Хектор Белерин минатото лето имаше шанса да го напушти Арсенал, но тренерот на екипата, Арсен Венгер успеа да го убеди да остане на „Емирати“. Имено, според пишувањата на англиските медиуми Белерин им порачал на челниците на клубот дека сака на лето да го напушти клубот и побарал да го стават на трансфер листата. Се верува дека шпанецот влегол во судир со Венгер, а во прилог на тоа е и фактот што беше на клупата против Брајтон. Целата оваа ситуација оди во прилог на Барселона изрази огромна заинтересираност да го види Белерин на Камп Ноу, каде не се задоволни од играта на Нелсон Самедо. Агентот на Белерин веќе прави притисок врз клубот откако неговиот клиент на последниот натпревар остана на клупата.
сите 41 | | | веќе видена

Н’Голо Канте го пропушти дербито со Манчестер Сити, бидејќи тој се онесвестил во петокот пред соиграчите за време на тренинг! На францускиот интернационалец Н ’ Голо Канте му се слошило за време на последниот тренинг пред Сити, загубил свест за момент а неговите соиграчи а воедно и медицинскиот тим имале брза реакција и му помогнале, по што тој бил префрлен во болница. Канте мораше да посети специјалист, помина сериозни кариолошки тестови, но за среќа немаше проблеми, во договор со специјалисти и медицинскиот тим Челзи одлучи дека Канте треба да се одмори и да го прескокне Дерби на Етихад “, објави Телеграф. Се очекува дека Канте нормално ќе тренира со тимот овие денови и ќе се врати на натпреварите.
сите 27 | | | веќе видена

Во текот на имзинатата ноќ се одиграа 7 натпревари во НБА лигата. Кливленд ја прекина низата од 2 порази и славеше на домашен терен против екипата на Детроит со резултат 112-90.Леброн Џејмс ја предводеше својата екипа до победа со учинок од 31п 7ск и 7ас, во споротивната екипа најефикасен беше Блејк Грифин со 25 поени. Индијана Пејсерс славеа по втор пат во низа на гостински терен , овојпат против потенцијален противник во плеј-оффот Вашингтон со резултат 98-95.Кај гостите блескаа Виктор Оладипо со 33п и Бојан Богданович со 20п, додека кај Визадрс најефикасен беше Бредли Бил со 22п 11ас. Јанис Атетукумпо со 35п од кои 14 во последната четвртина го предводеше Милвоки до победа против Филаделфија 118-110, и стави крај на серијата од 4 порази.Во редовите на Филаделфија се истакна Дарио Шарич со 25п и 6ск Резултати од сите натпревари : Klipers – Nets 123:120 Kings – NIks 102:99 Hoks – Sans 113:112 Reptors – Hornets 103:98 Vizards – Pejsers 95:98 Meveriks – Pelikans 109:126 Baks – Siksers 118:110
сите 122 | | | веќе видена

Екипата на Селта Виго забележа значајна победа со која ги задржа шансите за пласман во Лигата на Европа за следната натпреварувачка сезона. Сепак, иако пред натпреварот беше огромен фаворит до победата фудбалерите на Селта стигнаа многу потешко од очекувањата. Гостинската екипа прва дојде во водство на почетокот на вториот дел со погодокот на Експозито. Но, домаќините не дозволија изненадување, веднаш по примениот гол заиграа многу подобро и во 62та минута израмнија на 1-1 со голот на Џони. Иако имаа бројни шанси, домаќините не можеа да дадат гол се до 90та минута, кога Хернандес со одличен погодок им ја донесе победата на домаќините. Со оваа победа тимот на Селта има 38 бода на табелата и е само на 3 бодови негатива од местото кое води во Лига Европа.
сите 11 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Јунајтед стигна до триумф од 3-2 на тешкото гостување против Кристал Палас. Фудбалерите на Жозе Мурињо стигнаа до победата во судиското продолжение откако претходно домашниот тим имаше одлично водство од 2-0, но сепак недоволно за победа над “црвените ѓаволи”. Андрос Таунсенд го отвори резултатот во 11та минута со одличен удар од 20 метри го совлада де Геа. Со тој резултат се отиде на пауза и кога сите очекуваа Манчестер Јунајтед да тргне офанзивно уште од самиот почеток на вториот дел, стигна ладен туш за избраниците на Мурињо. Патрик ван Анхолт зголеми на 2-0 по само три минути игра во вториот дел. Но, големите тимови во најтешки моменти ја покажуваат својата класа, па така кога сите мислеа дека Мурињо и неговиот тим ќе претрпат нов пораз, така не мислеше “Специјалниот”. На неговите фудбалери како да им требаше мотив и време за да влезат во натпреварот. Крис Смолинг во 55та минута по одличната асистенција на Валенсија погоди за 2-1 намалувајќи го водството на домаќинот, за во 76та ...
сите 16 | | | веќе видена

