Спортал

ЛА Лејкерс во наредните денови може да ги реши сите финансиски грижи за претстојните дваесет години . Според Лос Анџелес Тајмс, актуелниот шампион е во завршна фаза од преговорите со компанијата Тајм Ворнер за отворање на сопствен ТВ канал, кој би се емитувал на две фреквенции, едно за англиско, а друго за шпанско говорно подрачје. На Лејкерси за 20 годишен договор би заработиле неверојатни три милијарди долари, а преносите на новоформираните канали би требало да започнат од сезоната 2012/13. Моментно натпреварите на славниот тим може да се гледаат бесплатно преку станицата KCAL9, но наскоро истекува важечкиот договор, па во иднина Лејкерси ќе може да се гледаат само на кабловска телевизија. Според податоците во Лос Анџелес, 5.67 милиони домаќинства имаат телевизор, а 620.000 не користат ништо друго освен старите добри антени, па наскоро би можеле да останат без преноси на натпреварите во кои играат Лејкерс.
сите 4 | | | веќе видена

АС објавува дека притисокот на тренерот Жозе Мурињо врз челниците на Реал Мадрид ќе се исплати и одбранбениот фудбалер Пепе наскоро ќе го продолжи договорот со кој ќе остане на Сантијаго Бернабе до 2015 година. Извесно време португалскиот репрезентативец преговара за нов договор, но заради барањата за зголемување на платата разговорите беа прекинати. Пепе моментно заработува 1.8 милиони евра годишно, а неговите побарувања се 3.8 милиони евра годишна плата. За 27-годишниот фудбалер беше заинтересирана Барселона како и многу европски клубови, а актуелниот договор на дефанзивецот му истекува во следната година.
сите 6 | | | веќе видена

Вечерва на програмата се уште два осминафинални меча од Лигата на шампионите. Најголемото внимание го привлекува двобојот на Емирати меѓу Арсенал и Барселона (20.45ч). Двете екипи втора година по ред се среќаваат во елитното натпреварување. Лани во Лондон одиграа 2:2, а во реваншот барселона славеше со 4:1 на Ноу Камп. "Филозофијата на играта на Арсенал е слична на Барселона. И ние сакаме да се надигруваме и тоа е убавината на таквата игра. Единствена разлика е што играчите на Арсенал се понеискусни и помлади од нас", изјави играчот од средниот ред на Барса, Серхио Бускетс. "Топчиите" се уверени дека можат да го изненадат фаворитот. "Сигурен сум дека можеме да победиме. Барселона секогаш е предизвик, се надевам нема да се уплашиме. Мислам дека натпреварите со најсилните тимови во Премиерлигата оваа сезона покажаа дека знаеме да се носиме со предизвиците", рече Тео Волкот. Во претходните пет дуели, Барселона нема пораз од Арсенал во Лигата на шампионите. Во вториот натпревар Рома на Олимпико го пречекува ...
сите 8 | | | веќе видена

Двејн Вејд постигна 31 поен во првото полувреме од вкупно 41 на мечот во победата на Мајами на гостувањето против Индијана од 110:103. ЛеБрон Џејмс придодаде 27 коша, а Крис Бош оствари учинок од 22 поени и осум скока за Мајами, кој и покрај 24 поени предност во првиот дел на крајот сепак се намачи за да стигне до победата. Во последните 12 минути од мечот Џејмс и Бош постигнаа 19 од 28-те поени за "жешките" за прекинување на серијата на Индијана од пет победи по ред на домашен терен. Легендарниот Мајкл Џордан повторно се врати во Чикаго, но овој пат како сопственик на Шарлот Бобкетс. Неговиот тим загуби од "биковите" со 106:94. Луол Денг ги предводеше домаќините со 24 поени, а Дерик Роуз придодаде 18 коша и 13 асистенции за деветата победа на последните 11 меча. РЕЗУЛТАТИ: Индијана - Мајами 103:110 (Хиберт 18п, 7ск, 3ас / Вејд 41п, 12ск, Џејмс 27п, 6ск, 5ас) Чикаго - Шарлот 106:94 (Денг 24п, 4ск, 3ас, Роуз 18п, 13ас / Хендерсон 22п, 5ск) Мемфис - Филаделфија 102:91 (Рендолф 21п, 10ск, 7ас, Конли 22п / ...
сите 39 | | | веќе видена

