1. Забораваат да мократ Кога пенисот ќе ја сретне вагината, бактериите може да бидат поттурнати во вашиот мочен меур, што може да доведе до инфекции на истиот. Токму затоа, стручњаците советуваат празнење на мочниот меур по сексуалниот однос. 2. Чистење со сапун или гел Некои жени по сексуалниот однос чувствуваат потреба за чистење на својата вагина со сапун, гел за туширање или интимен гел, но ова навистина не е потребно. Не само што можете да добиете алергиска реакција, доколку вашата кожа после секс поинаку реагира на остри хемикалии и средства за чистење, туку така можете да предизвикате и вагинална иритација и сувост. Миење самос о вода ќе биде сосема доволно за да се одржи хигиената. 3. Спиење во секси долна облека Памучната облека е најдобар избор. По сексот, вашата кожа има тенденција да биде топла и влажна. Синтетичката облека делува како затвор за влага, со што ризикувате разни габични инфекции, а вашата вагина сака слободно да дише. 4. Топла када Би било совршен начин за опуштање после секс, нели? ...
сите 2 | | | веќе видена

38-годишната Никол сега плива во соло-водите, ја прекина 7-годишната турбулентна врска со Формула-1 возачот Луис Хамилтон, среќно се заљуби во тенисерот Григор Димитров, стана судија во шоуто "X-Фактор" и наскоро ќе заплива во актерските води. Но, тоа што најмногу ја интересира јавноста во последно време се нејзините гради, односно на интернет се разви дебата околу тоа дали се природни или не. Додека Никол мистериозно молчи на оваа тема, оставаме вие да процените.
сите 11 | | | веќе видена

Поради тешки повреди на лице место животот го загубиле возачот на „Фордот" и двајцата сопатници, 16 годишниот Х.А. и А.В. (19), додека со полесно повредени биле возачот на тракторот и неговиот сопатик А.М. (25). Телата на починатите се предадени на обдукција. Полицијата на местото на несреќата извршила увид, а сообраќајот од 19:20 до 00:30 се одвивал наизменично по една коловозна лента. Основното јавно обвинителство Кичево во вчеравечер заврши со увидот. Надлежен јавен обвинител презеде неопходни дејствија во насока на утврдување на причините за случената несреќа. Издадени се наредби за вршење на обдукција на телото на починатиот возач на патничкото возило и земена е крв за натамошна анализа од учесниците во сообраќајната несреќа. Дадени се наредби за технички преглед на возилата и за вршење на сообраќајно-техничко вештачење, велат од Обвинителството
сите 4 | | | веќе видена

Од снимките кои денеска ексклузивно ги објави телевизијата, може да се види дека Спасов бил нападнат од група насилници кои му се заканувале со пиштол а потоа, истата група, заедно со лица кои се претставиле како полицајци му впериле пиштол.
сите 8 | | | веќе видена

Актерката огорчено за јавноста открива дека за време на снимањето на популарната серија која за кратко време стана вистински хит кај нас била жртва на мобинг, односно дека трпела псхичичко малтретирање од стана на нејзиниот партнер во серијата актерот Еркан, кој во серијата го глуми ликот на Џихан, а кај нас се прослави и како Капетан Али. Според пишувањата на медиумите „Ѓулсерен“ серијата ќе ја напушти во екот на популарноста, барајки од продуцентот да го „убие“ нејзиниот лик со што таа ќе може да го поништи договорот и да престане со снимањето на епизодите. Таа одлуката ја донела бидејки имала големи несогласувања со Еркан, поради неговиот конзервативен став кон жените, поради што големиот дел од романтичните сцени помеѓу актерите е дело на фотомонтажа, а не реалност. Чашата се прелила кога актерот дрско и безобразно изјавил дека на Нургул и е многу важно да ги снима сцените каде таа и тој треба да се бакнуваат. Иако Еркан се обидел ова да го демантира, актерката револтирана решила и јавно да и се обрати ...
сите 30 | | | веќе видена

