Според сознанијата, мермерната плоча била поставена во 1555 година и досега не била поместувана. Причината поради којашто била поставена плочата е тоа што многу аџии се обидувале да откршат за себе дел од реликвијата. По отстранувањето на плочата, научниците биле изненадени увидувајќи под неа многу камен материјал. Во Кувуклијата, капелата каде се наоѓа Светиот гроб, во моментов траат реставраторски работи, кои се планира да бидат завршени до пролетта 2017 година. Во текот на претстојните проучувања, научниците планираат да појаснат од што се состоела оригиналната површина, на којашто, според писанијата, три дни лежело телото на Исус Христос, како и да дознаат зошто света Елена решила токму на ова место да е локацијата на Светиот гроб, пишува магазинот. Капелата првично била подигната над местото на коешто е погребан Исус Христос, во IV век. Таму се наоѓа особено почитуваната меѓу христијаните плоча, под којашто се наоѓало местото на погребението. Секоја година, почнувајќи од IV век на Велика сабота тука се ...
сите 12 | | | веќе видена

Постојат многу богати луѓе на светов кои имаат приватни авиони, но путин е кралот меѓу нив. Тој има 58 лични летала, од кои 15 хеликоптери. Поседува и имот чија вредност не може да се процени. Има преку 20 палати во своја сопственост. Има и 700 луксузни супер- автомобили, и трошоци за личен живот во износ од 15,352 рубљи. Путин иако има 64 години сака да вежба, па тоа редовно го прави во теретана. Често оди и на лов и е омилен меѓу ловците. Фаќа богат плен. Путин за подарок од Роман Абрамовиќ доби 57 метарска луксузна јахта од 33 милиони долари. Рускиот претседател е и шампион во боречки вештини. Исто така, малку познато за Путин е и дека е одличен во играњето хокеј. Во 2010. година Путин возеше Формула 1и тогаш докажа дека безбедноста е на прво место. Најдобар пријател на Путин му е Стивен Сигал. Путин често беше на мета на критики поради луксузниот живот.
| | веќе видена

Од СВР Тетово информираат дека засега непознато лице, на социјалната мрежа „Фејсбук" креирало неколку лажни профили, на кои поставувало порнографски фотографии, со што и наштетило на нејзината чест и углед. Полицијата презема мерки и активности за откривање на креаторот на лажните профили.
сите 4 | | | веќе видена

Селото се наоѓа на брегот на колумбиски Амазон и има 800 жители, од кои речиси половина се помлади од 18 години. Живеат од риболов, лов и занаетчиство. Училиштето и црквата се единствените јавни места во селото. Автомобилот е непознат поим во густата амазонска џунгла. Во овој регион на Амазон од крајот на 19 век живеело едно семејство од племето Тичуна, чие презиме било Македо, вели грчкиот сајт Радиоласити. Членовите на семејството прво станале католици под влијание на мисионери, а потоа преминале во евангелисти, па ги конвертирале и другите Тичуна-семејства што дошле од соседните области во Бразил и Перу и се населиле со нив во истото село. Тие почнале да ја проучуваат Библијата во групи, а кога стигнале до писмата на апостол Павле до Солуњаните и Филипите во Новиот завет биле импресионирани кога првпат го прочитале зборот Македонија. Така во 1975 година, сите семејства што живееле заедно во езерското село одлучиле своето село да го наречат Македонија, сметајќи дека се единствените Македонци во светот. ...
сите 5 | | | веќе видена

22-годишната ќерка на познатиот пар неодамна се излечи од зависност, а сега позираше за серијата фотографии кои ќе се најдат во книгата на фотографот насловена Provocateur. На една од фотографиите таа симулира мастурбрација, а нецензурираната фотографија беше објавена на Twitter профилот на фотографот.
сите 2 | | | веќе видена

Една фотографија направена во автобус на јавниот превоз во Белград збуни многу корисници на социјалните мрежи. Поточно, луѓето се збунија од несекојдневниот бастун, со кој еден пензионер влегол во автобусот. Патниците се прашувале дали е тоа бастун, оружје или играчка. Навистина станува збор за бастун, кој досетливиот дедо го искомбинирал со детска играчка во форма на пушката „калашников“.
сите 5 | | | веќе видена

