Стандард

Новиот коронавирус е респираторно заболување и најчесто се пренесува преку капки, но откако се појави, се дискутираше за тоа колку може да се задржи на ...
сите 74 | | | веќе видена

Вкупно 16 решенија се избрани од над 500-тини апликации кои пристигнале на јавниот повик КРЕАТОН за справување со последиците од КОВИД-19 што го објави Фондот ...
сите 23 | | | веќе видена

Едно лице осомничено дека споделило список на болни преку Вибер е задржано во притвор 72 часа, јавија локалните медиуми. М.Р. е осомничен дека како службено ...
сите 21 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на ...
сите 91 | | | веќе видена

Со постепеното укинување на мерките на изолација и карантин во наредните месеци, се очекува мобилните апликации да одиграат значајна улога во борбата против ...
сите 72 | | | веќе видена

„Во овие тешки моменти пред кои сме исправени како општество и држава како резултат на пандемијата на корона вирусот, императивно станува политичките партии во ...
сите 16 | | | веќе видена

„Во оваа вонредна состојба, кога се води голема битка за здравјето и животите на граѓаните, мора да се преземат сите можни чекори за нивна заштита“, ...
сите 35 | | | веќе видена

Немаме апсолутно никаков застој во реализацијата на програмите на Фонмдот за иновации и технолопки развој (ФИТР). Процесите не запираат, се работи на онлајн ...
сите 23 | | | веќе видена

Славеничкиот концерт на култната група „Електрични оргазам“, што беше најавен за 26 март во Младинскиот културен центар во Скопје, е презакажан и ќе се одржи ...
сите 11 | | | веќе видена

Врвот на бројот на пациенти со коронавирус во светот допрва треба да дојде, а карантините може да траат до средината на летото, според моделот развиен од ...
сите 385 | | | веќе видена

„Пандемијата која на светско ниво зазема огромни размери и не ја изостави ниту Македонија, покрај здравствениот систем и здравјето на граѓаните ја руши и ...
сите 272 | | | веќе видена

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа надмина 687.000, а над 62.000 лица починаа. Ова го изјави денеска на брифинг во Копенхаген, пренесуван во ...
сите 142 | | | веќе видена

next