Армија од 25.000 луѓе што некогаш ја носеа петокраката на своите капи и униформи повторно се активира. Некогашни војници од разни родови како пешадија, инженерија, морнарица, тенкисти, кои служеа низ касарните во поранешните југословенски републики, почнаа масовно да комуницираат меѓу себе. Војници од Скопје, Белград, Љубљана, Загреб, Сараево, Подгорица, како и од другите градови на некогашната заедничка држава, „рапортираат“ за тоа што го прават денес и каде се наоѓаат низ Балканот и низ светот. Сепак, да нема забуна. Не се работи за никаков обид за заговор ниту, пак, за воен преврат. Се работи за една одлична идеја испреплетена со носталгија која се реализира преку група формирана на Фејсбук - „Пронаџи другове из бивше ЈНА“. Целта на групата е другарите што некогаш служеле под исто знаме и за иста земја, повторно да се најдат едни со други и да разменат фотографии и спомени за времето што го поминале заедно низ југословенските касарни и караули. Групата е формирана во јуни 2014 година, а до денес има ...
сите 2 | | | веќе видена

Тоа значи дека ако некој овој месец од нотар добие предлог за наплата на сметки од ноември лани, треба да поднесе приговор, зашто тој долг е застарен Граѓаните во последниве неколку години од компаниите кои вршат јавни овластувања за наплата на сметки за струја, вода и парно добиваат барања за наплата на стари долгови од пред 5, 10, па дури и од пред 20 години. За ваквите побарувања граѓаните дознаваат откако ќе им биде блокирана сметката од страна на извршител, или откако ќе им биде испорачана самата тужба. Граѓанинот би можел да докаже дека не должи било каква сума на овие институции само во услови ако достави платена сметка од тој период. Но, проблем претставува тоа што најголем дел од граѓаните не ги чуваат сметките од тој период. Имено, не постои законски текст кој ги обврзува граѓаните дека ваквите сметки треба да ги чуваат неограничено, а тоа претставува класично кршење на правата на граѓанинот од институциите кои вршат јавни овластувања, а таквото нешто е недозволено. Адвокатот Николчо Лазаров им ...
сите 3 | | | веќе видена

За жал, рекламата одма била банирана во Израел затоа што тамошниот совет за радиодифузија оценил дека наликува на меко порно. Погледнете и пресудете, дали стварно наликува на меко порно?
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на попладневните часови ќе има зголемување на облачноста во поголемиот дел од земјава, а во текот на ноќта кон петок и во петок претпладне ќе има слаби локални врнежи од дожд. Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од 15 до 21 степен. Во Скопје претпладне сончево со мала, а во попладневните часови со значителна облачност. Претпладне ќе дува слаб јужен ветер, кој во текот на попладнето ќе го смени правецот во северен. Утринската температура ќе се сушти до нула, а дневната ќе се искачи до 18 степени. За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а во југоисточните делови ќе има услови за локален дожд. Од понеделник под влијание на серија влажни бранови ќе има повремени врнежи од дожд со променлив интензитет и ќе дува засилен јужен ветер.
сите 208 | | | веќе видена

Ова за новатв.мк го изјавил директорот на градинката, Јоаким Димулков. Тој потврдил дека денеска во градинката дошла инспекција од Министерството за труд и социјала токму за овој случај. „ Негователката ќе добие отказ од работа и тоа ќе биде завршено до крајот на работниот ден. Постапката е во тек, запазени се сите законски процедури и нема ништо да криеме. Се работи за здравјето на нашите деца и нема да толерираме вакви неодговорни работи“, изјавил за новатв.мк Димулков. Настанот се случил вчера во занималната на постара предучилишна група. Додека едно од девојчињата лежела во своето креветче, негователката влегла со филџан штотуку сварено кафе иако не било време за пауза. Во еден момент филџанот со врело кафе се истурил врз левата страна од лицето и окото на девојчето. Девојчето се здобило со изгореници од прв степен во пределот на окото и левата јаболчница, по што било однесено на Клиниката детска хурургија од страна на родителите. Според информациите негователката била примена на работа пред шест ...
сите 16 | | | веќе видена