Очигледно, работата која ја започна „чадорот“ тогаш остана недовршена па со истото сценаријо повторно се обидуваат преку нивната марионета Заев да ја довршат, па дури и по цена на започнување на нов конфликт. Во 2001 година беше формирана и специјалната единица за брзи интервенции „Лавови“ која меѓу другото во голем дел беше заслужна за зачувувањето на територијалниот интегритет на државата, и заштита на мирното население во конфликтните зони. Нивната ефикасност предизвика гнев во редовите на УДБАшките структури во СДСМ, па по доаѓањето на Хари Костов за министер за внатрешни работи истите беа насилно расформирани, и јавно омаловажувани. Дел од доброволците во оваа специјална единица беа и доброволци од Русија, меѓу кои борци и инструктори. Бројките на доброволците се движат од 30-50, но некои зборуваат и за повеќе. Освен помошта во доброволици, Русија тогаш донираше и воена опрема во вид на лесно вооружување, опрема но и артилерија. „Во 2001, за време на конфликтот, од тогашниот министер за одбрана на РФ, ...
| | веќе видена

Меѓу нив најмногубројни се младите на возраст до 25 години, а не се исклучок ниту малолетниците. Најчесто седнуваат зад воланот во автомобили, но во последно време возат и комбиња, минибуси и автобуси што вршат јавен превоз на патници. Ова се последните бројки и трендови што ги забележале полицајците од секторот за внатрешни работи (СВР) Тетово, од каде што најавуваат дека во наредниот период ќе продолжат со засилените мерки и контроли на патиштата. - И покрај многубројните интензивни, сообраќајни контролно-превентивни мерки и активности што во континуитет ги презема СВР-Тетово во поширокиот полошки регион и пред сѐ на тетовското подрачје, поединци чиј број воопшто не е мал и има тенденција на евидентно зголемување, ги управуваат возилата без претходно завршена адекватна обука и положен возачки испит – вели Марјан Јосифовски, портпарол на тетовската полиција. Оттаму апелираат до граѓаните да не ги користат сопствените или возилата на најблиските ако не положиле возачки испит, бидејќи, необучени за ...
сите 15 | | | веќе видена

Па, веројатно, тоа не е далеку од вистината ... коренот на вашата болест може да биде во вашата уста. Постои една заедничка стоматолошка процедура што речиси секој стоматолог ќе ви каже дека е сосема безбедна и покрај фактот што научниците предупредуваат од неговите опасности. Секој ден во САД, 41.000 од овие стоматолошки процедури се изведуваат на пациенти кои веруваат дека добиле безбедно и трајно решение за нивните проблеми. Која е оваа стоматолошка процедура? Коренскиот канал. Повеќе од 25 милиони коренски канали се поправаат секоја година во оваа земја. Поправените коренски канали на забите во суштина се "мртви" заби кои може да станат подмолни инкубатори на високо токсични анаеробни бактерии, кои можат под одредени услови, да си направат свој пат во вашиот крвоток и да предизвикаат голем број на сериозни болести, а кои многумина од нив се појавуваат децении подоцна. Повеќето од овие “отровни заби” не се чувствуваат и изгледаат дека се во ред многу години подоцна од нивното поправање, па затоа ...
сите 5 | | | веќе видена

Според ABC NEWS студијата покажала дека жените со поголем задник имаат помала склоност кон холестерол, но и дека произведуваат повеќе хормони за метаболизирање на шеќерот. Поради тоа тие се помалку подложни на срцеви заболувања и дијабетес.
| | веќе видена

