На свеченото дефиле на Војската на Србија присуствуваа претседателот и премиерот на Србија Томислав Николиќ и Александар Вучиќ, министрите и претставниците на покраинските и градските власти од Нови Сад, како и гости од странство. На свеченоста учествуваа околу 700 припадници на војската. Во приказот на оперативните способности учествуваа припадници на Специјалната бригада, Речните флотили, RV и PVO, Гардата и другите единици на Војската на Србија. На свеченоста ќе бидат прикажани 40 средства, а 32 во моторизиран ешалон. Во приказот учествуваат и 20 пловни објекти на Речните флоти и 20 воздухопловни RV и PVO војската на Србија. Премиерот на Србија најави дека Војската на Србија премиерно ќе прикаже по шест оклопни возила „Лазар 3“ и хаубици „Нора“. „Тоа е показател дека бапата воена индустрија и тоа како може да напредува и да има иднина. Воглавно во нашата одбрана ќе ги одвратиме потенцијалните противници“, вели Вучиќ. Погледнете уште од фотографиите:
| | веќе видена

Маршутата која поголемиот број од мигрантите ја поминуваат до Косово е доста тешка и води низ планини. Сепак, на Косово нема никакви огради, поради што за нив ова е наједноставниот и најреалниот начин да се вовлечат во Европа. Неизвесен пат низ планините Бидејќи во планините е доста ладно, и веќе има снег, движењето е исклучително тешко. Бегалците застануваат одвреме навреме да се одморат, отварајќи атори. Тие дури не ни сфаќаат дека не само што има мечки, туку и целата оваа територија е под контрола на албански борци – вахабисти. Тука не шетаат ниту локалнте жители. Кажано им е да не одат над 500 метри висина бидејќи оттаму почуваат кампоите за обука на екстремистите. Терористичките организации на Шар Планина постојат уште од косовската војна во 1999 година и 2001 во Македонија. Цветко Стојчетовиќ, локален земјоделец, раскажува дека бегалците во последно време ги има се поеќе. Тие се спуштаат од планината знаејќи дека во кампот ќе им дадат се што им треба. До миграциониот центар има 60 километри. Понатаму ...
| | веќе видена

Затоа само се претпоставува дека за животот на лидерот на Русија секоја секунда се грижат најмалку 10.000 луѓе, па Москва не се грижи многу што на шефот на Кремљ секојдневно му се закануваат со атентат. Готвачи и дегустатори Меѓу ониешто се грижат за Путин се високотренирани командоси за кои нивните семејства не знаат со што се занимаваат, стотина агенти, лично обезбедување, персонал и лица со специјални задачи, како готвачи и дегустатори на храна. „Невидливи“ луѓе Вештината на овие луѓе е целосно невидлива, дури и кога Путин оди во официјална посета на некоја земја, бидејќи многумина одат таму и по неколку месеци порано и го испитуваат теренот. Потоа агентите на Федералната служба за безбедност (поранешно КГБ), организам од околу дваесет илјади членови прават анализа и одредуваат план на движење на претседателот кога не е во резиденцијата во местото Ново Огарјово на периферијата на Москва. Некогаш изгледа дека Путин сам ноншалантно шета, но вистина е дека во тој момент го набљудуваат стотина пара очи. ...
| | веќе видена

Како што дознава ало.рс пламен од свеќата го зафатил фустанот на несреќната жена и таа се здобила со тешки изгореници. Нова трагедија спречиле случајните минувачи кои помогнеле да се изгаси оганот. -Веднаш ѝ била напавена трансплантација на кожа поради тешки изгореници на ногата! Операцијата добро поминала и пуштена е на домашно лекување. Среќа што имало луѓе на гробиштата кога пламнал фустанот. Сведоците виделе дека незгодата се случила кога таа палела свеќа и дека не запалила намерно. Билјана не била во состојба да се снајде додека пламенот со неверојатна брза ѝ ја голтал целата облека“, наведува соговорник упатен во случајот.
| | веќе видена

