Спортал

Откако се зголеми интересот за фудбалерот на Арсенал, Самир Насри, претседателот на Топчиите, Питер Хил Вуд ја соопшти цената, која евентуално идниот клуб на Французинот мора да ја плати за предвремен раскин на договорот. Според изјавата на Хил Вуд, Арсенал за трансфер на 23-годишниот фудбалер од средниот ред бара обештетување од 25 милиони евра, а за Насри досега интерес покажаа Барселона и Манчестер Сити.
сите 2 | | | веќе видена

Светската фудбалска федерација испрати писмо до националната асоцијација на Израел во кое се бара суспензија на селекторот на репрезентацијата, Луис Фернандез. Причина за оваа одлука на ФИФА е долгот, кој Фернандез го има кон катарскиот прволигаш Ал Рајан во кој работеше пред да ја преземе селекцијата на Израел. Фернандез истакна дека проблемот набргу ќе биде решен бидејќи неговите адвокати веќе преговараат со Ал Рајан, но во асоцијацијата не сакаат да ризикуваат и веќе најавија дека се додека селекторот не го реши проблемот на неговото место ќе биде Гај Лузон, кој ја води селекцијата до 21 година. Следниот месец Израел го очекуваат квалификациски мечеви за пласман на Евро 2012 година против селекциите на Летонија и Грузија.
| | веќе видена

Европската фудбалска федерација ги објави цените на билетите за годинешново финале во Лигата на шампионите и навивачите кои сакаат да го следат завршниот меч од елитното клупско натпреварување на Стариот континент ќе мора да издвојат рекордни суми. Цената на најевтините билети кои ќе се дистрибуираат од страна на клубовите ќе изнесува 95 евра додека најниската цена на влезниците кои ќе бидат пуштени во слободна продажба изнесува 205 евра. "Цената на билетите се одредува според квалитетот на настанот и кога ќе кажете дека сте купиле влезница за финалето од Лигата на шампионите, тогаш тоа и не е така скапо. Од година во година цената е повисока и нејзиното одредување нема врска со фактот дека домаќин на овој дуел е Лондон", изјави директорот за натпреварување при УЕФА, Џорџо Маркети. Според планот на УЕФА, финалистите ќе добијат по 25.000 влезници додека останатите 11.000 ќе бидат пуштени во слободна продажба. Најскапите билети кои ќе се подаваат во Лондон ќе чинат 350 евра, цената за втората категорија ќе ...
сите 11 | | | веќе видена

Словенката Тина Мазе го освои златниот медал во велеслаломската трка на Светското првенство во Гармиш Партенкирхен. Мазе до првата светска титула во кариерата стигна во време од 2:20.54 минути што беше за девет стотинки побрзо од Федерика Брињоне од Италија. Бронзениот медал го освои Французинката Теса Ворли, која моментно е водечка во пласманот за велеслалом во Светскиот куп. За Мазе ова е втор медал на Светското првенство во Гармиш, откако претходно стигна до сребрениот медал во суперкомбинација.
сите 18 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо овој викенд слави неверојатен јубилеј. Имено екипите кои ги предводел, девет години се без пораз на домашен терен во натпреварите од домашното првенство. Од 2002 година, Португалецот тренираше четири тима, Порто, Челзи, Интер и Реал и нема ниту еден изгубен натпревар дома уште од 23 февруари 2002 година, кога Порто беше поразен од Беира Мар со 3:2. По тој натпревар Мурињо беше на клупата на 147 домашни натпревари, забележа 122 победи, а неговите тимови постигнале 331 гол и примиле 87. Мурињо го водеше Порто на 38 меча, победи 36 пати и два пати ремизираше. Во Челзи од 60 натпревари славеше на 48, а останатите завршија реми. На клупата на Интер победи на 29 од 38 меча, а девет завршија реми. Португалецот ја продолжи својата традиција и во Реал. На досегашните 11 одиграни меча на Сантијаго Бернабе во Примера, кралскиот клуб нема загубено ниту еден бод.
сите 5 | | | веќе видена

