Современ Возач

Bentley објави нови информации за новото топ-модифицираното засилување наречено Continental GT Speed. Најбрзиот автомобил што воопшто се нудел некогаш од легендарната компанија ќе ја има светската премиера за време на меѓународниот саем во Москва на крајот на месецот и ветува дека ќе им понуди на своите идни сопственици можност да развијат максималната брзина од 330 км/ч. Така ќе стане најбрзото Bentley. Моделот Bentley Continental GT Speed е опремен со шестлитарски, W12 мотор кој генерира максимален вртежен момент од 800 Нм и максимална моќност од 625 КС или за 50 повеќе во споредба со “стандардната” верзија на Continental GT. Новата модификација има осум степен роботизиран менувач и е во состојба да забрза од 0 до 100 км/ч за 4.2 секунди, и од 0 до 160 км/ч за 9 секунди. Новиот Continental GT Speed со погон на сите четири тркала, веќе може да се нарача, а првите испораки се очекува да бидат реализирани во октомври годинава.
| | веќе видена

Според податоците на Министерството за транспорт на САД, во сообраќајни незгоди со учество на велосипедисти годишно гинат до 700 луѓе само во САД. Независно од тоа кој е виновник за несреќата е јасно едно – велосипедот е безбеден во градот, кога возачот може да ја следи ситуацијата околу себе. Најдоброто средство во овој случај би било огледало за гледање назад на кацигите, но многу од велосипедистите одбиваат да го користат, бидејќи им затвора дел од полето на гледање и освен тоа изгледа глупаво. Канаѓаните Грег Максвел и Ричард Сек планираат да ја сменат ситуацијата со пронајдокот Isoteko, што ги немало горенаведените недостатоци. Огледалото им е направено од алуминиум со ласерско сечење, изгледа елегантно и стилски и може да се стави на секоја кацига. Кога таа се прибира во ранец, огледалото се држи цврсто до неа. Пронаоѓачите сметаат дека пронајдокот ќе биде популарен и кај планинските бајкови со кои понекогаш се вози и по нормални патишта. Цената на новиот пронајдок во САД е околу 70 долари. Видео
| | веќе видена

Купето со 4 врати ќе почне со производство на почетокот на 2013 година во Кечкемет, Унгарија. Mercedes-Benz ги покажа првите фотографии на новото купе со 4 врати CLA. Моделот е базиран на концептот Concept Style Coupe (CSC), која дебитираше во април на меѓународниот саем во Пекинг. Купето користи платформата од 5 вратниот хечбек, A-класа од најновата генерација. И двете возила се со подеднакво меѓуоскино растојание, но должината на CLA e за околу 30 см поголема од онаа на хечбекот или 4367 мм, што значи дека е за 46 мм подолга од седанот на C-класата. Mercedes-Benz CLA ќе користи 4 цилиндричен, 2,0 литарски бензински турбо агрегат со директно вбризгување, кој ќе генерира моќност од околу 208 КС. Тој ќе се комбинира со 7 степен роботизиран менувач AMG Speedshift DCT и систем за погон на сите тркала. Производството на моделот ќе стартува во почетокот на 2013 година во фабриката во Кечкемет Унгарија.
сите 2 | | | веќе видена

Новиот Renault Scala е варијанта на Nissan Sunny, создаден за да се отворат нови можности за француската марка во категоријата на средни седани. Наменет е за Индија, пазар кој допрва ќе „прави бројки“ и каде се гладни за автомобили, нормално не многу скапи, а сепак функционални и издржливи. Автомобилот е механички идентичен со Sunny, што значи дека има истата моторизација – 1,5 литарски бензински и дизел мотори со моќност од 99 КС и 86 КС Димензии на возилото се 4425х1695х1505 мм, меѓуоскиното растојание е 2600 мм, багажникот е голем е 490 л, резервоарот може да се собере 41 литар гориво. Возилото е доста сменето но само козметички, за да се разликува од Nissan и да има идентитетот на Renault. Различни се предниот и задниот браник, предниот капак на моторот и решетката. Во исто време се очекува ценовно возилото да биде малку позиционирање повисоко. За разлика од својот јапонски братучед, новото Renault Scala ќе им понуди на купувачите CVT трансмисија, но само за бензинската верзија.
| | веќе видена