Бик Биковите ги имаат сите предуслови да го извлечат најдоброто што ноември може да им го даде. Полни се со многу сила, инспирација, и можат да го превртат светот за да ја постигнат секоја задача која си ја поставуваат. Инспирацијата е голема етапа кон големите цели и не треба да ја испуштаат инерцијата што ја собрале. Владеат добро со ситуацијата и во приватниот живот ги чекаат неколку изненадувања. Од нив зависи како ќе се продолжи приказната, која ќе се роди во средината на месецот. Нема да им недостасува романтика, ниту изненадувања, но тие ќе бидат оние што конечно ќе го донесат големото решение. Силата ќе ви биде незаменлива, затоа пазете ја добро. Рак Уверени се во себе и тоа се гледа оддалеку. Користете ја вешто оваа внатрешна сила и ќе постигнете многу во личниот и во професионалниот живот. Кај вас гори оган, кој се претвора во страст. Со сето ова сте способни да направите чуда. Во приватниот живот треба да ја зачувате својата храброст и да дејствувате директно, бидејќи нема време за губење. ...
сите 6 | | | веќе видена

Верувале или не, познатите сестри Кардашијан имаат двојнички во Скопје. Токму тоа го докажуваат и овие фотографии направени во скопското централно подрачје... Се разбира дека се шегуваме, ова се само две девојки што наликуваат на мегапопуларните сестрите Кардашијан, кои секојдневно полнат насловни страници низ светот. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски)
сите 2 | | | веќе видена

Како што соопштуваат од Народна банка, на аверсот, во горниот дел од монетата се прикажани грбот на Република Македонија, натписот „100 дeнари“ на македонски јазик, како и годината на издавање „2016“. Во централниот дел на монетата, од лево, е претставена слика на базиликата Св. Никола во Бари (Италија). Долу е прикажан мозаикот од влезот на руската православна црква Св. Никола во Бари. Од десно се статуата на св. Никола во катедралата Св. Исак во Санкт Петербург, ознаката „Ag925“, како и тежината на монетата „31.1 г“. На долниот дел е испишан називот „Република Македонија“ на македонски јазик. На реверсот, во централниот дел од монетата е претставен гравиран и насликан портрет на св. Никола Чудотворец врз основа на иконата во црквата на св. Серафим Саровски во Санкт Петербург. Под портретот стои натписот: „свети Никола Чудотворец“ на руски јазик. Овaa кованa парa е изработенa од сребро Аg925, со тежина на среброто од 31,1 г, чистота на среброто од 28,77 г и во форма на правоаголник со димензии 30 х 45 мм. ...
сите 3 | | | веќе видена

​Насилник утринава на улицата Козле во истоимената населба пукал со автоматска пушка во „ауди“ сопственост на Р.К., а воедно била фрлена и експлозивна направа која не се активирала. По извршување на кривичното дело тој побегнал.
сите 19 | | | веќе видена

​Во сензационално интервју со наслов “Мојот маж одамна не е меѓу живите”, објавено во германскиот весник “Die Welt”, поранешната прва дама на Русија, Људмила Путин, споделува свои интимни искуства од заедничкиот живот со Владимир Путин. Пренесуваме делови од него кои беа објавени во превод од руските изданија. “Мојот сопруг за жал одамна не е меѓу живите. И јас сум принудена да го признаам тоа јавно, бидејќи не можам повеќе да гледам што се прави во негово име, раскажува Путин. Овие луѓе се многу страшни, тие пред ништо нема да запрат. Јас се плашам дека тие ќе ме убијат и мене и моите ќерки, исто како што го убија него. Вистината е дека нашето семејство со Путин не беше идеално. Кога се омажив, јас бев вљубена во офицерот-разузнавач. Но, реалноста беше сосема друга. Путин се покажа прониклив, суров човек, тиранин. Тој никогаш не го почитуваше моето мислење. Нешто повеќе – тој не ми го забележуваше дури ни постоењето. Јас му бев потребна само како референца за семејната положба и како мајка на неговите деца. ...
| | веќе видена

Убавицата го покажа совршениот задник позирајќи во долна облека пред огледалото, а набрзо собра повеќе од 500 илјади лајкови. Емили е една од најсексапилните жени на денешницата, а таа воопшто не се срами да го покаже своето разголено тело пред своите многубројни фанови на социјалните мрежи.
сите 2 | | | веќе видена

Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар не? Можеби се работело за неколку дена, што доведува до одмрзнување на храната во фрижидерот и нејзино расипување. Кога повторно ќе дојде струја, намирниците повторно смрзнуваат и вие речиси и не забележувате дека еднаш се одмрзнале. Како што знаеме, тоа може да биде многу опасно, бидејќи за некои прехранбени производи постои ризик од ширење на салмонела и други бактерии! Но, на својот профил Sheila Pulanco Russell открила начин – како сепак да дознаете дали и колку долго вашиот замрзнувач останал без струја! Дали храната е безбедна за конзумација или долго стоела на топло ќе дознаете многу едноставно. За тоа ви се потребни шолја, монети и вода. Ставете вода во шолјата и ставете ја во замрзнувач да замрзне. Кога во шолјата ќе остане само мраз, на врвот ставете паричка и потоа вратете ја шолјата во замрзнувач. Кога, на пример, по годишниот одмор ќе се вратите во куќата, пред конзумација на храната од ...
сите 8 | | | веќе видена

Една од нив е малата Ема Радевска чии живот згасна по сообраќајна несреќа која се случи во мај, минатата година, на улиците во скопската населба Лисиче. „На радиостаница слушнав дека на Булеварот „Димитар Македонски“ е удрено дете на пешачки премин и се бара што поскоро да дојде Брза помош. Кога слушнав ми помина една мисла низ глава, не дај Боже да е моето дете“ - вака Златко Радески започна да го раскажува најболниот трагичен момент во својот живот, моментот кога во него нешто згасна, губејќи ја засекогаш својата малечка Ема. Златко Радески е татко на починатата Ема, која на враќање од училиште, на деветгодишна возраст, го изгуби својот живот од удар на автомобил во населбата Лисиче, на Булеварот „Димитар Македонски“. „Ќерката и синот секојдневно ми се јавуваа кога ќе тргнат од училиште или од дома. Ема ќе ми се јавеше и ќе ми кажеше, тато јас си тргнав од училиште или пак тргнав од дома за на училиште. Тој кобен 8 мај беше околу 12.40 минути кога го земав телефонот да и свртам на Ема да прашам дали е ...
сите 5 | | | веќе видена

Oдделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Р.А.(1954), поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела „организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со малолетно лице и криумчарење на мигранти“ и „посредување во вршење проституција“, Ф.А.(1990), Д.А.(1961), Б.Н.(1954), З.Д.(1956) сите од Охрид, потоа О.Ч.(1996) и М.А.(1996), двајцата од Велес поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „трговија со луѓе“, додека Ф.А., Б.Н. и З.Д. се пријавени и за кривичното дело „посредување во вршење проституција“. Првопријавениот во својство на организатор создал криминална група во која членови се Ф.А. (негов син), Д.А. (негова сопруга), Б.Н., З.Д., О.Ч. и М.А. која имала за цел вршење на експлоатација по пат на проституција на женски лица-жртви на трговија со луѓе во временски период од јуни до октомври 2016 година. Истите за износ од 3000 денари (од ...
сите 14 | | | веќе видена

Видно ослабената Клое сега не пропушта прилика да ја изрази својата фигура, па на настанот таа носеше фармерки од својата колекција, која ја нарече "Good American", искомбинирани со корсет од чипка. По болниот развод со кошаркарот Ламар Одом, Клое најде утеха во вежбањето, и сите забележуваат дека изгледа одлично. Но, таа не се интересира многу за критиките во врска со нејзиниот физички изглед, бидејќи е еден од најгласните борци за прифаќање на женското тело во сите негови облици и големини. "Моите фармерки не се плус-сајз, тие се за сите", рече Клои. Но, очигледно дека не се за сите бидејќи фановите ја искритикуваа дека фармерките имаат превисока цена и не може секој да си ги дозволи. Старлетата тргнала од себе кога решила дека 150 долари за пар фармерки не се ништо, но малку подзаборавила во каква реалност живеат другите луѓе. Клои моментално покрај промоцијата на новата колекција, окупирана е и со новата врска, и овојпат со кошаркар. Се работи за кошаркарот Тристан Томпсон кој е 7 години помлад од неа. ...
сите 4 | | | веќе видена