Ратоборниот капитен на Милан, Џенаро Гатузо се извини заради непримерното однесување за време и по натпреварот против Тотенхем. Гатузо во неколку наврати вербално се судри со помошниот тренер на Тотенхем, Џо Џордан, а по крајот на мечот му удри и глава, по која настана општа гужва. "Ја изгубив главата и ја преземам целата одговорност, бидејќи направив нешто што не смеев. Џордан цело второ полувреме ме гњавеше, но тоа не ја оправдува мојата реакција. Двајцата си упативме низа пцости на шкотски бидејќи играв во неговата земја во екипата на Глазгов Ренџерс, но нема да кажам што си рековме. Згрешив што го направив тоа на постаро лице. Сега ќе почекам да видам што ќе реши УЕФА", изјави Гатузо. Гатузо не е единствениот кој се извинуваше по натпреварот. Тоа го направи и Метју Фламини, кој по остриот старт со две нозе го повреди Ведран Чорлука. "Отидов до соблекувалната да проверам како е Чорлука и да се извинам за она што го направив", рече Фламини.
сите 19 | | | веќе видена

Во првиот натпревар од 1/16 финалето на Лига на Европа, Арис и Манчестер Сити одиграа без голови 0:0 "Граѓаните" имаа повеќе од играта, но преку Един Џеко во неколку наврати не успеаја да обезбедат предност пред реваншот на домашен терен. Арис ја задржа традицијата според која не е поразен 40 години на домашен терен во европските натпреварувања. Останатите натпревари се на програмата во четврток. Четврток, 17. февруари: 17ч Металист - Баер Леверкузен 17ч Рубин - Твенте 19ч Андерлехт - Ајакс 19ч БАТЕ Борисов - ПСЖ 19ч Бенфика - Штутгарт 19ч Бешикташ - Динамо Киев 19ч Лех - Брага 19ч Наполи - Виљареал 21.05ч Базел - Спартак Москва 21.05ч Лил - ПСВ 21.05ч ПАОК - ЦСКА Москва 21.05ч Ренџерс - Спортинг Лисабон 21.05ч Севилја - Порто 21.05ч Спарта Прага - Ливерпул 21.05ч Јанг Бојс - Зенит
сите 28 | | | веќе видена

Екипата на Тотенхем со погодокот на Питер Крауч во 80 минута славеше над Милан во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите. Англискиот тим доминираше во текот на првото полувреме, држејќи ја контролата над играта и преку неколку полушанси се закануваше кон голот на Абијати. Веќе во 16.минута домашниот голман мораше заради повреда да ја напушти средбата, а неговото место го зазеде Марко Амелија. Најдобрата шанса во првиот дел Тотенхем ја имаше преку Ван дер Варт, но Амелија го спречи неговиот удар. Во вториот дел тренерот на Милан, Масимилијано Алегри се реши да го засили нападот со воведување на Александре Пато, кој донесе живост во играта на "росонерите". Две одлични шанси за гол имаше Марио Јепес, но гостинскиот голман Гомез одлично одбрани. Во 59.минута Фламини опасно стартуваше со две нозе над Чорлука, кој мораше да го напушти теренот, а играчот на Милан доби само жолт картон. На десет минути пред крај при офанзива на домашниот тим, Ленон во контранапад го проигра осамениот Питер Крауч, ...
сите 30 | | | веќе видена

