Современ Возач

Со четири ѕвездички е оценета безбедноста на новиот Isuzu D-Max што е значително подобрена во споредба со моделот тестирани во 2008 година. Додека претходната пикап не успеа да импресионира освојувајќи две ѕвездички за безбедност на патниците и само една ѕвезда за заштита на пешаците, последните резултати покажуваат дека Isuzu научил од искуството и направил безбедноста да биде приоритет за својот најнов модел. Нивните напори резултираа со резултат од 83% за возрасни патници и подобрена заштита за децата. Исто така, подобрена е безбедноста и на пешаците, иако – со 51% – се уште не достигне 60% прагот потребен за пет ѕвезди. Со своите задни лизгачки врати и иновативен дизајн, Ford B-Max освои пет ѕвездички. За да се обезбеди највисоко ниво на заштита во странични судири, засилени се вратите за да формираат централно место кога вратите се затворени. Euro NCAP откриле дека безбедноста е бескомпромисната а B-Max постигна 92% за возрасни патници. Мини MPV, исто така доаѓа со активен Actice Sity Stop, AEB ...
сите 2 | | | веќе видена

Освен низата меѓународни признанија и награди за безбедноста, што му ја нудат на возачот и неговите сопатници, а и на другите учесници во патниот сообраќај, дизајнерите и инженерите на Volvo треба да се чувствуваат исклучително горди на работата што ја вршат, и врз основа на внатрешните податоци и резултати кои компанијата ги собира децениите. Само последните 12 години, Volvo Car Corporation е на пат да стане лидер во областа на автомобилската безбедност, и тоа со полно право. Според собраните тест информации ризикот од повреди направени од нивните возила е намален за 50% во споредба со актуелните модели во 2000 година. “Во моментов работиме на нови технологии што ќе го намалат ризикот уште повеќе”, коментира Томас Броберг, постар советник за безбедност во Volvo Car Corporation. Една од областите во кои компанита работи исклучително силно опфаќа системи за активна безбедност кои се во состојба да предвидат потенцијална опасност (препознавање на пешак, возило, тешкотии во движењето и друго) и да го ...
| | веќе видена

Пред три месеци во Австралија пристигна новиот CEO на компанијата кој требаше да најде начин да ја зголеми продажбата на јапонскиот бренд. Но, Мицухиро Ошикири со конструктивни критики ја објасни ситуацијата. - Продуктот е стар…и цените се многу високи, изјавил Oшикири во интервју за дневниот весник The Sunday Morning. Во време кога пазарот во Австралија е пораснат за 10 отсто, а Mitsubishi има пад од пет отсто во однос на истиот период лани јапонската филијала во Австралија очајно бара начин како да ја зголеми продажбата. Oшикири ја знае соостојбата и дека ќе мора нешто да смисли, за да го направи брендот попрофитабилен. - Незнам зошто луѓето го купуваат Mitsubishi. Лесно прашање а тежок одговор на кој требаше да размилсувам три -четири месеци. Кој е бенефитот? Зошто мораме да бидем етука? Која е иднината? Морам да го најдам одговорот. Тој се надева дека работата ќе тргне кога на пазарот ќе дојде новиот Outlander SUV во ноември годинава, и Mirage градското возило на почетокот на следната година. А ...
| | веќе видена

На меѓународниот автосалон во Париз, домашниот бренд Peugeot ќе го покаже пред пошироката јавност новиот модел 2008. Автомобилот е развиен под кодното име A94, врз платформата на кросоверот Mitsubishi ASX, а дизајнот е дело на соработниците на брендот во нивните дизајнерски центри во Париз и Шангај. Моделот со должина 4.140 мм и ќе биде најмалиот кросовер во палета на производи на францускиот производител. Палетата на мотори ќе содржи бензински мотори од 1,2 до 1,6 литри во опсег со моќност од 82 до 120 КС и 1,6 литарски дизелски агрегат, кој ќе се нуди во две верзии со 92 или 114 КС. Новото возило ќе се нуди на пазарот во основната изведба со погон на предните тркала, а како додаток ќе се нуди и 4х4 погон.. Главни ривали на моделот, чие пуштање на пазарот се очекува во 2014 треба да бидат Nissan Juke, Opel Mokka и Chevrolet Trax.
| | веќе видена

