Штипка

Станува збор за двеипол годишно девојче кое се наоѓаше во Клиниката за инфективни болести и нејзината смрт е потврдена од страна на директорот на Клиниката, Звонко Миленковиќ.Миленковиќ денес и официјално даде изјава и го потврди трагичниот случај со девојчето од Скопје и кажа дека другите два случаи кои се третираат во овој оддел од болницата се под контрола и пациентите се во добра здравствена состојба. За среќа, до денес не се пријавени ниту примени нови случаи со симптоми на оваа смртоносна болест!
сите 7 | | | веќе видена

Првиот дел ќе опфати бизнис програма, чија цел е претставување на иновативни техники и инструменти за промоција на модните брендови во Македонија и во странство. На 16-ти октомври, ќе се одржи „Мода преку филм“, проект инициран од Моден Викенд Скопје и двете компании кои го реализираат Берлинскиот фестивал на модни филмови, Fier Management и Furore Film и кој е поддржан од Германската Амбасада во Скопје.На 17– ти октомври, во Соравиа Центар Скопје, ќе биде организиран Бизнис Форум на тема „ Моден бизнис, маркетинг и купување – развивање и стратегија“, каде ќе се обратат седум презентери, кои ќе го споделат своето професионално искуство на нашиот и странскиот пазар. Бизнис Форумот е поддржан од Европски Универзитет, ФОН и Универзитет Евро-Балкан. За време на бизнис презентациите, во Соравиа Центарот ќе бидат изложени модни дела на студентите од Европскиот Универзитет.Покрај бизнис програмата, во овој дел се планирани и неколку модни ревии. Исто така, ќе биде вклучена и презентација на новиот дизајн на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ви недостигаат возбудувања, изненадувања, страст, и сите придружни елементи карактеристични за почетокот на врската. Пред да почнете „да му се качувате на глава“ на партнерот со разни изрази на незадоволство, или пак, уште полошо, да тргнете во потрага по нов, пробајте некои од триковите подолу и ќе ја видите вашата љубов во сосема ново светло! Најдете заедничко хоби или спорт Партнерите често си наоѓаат и си тераат свои работи и поминуваат многу време одвоени што во крајна линија ги оддалечува еден од друг. Лекот е да се најде некоја заедничка занимација за во слободното време, без разлика дали ќе се определите за пешачење, тенис или пак игрички на компјутер. Важно е да се дружите, да се смеете на своите „грешки“, да се радувате на „успесите“ и да се забавувате заедно. Не се одрекувајте од секс Ако си облечете дебели пижами наместо провокативната долна облека што сте ја носеле претходно, му праќате порака дека веќе не го сметате за „јак шизик“ во креветот и тој може да се разочара и да побара утеха на ...
| | веќе видена

Станува збор за Tina Blade која што ни доаѓа од Вараждин и за која што веруваме дека сите сте слушнале. Едноставно, „убавите“ вести бргу се шират, особено кога станува збор за нешто од соседството и кога тоа се случило не толку одамна. Тина е девојка која првиот кастинг во нејзината нова професија и беше со еден од најпознатите режисери и продуценти на порно филмови во светот, Pierre Woodman.Таа има 21 години и живее во Вараждин. Покрај тоа што се занимава со снимање порно филмови, таа во „слободното“ време е манекенка и е примерна студенка:“Во порно индустријата влегов по препорака на мојата пријателка Alexa Wild. Навистина сакам ова да го работам и да бидам како неа“ – изјави оваа разуздана девојка во едно интервју за хрватскиот Red Carpet. Инаку, таа на нејзиното прво снимање со продуцентот Pierre Woodman, требаше да одработи и сцена со анален секс, нешто што воопшто не е лесоно за почетничка и студентка како неа:“Имав малце трема. Тоа беше мојата прва анална сцена и навистина ме болеше. Но режисерот ...
| | веќе видена

Ако имаш среќа и ако си доволно умешен, ќе ја поминеш стазата без проблеми, во спротивно - ќе се обидеш со ново жетонче. Погледнете само колку среќа имаше баксузов во неговата игра!{youtube}hmooZkL27Zg{/youtube}
| | веќе видена