Влезниците за натпреварите на Европското првенство 2012 во Полска и Украина ќе се продаваат по цена од 30 до 600 евра, соопшти Европската фудбалска федерација. Во соопштението на УЕФА се наведува дека одреден број на влезници ќе биде достапен за купување преку веб страницата на УЕФА од 1 до 31 март. УЕФА објасни дека при одредување на цените на влезниците во обѕир ги земала куповната моќ на жителите на Полска и Украина, па затоа најевтините влезници за натпреварите се двојно помали отколку што тоа беше случај во Австрија и Швајцарија. Влезницата за финале во категоријата три ќе чини само 50 евра. Организаторите во продажба ќе пуштат неколку врсти на влезници: за поединечни натпревари, за натпревари во група или нокаут фаза, како и за натпревари на одредени репрезентации, соопшти УЕФА. Цена на влезниците: Отворање на ЕП: 1. категорија - 250 евра 2. категорија - 140 € 3. категорија - 45 € Натпревари во група: 1. категорија - 120 евра 2. категорија - 700 € 3. категорија - 30 € Четвртфинале: 1. категорија ...
сите 8 | | | веќе видена

Раководството на МЗТ Скопје реши да му се заблагодари на соработката на досегашниот тренер на тимот Александар Петровиќ и на негово место го именува Будимир Јоловиќ. Челниците на клубот од Аеродром одлучија во работата на Јоловиќ да му помага македонската кошаркарска легенда Петар Наумовски. Јоловиќ како играч има настапувано во повеќе наши клубови, а тренерската функција досега ја извршуваше во екипата на Црн Дрим и на АМАК СП.
сите 9 | | | веќе видена

Во чест на 100-годишнината од формирањето на клубот , Хајдук издаде календар на кој наместо играчите се најдоа три атрактивни девојки во танги, шалови...Полн погодок, навивачите веднаш го разграбаа и итно се нарача нова количина. Видете зошто!
| | веќе видена

Вејн Руни со феноменалниот погодок го реши дербито на Манчестер, а истиот ден повторно беше подобар во дуелот со одбранбениот фудбалер на Сити, Џолеон Лескот, но на ФИФА 2011 на Xbox. "Таа вечер игравме ФИФА на Xbox и повторно победи. Руни е подобар бидејќи заради спонзорскиот договор играта ја добива пред нас, па има време да вежба. Добро игра, но мислам дека набрзо ќе го стигнам. Во Сити неколкумина ја играме ФИФА, Шон Рајт Филипс, Џејмс Милнер и Мика Ричардс. Во репрезентацијата бројот е уште поголем, ни одговара по натпреварот да се опуштиме и забавуваме. Што се однесува до погодокот со ножички, му реков дека тоа беше феноменален гол и за него заслужува да му симнам капа", истакна Лескот.
| | веќе видена

Најдобриот атлетичар на денешницата Усаин Болт ќе има пократок пат кон одбрана на златните медали на 100 и 200 метри на Олимписките игри во Лондон. На патеката ќе се појави два пати помалку. Тоа е резултат на новата програма која Светската атлетска федерација (ИААФ) за прв пат ќе ја примени на годинешното Светско првенство во Даегу, а потоа и на Игрите следната година во Лондон. До сега атлетичарите на 100 и 200 метри за да стигнат до медали мораа да истрчаат по четири трки во овие дисциплини, а од сега работата ќе им биде скратена. Имено досегашниот прв круг се укинува, односно се претвора во квалификациска рунда во која ќе трчаат атлетичарите и атлетичарките со слаби резултати. Познато е дека според правилата на ИААФ, земјите кои немаат претставници со исполнета форма ниту во една дисциплина, можат да пријават еден натпреварувач и без норма. Сега атлетичарите со послаби резултати ќе трчаат во квалификациската рунда, а само најбрзиот од нив ќе добие можност во четврфиналето да се натпреварува со ...
сите 6 | | | веќе видена