Врнежи од дожд се очекуваат во четврток, и тоа во ноќните часови, како и во петок, особено во северните и западните делови на земјата. Најтопло ќе биде во четврток со температури од 14 до 21 степени. Веќе во петок ќе има пад на температурите, а за време на викендот кој следи температурата ќе бие во пораст. Во наредниот период се очекуваат температури над просекот, а ќе има и дожд и грмежи. Од 14 до 20 ноември следи врнежлив период, а температурите ќе бидат за 1 до 3 степени повисоки од вообичаените за периодов. Според деталната анализа на УХМР, и декември ќе биде потопол од просекот.
сите 26 | | | веќе видена

Во таквите моменти вдишете длабоко и сетете се дека ништо не трае засекогаш, после секоја нагорнина ве чека нов неоткриен видик кој нуди спектакуларен поглед, после најголемото невреме повторно изгрева сонце само треба да бидете трпеливи. Прочитајте го ова секогаш кога ќе бидете тажни и никогаш не престанувајте да верувате во себе: 1. За некого ти значиш сè. 2. Твојата насмевка може да ги усреќи дури и оние на кои не им се допаѓаш. 3. Секоја ноќ, пред да заспие, некој помислува на тебе. 4. Најчесто причината што некој те мрази, се крие во тоа што тој некој сака да биде како тебе. 5. На светот постојат најмалку две личности за кои си подготвен да го дадеш животот. 6. Постојат најмалку 13 личности кои те сакаат на свој начин. 7. Животот е премногу краток да се будиме тажни. 8. Сакај ги луѓето кои се однесуваат праведно кон тебе, и едноставно заборави ги тие кои го прават спротивното. Верувај дека сè се случува заради некоја причина. 9. Дури и кога ја правиш најголемата грешка во животот, со неа доаѓа и нешто ...
| | веќе видена

Трите жртви се уште не се идентификувани, но неофицијално, се возеле со возилото „форд“ кој директно удрил во трактор со приколка натоварена со дрва кој не била осветлен додека излегувал од селото кон магистралниот пат А2 Кичево –Скопје. Во „фордот„ кој се движел од правец на Гостивар се превезувале 17-годишно момче, 19-годишно момче и лице на возраст од 45 години, и биле жители на соседното Колари. Ударот со тракторот бил кобен за сите тројца, додека возачот на тракторот поминал со полесни повреди. Повеќе детали за страотната сообраќајка ќе соопшти СВР Охрид во текот на утрешниот ден.
сите 61 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна незгода попладнево, околу 17 часот, се случила на булеварот „Партизански одреди", во непосредна близина на пекарницата „Силбо". Од СВР-Скопје информираат дека автомобил марка „пежо" со скопски регистарски ознаки удрил во пешак. Станува збор за жена, која поради здобиените повреди била веднаш префрлена во Ургентниот центар. Во моментов нема конкретни информации за карактерот на повредите, иако неофицијално неколку портали пренесоа дека жената се жалела на болки во нозете и колената. Екипа на СВР-Скопје врши увид на местото на настанот, по што ќе се знаат и повеќе информации за причините за несреќата.
сите 5 | | | веќе видена

​Да расчистиме околу ноќта кога СЈО изврши упад во МВР, поточно во зградата на УБК. Што точно бараше Катица Јанева? Дали бараше конкретни информации во врска со прислушуваните разговори кои ѝ ги предаде Зоран Заев или инсистираше да ѝ бидат дадени сите снимки вклучувајќи ги и предметите што сѐ уште се во тек? ЧАВКОВ: Сѐ до упадот на Катица Јанева во Управата за безбедност и контраразузнавање дента кога остана до доцна по полноќ се воздржував од коментирање на работата на Специјалното јавно обвинителство иако, како и за обичните граѓани, дотолку повеќе и за мене, беа очигледни нејзините постапки со кои оставаше впечаток на некомпетентност, субјективност и пристрасност во работењето. Со жалење морам да констатирам дека таквиот впечаток за мене не беше никакво изненадување, од самиот почеток, независно што беше избрана во Собранието со претходен потпис од лидерите на четирите политички партии, воопшто не бев оптимист дека таа со нејзиното искуство од обвинителство со надлежност за гонење полесни кривични дела ...
| | веќе видена