Сопственикот на Евертон Фархад Мошири е подготвен да му понуди работа на Арсен Венгер ако Французинот го напушти Арсенал на крајот од сезоната. Тимот на Венгер го допре дното, тие загубија од Брајтон во последното коло во Премиер лигата и на тој начин го забележаа четвртиот пораз во сите натпреварувања. Како што стојат работите, Арсенал остана без шанси да се квалификува за Лигата на шампионите втора сезона по ред. Серија лоши игри, предолго лидер на клупата без резултат, оваа сезона досега предизвика најголем бес меѓу навивачите на лондонскиот клуб. Натпреварите или дома, или настрана, не можат да поминат без тrанспарентот “Venger out” . Незадоволството е јасно. “Мојата грижа е Арсенал да победува, ќе се обидам да дадам се од себе додека сум тука”, изјави Венгер за англиските медиуми. Но крајот на Венгеровата ера во Арсенал се приближува, според британските медиуми, и првиот човек на “карамелите” веќе подготвува предлог за Французинот. Тој смета дека Арсен е вистинскиот избор за клубот од Мерсисајд. ...
сите 29 | | | веќе видена

Поранешната НБА ѕвезда и еден од најдобрите кошаркари во историјата на кошарката, Коби Брајант покрај многубројните награди кои ги добиваше додека беше дел од најсилната кошаркарска лига, се закити со уште една вредна награда, но овојпат сосема различна од останатите. Носителот на пет шампионски прстени и неколку награди за МВП играч, својата колекција ја зголеми, освојувајќи Оскар за неговиот краткометражен филм “Драга кошарко”. Тој ја доби наградата за најдобар анимиран филм на јубилејното најново 90то издание на најпопуларните филмски награди. Коби Брајант е самиот автор на филмот, поточно на писмото “Драга кошарко” од кое произлезе анимацијата за филмот. Тој преку писмото го најави своето повлекување од активното играње, а со помош на режисерот Глен Кин, се претвори во ремек дело на филмското платно. “Не можев ни во најлудите соништа да замислам дека ова е возможно, бидејќи како кошаркар работата ми беше само да тапкам со топката и да шутирам во кош, но огромно е задоволството што освојувам многу ...
сите 14 | | | веќе видена

Манчестер сити во дербито на 29то коло во Премиер лигата, забележа победа над Челзи со 1-0 стигнувајќи до својата 25та победа сезонава. Со оваа победа тимот на Пеп Гвардиола има 78 бодови на своето салдо со огромна предност од 18 бодови пред второпласираниот тим на Ливерпул. “Граѓаните” може веќе да се прогласат за нови шампиони во Премиер лигата за оваа сезона со оглед дека има само уште 9 кола до крајот, а разликата со конкурентите е огромна. На средбата против Челзи за победа на Манчестер сити се погрижи двоецот Силва (Давид и Бернардо). Шпанскиот интернационалец Давид Силва асистираше, а Португалецот Бернардо стрелаше во 47та минута за победа на граѓаните.
сите 49 | | | веќе видена

Вардар имаше завршен напад за победа на вчерашниот дуел со Висла Плок, но на крај резултатот заврши нерешено (31-31), во натпреварот од последното коло од групната фаза од Лигата на шампионите. Голманите на Вардар на овој дуел беа под својот просек, а исто така и одбраната која сезонава е заштитен знак на европските шампиони не функционираше најдобро. Токму пропустите во дефазнивата како клучни ги посочи и тренерот на Вардар, Раул Гонзалес во изјавата по натпреварот. „Висла одигра многу добар натпревар. Нашата одбрана не функционираше толку добро, имавме многу проблеми. Секогаш кога имаме успех, одбраната добро ни функционира, но сега не беше така. Среќен сум што завршивме на првото место, борбата беше многу тешка. Имавме силни противници и многу тешки натпревари. Играчите дадоа се од себе и горд сум на нив. Ќе ја искористиме паузата до четвртфиналето добро да се подготвиме“ – изјави тренерот на Вардар, Раул Гонзалес. Како првопласиран во групата А, Вардар обезбедува директен пласман во четвртфиналето од ЛШ ...
сите 18 | | | веќе видена

