијата на Нејмар во „леопард“ изданието доби повеќе од два милиони лајкови на инстаграм .
сите 157 | | | веќе видена

Рубен Семедо, фудбалер на шпанскиот клуб Виљареал, беше уапсен откако тој и двајца негови роднини го киднапирале, врзале и мачеле човекот чиј идентитет сè уште не е откриен од страна на полицијата. Имено, по кавга во кафеана, ја киднапирале жртвата, го малтретирале со часови, потоа му ѓи земале клучевите од куќата и украле пари и други вредни работи во обид да го уценуваат да не го пријави случајот до полиција. Сепак, жртвата контактираше со полициските власти на 12 февруари и го пријави целиот случај. Шпанските медиуми објавија дека овој човек имал модринки низ целото тело и видливи повреди околу зглобовите на рацете, што беше доказ за долготрајнота тортура во подрумот. Инаку, Семедо е познат по насилното однесување, бидејќи тој исто така, има удрено млад човек со шише во глава по караница во барот, а потоа и се заканувал на келнерката со огнено оружје.
сите 10 | | | веќе видена

Иднината на капитенот на Интер, Мауро Икарди, на “Џузепе Меачи” се уште е неизвесна, бидејќи неговата сопруга а воедно и агент Ванда Нара, јасно стави до знаење дека два големи клубови се заинтересирани за Мауро. – Сè уште не се сретнав со Аусилијо во живо, но често разговаравме по телефон, знам што сакам да кажам и знам што мислат тој и клубот, изјави сопругата на Мауро Икарди за Кориере дело Спорт. – Во последно време, неколку големи клубови покажаа голем интерес за Maуро, и бидејќи јас сум таа што се грижи за неговата иднина, треба да разговарам со нив. Кои клубови? Не сакам да споменувам имиња. Ванда, исто така, ги коментираше гласините дека Мино Рајола стана нов агент на Икарди. – Mauro е задоволен од мојата работа и никогаш не помислува на промена на агентот. Имам голема почит кон Рајола, но сакам да истакнам дека јас сум единствената личност која може да го претставува Мауро и да ги реши среди договорите и да ја прилагоди неговата иднина, заклучи Ванда.
сите 33 | | | веќе видена

Тимот на Шахтјор Донецк со предност од 2-1 ќе патува на реваншот против Рома во Рим. Украинците до победата стигнаа во второто полувреме, откако со комплетен пресврт го свртеа резултатот во своја полза. Римјаните први поведоа уште во првото полувреме со голот на Ченгиз Ундер во 41та минута од натпреварот, но во второто полувреме фудбалерите на Шахтјор заиграа многу подобро, постигнаа два погодоци и со значајна предност ќе патуваат на гостувањето на “Олимпико” во Рим. Најпрво, Факундо Фереира со гол во 52та минута го израмни резултатот, за во 71та минута Фред да ги постави конечните 2-1 за Шахтјор со прекрасен гол од слободен удар. Реванш натпреварот ќе се одигра на “Олимпико” во Рим на 13ти март.
сите 10 | | | веќе видена

Севиља одигра нерешено без голови на домашен терен против екипата на Манчестер Јунајтед. Тимот на Мурињо извлече реми благодарејќи на брилијантниот Давид де Геа кој бранеше извонредно и со неколку неверојатни интервенции ја сочува својата мрежа. Фудбалерите на Севиља имаа иницијатива речиси во текот на целиот натпревар, обидувајќи се да го совладаат де Геа од сите можни позиции, но шпанецот одбрани буквално се, оставајќи ги домашните играчи и навивачи во неверување. Најизгледната шанса на натпреварот ја имаше Муриел кој од само 5 метри шутираше со глава, но де Геа одбрани на неверојатен начин. Мурињо, иако буквално го паркираше “автобусот” пред голот на де Геа, одбраната делуваше ранливо дозволувајќи им на фудбалерите на Севиља неколку изгледни шанси, но го имаше извонредниот шпанец на голот кој е најзаслужен што Манчестер Јунајтед остана непоразен на тешкото гостување во Шпанија. Реванш натпреварот ќе се одигра на “Олд Трафорд” на 13ти март.
сите 39 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалер Марио Балотели со својот тим Ница утре гостоваат во Русија кај Локомотив Москва, тој не ја пропушти можноста во паузата пред натпреварот со Локомотив да прошета низ руската престолнина. Тој на славниот „црвен плоштад“ во Москва со сите сили викаше: „ Путине, каде се наоѓаш? , алудирајки на првиот човек во Русија Владимир Путин. погледнете го видеото Марио Балотелли гуляет по Красной площади. Тут все понятно без перевода pic.twitter.com/iHeTM7pmvl — СЭ Футбол (@football_se) February 21, 2018
сите 2 | | | веќе видена

Дуелот меѓу Комерцијал и Операрија заврши со победа на домаќините од 1:0, но во центарот на вниманието беше тепачката која се случи во последните секунди од средбата. Домаќините дадоа гол за победа, а гостинскиот играч Џеферсон Ријас изнервиран наводно од провокациите на момчето задолжено за додавање на топките, реши да го претепа. Подоцна Ријас беше нападнат од еден од домашните играчи, а на крајот мораше да реагира и полицијата. На напаѓачот Ријас му се заканува доживотна забрана за играње фудбал, додека момчето кое беше претепано заврши со скршеница на носот, со фрактура на лицето и бројни модринки.
| | веќе видена