Volkswagen Group соопшти дека испораката на возила на компанијата во првите седум месеци од годината ја поминало границата од 5.000.000 единици (5,19 милиони единици) за прв пат во историјата на компанијата. Во јули, испорачаните возила на одделните брендови во Volkswagen Group биле 734.600 автомобили, што претставува зголемување од 10,3% во споредба со истиот месец минатата година. Испораките на Volkswagen достигнаа ниво од 3,26 милиони единици (+10.4%) за периодот од почетокот на годината, а 1,27 милиони од нив биле продадени во Азија (+15.1%), 245.700 возила во САД (+34.1%), 95.600 во Русија (+69.2%). Испораките на Audi за првите седум месеци од годинава се на ниво од 852.900 автомобили, што е за 12.4% повеќе во споредба со периодот јануари-јули 2011. Резултатот за Кина е 226.700 единици (+34.6%), во САД е 76.900 (+18.2%), а во Русија е 19.300 (+40.1%). Skoda забележа 565.600 испораки во првите седум месеци од годината (+8.1%), 152.800 (+16%) биле реализирани на територијата на Централна и Источна ...
сите 2 | | | веќе видена

Следната генерација на Citroen DS5 и Peugeot 508 ќе се прават на заедничка платформа со Opel Insignia. Според весникот Frankfurter Allgemeine Zeitung, двата француски модели ќе ја сменат “адресата” на производство и ќе се прават во фабриката на General Motors во Риселсхајм. Прв на ленатата во 2015 ќе тргне новиот Citroen DS5, кој според плановите на пpоизводителот ќе треба целосно да го замени моделот C5. Пренос на производството може да наметне воведување на трета смена во фабриката на Opel, а се очекува дека во Риселсхајм ќе се стигне до бројка од вкупно 300.000 автомобили од моделите Opel Insignia, Peugeot 508 и Citroen DS5. Тоа, сепак не го заборава проблемот, како компаниите ќе го реализираат производство во време на голема криза и општиот пад на продажбата во Европа, како и неизбежните протести на француските синдикати кога се работи за селење на производството надвор од земјата и губење на работни места. Компаниите PSA Peugeot Citroen и General Motors објавија во март нов сојуз, а во рамките на ...
| | веќе видена

Истражување на водечкото британско автомобилско списане Auto Express утврди дека моделот Volvo S80 најмногу губи од цената во текот на првите неколку години од излегувањето од салонот, а најдобро ја „држи цената“ кабриолет Porsche 911. Истражувањето користи резултати на аналитичарите од агенцијата CAP кои вклучуваат податоци за 40.000 моделот. Во правењето на анакетата и резултатите од нејзе, Auto Express ги дели возилата во на две категории: возила што губат помалку од 50 проценти од цената за три години од искористувањето или 50.000 поминати километри, и автомобили што губат над 80 процент за три години од ескпоатацијата. Според претставници на Porsche, резултатите се поради сигурноста и долговечноста на моделиуте. Од Porsche делат исто дека околу две третини од сите нивни произведени автомобили продолжуваат да се експлоатираат. Од Volvo пак ги објаснуваат резултатите со малата популарност на моделот. Според експертите на компанијата овој модел во 90 проценти се купува за бизнис, како автомобили што се ...
| | веќе видена

Во Дрезден се појави најдолгиот автобус во светот кој може да вози 256 патници. Должината на „триделната“ машина која се нарекува AutoTram Extra Grand, е 30 метри! Во автобусот се користи хибриден погон од мотор со внатрешно согорување и електромотор, така што тој може да се движи и само на струја во рок од осум километри. Уникатниот автобус е развиен од Институтот Фраунхофер, кој се занимава со развојот на транспортни системи и инфраструктури. Овој проект е развиен во рамките на државната програма во областа на транспортот, надгледувана од Министерството за образование и наука на Германија. Во моментао автобусот се испитува во предгpадијата на Дрезден, а во октомври ќе го пробуваат и во градска средина. Според зборовите на директорот на институтот Матијас Клингер, машината е прифатлива и поевтина алтернатива на трамвајскиот транспорт. Видео
| | веќе видена