Еве неколку предлози за ужина кои имаат помалку од 200 калории, кои ќе ве заситат и ќе ви ги обезбедат хранливите состојки.Истражувањата покажуваат дека треба да се јаде секои четири часа како метаболизмот би бил активен, а нивото на енергија високо. Наместо да јадете нездрави намирници на работа, планирајте однапред и спремте си себе хранлива ужина кој лесно можете да ја понесете во чантата. Интегрални галети со путер од кикиритки Неколку интегрални галети, на пример мешавина од житарици (овесни, од ориз или некои други кои вам ви се допаѓаат), со 1 лажичка путер од кикиритки се совршена ужина. Енергетската вредност им е околу 200 калории, има и 2 грама диетални влакна, а комбинацијата од сложени јаглени хидрати и протеини помагаат во одржувањето стабилно ниво на шеќер во крвта и ви даваат чувство на ситост. Овошје Изборот е голем: јаболка, банана, круша или некое друго овошје кое го сакате и на кое му е сезона. Овошјето е богато со хранливи состојки и диетални влакна, нуди разновидност кога се во прашање ...
| | веќе видена

Имено, некои македонски медиуми јавија „сигурна“ информација (а всушност се работеше за чиста шпекулација!) дека Македонец, кој живее во егејска Македонија е убиен од страна на ултра-десничарското движење во Грција Златна зора. Оваа вест беше објавена како официјална и од страна на тукушто ребрендираната МРТ, за која што нели сите плаќаме, а подоцна и во дневниот весник Нова Македонија. Но МРТ отиде најдалеку во своето информирање, па така во МРТ дури имаше и директно јавување од страна на претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, кој јавно зборуваше за настанот и кој ја осуди грција за овој немил настан и дека оваа земја треба да плати за ваквото, фашистичко однесување.ОД друга страна пак, некои од малкуте совесни и професионални медиуми кво Македонија, меѓу кои и порталот МКД.МК најнапред се обиделе да дојдат до некаква релевантна информација пред да продолжат да се „возат на филмот“ на оние што го пуштиле и осмислиле ваквиот спин. Тие стапиле во контакт со бившиот градоначалник на ...
сите 10 | | | веќе видена

Перформансот беше организиран така што најпрво се појавија неколку луѓе кои почнаа да играат на гласна музика и да ги анимираат присутните минувачи. Потоа во еден момент, се појавија два пара облечени како невести и младоженци, на кои им аплаудираа сите присутни. Тоа беше така се до моментот, кога невестите не почнаа да играат меѓусебно, една со друга, и наместо со младоженецот, тие двете се бакнаа пред човекот кој глумеше свештено лице. Погледнете!{youtube}3xRY5ZjSgbo{/youtube}Ако имате нешто против, кликнете Like! :)
| | веќе видена

Ние сме убедени дека повеќето од нив не биле од секогаш вака секси, жешки и толку шик, како што тоа се сега, барем на сликите што се пред нас. Токму и затоа тргнавме во потрага да ја пронајдеме нивната формула по која тие се такви какви што се – секси! Nicki Minaj и Alicia Silverstone Можеби на прв поглед и не изгледаат баш секси, но да се биде во нивно друштво значи многу повеќе од тоа да се биде со некоја што е секси. Резултат - нивните „мрачни“ желби се секогаш исполнети! Ashley Greene и Emma Watson Девојки кои можат да се опишат со два збора, а тоа се - природни и слатки! Па доколку сакате да копирате нешто од нив, тогаш бидете онаква каква што сте! Kim Kardashian и Kristen Stewart Жени со сосем различно „мени“ на располагање, но и двете не се ништо без нивната харизма која е создадена токму според ќеифот на целиот свет. Lady Gaga и Olivia Wilde Гага дефинитивно не е секси, за разлика на пр. од Оливија, но и двете успешно успеваат да го привлечат вниманието на посилниот пол. Едната со ...
сите 2 | | | веќе видена