Стартот на шампионатот во Формула 1 би можело да биде поместен од Бахреин заради политички немири во таа земја. Челниците на Ф1 будно ја следат ситуацијата во главниот град на Бахреин, Манама и размислуваат првата трка која е закажана за 13 март да не се одржи на патеката Шакир, како што првично беше планирано заради нестабилна ситуација во земјата и протести во текот на кои се убиени демонстранти. Раководните лица на Ф1 размислуваат трката оваа сезона да се избрише од календарот. Заради протестот во Бахреин денес е одложен тренингот од азискиот ГП2 шампионат, чија трка требаше да се одржи викендов. "Голема штета е што тоа се случува, бидејќи во Бахреин напорно работеа на организацијата на Гран при трката. Ние сме свесни и секојдневно ја следиме ситуацијата во Бахреин. Ќе видиме дали таму ќе се одржи трка", изјави шефот на Ф1, Берни Еклстон.
сите 13 | | | веќе видена

Дејли Мирор објавува дека премиерлигашот Блекбурн е заинтересиран за услугите на црногорскиот голгетер од Рома, Мирко Вучиниќ. Роверс планира во летниот преоден рок да понудат за него 24 милиони евра. Блекбурн се надева дека ќе успее да го спои во нападот балканското дуо Вучиниќ-Калиниќ со што ќе се подобри гол учинокот, кој сезонава изнесува 34 постигнати погодоци. Дваесет и седумгодишниот фудбалер заработува околу 83.000 евра неделно во Рома, и англискиот тим ќе треба да ја надмине таа сума ако сака да го види во своите редови. За Вучиниќ се заинтересирани Манчестер Јунајтед, Јувентус, Ливерпул и останати големи европски клубови.
сите 2 | | | веќе видена

Врз повредениот Формула 1 возач Роберт Кубица беше извршена и трета операција. Претходните два оперативни зафати траеја вкупно 17 часа, а вчера докторите повторно хируршки се погрижија за неговиот десен лакт. Овој пат операцијата траела осум часа, а во извештајот се вели: "Операцијата мина во најдобар ред без проблеми. По нејзе сосем извесно е дека нема да бидат потребни нови операции. Лактот е во ред, но не сакаме да даваме никакви прецизни информации околу опоравувањето". Инаку екипата на Рено одлучи на местото на Кубица да го ангажира Ник Хајдфелд за претстојната Ф1 сезона.
| | веќе видена

Младиот напаѓач на Палермо, Абел Хернандез доживеа голем шок на патот до својата куќа по враќањето од тренинг кога го нападнал криминалец и притоа му ставил пиштол во уста. Имено талентираниот фудбалер се враќал дома, кога пред неговиот автомобил се нашол мотор. Возачот со кацига исценирал судар и се нашол на земја. Потоа следела кобна грешка за Хернандез, кој излегол од колата и за миг добил пиштол во уста. Криминалецот му го одзел часовникот и паричникот. "Престрашен е, но неговото семејство е покрај него. Добил пиштол во уста и се уште е во шок. Нема да го напушти Палермо заради овој инцидент", изјави менаџерот на фудбалерот Винченцо Диполито.
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на Жалгирис по голема борба и во продолжение ја остварија првата победа во 4.коло на Топ 16 фазата од Евролигата, откако во Каунас го поразија Фенербахче со 85:84. Поцијус и Делиникаитис со по 13 поени беа најпрецизни кај домаќините, додека во редовите на турскиот тим Онан уфрли 23 коша. Без повредениот македонски репрезентативец Бо Мекејлеб, Монтепаски го порази Партизан со 77:74. Римантас Каукенас постигна 11 поени во последниот период од вкупно 17 на мечот, додека во составот на Партизан, Јан Весели беше стрелец на 17 коша, а Куртис Џерелс даде 16 поени. Група Х: Жалгирис - Фенербахче 85:84 (во продолжение) Група Г: Монтепаски - Партизан mt:s 77:74
сите 24 | | | веќе видена

Руската тенисерка Ана Чакветадзе се онесвести за време на мечот со Каролина Вознијацки во првото коло од турнирот во Дубаи. Откако првиот сет го загуби со 6-1, во вториот Русинката водеше со 5-3, но ја изгуби свеста. Лекарската екипа веднаш и укажа помош по што Чакветадзе го продолжи мечот, но по само еден одигран поен реши да се предаде. Лекарите потврдија дека тенисерката останал без свест заради проблеми со органите за варење.
сите 4 | | | веќе видена

Невообичаена сцена се случи на натпреварот од колумбиското првенство меѓу Ла Еквидада и Атлетико Национал кога гром покоси неколку фудбалери.
сите 6 | | | веќе видена