Богоески се сомнева дека ќе се докаже евентуалниот криминал на власта, но вели дека нивниот живот ќе заврши во комбе од затвор во суд, од суд во затвор. „Имаат направено многу кривични дела и мислам дека тоа жолтото комбе што го споменуваат ќе им биде нивната судбина“, рече Богоески. Владеењето на власта Богоески го нарече патологија, а Груевски и Мијалков глумеле важни личности кои се шетале со огромно обезбедување околу себе. „Секој втор човек ќе ги плукне, но нема да ги отепа“, вели Богоески кој вели дека тие се исплашени од себеси и од злоделата што ги направиле и затоа мислат дека се загрозени. Историскиот закономерности во ВМРО, според Богоески, покажуваат дека сите оние кои се замислиле дека се водачи на крајот им пресудило самото ВМРО, со камата, и предвидува дека истото ќе и се случи на оваа власт. „Прво ВМРО ќе им пресуди, а потоа народот. За нив е најсреќна варијанта да им пресуди народот на избори“, рече Богоески. Името на Слободан Богоески власта го поврзуваше со сообраќајната несреќа во ...
сите 3 | | | веќе видена

Според истражувања, бактериите играат голема улога во ова. Луѓето носат околу 1.000 типови бактерии со нив, вклучувајќи 40 типови на габични, од кои повеќето се добри за нас. Но за да не се развијат лоши бактерии, треба да се бањаме и да се „бориме“ против нив, со помош на сапуните и геловите за туширање. Овие бактерии може лесно да го најдат патот до вашите очи, уши, уста и да ве разболат. Исто така, бактериите се виновни лошите телесни мизирби - гасовите од бактериите може да предизвикаат 30 различни лоши миризби на телото. Ако сте испотени од вежбање и слично, особено е важно најбрзо што можете да се истуширате за да спречите таложење на масла и солена пот на порите - што потенцијало предизвикува исфрлања и црвенила на кожата. Сепак, љубителите на долги „киснења“ во бања треба да знаат дека долгото време во вода е штетно за вашата кожа бидејќи ги отстранува сите масти од кожата и ја суши прекумерно.
сите 2 | | | веќе видена

Ова значи дека пред 20 години Ким полнела 16 години, или како што американците ги нарекуваат "слатките 16". По овој повод, најдобрата пријателка на Ким реши да сподели фотографии од нејзиниот 16-ти роденден. Семејството тогаш се одлучило роденденот на Ким да го прослават во ексклузивен италијански ресторан, а интересно е што Ким и тогаш е облечена во тесен слип-фустан, како оние што ги носи и денес. Нејзиниот познат татко Роб Кардашијан сеуште бил жив, а на својата ќерка ѝ купил нов BMW автомобил како роденденски подарок. "Ким не знаеше дека ќе добие автомобил. Можете да го замислите нејзиното изненадување", рече нејзината пријателка. Изгледа дека од мала ја навикнале на убави и скапи работи. Погледнете ја галеријата во продолжение и дознајте за што всушност се работи:
сите 8 | | | веќе видена

Ликвидираните лица биле осомничени за тероризам. Полицијата запрела во еден од квартовите на градот возило Даеву Нексиа. Лицата во возилото се обиделе да избегаат, но биле ликвидирани. Покрај тоа, во возилото во кое се наоѓале осомничените е пронајден сомнителен предмет за кој се претпоставувало дека е експлозивна направа која подоцна е уништена од робот за деминирање. Во текот на операцијата, двајца припадници на Специјалниот одред за брза реакција (СОБР) биле ранети. Во текот на операцијата реонот бил блокиран, а жителите биле замолени да не излегуваат на улица.
сите 10 | | | веќе видена

Денес е милионер и основач на SunLife Organics, бизнис што го има раширено на шест различни локации во Лос Анџелес, пишува Daily Mail. Пред повеќе од една деценија Рафати имал едвај педесетина килограми и кожа покриена со чиреви. Сега е сопственик на продавници за здрави сокови. За само 5 години успеал да создаде бизнис империја за здрави пијалаци, за кои вели дека му го спасиле животот. Негови клиенти се дел од славните личности како Дејвид Духовни и фронтменот на Ред Хот Чили Пеперс, Ентони Киедис. Во Лос Анџелес пристигнал од Охајо каде израснал, но бил сексуално злоставуван. Избегал од Охајо и започнал успешен бизнис со спортски автомобили, но наскоро почнал со марихуана, екстази и кетамин, а потоа пробал и хероин. Набргу станал зависник, а во 2001 година докторите му го спасиле животот откако се предозирал. Во 2003 година завршил во затвор, каде вели дека го допрел дното, а сето тоа е документирано во книгата „I Forgot to Die“. Тогаш решил да го промени животот и да се посвети на здравиот стил на ...
сите 2 | | | веќе видена