Продолжуваме со трендовите токму онаму каде што застанавме, а тоа е црвената боја. Веќе неколку пати пишувавме дека култната црна боја полека го препушта своето место на страсната црвена, па доколку се уште немате некое фустанче во оваа боја, крајно време е да го најдете. Секако дека нема место за паника за сите оние што ја сакаат црната класика, особено не затоа што овие фустанчиња совршено одат со црни чевли, чанта и ред други црни додатоци.Што се однесува до нашата галерија, станува збор за модели од најпознатите светски брендови како што се Alexander McQueen, Balenciaga, Calvin Klein, Chanel, Christian Dior, Dolce & Gabbana.. кои секако дека чинат вистинско богатство и ретко се гледаат по нашите улици. Но тоа не значи дека брендовите како Mango, Zara и сл. кои ни се достапни и ги има кај нас, не го следат овој тренд кој што е во бојата на љубовта!Погледнете, побарајте го вашиот омилен фустан во галеријата, а потоа кога ќе тргнете низ продавниците, имајте добра претстава што е она што го барате.
| | веќе видена

Па луѓе, тие минути на неподготвеност и незнаење, можат да преставуваат вистински кошмар, кога наместо да се сконцетрирате на она најважното, вие се препелкате со прстите и веќе немате поим што се случува таму. Е токму затоа, Секси Сара е тука и подготвена е да ве подучи бесплатно како се прави тоа со една рака. Погледнете и потоа – преминете на вежбање!{youtube}qlrJm8w6Klo{/youtube}А одкако ќе се навежбате.. преминете во акција!
сите 2 | | | веќе видена

Станува збор за преубавата Diana Morales од Шпанија, за која веруваме дека ќе ви остави силен впечаток како и нам. Доколку сте девојка пак, и ве интересира само она што го носи Diana и ништо повеќе, тогаш треба да знаете дека таа е облечена во еротската долна облека од брендот Frederick’s of Hollywood.Се надеваме дека успеавме да ја разбудивме вашата „креативност“ и дека ќе уживате во работната недела што следува. :)
| | веќе видена

Станува збор за турскиот филм Karetci Kiz, што по нашки би било нешто како „Карате девојка“. Па, погледнете што им се случува на оние што ќе и застанат на жуљ на оваа џиу-џицу риба. Смртта им станува вистинска умирачка. Погледнете! {youtube}nEP3xgZi_RU{/youtube}
| | веќе видена

Најпво Новак ги имитираше Родик, Надал и Мекинроа, па потоа со противникот Алмагро заиграа во ритамот на Gangnam Style со што ја воодишевија публиката. Во еден момент од играта, Шпанецот повеќе не можеше да ги издржи провокациите, премина на Новаковата страна од игралиштето и почна со тупаници да мава по него. Џокивиќ веднаш падна на земјата, а Шпанецот изнервиран од тоа што губи, дури почна и да го гази со нозете.{youtube}K5hGqh7GMrQ{/youtube}Но секако дека и ова беше чиста зае.анција, само да ја насмеат публиката за што добија громогласен аплауз. погледнете!{youtube}_hvjn1ujn5M{/youtube}
сите 10 | | | веќе видена

Ѕвездата со раскошен граден кош беше снимена од папараците, додека се припремаше за трката со чамци, “Dragon Boat” во Miami, Floridа.Во рамките на нивното реално шоу “Keeping up with the Kardashians”, тимот на мајка и ќерки на семејството Kardashian, го собра силите и заедно го претставуваше тимот Dash Store на трката.Заоблената Kim уште на стартот зазеде спортски став покрај водата и почна да се загрева за она што следеше наредно.Reality ѕвездата, облечена во тесни тренерки се оддаде на цела мера вежби за истегање, се додека не ú стана толку жешко што мораше да го соблече горниот дел.А секако претходно, бидејќи 16 – те милиони обожаватели на Twitter не смеат да се заборават, таа им испрати брза фотка од мобилниот телефон, со зборовите „спремна за вежбање“.Инаку, експерти претходно им дадоа краток курс по веслање на генгот Kardashian, по што тие веднаш скокнаа во чамците за трката во спринт од 250 метри, во која што тимот на Kim загуби.
| | веќе видена

Ова претставуваат експлозивни нови обвинувања направени од Sam Lutfi, додека се припрема да се соочи со нејзиното семејство на суд, наредната недела.Имено, тој се тужи со нив за озборување и проток на информации од договорот кои што потоа биле публицирани, од страна на мајката на ѕвездата Lynne Spears. Во почетокот на овој месец, Sam бараше од судијата да ú нареди на пејачката да сведочи за одредени моменти.Поранешниот менџер, Sam Lutfi...Во новите документи кои се приложени во судот во Los Angeles, поранешниот менаџер на Britney тврди дека во 2007 г. куче специјализирано за откривање на дрога, пронашло залихи на недозволена дрога и дека нејзините синови (тогаш на возраст од по една и две години) можеле да дојдат во допир со истата.Целата оваа кавга и обвинувања започнаа во 2009 - та година, кога Lutfi го тужеше семејството, за нивните претходни тврдења дека ја дрогирал Britney и ú ги прекинувал телефонските линии.
| | веќе видена

