1. Кога не е средена Секој маж сака крај себе да има жена која се труди околу својот изглед, сака да ја гледа додека си ја мести облеката, шминката, косата… Меѓутиа, многу мажи сметаат дека таа изгледа секси кога не е средена, во опуштено издание, бидејќи на тој начин најдобро ја запознава. 2. Стрии Не постои жена која ги сака своите стрии, но затоа постојат и оние мажи кои станале татковци и сакаат да го видат на својата жена тој „мал“ потсетник. Верувале или не, но тие тоа вистински го ценат. 3. Очила Голем дел од жените копнеат очилата да ги заменат со леки, но мажите неверојатно се „палат“ на очила. Некои дури и признале дека жената со очила ги потсетува на некоја сексуална фантазија, додека други сметаат дека носењето на очила на жената и дава доза на невиност и неодоливост. 4. Кога се шминка Некои мажи едноставно обужуваат да ја гледаат партнерката додека се шминка. Фасцинирани се од прецизноста и увежбаноста на движењата, како и фактот дека сеоја девојка има свој стил на носење на шминката. 5. Миење ...
сите 2 | | | веќе видена

– Министерството за култура, во согласност со својата законска надлежност утврдена со Законот за авторското право и сродните права, по извршниот надзор над Одлуката на Собранието на ЗАМП бр. 493-1-0201 од 19.09.2016 година, донесе Решение за запирање од извршување на Одлуката на Собранието на ЗАМП со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување. Од надзорот на Министерството за култура над Одлуката на Собранието на ЗАМП се констатираше дека Одлуката не е во согласност со одредбите од Законот за авторското право и сродните права, стои во соопштението. Во согласност со член 157 став 1 од Законот, се наведува, доколку во спроведување на надзорот над актите на организацијата за колективно управување Министерството за култура оцени дека општ или поединечен акт не е во согласност со Законот, статутот, односно договорот за основање, со решение ќе го запре од извршување и ќе поведе постапка пред надлежниот суд за оцена на законитоста на актот. Решението на Министерството со ...
сите 88 | | | веќе видена

Имено, Елизабет Харли цело лето ги радуваше своите фанови со фотографии во бикини, на кои се гледа дека е навистина секси и во топ форма и покрај тоа што има 51 година, а сега отиде чекор понатаму. На својот профил на социјалната мрежа Инстаграм, Лиз објави фотка на која позира потполно гола во када полна со пена. Оваа убава холивудска актерка е мајка на 16 годишниот Демијан, а мора да признаете дека изгледа совршено.
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа во хотелот „Мериот“ во Скопје започна 14. по ред Моден викенд, каде што можеше да се видат дел од најновите креации на познатите дизајнери Андреј Папаз, Јована Филиповиќ и Филип Тренчовски. Нивните креации предизвикаа воздишки кај присутните, а особено манекенките кои се прошетаа без градник на себе. Едни од најхрабрите беа Ана Ежова, Ангела Ѓеорѓиева и Ана Калачовска. Инаку, Модниот викенд започна вчеравечер и ќе трае до вторник, а на него учество ќе земат 12 дизајнери. Целиот текст, можете да го прочитате на Телеграф.мк
сите 52 | | | веќе видена

Имено, регулаторното тело одлучи да не прави корекција на цените и тие да останат исти како и во изминатите две недели. Тоа значи дека бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и натаму ќе се продава за 63,00 ден/лит, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 65,00 ден/лит, ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) за 50,00 ден/лит, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 38,50 ден/лит. За 0,513 денари поскапува само мазутот М-1 НС, и килограм ќе чини 24,591 денари. Нафтата на светските пазари во претходните 14 дена изнесуваше 49,763 долари за барел.
сите 3 | | | веќе видена

Понеделник Понеделник е прв ден во неделата и се смета за најсреќен. Се вели дека детето кое ќе се роди во понеделник ќе има долг и успешен живот. Со овој ден почнува нова недела, а според верувањата овој де е идеален за почнување на било каква работа. Господ го почнал создавањето на светот во понеделник, па токму затоа е добро човек да започне важни работи токму на тој ден. Вторник Вториот ден во неделата се смеат за најнесреќен ден па затоа луѓето родени во тој ден нема да имаат лесен живот. Во вторник , според верувањата и волците го чуваат крзното повеќе од другите денови. На овој ден не чини да се започнува било каква работа, бидејќи е баксузен, па и работата ќе оди на лошо и нема добро да се заврши. Среда На овој ден може да се започнат работите и да се тргне на пат. Се верува дека бебињата родени на овој ден ќе бидат напредни и здрави. Дете кое ќе прооди во среда ќе биде среќно и богато. Четврток За четврток се вели дека е среќен ден. Дете кое ќе се роди на овој ден ќе биде среќно и успешно во ...
сите 2 | | | веќе видена

