Штипка

По разводот децата останале со нивниот татко, а според еден од бившите членови на сиентолошката црква, тие се развеле бидејќи Никол не сакала да има ништо со религијата на својот партнер.„Кога тие двајцата се разведоа, Никол од страна на црквата беше означена како S.P. (Supresive Person), термин кој штои тие го употребуваат за асоцијални личности, кои тие ги сметаат за непријатели на црквата. Според нив, такви на светот ги има околу 2.5 %, а еден од таквите бил и Адолф Хитлер.“ – го вели ова бившиот член на сиентолошката црква, Марти Ратбун за „ Vanity Fair“Според неговото сведоштво, таквиот став за нивната мајка сиентолозите го имаат втиснато во потсвеста на Изабела и Конор, па така тие ја имаат отфрлено нивната мајка и во неа ги препознаваат карактеристиките на S.P.„Нашата мајка е S.P и ние не сакаме да ја видиме повеќе“ – почнала да зборуваат децата на Никол, откако таа и Том се разделиле. Инаку, сиентолозите ги забранувале сите филмови со Никол Кидман, додека оние со Том биле задолжителни за гледање. ...
| | веќе видена

Со тоа што во оваа колекција не станува збор за ригорозни и серионзи модели, какви што сме навикнати да ги гледаме некаде низ кафулињата во центарот на градот, за време на паузата за ручек... Тука станува збор за една малку поинаква колекција, нели?Новата колекција на BCBG Max Azria е понежна, посексапилна, - повеќе BCBG. Едноставни светли фустани, со неправилни линии, ленти и по некоја барокна шара на нив. Истото е и со потемните варијанти. Погледнете!
| | веќе видена

Дали сака да ги нервира полицајците, дали е во филм да остави без зборови некоја комвшивка од старото маало или пак, едноставно, не видел како се прави тоа? Како и да е, типот е цар и ние му симнуваме капа!{youtube}RoYjFGrhABs{/youtube}Можеби тајната е во тоа што ЦАРОТ и не умее поинаку да го вози, бидејќи како мал, наместо на велосипед, се учел на магаре! {simplepopup} {/simplepopup}
| | веќе видена

Станува збор за фотографии кои се направени заедно со нејзините две сестри Khloe и Kourtney, додека се спремаат за промоција на UK Kardashian Collection. Според нејзините зборови, тајната на нејзината убавина е во ДОБРАТА подлога.Kim Kardashian на овие фотографии е нашминкана од страна на нејзиниот долгогодишен соработник Scott Barnes. А тоа дека тајната на една ваква раскошна убавина е во ДОБРАТА подлога, докажуваат и овие фотографии кои таа неодамна ги објави на нејзината страна.Станува збор за слики направени непосредно пред нејзината фотосесија за Playboy, во 2007 година, кога имаше само 26 години.Погледнете како изгледа во овој црвен костум за капење, кој ДОБРО ги истакнува нејзините облини, кои навистина се ДОБРА подлога да се биде секси.Нели?
| | веќе видена

На светскиот рекордер во трчање, тогаш најбрзото време му беше „само“ 44.71 километар на час. Инаку, овие роботчиња се развиваат во компанија која што работи за Пентагон, под водство на Др. Алфред Ризи. Во моментот нивниот робот се напојува со помош на висечки каблови, но тие работат на верзија која може слободно да се движи во просторот и да трча со голема брзина. Оваа верзија за отворен терен ја викаат WIldCat (дива мачка!), која што на почетокот на наредната година ќе биде спремна за тестирање. Погледнете го Cheetah на дело и сетете се на филмот Transformers.{youtube}chPanW0QWhA{/youtube}Не би сакале да сме во кожата на Талибанците, кога некое вакво „диво маченце“ ќе биде спремно да се качи во авион на своето прво патување!
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот BBC уште еднаш му искажа чест на хрватскиот и јадрански бисер Дубровник, сврстувајќи го во петте најисплатливи дестинации на светот кои секако треба да се посетат. Британските новинари не штеделе ептитети, па го опишуваат како град кој во потполност ги плени посетителите, спој на стара архитектура и луди ноќни проводи. На истиот попис на BBc се наоѓаат и индиската атракција Dharamsala, кинескиот град Gullin, португалскиот Porto и чилеанскиот Valparaiso.„Дубровник се наоѓа на пописот на UNESCO на светско културно наследство и тоа благодарение на готичката, ренесансната и браокната архитектура, па прекрасниот поглед на Јадранското море. Дубровник е познат и по раздвижениот ноќен живот, кој на европските туристи им овозможува уживање во добрата храна и лудите забави до зори. Страдун, средишната улица, полна е со кафе барови, а домашното население се собира на Гундиличевата полјана, каде се купуваат домашните производи. Јадете во ресторанот „Локанда“ на Пескарија. Тоа е мал рибен ресторан кој се ...
| | веќе видена