Најслабиот тим во лигата Кливленд Кавалирс го шокира актуелниот првак ЛА Лејкерс со триумф од 104:99 Кавалирс се ревашнираа за катастрофалниот пораз во минатиот месец од Лејкерс од 55 поени разлика (112:57). Лидер на домашниот тим беше Рамон Сесионс, кој влезе во игра од клупата и уфрли 32 коша и имаше осум скока. Во редовите на Лејкерс кои го забележаа третиот пораз во низа, По Гасол имаше биланс од 30 коша и 20 скока. Мајами славеше во Торонто со 103:95, а Леброн Џејмс оствари 23 поени, 13 скока и осум асистенции, додека Двејн Вејд придодаде 28 коша и осум скока. Со 31 поен на Пол Пирс, Бостон триумфира пред своја публика против Њу Џерси со 94:80. РЕЗУЛТАТИ: Торонто - Мајами 95:103 (Барњани 38п, 4ск / Џејмс 23п, 13ск, 8ас, Вејд 28п, 7ск) Орландо - Вашингтон 101:76 (Хауард 32п, 10ск, Бас 15п, 11ск / Вол 27п, 5ск) Бостон - Њу Џерси 94:80 (Пирс 31п, 5ск, Гарнет 14п, 10ск / Лопез 18п, 5ск) Њујорк - Атланта 102:90 (Стадемаер 23п, 7ск, 3ас, Фелтон 13п, 11ас / Хорфорд 12п, 11ск, 4ас) Детроит - Индијана ...
сите 37 | | | веќе видена

Фудбалерите на Интер се рехабилитираа од поразот пред три дена во Торино и со 2:1 славеа на гостувањето против Фиорентина во заостанатиот натпревар од 17.коло на италијанската Серија А. До трите бода "неразурите" стигнаа со автоголот на Кампорезе и погодокот на Пацини, додека изедначувачкиот гол за домашниот тим го постигна Мануел Пасквал. Со победата Интер дојде на пет бода до лидерот на табелата Милан и сега се наоѓа на третото место. Во градското дерби Џенова со одличниот погодок на Рафиња ја порази Сампдорија со 1:0. РЕЗУЛТАТИ: Фиорентина – Интер 1:2 (Пасквал 33' / Кампорезе 6' (авт), Пацини 62') Сампдорија – Џенова 0:1 (Рафиња 55') Табела: Милан 52 бода, Наполи 49, Интер 47, Лацио 45, Удинезе 43, Јувентус 41, Палермо 40...
сите 13 | | | веќе видена

Арсенал ја доби првата битка со моќната Барселона. Резултатот (2:1) пред реваншот на 8. март му дава надеж на Пеп Гвардиола, кој е задоволен од неговите фудбалери, како го одиграа натпреварот. "Кога ќе стигнете до оваа фаза во Лига на шампиони, јасно е дека нема лесни противници. Не дојдовме до резултатот кој сакавме да го постигнеме, но екипата играше добро и двобојот и натаму е отворен. Не е лесно против Арсенал, но задоволен сум од виденото. Да почекаме на реваншот, па да видиме што ќе се случи со помош на нашите навивачи. Што недостасуваше за победа?Мислам не многу. Овој тим толку многу добро ми даде, знам што можам и уверен сум дека тоа и ќе го направи", рече Гвардиола. За реваншот е подготвен и тренерот на Арсенал, Арсен Венгер. Тврди неговиот тим нема да се брани на Ноу Камп. "Одиме на реванш во кој не сме фаворити да се надигруваме. Едно е сигурно, нема да се браниме. Овој резултат не наполни со самодоверба и свесни сме што не чека на Ноу Камп, ќе се подготвиме уште подобро. Мислам дека овој ...
сите 3 | | | веќе видена