Вардар е заинтересиран за ракометар од актуелниот состав на Барселона. Играчот кој е мета на актуелниот европски првак е пикерот Алексис Хернандез Боргес. Тој минатото лето се пресели во каталонскиот состав од редовите на Порто. Кубанскиот пикер има договор со Барселона со важност од една сезона, но со опција доколку има интерес за продолжување на соработката на дополнителни две сезони. Доколку не го продолжи договорот со каталонците, ќе стане достапен за трансфер во црвено-црниот дрес. Со неговото доаѓање, Вардар ќе ја пополни празнината на пикерската позиција која ќе настане со заминувањето на српскиот пикер Мијајло Марсениќ. Македонскиот тим најави голема реконструкција на својот актуелен состав, од чии редови со сигурност си заминуваат Арпад Штербик кој потпиша за Веспрем, Илија Абутовиќ кој се сели во Рајн Некар Левен, Лука Циндриќ кој повторно ќе игра со својот поранешен соиграч од Вардар, Алекс Душебаев во составот на полски Киелце и Мијајло Марсениќ кој ќе се пресели во редовите на Фухсе Берлин. ...
сите 6 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед би можел да има корист од интересот и желбата на Реал Мадрид за доведување на Нејмар. Имено, за да собере доволно средства за да го реализира спектакуларниот трансфер на Нејмар, Флорентино Перез ќе му дозволи на Рафаел Варан да го напушти клубот и да потпише за Манчестер Јунајтед, пренесува Дон Балон . Французинот е дамнешна желба на менаџерот на “црвените ѓаволи”, Жозе Мурињо кој е голем фан на неговата игра уште од времето кога беше тренер на Реал Мадрид и не ја крие својата желба да го доведе Варан во својот тим и да му ја додели улогата на носител на одбраната на “црвените”. Доколку на овие два трансфери се додаде интересот на ПСЖ за ангажман на Маркос Рохо од Манчестер Јунајтед, кој во последните неколку месеци е во немилост на Мурињо, тогаш може да се очекува мега трампа летово во која би биле вклучени уште неколку играчи на споменатите клубови. На големо се пишува за кавгата на Мурињо со првата ѕвезда на “црвените ѓаволи”, Пол Погба со што се отвара можноста тој летово да се ...
сите 42 | | | веќе видена

Челзи и Барселона одиграа без победник 1-1 во првиот осминафинален натпревар одигран во Лондон на”Стенфорд Бриџ”. Барселона вообичеано ја имаше иницијативата и поседот на топката во текот на целиот натпревар, но Челзи имаше поизгледни шанси. Вилиан во два наврати во првото полувреме ја погоди рамката од голот на голманот тер Штеген, но по првото полувреме мрежите мируваа и на двете страни. Во вториот дел, Челзи заигра уште подобро, ја презема иницијативата и носени од расположениот за игра Вилиан први дојдоа во водство од 1-0 во 62та минута. Но, иако изгледаше дека одбраната на Челзи е гранитна и Барселона тешко ќе може да постигне гол, следеше кардинална грешка на младиот и неискусен дефанзивец на Челзи, Кристенсен, а искусен тим како каталонците тоа умееа да го искористат. По еден лизгачки старт Кристенсен ја промаши топката, а Иниеста се снајде одлично и асистираше до Меси кој од десетина метри го постигна израмнувачкиот погодок во 75тата минута за конечни 1-1. Интересно е да се додаде дека ова е прв гол ...
сите 8 | | | веќе видена

Баерн Минхен е третиот тим по Манчестер Сити и Ливерпул, кој можеме да го прогласиме за сигурен четвртфиналист во Лигата на шампионите откако вечерва го декласираше Бешикташ. Избраниците на Јуп Хејнкес ја демонстрираа својата моќ победувајќи со 5-0 и потврдувајќи ја својата извонредна форма. Сепак, во првото полувреме не изгледаше дека ова ќе биде лесна задача за Баерн со оглед дека првиот гол го постигна Томас Милер во 43тата минута. Претходно, во 16тата минута Домагој Вида доби директен црвен картон. Во вториот дел Баерн заигра многу полесно и без притисок и почна да ги користи своите шанси. Најпрво, Коман во 53тата минута зголеми на 2-0 на асистенција на Левандовски, а во 66тата минута Милер со својот втор погодок го најави дебаклот на Бешикташ. До крајот на натпреварот Роберт Левандовски со два погодоци ги постави конечните 5-0 за Баерн.
сите 45 | | | веќе видена

Челзи и Барселона ги објавија имињата на почетните состави со кои ќе настапат на вечерашната пресметка на “Стемфорд Бриџ” во првиот осминафинален меч од Лигата на Шампионите. Tренерот на Челзи, Антонио Конте на располагање за овој дуел го има својот најсилен состав. Единствено, стартниот стопер Гери Кејхил е преселен на клупата, а на негово место шанса во првиот тим добива Антонио Рудигер. Конте се реши натпреварот да го започне без класичен напаѓач оставајќи ги Мората и своето зимско засилување Жиру на клупата за резервни играчи, а како класичен напаѓач да започне со својот најдобар играч Еден Азар. На спротивната страна тренерот на Барселона, Ернесто Валверде се одлучи да настапи без изненадувања со својот најсилен состав со кој располага. Серхи Роберто добива предност на десната бековска позиција на местото на португалецот Семедо. Во средниот ред, довербата од Валверде ја добија Ракитиќ и Паулињо, додека јануарското засилување Коутињо нема право за настап. Во нападот предност доби Иниеста пред најскапото ...
сите 62 | | | веќе видена

next