Францускиот министер Арно Монтебур во интервју пред националните медиуми изјави дека Renault наскоро ќе покаже “редица на решенија во високиот ценовен сегмент. Колку што знам, тие се подготвени да пуштат четири нови моделот со кои сакаат да се борат во премиум сегментот на пазарот” Претставник на Renault одби да ги коментира зборовите на министерот, додавајќи само дека засега во високиот ценовен сегмент компанијата го објави само пуштањето на новиот модел на Espace во 2014 година и дека нивните основни планови за блиската иднина се концентрирани на моделите Clio 4 и Zoe. Минатиот месец извршниот директор на компанијата, Карлос Таварес ја подтврди информациите за тоа дека компанијата може да пушти на пазарот нов премиум бренд – Initiale Paris. На почетокот ќе бидат полек апуштани одредени модели со овој знак, случно како што направи и Citroen со DS, потоа ќе почне и масовното производство на посебни модели на луксузната марка следејќи го примерот на својот партнер во глобалната алијанса Nissan, кој одамна ...
| | веќе видена

Моделот со седум седишта треба да пристигне на пазарот следната година, но веќе сега е забележан тест модел како се вози и тестира по патиштата во Европа. Тоа значи дека набрзо ќе стигнат и официјалните информации, фотографии и детали. C4 Grand Picasso, се очекува да бидат пуштени во продажба во средината на 2013 година. Grand Picasso се потпира на хечбек моделот Citroen C4 колата, но се става акцент на просторот. За разлика од моделот со пет места Picasso, сега ќе има екстра пар на лизгачки задни врати за да се овозможи пристап до задните седишта. Исто така има мал прозорец кај А-столбот, како кај Fiat 500L кои се наменети за подобрување на видливоста. Остатокот од Grand Picasso ќе ги следат семејните вредности ќе има поизразена предна маска и поостри линии на изгледот. Grand Picasso ќе ги користат истите мотори како моделот со пет седишта, кој исто така се користат и кај хечбек верзијата на C4 и на Citroen DS4. Тие вклучуваат турбо 1.4 и 1.6-литарски бензински мотори со 1.6-литарски и 2.0-литарски ...
| | веќе видена

KIA Soul GT ќе биде направен на основа на концептот Soul Track’ster, што беше претставен на меѓународниот саемот во Чикаго годинава. KIA подготвува да пушти отворена и „набилдана“ верзија на моделот Soul, соопштија извори од компанијата. KIA Soul GT ќе биде направен на основа на концептот Soul Track’ster, што беше претставен на меѓународниот саемот во Чикаго годинава. Познато е дека концептот е со три врати, а серискиот Soul се произведува само со пет врати. Според добро информирани извори, шефот на дизајнерскиот оддел на KIA, Петер Шрајер рекол дека намерите на компанијата се да пушти спортска варијанта на моделот со три врати. Најверојатно станува збор токму за Soul GT. Soul GT ќе биде опремен со истиот турбо мотор со работна зафатнина од 1,6 литри и моќност 200 КС. Однадвор „набилданата“верзија на Soul ќе се одликува со широки тркала и и пониско потпирање.
сите 2 | | | веќе видена

Меѓу причините се наведени високата цена на новиот модел Fiat 500L, кој минатата недела тргна за Италија од пристаништето во бар, како и општиот пад на побарувачката на европскиот пазар Керол Томас, експерт за Источна Европа во LMC Automotive, една од главните агенции во светот во областа на прогнозирањето на продажбата во автомобилскиот сектор, вели дека Fiat тешко дека ќе достигне посакуваните и најавувани бројки на производство (од 120 до 180 илјади автомобили годишно, почнувајќи од 2013 година.). Во сегашните околности дури и постигнувањето на минималната цифра од 120.000 претставуваат добар резултат. Според аналитичарот главниот проблем е тоа што Fiat реши да ги зголемува производните капацитети во моментот кога има пад на продажбата, и ќе бидат потребни години да се врати светската продажба на нивото од претходните децении. Меѓу Италијанците владее големо незадоволство поради владината одлука да се пресели производството во фабриката во Србија на сметка на работниците во Италија, и покрај фактот ...
| | веќе видена