Сега, охриѓанецот Денис Мурат настапува низ земјава во кафулиња и дискотеки, а за разлика од порано, поретко можеме да прочитаме некој новитет за него. Но, веруваме дека домашните медиуми денес нема да го заобиколат, бидејќи тој го изговори судбоносното „Да“. Имено, неговата девојка Стефани Стефановска, која воедно е пејачка, решила да ги смени правилата и да го запроси својот сакан. „Кажав „Да“, се пофали Денис на Фејсбук за убавата вест, а на честитките им немаше крај. Овој музички тандем сега има уште посилна врска, а нема да биде чудно доколку изненадат и со брачно дуо на естрадата.
сите 5 | | | веќе видена

Веќе од утре очекувајте на влезот на Рамстор Мол да ве пречека неверојатниот, еден и единствен мирис на свежо кафе кое ќе го подготвуваат најголемите производители и дистрибутери на кафе во земјата. Според организаторот на фестивалот кафето зазема значајно место во животот на верните посетители на Рамстор Мол и токму затоа целта на овој фестивал е промовирање и доближување до граѓаните различни видови и вкусови на кафиња од целиот свет. Фестивалот ќе трае три дена во периодот од 12 до 18 часот, а целата програма покрај промовирањето на нови вкусови, дегустација и многу забавни кафе- муабети ќе биде збогатена со богата музичка програма и настапи во живо на повеќе бендови. Организаторот ги кани сите вљубеници на кафето на едно сосема поинакво кафе доживување во Рамстор Мол.
сите 3 | | | веќе видена

Големиот француски пророк Мишел де Нотр Дам, попознат како Нострадамус предвидел многу нешта за кои се верува дека ќе се случат еден ден. Се смета дека тој го предвидел одењето на Месечината, Хитлеровото искачување на власт, смртта на Хенри II, но и убиството на Кенедиеви. Тој во својата книга „Пророштва“ напишал преку илјада поетски катрени кои предвидуваат што ќе се случи во иднина. Според историските наводи, Нострадамус почнал да добива „визии“ многу рано, а подоцна ја развил својата метода за предвидување и ги бележел своите визии. Иако академските стручњаци тврдат дека поврзаноста на светските настани и катрените на Нострадамус се резултат на погрешно толкување и превод, милиони луѓе сметаат и веруваат дека тој навистина предвидел значајни светски настани. Ова го предвидел Нострадамус за 2016 и за нашата цивилизација: Најголем забележан земјотрес досега Нострадамус предвидел дека САД ќе ја погоди најсилен земјотрес во историјата на таа држава и дека тоа најмногу ќе влијае на западниот дел од државата, ...
сите 4 | | | веќе видена

Водачот на навивачите на Партизан, Александар Станковиќ, непосредно пред убиството купил црн блиндиран автомобил. Тој знаел што му се спрема, но за време на ликвидацијата не се возел во блиндиран, туку во обично „ауди А6“. Српската полиција сѐ уште испитува кој стои зад убиството на Сале Мутавиот, но сите показатели одат кон тоа дека тоа е дело на црногорската мафија поради долг со препродажба на кокаин. Истрагата дополнително ја отежнува и тоа што телохранителот на Сале, кој бил со него за време на нападот, доживеал срцев удар и не може да му се постават сите прашања околу убиството.
сите 2 | | | веќе видена

Чавков рече дека во текот на денешниот ден ќе се спроведе проверка и истрага. „Јас разговарав денеска со началникот на СВР Скопје, тој не знаеше дека се ангажирани Алфите и не знаеше дека Алфите се присутни во кругот на МВР и се стционирани пред УБК. Тој беше изненаден и псоле моето јавување ги повлече луѓето“, рече Чавков. Директорот на БЈБ рече дека активирањето на Алфите секако е противзаконски и тоа ќе се докаже во текот на денешниот ден, бидејќи треба да се види кој ги ангажирал, за која задача ги ангажирал и според кој критериум се определени токму овие луѓе да бидат ангажирани
сите 9 | | | веќе видена

next