Но, модната индустрија реши да "излезе надвор од кутијата", и да бара нешто поинакво. Овие модели имаат се' освен класична убавина, а моментално владеат на светските модни писти. Можеби најпозната од нив е Вини Харлоу, која беше откриена од страна на славната Тајра Бенкс. Харлоу е една од најбараните манекенки, а во тинејџерските години била задевана и малтретирана бидејќи страда од недостаток на пигмент на кожата, односно има витилиго. Друг пример е Мелани Гајдос, која има ретко генетско пореметување поради кое нејзините нокти, заби и коски растат поинаку. Сепак, ова не ја спречува да има успешна манекенска кариера. Погледнете кои се другите девојки кои ќе ве зачудат со својот необичен изглед:
сите 3 | | | веќе видена

Случајот, како што информира денеска МВР, во полиција го пријавил Р.О.(18). Тој на полицијата и кажал дека додека се шетал со неговите другари и соседи Ф.К.(21), еден седумнаесетгодишник и еден петнаесетгодишник, сите од Скопје, биле пресретнати од околу десетина непознати маскирани лица, кои без повод и причина физички ги нападнале Р.О. и седумнаесетгодишникот. Непознатите ги удирале со раце и нозе во пределот на главата и телото, при што на Р.О. од џебот на тренерката му одзеле 1.000 денари. Ф.К. и петнаесетгодишникот успеале да побегнат. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.
сите 3 | | | веќе видена

- Пензионерите ќе добијат ново зголемување од 670 денари кое на годишно ниво е зголемување од околу 8000 денари. Досега со зголемувањата на пензиите просечната пензија е зголемена за 70, а минималната за 90 проценти, истакна Груевски.
сите 15 | | | веќе видена

Работниците кои ќе ги уништуваат камповите подржани од страна на полицијата денес уништија камп на Авганистански мигранти. Полицијата после 8 часот изутрина, мораше да реагира бидејќи мигрантите се обиделе да ги одбранат своите привремени живеалишта. Секој ден, во француската престолнина пристигнуваат илјадници мигранти, кои поставуваат кампови и шатори речиси насекаде, по тротоари, улици, булевари и плоштади. Жителите на Париз, ја подржаа оваа одлука, но имаше поборниците за права на мигрантите се обидоа да ги убедат властите дека одлуката е погрешна, при што беа одбиени. Погледнете ги фотографиите во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
сите 2 | | | веќе видена

Екипа на руската агенција „Ана њуз“ се најде во жариштето на борбите кои се одвиваат во предградијата на Алепо, каде е во тек опсежна офанзива на сириските сили против џихадистите и против одметничките групи кои се борат против сириската армија. Новинарите беа во придружба на специјални единици кои изведуваа напад врз поголемо упориште. Во почетокот од акцијата мала група специјалци се обиде да направи пробив на непријателска територија, но наиде на жесток оган од страна на противниците. Тимот мораше да се повлече, по што следеа нови планови за преземање на упориштето на џихадистите. Набргу почна жестоко бомбардирање врз позициите на противниците, при што зградата во која се криеја борците од другата страна, речиси целосно беше срамнета со земја. За време на целата акција, екипата на телевизијата беше на првата борбена линија и ја следеше борбата.
сите 55 | | | веќе видена

Сообраќајната полиција во петокот извршила увид на 20 сообраќајни незгоди. Во 10 од нив со полесни повреди се здобиле 25 лица, а девет несреќи се со последица материјална штета. Како што информира самостојниот инспектор Драган Вељановски, во саботата е извршен увид на 11 сообраќајни незгоди. Од нив во четири незгоди со полесни повреди се здобиле девет лица. Четири незгоди се со материјална штета. Вчера, пак, е извршен увид на осум сообраќајни незгоди, од кои во две незгоди со полесни повреди се здобиле осум лица, а шест се со последица материјална штета. Во текот на изминатите три дена сообраќајната полиција, санкционирала осум возачи кои возеле под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, девет поминале на црвено светло на семафор и 17 возачи кои за време на управување на возилото не користеле сигурносен појас или го користеле мобилниот телефон. Санкционирани се и 14 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Со помош на специјалното возило „Пајак“, во текот на ...
сите 63 | | | веќе видена

Замислете се вашиот другар да има девојка „бомба“ и да ви понуди секс, облечена со разголено деколте и мини здолниште. Дали ќе прифатите? Погледнете што направи момчето од ова видео:
сите 4 | | | веќе видена