Land Rover објави детали за обновената верзија на својот компактен теренец Freelander 2 за моделската 2013 година. Моделот се појави на пазарот пред шест години, а пред две години првпат доби фејслифтинг и дотерување. Овојпат ќе ги напоменеме само главните новитети. Главните новини на освежаната модификација се воведувањето на нов дволитарски GTDi мотор со 240 КС, голем број на стилизирани апликации во екстериерот и ентериерот, нови бои, нова централна конзола, седум инчен „тачскрин“ екран, камера за возење во рикверц , можност за нарачка на луксузен аудио систем Meridian (825W)… Друга интересна новина кај верзијата за 2013 година на Freelander 2 е новата адаптивна електронска сопирачка, која ја регулира јачината на запирање во зависност од страната на која повеќе е навалено возилото. Откако ќе биде покажан на саемот во Москва ќе може да почнат и нарачките, а испораките се предвидени за оваа есен.
сите 2 | | | веќе видена

General Motors ќе вложи големи инвестиции за произвосатво на следната генерација на бестселерот Chevrolet Cruze и на територијата на САД. Инвестициите во опрема и производствени капацитети ќе бидат за двете планирани два фабриката во Охајо и тоа во износ од 220 милиони долари и ќе се обезбеди работа за 5.000 лица. Досега Chevrolet Cruze се правеше, во Јужна Кореја, Русија, Кина, Тајланд и Индија. Под брендот Holden со волан од десната стрна се прави и во Австралија. Од компанијата велат дека точниот датум на почетокот на производство на новата генерација Cruze ќе биде објавена подоцна, но ќе почне најдоцна до втората половина на 2014. Автомобилот ќе биде развиен врз новата архитектура и платформа, позната како D2XX или D2SC. Концептот Tru 140S, прикажан на саемот во Детроит е развиен на оваа платформа и се претпоставува дека новиот Cruze ќе земе доста од дизајнот на прототипот. Во производствениот комплекс Лордстаун во Охајо, каде што ќе има обновувањето на линиите и ќе стартува прв производството на ...
| | веќе видена

Volvo подготвува конкурент на премиум компактите на Mini и Audi A1. За да направат сличен автомобил Швеѓаните бараат партнер за поделба на трошоците и помал мотор. Според шефот на компанијата Стефан Џејкоб “премиум купувачите повеќе не го одредуваат луксузот, нужно поврзан со големината на автомобилот или бројот на цилиндрите”. Пазарот во Европа во стартниот премиум сегмент се води од моделите Audi A1 и новата генерација на Lancia Ypsilon, и тој е зголемен за 19% до 332.262 продадени возила лани. Најмалиот автомобил на Volvo во моментов е компактниот комби V40, кој е конкурент на Audi A3 и BMW series 1. Според Џејкоб, новиот мал автомобил ќе дојде на пазарот веднаш откако ќе излезат новите модели на брендот 80/90 и обновите SUV модели.
| | веќе видена

Експертите по компјутерска безбедност од компанијата McAfee изјавија дека вирусите се голема опасност за автомобилската електроника и дека во моментов речиси и да нема заштита од нив. Според експертите, автопроизводителите не одвојуваат доволно внимание за прашањата за заштита на електронските патни компјутери во автомобилите, а тоа создава предуслови за олеснување на кражбата на автомобилот или за прислушување што се зборува во него. Не е исклучено и намерното предизвикување несреќа на патот преку далечинско оштетување на сопирачките во електрониката која ги управува. Во моментов заштитата на автомобилите од вирусот заостанува со 20 години од онаа во IT-индустријата. Во McAfee сметаат дека големите автомобилски компании се свесни за оваа потенцијална закана за напад на автомобилските компјутери, но само Ford разви систем за заштита од вируси во рамките на својата програма Sync.
| | веќе видена