Четириесет и седумгодишен скијач стана најатрактивна ѕвезда на Светското првенство Гармиш Партенкирхен . Жан Пјер Рој има внуче и стана првиот дедо, кој ќе скија на СП. Освен тоа Рој доаѓа од карипската држава Хаити и е претседател на скијачката федерација на својата земја и единствен натпреварувач. "Тука сум да уживам на СП и на ова прекрасно место. Ги следам сите натпревари. Но имам и друга задача. Сакам луѓето на трибините и пред ТВ екраните да кажат, дека има скијач од Хаити. Треба да го видат и поинаквото лице на мојата земја, а не само бедата, корупцијата и болестите". Жан Пјер Рој не е првиот црномурест скијач. На Олимписките игри во Ванкувер, настапија Кмаве Нерумах Ачеампонг од Гана и Робел Теклемарјам од Етиопија. Но Жан Пјер е со специјална задача во Гармиш. Сака светот да не го заборави Хаити, кој беше опустошен на 12 јануари, 2010 година со земјотрес од 7.3 степени според Рихтер. "Се нормализираат работите, но треба да се солидаризираме со жртвите и да му помагаме на населението", рече Рој, ...
| | веќе видена

Манчестер Јунајтед се подготвува да му понуди нов тригодишен договор вреден 175.000 фунти неделно на напаѓачот Димитар Бербатов. Според Мирор, преговорите меѓу двете страни веќе започнале, а актуелниот договор на бугарскиот центарфор истекува за 17 месеци. Триесетгодишниот Бербатов на Олд Трафорд дојде во 2008 година за 30 милиони фунти од Тотенхем, но во првите две сезони немаше значителна улога во клубот, па постојано беше именуван како едно од големите промашувања на "црвените ѓаволи". Сепак оваа сезона, Бербатов игра во одлична форма и на 23 натпревари во Премиерлигата е прв стрелец со 19 постигнати гола.
сите 5 | | | веќе видена

Најтрофејниот тренер во НБА лигата, Фил Џексон беше засрамен и немаше зборови како да го опише поразот на ЛА Лејкерс на гостувањето против Шарлот од 109:89. "Се срамам од начинот на кој го одигравме овој натпревар. Ви благодарам", рече пред новинарите Џексон во обраќањето кое траеше пет секунди. Коби Брајант се изнапромаши и иако постигна 20 поени, утна 11 од првите 16 шутеви. Најмладиот НБА тим, Бобкетс ја оствари осмата победа во последните десет меѓусебни дуели со Лејкерс. Актуелниот првак има негативен скор од 5-8 против Бобкетс. Лејкерси имаат негативен скор само со два клуба во лигата, Бобкетс и Бостон Селтикс. Џералд Валас се истакна во победничкиот тим со 20 поени и 11 скока, а кај гостите По Гасол уфрли 17 коша. Сан Антонио стигна до 17 победа на последните 20 меча со триумф над Њу Џерси од 102:85. Џинобили реализира 22 поени, а Тим Данкан го поддржуваше со 15 коша и 11 скока. РЕЗУЛТАТИ: Њу Џерси - Сан Антонио 85:102 (Лопез 11п, 10ск / Џинобили 22п, 4ск, Данкан 15п, 11ск, 3бл) Шарлот - ...
сите 35 | | | веќе видена

"Роналдо го напушти фудбалот. Титулата во Лигата на шампиони е редок трофеј за кој може да жали. Неговата ѕвезда на европското фудбалско небо блескаше повеќе од една деценија. Играјќи за ПСВ, Барселона, Интер, Реал Мадрид и Милан постигна 273 гола во 402 официјални натпревари", стои на официјалната интернет страна на Европската фудбалска федерација (УЕФА). За големиот играч, пораки испратија и многу ѕвезди во Европа. "Денес збогум кажа еден од најголемите играчи на сите времиња", напиша на својот Фејсбук профил, Андрес Иниеста. Сеск Фабрегас преку Твитер порача дека понеделник е дена на фудбалска жалост, додека Бразилецот кака му се заблагодари на сонародникот со зборовите: "фала ти на се што направи за спортот, фудбалот, Бразил и за илјадници луѓе!". "Замина еден од најдобрите фудбалери во историјата. Роналдо беше најкомплетен играч кој некогаш сум го видел", изјави пред италијанските новинари, центарфорот на Милан, Златан Ибрахимовиќ.
сите 17 | | | веќе видена