Она што можете да го направите ако ви тропнат на врата е да повикате полиција и да им побарате име. Потоа ги предупредувате на членот од Казнениот закон на за тоа ако ви го чепнат приклучокот дека можете да ги тужите. Како е можно да луѓето сеуште да не знаат дека никој нема право да им ја исклучи струјата? Веројатно оваа одлука од Уставниот суд од 2007 година со која е строго е забрането едноставно игнорирање. Веќе речиси осум години сите се прават наивни на заклучокот од највисоката правна институција во државата дека струјата е општо добро и нужен опстанок на обичниот човек. Тоа го имаме „Црно на бело“, но никој не знае зошто тоа во пракса никогаш не заживело! Исклучувањето струја е казниво со затвор! Кратко и јасно, никој не смее да ви ја исклучи струјата без ваша согласност. Технички не смејат да ви ја исклучат струјата ни кога тоа ќе го дозволите (што претпоставуваме дека никогаш нема да сакате): Тоа не е нешто што го заклучил Уставниот суд, туку го пишува во законот. Казнениот закон, во членот стои ...
сите 4 | | | веќе видена

Се разбира, довикувањето на вашиот љубимец би бил логичен потег – кога истиот би удостоил да се одзива на истиот. Една од мачките кои сакаат да исчезнуваат е едногодишната Луна од Англија, која сопствениците толку ја сакаат што и направија страница на Фејсбук. Иако го документираат секој нејзин потег, тие во неколку наврати барале од луѓето да им помогнат да ја најдат мачката на слкиката, овој пат нивната Луна стана вистински хит на Фејсбук, а ја бараат илјадници луѓе. Ја гледате ли Луна? Сопствениците ги замолија луѓето да ја споделуваат фотката, но да не откриваат каде ја нашле мачката, а досега ја споделија повеќе од 17.000 луѓе. Ако не успеавте да ја најдете, решението следи на фотката подоле.
сите 3 | | | веќе видена

Мариса е ќерка на неговиот агент, Хорхе Мендес. Претходно медиумите за неа пишуваа дека е во врска со фудбалерот на Реал Мадрид, иако и двајцата истото го негираа. Сега, 31-годишната убавица е негов ПР менаџер, задолжена за одржување на социјалните профили на фудбалерот, пишува Goal. Според пишувањето на британските медиуми, Мариса има диплома за маркетинг. Но, изгледа дека не ја започна работата на најдобар начин, судејќи според една од објавените фотографии на Роналдо со која ги налути будистите ширум светот. На фотографијата тој ја ставил ногата на споменикот на Буда, со што наводно искажал непочитување.
сите 3 | | | веќе видена

Автомобилот марка „БМВ“ со зрењанински таблички со голема брзина излетал од Гундулиќева улица, ја пробил заштитната ограда и влетал во езерото. Нуркачи од Жандармеријата утрово го извлекоа телото на настраданото момче кое е испратено на обукција во Нови Сад. Езерото во тој дел е длабоко четири метри.
сите 29 | | | веќе видена

Сосема ново гледиште за она што го доживуваме како интимно дава документарниот филм за проститутки од Невада, кој е реализиран од страна на „Куарц“. Што сметате за поинтимен чин, сексот или разговорот со некого во кој откривате лични работи за вас и вашите искуства? „Сексуалните работнички за поинтимен го сметаат отворениот разговор со некого, што од материјален аспект го прави поскап отколку самиот секс“, вели Кристина Переира, поранешна проститутка, која сега ја изучува интимноста. Некои јавни куќи во Невада на клиентите им овозможуваат услуга наречена „интимен разговор“, односно нешто што може да се смета како состанок со една од проститутките. Како што открила една од девојките во документарецот, повеќето од нејзините клиенти се постари мажи, кои се разделени од сопругите или пак нивните животни партнерки се веќе починати. „Го доживувам како комплимент она кога на крајот од вечерта ќе ми се заблагодарат за искуството што го имале со своите сопруги кога биле помлади“, изјавила таа во видеото.
| | веќе видена

next