Е сега, без да навлегуваме во „разноликоста“ во рецептите и традицијата и сл.. би ве запрашале што мислите вие: Која пастрамајлија според вас е поубава, повкусна и повеќе сакате да ја имате пред вас: Штипска или Велешка? Штипска пастрмајлија Состојки1 кг. Брашно, 30 гр. Квасец, 1 кг. свинско каре, сол, маст и црвен пиперНачин на подготвувањеНајпрво квасецот треба да се замеси со малку топла вода. Потоа брашното исто така треба да се замеси со топла вода и малку сол, да се додаде квасецот и да се измеси тестото добро да биде средно меко. Потоа тоа треба да се остави да нарасне. Од кога ќе нарасне, повторно треба да се размеси и да се подели на 8 топки. Земете една по една топка и исплескајте ги со раката, така што на краевите да останат малку подебели. Местото треба да е исецкано на ситни коцки, да се посоли со сол и црвен пипер и да се стави во секоја пастрмајлија. Преку месото се става 1 мала лажичка маст и се става во рерна, т.е фурната да се печат. Велешка пастрмајлија Состојки250г.брашно, 2г.квасец, ...
| | веќе видена

Епа токму затоа, бидејќи знаеме дека се согласувате, решивме да напишеме нешто и за нашата фолк Струмичанка, Сузана Гавазова. Ако се прашувате од каде баш сега, мале, со Сузето да го кршеме мразот, во овие чудни и топли септемвриски денови, сега ќе ви кажеме: поради тоа што месецов беше актуелно штрајкувањето на докторите во Македонија, па нешто како да замре, стана табу, еве, од солидарност со нивната мака, решивме да напишеме нешто ЗА нив. Сега, наместо да го тупиме за политика, па да го нервираме и министерчето, кое и онака е нервозно, а и вас, на кои ви е преку к.. од политика, целиот муабет ќе го свртиме кон оваа секси риба за која е повеќе од очигледно дека ги сака докторите. Значи - пишуваме за Сузе, а им даваме поддршка на докторите. Но, најнапред да објасниме како дојде до оваа, на прв поглед, неспојлива „ситуација“.Сузана Гавазова е родена еден студен, декемвриски ден во 1979 година. :) По потекло е од струмичкото село Сушица (не, не е Сузица, туку - Сушица). Кариерата ја започнува заедно со ...
| | веќе видена

А тоа е првиот викенд после и официјалното доаѓање на есента, што во временските услови кои владеат последниве години, можеби и не изгледа како најлуцидна одлука (пастрамајлијата е јадење кое се јади зимно и ладно време). Но сепак изгледа дека тоа сепак не им пречи на штипјани и на гостите од другите места да уживаат во вкусниот локален специјалитет, кој што од пред некоја година е брендиран.На плоштадот и во центарот на градот, на околу 30-тина специјално адаптирани штандови се, се продава познатата и вкусна штипска пастрамајлија, во која гостите можат да уживат. Има и забавно музички дел, кој ќе се погрижи за уште подобро расположение на гостите, а како главна ѕвезда во овој оддел е познатиот југословенски поп рокер, Момчило Бајагиќ – Бајага.Гости на годинешнава пастрамајлијада како и претходните години има од целава земја (странците се многу ретки), а климаксот на овој гурмански фестивал во Штип кој започна вчера вечер. се очекува да се случи вечерва и утре.Угостителите кои ги држат штандовите очекуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Да потсетиме, станува збор за 25 најубави девојки од повеќе од 300 кандидатки од Хрватска, БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија кои беа избрани на почетокот на 2012 година и тоа токму од страна на 100.000 фанови на Gentleman’s Choice на Facebook. Инаку нашата Александра, според бројот на лајковите и посетеноста на нејзиниот профил уште од самиот почеток е помеѓу првите 5. А еве и зошто!Извор: index.hr, Facebook, Stipka {simplepopup} {/simplepopup}
| | веќе видена

next