BYD нуди новиот систем во седанот Su Rui. Со него може да управувате со автомобилот само со брзина од 2 км/ч. Наследникот на BYD F3 помина низ неколку промени на името пред да биде пуштен во производство. Седанот се вика Su Rui, но не тоа е најважно. Автомобилот нуди управување со далечинско. Се разбира, оваа технологија има строги ограничувања, максималната брзина со која може да управувате со автомобил е само 2 км/ч. Системот работи само кога сте на не повеќе од 33 метри од својот автомобил. BYD Su Rui ќе нуди две опции за погонските агрегати, едниот е преку 1,5 литарски 4-цилиндричен бензински агрегат со моќност од 109 КС задно со 5 брзински рачен менувач, а вториот агрегат користи 1,5 литарски 4 цилиндричен турбо агрегат со 154 КС и може да се избере меѓу 6 степен рачен или 6 степен автоматски менувач. Далечинскиот управувач се нуди стандардно во верзијиет со турбо и автоматска трансмисија. Новиот систем е погодна за паркирање на тесни простори, каде што е невозможно да се отвори врата. Рекламата ...
| | веќе видена

AvtoVAZ пушта во сериско производство електрична модификација на моделот Kalina, наречена El Lada. Наскоро слични автомобили ќе работат како такси во Ставрополскиот дел. Минатата година намера за купување на „електрични лади“ за потребите на општината и меѓународниот аеродром “Минеральные воды” покажаа властите на одморалиштето Кисловодск. Премиерата на сериската изведба на електричната Kalina ќе биде на саемот во Москва. El Lada има 60 киловатов мотор и комплет од акумулатори со капацитет 13 киловат часови врз база на литиум-фосфат железо. Со едно полнење возилото може да мине 150 километри, забрзувањето од место до 100 км/ч е 13 секунди, а максималната брзина е 130 км/ч. Полнењето на акумулаторот од домашната електрична мрежа трае осум часа. Според најавите електричното возило од Толјати ќе чини двојно повеќе од обичната Калина, чија основна цена во Русија околу 7.200 евра.
| | веќе видена

Jaguar објави дека компанијата постигнала договор со пејачката Лана Дел Реј, што опфаќа и претставување и лансирање на целосно новиот модел F-TYPE на легендарниот автомобилски производител. Новиот Jaguar F-Type ќе биде претставен за прв пат на меѓународниот саем во Париз на крајот на септември и ќе се нуди со избор од три бензински мотори – верзии со 335 КС и 374 КС на новиот 3.0-литарски турбо V6, како и подобрените верзии на 5.0-литарски V8 мотор. Менувач на кабриолетот F-Type е осумстепен, а колата ќе располага и со систем за заштеда на гориво Stop/Start.
| | веќе видена

Toyota пушти доста ризично шокантен рекламен клип за новиот хечбек Auris кој треба да почне да се продава следната година користејќи полугола транс сексуален модел. Тоа е Став Страшко, 19 годишен манекен, роден во Украина, кој работи во Израел. Шокот е прилично голем, зашто вообичаено е компаниите да користат топ модели, но девојки, а разголувањето е нешто вообичаено. Рекламата е видена над 650 000 пати за неколку дена на YouTube, иако е далеку од типичен конзервативната јапонска автомобилска реклама
| | веќе видена

Од Русија често доаѓаат разни видео клипови со „глупоси“ на нивните возачи, а последново кажува како еден „почетник“ влезе „цик-цак“ во сообраќаен метеж. Нормално треба да знае како да се снајде. Незнаеме само дали после овој маневар од инструкторот доби само „укор“ или пак тука завршија неговите часови, барем со овој учител. Секако, немојте ова да го испробувате на нашите патишта. Опасно е!
| | веќе видена

next