Иако ова пред се е јадење кое е подобро да го припремате (и секако) консумирате во текот на зимските периоди од годината, сепак од време на време нема лошо да ви дојде ни во поладните часови од денот и сега Подготовка: 1. Посипете го свинското каре со Вегета Twist, па оставете го да постои околу пола час.2. Печете го во плех со малку маснотија, околу 70 минути на 180°C. Во текот на печењето, поврено поливајте го со вода. Служење: Печеното свинско каре служете го со компир или варен зеленчук. Совет: По желба, свинското каре избодете го и во дупчињата ставете мали чешњаци лук и посипете го со семки од ким. Состојки: Број на лица: 10 Потребни состојки: ½1,5 kg. свинско каре3 лаживи Вегета Twist50 – 100 ml. маслоПо желба додадете компир (може и печен или варен), сварени морков, брокула и карфиол.
| | веќе видена

Инаку Twisted е компанија од Yorkshire која што започна да го ’дотерува‘ Rover-от пред само некои 10 години и од нивните свежи и нови идеи веќе започнуваат да излегуваат најновите плодови. И резултатот од нивните надградувања и експерименти е оваа верзија на Defender-от, Red Edition, кој уште на прв поглед изгледа деликатно, но вешто составен и во истовремено цврст како клин.Најверојатно очекувате под хаубата да се наоѓа една стандардна V8-ца, но 2.2 литарскиот turbodiesel мотор од моделот на 2012 Defender си останува. Но, како и да е, инженерите од Twisted го дотерале моторот така да продуцира екстра 45 КС повеќе и цели 350 вртежи во минута повеќе.Перформансите се повторно импресивни - AP Racing сопирачките многу лесно ја вкопуваат целата машинерија за земја, суспензијата на мторот е исто така одлично избалансирана со чувството кое го има шоферот додека управува со машината, браниците кои се скратени пак од друга страна на моделов му даваат поспортски изглед.Внатрешноста е луксузна и во многу погледи ...
| | веќе видена

Овие чевли се токму такви. Во нив ќе ги пребродите климатските промени и ќе го задржите жешкиот чекор. Токму како мачка кога скока од вжештен покрив, помеѓу жолтите лисја, на тревата, каде ја чекаат дузина персиски мачори. Погледнете!Избор: Гламур магазинВиди ги сите есенски трендови на чевли тука.
сите 2 | | | веќе видена

На нив најмногу ќе видите луѓе од светот на модата во престолнината и најубавиот град на Либан, но има и новинари, маркетинг агенти, студенти и други, случајни минувачи, кои во тој момент се нашле на улица.Инаку Бејрут (арапски: بيروت, Bayrūt) е престолнина и најголем град на Либан со население над 2.1 милиони, 2007.Лоциран на полуостров на либанското средоземноморско крајбрежје.Спомнат е уште во старо египетските Тел ел Амарна записи, во 15 век п.н.е, со континуиран живот до ден денес.Не е лошо, нели?Фото: Рабин Салоум Текст: Википедија
| | веќе видена

Сепак, за животот се работи, па следниот пат добро размислете дали ќе купувате од некои таму петоразредни дистрибутери на "кинески автомобили направени во Бугарија“ (WTF!) или пак, ќе го направите тоа како сите нормални луѓе, од најдобрите салони во Македонија.{youtube}_ULm6QrC428{/youtube}А ако видеото не ви беше доволно за да ве убедиме во тоа, тогаш погледнете ја наредната слика. Најверојатно станува збор за велосипед од германско производство и кинески автомобил. Не е смешно, нели?! :)
| | веќе видена

Ова го кажуваат компјутерските експерти на конференцијата SecureComm која се одржа во Италија, каде Том Чотиа, експерт за компјутерска безбедност и неговите колеги од Универзитетот Бирмингем, го откриле ова масовно набљудување на БитТорент сајтовите за симнување, како што е на пр. PirateBay. Според нив ваквото надгледување трае повеќе од три години и само прашање е на време кога овие податоци ќе бидат употребени за нешто.БитТорент претставува протокол за дистрибуција на податоци, која што најпрво ги разделува фајловите на голем број мали делови и ги става достапни на голем број „пријателски“ сервери. Лаќниот сервер се однесува како дел од овие „пријателски сервери“, а всушност служи за прибирање на IP адресите на оние што симнуваат од овие сервери.„Откривме вакви лажни сервери, набљудувачи во првите топ 100 торенти во моментот кога баравме, што упатува на заклучокот дека овие компании кои стојат зад ова, најмногу го следат популарните содржини во моментот. IP адресите на оние што симнале музика или филм, од ...
сите 8 | | | веќе видена

Не постои некој што не би сакал да се најде во нивно друштво и да им се приклучи на забавата, нели? Погледнете само колку се цакани, цуциња, муциња...:){youtube}EdCVijVT7Wk{/youtube}
| | веќе видена