"Луѓето треба да се срамат за лошите коментари за мојата тежина", рече на прес конференцијата по повод неговото повлекување, некогаш најдобриот светски фудбалер Роналдо (34) во друштво на своите два сина. Бразилецот откри дека не може да игра повеќе фудбал затоа што боледува од штитната жлезда. Затоа веќе со години има проблем со килограмите. "Дојдов овде да кажам дека нема повеќе да играм фудбал. Пред четири години во Милано открив дека имам пореметување на штитната жлезда која се вика хипотириодизам. Болеста го забавува метаболизмот и за да се контролира треба да се земаат дополнителнихормони. Во спортот се забранети бидејќи се на листата на допинг средства". "Мојата одлука за продолжување на кариерата по дознавањето за болеста беше донесена од срце, а мојата љубов кон фудбалот секогаш успеваше да ги победи сите пречки. На сите во денешно време им е тешко да изгубат телесна маса, а особено мене. Иако го имав тоа пореметување сакав да играм по секоја цена". "Никогаш не сакав да говорам за тоа. Ја чував ...
сите 4 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од 26.коло на Премиерлигата, Фулам и Челзи одиграа без голови 0:0. Во четвртата минута од судиското продолжение играчот од средниот ред на Фулам, Клинт Демпси промаши пенал и пропушти да го остави Челзи без бодови на Кревин Котиџ. И во вториот натпревар по трансферот вреден 50 милиони фунти, Фернандо Торес не беше на своето препознатливо ниво. Во 70.минута беше заменет со Дидие Дрогба. "Сините" паднаа на петто место на табелата со два бода заостанување зад четвртопласираниот Тотенхем.
сите 18 | | | веќе видена

Норвежанецот Аксел Лунд Свиндал ја одбрани титулата во суперкомбинација на Светското првенство во Гармиш Партенкирхен. Свиндал пред две години во Вал Д'Изер го освои златото во таа дисциплина, а за сега е единствен на кому му успеа да го повтори тој успех на овој шампионат. Норвежанецот до четвртата титула светски првак во кариерата стигна со вкупно време од 2:54.51 минута по трките во спуст и слалом. Среброто и бронзата одат на градите на италијанските скијачи Кристоф Инерхофер и Петер Фил, кои заостанаа зад победникот 1.01 односно 1.90 секунди.
сите 23 | | | веќе видена

Според Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС), Барселона е најдобриот европски клуб во првата декада од 21.век (2001-2010). Благодарение на минатогодишната двојна круна (Примера и Кралски куп) и пласман во полуфинале на Лигата на шампиони, каталонскиот гигант со освоените бодови го надмина дотогаш лидерот Манчестер Јунајтед, кој има 27 бода помалку. Зад нив се наоѓаат уште два англиски клубови, Ливерпул и Арсенал, додека европскиот првак Интер е на петто место. Од македонските клубови најдобропласирана е екипата на Работнички на 174.позиција со 578.5 бода. На листата се наоѓаат уште и Вардар, кој е на 281.место (438.5 бода), Победа Прилеп (381.место со 332 бода), Силекс (422.место со 292 бода), Македонија ЃП (451 место со 270 бода), Ренова (502.место со 241 бод), Пелистер (528.место со 221.5 бода), Башкими (589.место со 182.5 бода), Шкендија 79 (610.место со 166.5 бода), Цементарница 55 (621.место со 159.5 бода) и Напредок на 628 место со 157.5 бода ИФФХС, најдобри европски ...
сите 5 | | | веќе видена

next