Porsche ја објави првата официјална информација и фотографии на новото семејство 911 Carrera 4. Промените ќе бидат претставени за првпат на меѓународниот саем во Париз на крајот на септември, а продажбата ќе започне пред крајот на оваа година. Моделот 911 Carrera 4 Coupе чини 110.290 евра, 911 Carrera S4 – 112.313 евра, а кабриолетот е проценет на 125.046 евра. Од Porsche велат дека новото семејство на 911 Carrera 4 е полесно, подинамично и побрзо во споредба со актуелната верзија, а во исто време нуди докажана предност на системот за погон на четири тркала. Достапниот менувач е седемстепен механички, но е предвидено да има и роботизиран менувач. Новото Porsche 911 Carrera 4 Coupе доаѓа со 350 КС и е во состојба да забрза од 0 до 100 км/ч. за 4,5 секунди (4,7 секунди за верзијата кабрилет). Максималната брзина на движење е 285 км/ч. Верзиите Coupе и Cabriolet на 911 Carrera S4 се опремени со 3,8 литарски мотор со 400 КС. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч може да биде остварено за 4,1 секунди, а максималната ...
сите 5 | | | веќе видена

Земјите од бившиот СССР важат за места каде владее корупцијата, и за секој прекршок можете д аминете неказнето, нормално со мало „честење“ на полицијата. Недела се навршуваат осум години од тоталната полициска реформа во Грузија. Тогашната сообраќајната полиција /ГАИ/ е укината, а на нејзино него создадена патролна полиција, составот во кој 85 отсто од членовите се нови и поминале тешка селекција, а 90 % од нив никогаш не работеле пред во полиција. Грузиската полиција има современо опремени автомобили со компјутери, поврзани директно со базата на податоци за сите сопственици на автомобили. Како резултат на реформата, корупцијата е непознат феномен, и на полицијата им веруваат речиси 90% од граѓаните, а пред неа е само црквата. Возачите веќе не се жалат дека некој им барал мито, а од големите парични казни, најмалата е за погрешно паркирање – (20 лари) 12 долари , возењето на автомобил во пијана состојба или под дејство на дрога е за казна од минимум 300 лари (просечна плата во земјата е 400-500 лари), ...
| | веќе видена

Романец, кој живее во Милано, е рекордер по неплатени казни за сообраќајни прекршоци. А.Х. е уредник на научно списание и досега направил 489 сообраќајни прекршоци, за кои добил пријави, но ниту една од нив нема платено. На италијанската држава 20.000 евра неплатени казни. Романецот минатат недела го направи 490-тиот сообраќаен прекршок на улицата „Буенос Аирес“, а неговиот автомобил, кој бил неправилно паркиран, бил земен од пајак-служба и однесен на специјален паркинг. Властите во Милано се надеваат дека на овој начин прекршителот најпосле ќе мора да ги плати сумите кои ги должи. Во последно време во Милано се почесто се појавуваат возила со регистарски таблици на Германија, Романија, Бугарија, на швајцарски кантони, на Монако и Сан Марино. На тој начин прекршителите на правилата за движење по патиштата е многу тешко да бидат идентификувани и не ги плаќаат казните кои ги добиле, нагласуваат градските власти.
| | веќе видена

На почетокот на август папрацо фотографите го фатија новиот модел на Opel astra со мек покрив како се тестира најавувајќи дека наскоро ќе стигне и официјалната потврда за постоењето на тој модел. Топлото време придонесе покривот да се симне, па Astra да биде вистинско купе Ако се прашувате како ќе изгледа кабриолетот со потпис на Opel Astra, сигурно ќе ве израдуваат фотографиите до кои дојдовме. Тестниот модел е снимен на Нирбургринг додека инженерите за компанијата уживаат возејќи го, истовремено правејќи ги потребните тестирања. Opel не го ги објави името на автомобилот сеуште, но претставници на компанијата потврдија дека тоа нема да го користи името Astra, и покрај фактот дека моделот има четири седишта, ќе користи истата платформа, мотори, ентериерот, па дури и истиот дизајнерски јазик како и компактниот модел. Според информациите од компанијата мотори што ќе бидат вградувани ќе бидат истите од Astra и Astra GTC модели и ќе ги вклучи новиот 1,6-литарски турбо бензински мотор со четири цилиндри со ...
| | веќе видена

next