Како што и се очекуваше во одличен натпревар, Арсенал на Емирати со пресврт ја совлада Барселона во првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампиони. Во 26.минута Давид Виља го доведе каталонскиот тим во водство по одлична асистенција од Лео Меси. Барселона продолжи во првиот дел со својата препознатлива игра, а невообичаено за него Меси промаши две стопостотни шанси. Кон средината на второто полувреме влегоа Бентнер и Аршавин, додека тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола реши да го чува резултатот и од игра да го извади стрелецот Давид Виља, што се покажа како погрешен потег. Избраниците на Арсен Венгер заиграа поагресивно и по едно одлично додавање од Клиши во 78.минута, ван Перси од мртов агол го матира лошо поставениот Валдез. За комплетен пресврт се погрижи Андреј Аршавин на асистенција од Насри за првата победа на Арсенал во дуелите со каталонскиот тим. Треба да се истакне одличниот Кошчиелни, кој беше одличен во одбраната на домаќините. Шахтар е многу блиску до пласман во четвртфиналето, откако ...
сите 21 | | | веќе видена

Мислите дека се спасивте од звукот на вувузелата? Е тогаш запознајте се со зозулица - нов навивачки инструмент, кој ќе пишти на Европското првенство следната година. Украинците во јавност ја претставија зозулица, традиционален дувачки инструмент во облик на кокосов орев. Како што објаснува "менаџерот на зозулица", Александар Соколински овој инструмент не е само украински туку е наследство на сите словенски народи, тако што и ние во Македонија може да го присвоиме. Фолк музичарот Максим Березник објаснува дека не е тешко да се свири на овој инструмент. "Веќе извесно време свирам на зозулица и извежбав некои рок и поп мелодии на Нирвана, диџеј Тиесто и др.". Зозулица чини околу пет евра, а се прави од глина и пластика. Еден од производителите на овој инструмент, керамичарката Лесија Денисенко-Ериоменко вели дека зозулицата ќе ја пренесе позитивната енергија на Украинците на нивните гости, навивачи кои ќе дојдат на Европското првенство кое од 8 јуни до 1 јули ќе се игра во Украина и Полска.
сите 3 | | | веќе видена

На неполн месец откако заврши на 65. позиција на својата последна натпреварувачка трка и седум години по освоениот седми последователен Тур Д Франс, американскиот велосипедист Ленс Армстронг реши официјално да објави крај на својата кариера. "Не можам да кажам дека жалам за нешто. Тоа беше одлично возење. Навистина мислев дека можам да освојам уште еден Тур, но завршив трет. Не жалам за резултатот од минатата година и покрај тоа што завршив како 23-ти. Имав некои несреќи, проблеми со велосипедот, работите беа надвор од моја контрола", коментираше Армстронг. Од светот на професионалниот велосипедизам Армстронг заминува уморен од обвинувања за допинг кои никогаш не му се докажани. "Не можам да го контролирам она што се случува во истрагата. Затоа ангажирав луѓе кои ќе ми помогнат околу се. Настојувам тоа да не ми пречи. Знам што знам и што сум правел и тоа нема да се промени, исто како и моите изјави", рече Армстронг чија фондација за борба против ракот до минатата година собрала вкупно 400 милиони долари ...
сите 5 | | | веќе видена

ОД УЕФА објавија дека започнале дисциплинска постапка против 33-годишниот капитен на Милан, Џенаро Гатузо. Дисциплинската комисија на УЕФА во понеделник ќе се состане и ќе расправа за случаот. Гатузо е на тапет заради удирање со глава на помошниот тренер на Тотенхем, Џо Џордан по крајот на натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампиони. Иако Гатузо по натпреварот се извини за своето однесување му се заканува казна од три натпревари неиграње. Во меѓувреме се огласи менаџерот на фудбалерот Клаудио Паскалин, кој изјави дека Џордан го нарекол Гатузо "проклето италијанско копиле". Токму затоа популарниот Рино збеснал и му вратил за навредите.
сите 20 | | | веќе видена

"Се наоѓаме во ситуација во која не смееме повеќе да правиме киксови. Ниту против Фиорентина , ниту на преостанатите натпревари во Серија А", изјави тренерот на Интер, Леонардо пред вечерашниот натпревар против Фиорентина. "Неразурите" на стадионот Артемио Франки ќе го одиграат заостаниот меч од 17. коло на Серија А. Бразилскиот стратег на новинарско прашање за формата на капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев изјави: "Мислам дека Пандев напредуваше. Вистина е дека тој секогаш влегуваше во игра во тешки моменти од мечот. Долго време беше во првиот тим, потоа беше надвор од составот, а потоа системот на игра се промени. Не му е лесно. Потребен му е континуитет и сигурен сум дека кога ќе дојде време ќе одговори на најдобар можен начин", истакна Леонардо.
| | веќе видена

next