Можеби сексот ни е премногу присутен во сите ходници и сфери на умот, па затоа веќе не сме ни свесни дека ’нормалниот‘ начин на размислување на оваа тема и девојки, се има трансформирано вo terra incognita – нешто кое ни станало сосема непозната територија. Малку посликовито опишано, во епизода во која се уште сме деца и не можеме да си го најдеме патот до дома, за рака не води девојка која секогаш мириса на... и така и не сакајќи завршуваме во морето во кое пливаат риби специјализирани за техники и активности, поврзани со репродукцијата на човечкиот вид.Денес ќе ви ја претставиме една од најпотврдените и истакнати фаци на ова поле, природната русокоса од САД, во светот на уметноста позната како Devon. Оваа девојка која годинава наполни 35 години, која се уште со голем успех настапува пред објективот на камерите и покрај големата конкуренција со која се соочува со доста помладите колешки.Како и повеќето од нејзината бранша, во светот на сексот има влезено преку ’егзотичното танцување‘, на своја 19 годишна ...
| | веќе видена

Според анкета спроведена на порталот „24 сата.хр“, причината за тоа најмногу е поради скапите билети, додека на последно место меѓу поставените прашања во анкетата - поради неатрактивен противник, со кого последната утакмица од 2007 година била во најмала рака, мачна за гледање.Од друга страна пак, селекторот на македонската репрезентација, Чедомир Јаневскиодлично се снајде пред хрватските медиуми и на прашањето дали се плаши од дуелот со црвено-белите коцки, тој одговори:„Се плашам само од патување во Сирија и тоа поради лошата безбедносна ситуација во таа земја.“Па.. браво Чедомир, и да нема „живо пиле“ на стадионот, нашата репрезентација сепак ќе направи „кокошкина јуха“ од нив и од нивните коцки. :)
сите 67 | | | веќе видена

Добро, што е тоа што го има на морето што луѓето секое лето ги тера да се собираат околу него, како комарци на гол г’с ?! да почнеме по ред: пеколна жештина, неопислива гужва, купишта хиперактивни клинци на плажите, цени од кои и Bill Gates би добил срцев удар... Би можеле да ги наброиме сите лоши страни на летувањето на море до крајот на текстот и се уште не би имале доволно место!Сепак, сите ние и понатаму секое лето одиме на море и скоро никогаш не ни паѓа на памет да направиме промена и да се упатиме во друга насока. Вистина, научниците тврдат дека сите живи суштества потекнуваат од морето, па можеби потсвеста не влечи кон синото и солено пространство. Но, за сите со склоност кон промени (и сите оние кои не ја фермаат потсвеста ни 5%), постојат голем број на алтернативи на одењето на море (или езеро де, но сепак денес му се имаме ’фатено‘ на морето).За повеќето моремрзсци, прв избор се планините (кои за среќа кај нас ги има и на претек). Планините преку лето се чиста спротивност на морињата: мир, тишина, ...
| | веќе видена

Па така, на пр. доколку такво нешто му се случи на некој од нашите простори, тој ќе вели дека го нападнале сенки, други пак дека станува збор за мистериозни и страшни жени, трети - за мали зелени суштества. Така на пр. во Јапонија, тоа најчесто се чудесни и неприродни суштества, додека во Америка – станува збор за вонземјани кои вршат испитување врз човечката раса. Според научниците, не станува збор за ништо страшно, туку за појавата наречена „парализа на сонот“, која се појавува кај 60 % од луѓето, барем еднаш во животот, а кај 5 % може да се повторува епизодно.Овој феномен на запад е познат и како синдром на старата вештерка, бидејќи според преданието, оној што пател од ова, најчесто гледал стара жена како му седи на градите и му праќа кошмари. Професорот и експерт за сонови, во врска со овој синдром вели „парализата на сонот“ се случува за време на Рем фазата, т.е. фазата во која што сонуваме. Според него, во тој период, кој трае од 5 до 15 минути и кој се повторува на секои 90 часа, мозокот ги гасне ...
| | веќе видена

Преубав начин да се разладите на пеколно жешките температури. Ви текнува ли на колку многу места можете да го направите истото ова во Македонија. Најмалку на 100-на нели? Епа што чекате!{youtube}1yvyccT70Rg{/youtube}
| | веќе видена

Овој добро познат модел на јапонскиот автомобилски гигант доаѓа во пакет со таканаречената SkyActiv lightweight technology, која се вградува на сите модели на Mazda, а претставува врвна ефикасност во директното вбризгување на бензинот до моторот, создавајќи максимална компресија на моторот при процесот на внатрешно согорување од 14.0:1 и истовремена заштеда од 15% на потрошувачката. Исто така кај најновиов модел, покрај комплетно новиот изглед, Mazda до крај се има потрудено да ја намали тежината на колата со користење на неверојатно компресирана челична конструкција за изработка на подот. Резултатот е полесен модел за цели 8%.Новата „6-ка“ за инспирација на стилот зема мотивација од Takeri концептот, кој што беше лансиран минатата година, кој што е базиран на бренд на Mazda, таканаречен ’Kodo‘ дизајнерски јазик. Крајната цел на моделов да собере голем дел од моменталните муштерии на моделите на BMW 3 и Mercedes C – класа од овој дел од пазарот.Во пакетот на Mazda 6 е вклучена опрема за сигурност при ...
| | веќе видена

next