Спортал

Австријската скијачка, Марлиз Шилд со триумфот во слаломот на Светскиот шампионат во Гармиш Партенкирхен по трет пат во својата кариера успеа да се закити со златниот трофеј, надминувајќи го постигнувањето на сонародничката Катрин Цетл, која стигна до сребрениот медал. Шилд во двете трки имаше вкупно време од 1 минута 45 секунди и 79 стотинки и за 34 стоти дела од секундата беше побрза од Цетел додека третото место и припадна на Марија Питила Холмнер. Второпласираната по првиот настап, Тања Путиаинен од Финска имаше лошо второ возење и на крајот остана без медал. Марија Риш повторно не ја искористи предноста на домашниот терен и заврши како четврта додека освојувачката на златото во велеслалом, Тина Мазе од Словенија настапот во Гармиш го заокружи со петтата позиција. Светското првенство во алпско скијање завршува в недела со слаломот во машка конкуренција.
сите 21 | | | веќе видена

Медиумите во Холандија пишуваат дека претставници на Барселона ги направиле првите контакти со луѓе од Ајакс околу можноста на крајот од сезоната, Јан Фертонген да се пресели на Ноу Камп. Во Барселона сметаат дека Фертонген е идеално засилување за нападот и затоа ќе се обидат во текот на летото да го комплетираат неговиот трансфер во Шпанија. Покрај Барселона во трката за дефанзивецот на Ајакс се вклучени Милан и Арсенал, но добрите познавачи на приликите во Холандија сметаат дека тој е најблиску до преселба во Примера.
| | веќе видена

И покрај лошите резултати и фактот дека Рома е пред елиминација во Лигата на шампионите, тренерот Клаудио Раниери нема намера да се повлече од функцијата. Навивачите се незадоволни од играта, но и од постигнатите резултати се собраа пред тренинг кампот и побараа оставка од тренерот. "Немам намера да го напуштам кормилото, мислам дека се уште има доволно време и простор за подобрување", кус беше одговорот на Раниери на барањето на новинарите да го коментира протестот на навивачите. Рома се соочува со голема финансиска криза, која треба да се реши со доаѓањето на новите сопственици, но се уште е неизвесно кога ќе финализираат преговорите и промената на сопственоста ќе биде официјализирана. Клубот побара помош од полицијата, која успеа да ја растури масата што протестираше пред тренинг кампот на Рома, која в недела треба да го одигра првенствениот меч со Џенова.
сите 2 | | | веќе видена

Според пишувањето на весникот Ел Мундо Депортиво, дефанзивецот Дани Алвеш е многу блиску до потпишување на нов договор со Барселона. Според анонимни извори и двете страни постигнале компромис и официјализирањето на новиот договор се очекува следната недела. Преговорите меѓу Барселона и Алвеш траат со месеци и неколку пати беа прекинувани бидејќи не можеше да се најде заеднички јазик околу висината на платата што требаше на годишно ниво да ја добива бразилскиот репрезентативец. Иако никој не сака да говори за детали, сепак очигледно дека е најден заеднички јазик и наскоро се очекува продолжување на договорот, кој истекува во јуни 2012 година.
сите 2 | | | веќе видена

На младиот фудбалер од средниот ред на Арсенал, Џек Вилшир (19) очигледно идол му е Лионел Меси. Но тој толку многу е срамежлив што не отишол да му го побара дресот на Аргентинецот по крајот на натпреварот од Лигата на шампиони , туку го замолил својот капитен Сеск Фабрегас да го стори тоа. "Те молам направи ми услуга, мене ми е незгодно", била молбата на Вилшир до Сеск. Фабрегас веднаш на својот Твитер профил почна да го задева Вилшир. "Не можам да верувам дека за тебе отидов по дресот на Меси. Беше толку многу исплашен. Те прогласија за играч на натпреварот и затоа следниот пат сам оди по дресот". Вилшир не само што го напушти теренот со дресот на Меси, туку го доби дресот и на Иниеста, а подоцна на својот Твитер профил ја постави сликата како заедно со татко му Енди ги покажува двата вредни сувенири. Арсенал ја победи Барселона со 2:1 во првиот натпревар од осминафиналето на ЛШ.
сите 2 | | | веќе видена

Нов светски првак во велеслалом е Американецот Тед Лигети. На Светското првенство во Гармиш Партенкирхен 26-годишниот Лигети стигна до првиот медал со време од 2:10.56 минути или само осум стотинки побрзо од Французинот Сиприен Ришар. Бронзениот медал му припадна на Филип Шергхофер од Австрија, кој имаше заостанување од 43 стотинки зад победникот Лигети. Првопласираниот во првото возење, Аксел Лунд Свиндал остана без медал бидејќи на крајот заврши како четвртопласиран. Водечкиот во светскиот куп, Ивица Костелиќ беше трет по првото возење, но и тој потфрли и на крајот заврши како 13-ти.
сите 16 | | | веќе видена