Многу од нив на ваков начин сами ги прикриваат своите наголеми стравови или она кое би сакале да го знаете, но се плашат да ви го кажат. ​Токму затоа во продолжение следат 5 најголеми тајни за секој хороскопски знак од кои можеби, на крајот, ќе останете навистина зачудени. Овен 1. Кога ќе повредите Овен, тој нема повторно да зборува со вас или веднаш ќе ве остави. 2. Овен обожува хумор и сака да раскажува вицови во друштво. 3. На Овенот брзо му здосадува секојдневието и сака постојани изненадувања. 4. Типичен претставник на Овен е мешавина од професор и порно-ѕвезда. 5. Овенот е секогаш во право! Бик 1. Бикот креира свој мал свет далеку од сите. Често чувствува дека никој не го разбира. 2. Кога Бикот ќе се налути тогаш најдобро е да го оставите на мира извесен период. 3. Биковите не сакаат патетика и драматизирање. 4. Иако Бикот е опишан како „див“ знак, тој не се обидува со сила да ги решава судирите. 5. Бикот понекогаш ќе ви каже дека не сте му важни, но длабоко во него не е така. Близнаци 1. Близнаците ...
сите 23 | | | веќе видена

Вака конституираната уставна одредба нормативно-правно е операционализирана со прописите од областа на трудовото законодавство. Во чл. 107 од Законот за работните односи е пропишано дека платата на работникот за работа со полно работно време не може да биде пониска од минималната плата утврдена според закон и колективен договор. Постојниот Закон за минимална плата пак, во одредбата од чл. 4 ст. 1 ја утврдува висината на минималната плата која изнесува 10.080 денари во нето износ. Во продолжение, во истата одредба е пропишано дека Министерството за труд и социјална политика, по претходно прибавено мислење од Економско- социјалниот совет ја објавува висината на минималната плата во бруто износ во службено гласило на Република Македонија, во март секоја година за тековната година и таа се усогласува со порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во државата за претходната година, според податоците објавени од Државниот завод за статистика (ст. 2 и 3). Речиси и да е неподелено мислењето дека ...
| | веќе видена

Според новиот српски закон, ако возите дете до 3 годишна возраст во автомобилот и при тоа немате детско седиште, полицијата ќе ве казни со 1000 евра. 1000 евра ќе треба да платат и возачите кои имаат постаро дете, но го возат во автомобил без да биде врзано со безбедносниот појас. Интересно е дека според новиот закон, ќе мора да ставите појас и на задното седиште. Во спротивно, казната е 5.000 српски динари или околу 40 евра. Србите пропишуваат и исклучително остри казни за оние кои возат под дејство на алкохол. Па така, ако управувате автомобил со над 2 промили алкохол во крвта, полицијата трајно ви го одзема возилото, без разлика дали вие сте негов сопственик или пак управувате автомобил на ваш пријател. Полицијата нема да ги одзема само рент а кар возилата и оние за кои низ судска постапка ќе се докаже дека биле украдени од сопственикот. Пијаните возачи по брза постапка ќе добијат и затворска казна. Тие во затвор ќе поминат меѓу 30 и 60 дена.
сите 4 | | | веќе видена

На прашањето дали има вистина во информациите објавени во некои медиуми дека неодамна е спречен обид за доставување локатор до еден од обвинетите во „Диво Насеље“ – уред кој подоцна, најверојатно, требало да се искористи при евентуален обид за нивно ослободување, Чавков вели: – Со ова прашање ја допирате вистинската реалност за актуелни прашања во делот на националната безбедност на Република Македонија, но и прашања поврзани со регионалната безбедност. Обезбедувањето на оваа терористичка структура во затворите и за време на судските рочишта се посебен предизвик за безбедносните сили кои високо професионално, како и досега, се справуваат со различните предизвици поврзани со нивните намери за бегство како и со нивните очекувања за поддршка од надвор за реализирање на нивните цели – бегство од правдата. Многу пати досега како и при последното судење благовремено сме превенирале и откривале обиди за протурање мобилни апарати и сме пресретнувале намери за бегство. Но, и покрај силните удари на Министерството ...
сите 30 | | | веќе видена

Целата Топ 10 листа изгледа вака: 1.Рибарство и аквакултура 17.033 денари 2.Производство на кожа 17.222 3.Производство на облека 18.274 4. Подготовка и служење на храна 19.404 5. Одржување на згради и животна средина и природа 19.788 6. Преработка на дрво 19.801 7.Производство на мебел 19.797 8. Заштитни и истражувачки дејности 20.489 9.Производство на текстил 22.427 10. Производство на кокс и рафинирани нафтени производи 22.842
сите 27 | | | веќе видена

next