Како што пишува Дневник.хр, бродоградилиштата, превозниците и градежниците бараат увоз на работна сила. На тоа предупредуваат Стопанската комора и Здружението на работодавци и бараат од Владата итно да се занимава со ова прашање. „Има работа, има камиони, но нема кој да ги вози. Да се најде возач е вистинска мака за славонскиот превозник Бранимир Богдан. Уште денеска можеме да вработиме најмалку 50 возачи“, вели тој за Дневник.хр. Конкретно нудат примања од околу 930 евра за домашен и 2.000 евра за меѓународен транспорт. Истата битка ја водат речиси сите превозници во Хрватска. Тие сметаат дека неизбежен е увоз на работна сила. Но, не се единствени, работници бараат и градежниците, бродоградителите, угостителството и туризмот. Предлог квота за увоз на работна сила во 2017 година е 1.500 работни дозволи. Потребите на пазарот пак, се три до четири пати повеќе.
| | веќе видена

За возачите на автомобили, џипови и лесни камиони е задолжително носење зимски гуми и синџири, а за возачите на автобуси и на тешки камиони и лопата ако на погонските тркала не може да се постават синџири за снег Санкционирањето во претстојната зимска сезона ќе биде согласно постојниот правилник за зимска опрема во автомобилите, со кој се пропишува казна од 45 евра во денарска противредност, односно на возачот ќе му се регистрираат 25 негативни бодови. Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 кг, се подразбира зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина од четири милиметри, пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази, по обем и широчина, со минимум од четири милиметри и синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала. Зимска опрема за моторни возила со погон на четири тркала (4 х 4), подразбира зимски пневматици на сите ...
сите 5 | | | веќе видена

Да изгледа добро и да знае доста од светот на бизнисот и од светот на политиката. Да има свое мислење и секогаш да биде на страната на „пријателот“ колку и да е грешен. Не поднесувам груби и прости мажи. Сакам мажи кои се господа, вели една млада девојка, која ни се претстави како Ивана и на која човек одвај би и дал дваесет и две-три години, пишува Дневник. Но, оваа триесетгодишна русокоса, по која се свртеа барем десетина мажи во кафулето каде што ја договориве средбата, изгледа мошне опушено на прв поглед. Kако и нејзините клиенти, до неа дојдовме со препорака од нејзина пријателка. Уште еднаш повтори дека смета на нашата дискреција и дека имиња на бизнисмени, политичари и на амбасадори-странци со кои спиела нема да споменува. Досие полно политичари и бизнисмени – Ако една девојка добро изгледа, ако е весела, ако е паметна, лесно може да влезе во кругот на девојки кои се дружат само со елитата. Секој сака покрај себе убавина и задоволства. Јас научив како тоа се прави, но сакам да потенцирам дека сум ...
сите 6 | | | веќе видена

Детето се здобило со изгореници од прв степен во пределот на очите и левата јаболчница. Министерството за внатрешни работи (МВР), денеска соопшти дека М.Г. (33) од Скопје пријавила дека во 12:30 часот во објектот „Чекорче“ на градинката „Срничка“ во занималната на постара предучилишна група, додека нејзината малолетна ќерка лежела во нејзиното креветче, од страна на непозната негователка било истурено кафе врз лицето на детето. Поради здобиените изгореници родителот го однел детето на лекарски преглед во Детска хирургија-Скопје. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 30 | | | веќе видена

Аплицирањето е бесплатно, односно не се плаќа никаква административна такса, а граѓаните можат да аплицираат на официјалната веб страница www.dvlottery.state.gov, каде има целосни инструкции. Учесниците во лотаријата треба да ја чуваат потврдата најмалку до 30 септември 2018 година бидејќи тој број е единствениот начин преку кој ќе може да се провери дали некој е избран за иселеничка виза. Стејт Департментот нема да ги контактира учесниците преку електронска пошта, туку тие самите треба да проверат дали се избрани на 2 мај 2017 година.
сите 3 | | | веќе видена

next