Екипата на Вардар одигра нерешено 31-31 против Висла Плок на последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Македонскиот и европски шампион го имаше обезбедено првото место на табелата, откако претходниот ден Рајн Некар Левен и Нант исто така одиграа нерешено што значеше сигурно прво место за Вардар, па овој натпревар за домашните ракометари немаше големо резултатско значење. На другата страна на тимот на Висла Плок му беше неопходна победа доколку сакаше да продолжи со настапите во Лигата на шампионите во оваа сезона и да се пласира во Топ 16. Сепак, Вардар не дозволи да биде изненаден и да го претрпи првиот пораз на домашен терен и одигра само реми, кое не им беше доволно на гостите за пласман понатаму. Последен патник во Топ 16 во ЛШ е тимот на Кристијанштад кој извлече најголема корист од сите тимови кои се бореа за последното место што води понатаму, победувајќи го на гости директниот конкурент тимот на ППД Загреб со 27-24. Вардар како првопласиран тим во групата А, ќе ја прескокне ...
сите 31 | | | веќе видена

Екипата на Барселона на својот стадион “Камп Ноу” го победи Атлетико Мадрид во натпревар кој беше одлучувачки за освојување на титулата во Примера оваа сезона. Со оваа победа, Барселона има 69 бодови на табелата и предност од 7 бода во однос на второпласираниот тим на Атлетико Мадрид на 11 кола до крајот. Победата за каталонскиот тим ја донесе аргентинскиот волшебник Лионел Меси со фантастичен гол од слободен удар кој го постигна во 26та минута од натпреварот. Тој гол беше единствениот што беше постигнат на натпреварот, но доволен за Барселона да биде релаксирана на врвот на табелата и да биде се поблиску до шампионскиот трофеј.
сите 19 | | | веќе видена

Еден од најконтроверзните фудбалски агенти, Мино Рајола му испрати предупредување на Жозе Мурињо и му порача дека е подготвен веднаш да му најде нов клуб на Пол Погба доколку Французинот има проблеми на Олд Трафорд и доколку “Специјалниот” му ја ограничи минутажата на своето најскапо засилување. Во последните неколку недели, забележливо е дека Мурињо и Погба не се во најдобри односи откако стратегот на неколку важни натпревари го седна на клупа Погба поради наводно “слабата форма” во која се наоѓа. Постои незадоволство и кај двете спротивставени страни. Кај Мурињо поради недоволното залагање на фудбалерот во дефанзивните задачи, додека пак кај Погба поради позицијата на која најчесто настапува. Пред извесно време во јавноста проструи информација дека Погба зажалил поради тоа што одлучил да се пресели на “Олд Трафорд” и покрај покрај одличната понуда од Зинедин Зидан и Реал Мадрид. Сега во медиумите се шпекулира дека “кралевите” би можеле да го обноват интересот за Погба и тој летово да заврши на “Сантијаго ...
сите 120 | | | веќе видена

Иако веќе подолго време Микел Хансен е во љубовна врска со својата девојка Стефани Гунделах, дури сега ја покажа во јавност. Најдобриот дански ракометар и познатата данска модна-блогерка се долго време заедно, но досега умешно ги одбегнуваа папараците и вешто се криеа од очите на јавноста. Но, ракометарот на ПСЖ реши конечно да ја покаже својата поубава половина во јавноста, откако тие се појавија заедно на концертот на Кендрик Ламар, кој се одржа во Л’Аркор хотелот во Париз. Девојката на Микел Хансен е една од најпознатите стилистки во Данска и е една од основачите на блогот Anywho.dk.
сите 4 | | | веќе видена

Антоан Гризман ,напаѓачот на Атлетико Мадрид ќе се пресли во Барселона, објави шпански Ас Барселона дефинитивно одлучи да ја плати откупната клаузула за одличниот фрнцуски играч во вредност од 100 милиони евра.Договор со играчот веќе постои и тој се нетрпение чека да се пресело во Барса каде што дресот со број 7 е резервиран за него, истиот што го носи во атлетико мадрид. Гризман и минатото лето беше близу до трансфер но сепак се одлучи да остан уште една сезона во тимот од мадрид. Покрај него на лето пристигнува и талентираниот играч за врска од Гремио Артуро Мело .
сите 34 | | | веќе видена

Аргентинските и италијански медиуми лансираа вистинска „бомба“ и открија секс-скандал во фудбалскиот клуб Интер, во кој главен актер е сопругата на капитенот Икарди, Ванда Нара. Имено, медиумите тврдат дека Ванда го изневерувала Икарди со неговиот соиграч, Марсело Брозовиќ , а славиот пар веднаш ја демантираше веста. Добро се сеќаваме каква судбина доживеа Макси Лопез , кога неговата тогашна сопруга Ванда го изневери со помладиот соиграч Икарди. Јас сум мајака, имам пет деца и сум сопруга на Мауро Икарди. Тие кои шират невистини ќе платат за тоа“, изјави Ванда Нара.
сите 10 | | | веќе видена

Од наредната сезона 2019/2020 во месец Февруари екипите од англиското острово ќе добиваат двонеделна пауза. Како што пренеува Дејли Меил договорот е постигнат помеѓу , Премиер лигата , ФА, и ЕФЛ и спорен него сите клубови добваат задолжителна пауза.Друг новитет е тоа што натпреварите од ФА купот ќе се одигруваат во среда, а како резултат на сите овие промени лигата ќе трае една седмица подолго. Како што се наведува овие промени се донесени со цел да се заштитат играчите така што не би биле премногу исцрпени пред настапите за националниот дрес.Исто така за време на оваа двонеделна пауза клубовите ќе имаат можност да се освежат и да отпатуваат на ”потоплите краеви”. Важно е да се напомене дека овие измени не важат за тимовите од помиските натпреварувања како Чемпионшип, лига еден и лига два.
сите 5 | | | веќе видена

Љубителите на фудбалот од стариот континет веке со години се навикнаа да ги следат натпреварите од лигата на шампиони во препознатливиот термин од 20:45. УЕФА официјално соопшти дека тој термин заминува во историјата и дека од следната сезона нетпреварите ќе се играат во два нови термини од 18:55 и 21:00 часот. Единствено натпреварите кои се играат на територијата на Русија и Казахстан ке останат со стандардниот термин од 18:00 часот. Примарна цел на УЕФА за оваа промена е секако заработката од тв права.На овој начин со новите термини гледачите ќе имаат можност да проследат два различни натпревари во еден ден.
сите 4 | | | веќе видена

Управата на Арсенал претходното лето беше пред сериозен тест, бидејќи требаше да донесе една многу значајна одлука, а тоа беше дали да го задржи актуелниот менаџер Арсен Венгер кој е повеќе од 20 години на таа функција или конечно да му се заблагодари и да донесе нов менаџер кој ќе донесе нови ветришта во клубот, кој веќе неколку години е далеку од освојување на титулата во Премиер лигата, а во последната година го изгуби и местото кое води во Лигата на шампионите. Сепак, и покрај слабите резултати управата на Арсенал одлучи да му го продолжи договорот на Венгер кој истекуваше претходното лето и да му даде доверба за нови две години. Но, откако ја увидоа својата грешка, а слушајќи ги фановите кои од натпревар во натпревар го искажуваат своето незадоволство на трибините, конечно летово ќе го направат тоа што требаше уште минатото лето и ќе му се заблагодарат на Арсен Венгер за се што направи тој за клубот и конечно ќе доведат нов менаџер. Чашата ја прели тоа што, Арсенал сезонава уште по првите неколку кола ...
сите 58 | | | веќе видена

Тимот на Леванте веќе 12 натпревари во Примера не знае за победа, а очајната форма ја потврдија и против Бетис на домашен терен, претрпувајќи нов пораз. Гостите од Андалузија рутинирано победија со 2-0, доминирајќи во поголемиот дел од мечот. И покрај тоа што Леванте е во очајна форма и во катастрофална серија на лоши резултати, тренерот Муниз упорно го “заборава” нашиот репрезентативец Енис Барди, кој на почетокот на сезоната бележеше одлични настапи и беше еден од најдобрите играчи во тимот. Барди не беше вклучен во составот за овој дуел поради ситна повреда. Гостите дојдоа во водство во 55та минута по автоголот на Чема, за во 70та минута Леон да ја запечати судбината на Леванте и да донесе триумф за гостите на овој натпревар. По овој пораз Леванте се ноѓа на 17тото место над зоната за испаѓање со 20 бодови. Тренерот Муниз поради очајните резултати се наоѓа пред отказ од клубот.
сите 14 | | | веќе видена

Екипата на Наполи забележа убедлива победа на гостувањето во Каљари со огромни 5-0 и со тоа стигна до бројката од 10 победи во низа во Серија А. Со оваа победа “наполитанците” се задржаа на првото место во италијанското првенство, зголемувајќи ја предноста пред својот најголем ривал Јувентус на 4 бодови, но со една средба повеќе во однос на “старата дама”, бидејќи викендов беше одложена средбата помеѓу Јувентус и Аталанта. Победата за Наполи ја најави шпанскиот интернационалец Хосе Каљехон кој донесе водство во 29тата минута од натпреварот. До крајот на првото полувреме, Мертенс во 42та минута донесе двојно водство и им овозможи на фудбалерите на Маурицио Сари мирно да заминат на полувреме. Во второто полувреме фудбалерите на Наполи го зголемија нивото на игра и го дотолчија противникот со уште три гола во неговата мрежа. Најпрво, капитенот Марек Хамшик зголеми на 3-0 во 61та минута, Лоренцо Инсиње во 72та минута погоди за 4-0 со удар од белата точка, а гол серијата ја затвори португалецот Марио Руи во ...
сите 29 | | | веќе видена

next