Според Л'Екип, лидерот во Серија А, екипата на Милан е блиску до потпишување на повеќегодишен договор со францускиот репрезентативец од редовите на Рома, Филип Мексес. "Росонерите" моментно имаат само двајца централни дефанзивци од врвна класа (Неста и Тијаго Силва) и сакаат дополнително да ги засилат одбранбените редови. Актуелниот договор на Мексес со Рома му истекува ова лето, а до сега двете страни не успеаја да се спогодат за продолжување на соработката. Дваесет и осумгодишниот фудбалер кариерата ја започна во Оксер, а во 2004 година се пресели во Рома за која има одиграно преку 150 натпревари.
сите 4 | | | веќе видена

Репрезентативецот на Србија и член на Олимпијакос, Милос Теодосиќ е избран за најдобар европски кошаркар за 2010 година, објави ФИБА Европа. Дваесет и тригодишниот кошаркар беше избран со гласови од страна на навивачите и на стручниот тим составен од новинари и тренери. Теодосиќ освои најмногу гласови од навивачите, а од стручниот тим беше на второто место. Зад Теодосиќ се пласираше По Гасол, кој ја освојуваше оваа награда во 2008 и 2009 година. Теодосиќ беше прогласен за најкорисен играч во минатата сезона во регуларниот дел од сезоната, одведувајќи го Олимпијакос до Фајнал фор во Евролигата со просек од 13.4 поени, 4.9 асистенции и 1.8 украдени топки. На Светското првенство во Турција за селекцијата на Србија која се пласира во полуфиналето имаше учинок од 11.3 поени, 5.6 асистенции и 3.4 скока на натпревар. Третото место во изборот му припадна на Дирк Новицки.
сите 7 | | | веќе видена

Жозе Мурињо изјави дека неговото останување на клупата на Реал Мадрид нема да зависи од освојување на трофеи оваа сезона. "Природниот тек на работите некогаш знае да биде таков на почетокот да не се освои ниту една титула. Се работи за циклус, кој се надевам во иднина ќе донесе титула и трофеи", изјави Мурињо за шпанските медиуми. Португалскиот стручњак изјави дека сезона без трофеи би била голем удар и за клубот и за него. "Такво нешто би било болно. Верувам дека тоа ќе биде удар и за навивачите на Реал, кои се научени на успеси. Сепак мора да се навикнувате и на нови работи", рече Португалецот. Тој додаде дека кралскиот клуб дури од следната сезона треба да заигра онака како што тоа од него се очекува. "Очекувајте многу, многу повеќе од она што го покажавме во досегашниот дел од оваа сезона. Јас и играчите сега размислуваме на ист начин, применуваме нова филозофија која ќе ни донесе победи", заврши Мурињо.
сите 7 | | | веќе видена

Тим Данкан од Сан Антонио ќе го замени повредениот центар на Хјустон, Јао Минг во почетниот тим на Западот на Ол стар натпреварот. Триесет и четиригодишниот Данкан не се наоѓа во најдобрата форма оваа сезона и беше предвиден да биде резерва на натпреварот на ѕвездите во најсилната кошаркарска лига во светот. Но заради повредата на кинескиот кошаркар, ќе започне во првата петорка на Ол старот кој ќе биде негов 12-ти. Јао Минг не настапува уште од 10 ноември заради повреда на глуждот, која може да и стави крај на неговата кариера. Ол стар натпреварот ќе се игра на 20 февруари во Лос Анџелес.
сите 9 | | | веќе видена

Дерик Роуз постигна рекордни 42 поени во кариерата и имаше пет скока и осум асистенции, а неговиот тим Чикаго Булс стигна до четвртата победа по ред остварена над Сан Антонио од 109:99. За "биковите" тоа беше 25 победа во 29 одиграни меча во Јунајтед центар. Кај тимот со најдобар скор во лигата за кого ова беше десети пораз сезонава, Тони Паркер уфрли 26 поени, а Тим Данкан придодаде 14 коша и девет скока. Предводени од Дирк Новицки, Далас имаше успешно гостување во Феникс (112:106). Новицки мечот го заврши со 35 постигнати поени со одличен шут од игра 13/18. Стив Неш оствари 15 поени, пет скока и 14 асистенции во поразениот тим. РЕЗУЛТАТИ: Чикаго - Сан Антонио 109:99 (Роуз 42п, 5ск, 8ас, Денг 19п, 7ск, 5ас / Паркер 26п, 4ас) Феникс - Далас 106:112 (Фрај 24п, 8ск / Новицки 35п, 4ас, Чендлер 12п, 12ск)
сите 15 | | | веќе видена

Екипата на Унион Олимпија доживеа нов пораз во 4.коло од Топ 16 фазата на Евролигата, откако во Стожице загубија од Макаби со 83:65. Словенечкиот тим играше одлично во првото полувреме кое го доби со 41:33, но во вториот дел следеше голем пад во играта на избраниците на Јуре Здовц, па на крајот претрпеа убедлив пораз. Владо Илиевски беше меѓу најдобрите во редовите на Олимпија и за 36 минути игра оствари 10 поени, шест скока, три асистенции и две украдени топки. Со победата Макаби се пласира меѓу осумте најдобри, каде место има и за шпанските гиганти Реал Мадрид, кој триумфира над Ефес Пилсен со 77:60 и Барселона со победата над Лотоматика од 74:65. Евролига, Топ 16, 4. коло: Група Ф Лотоматика - Барселона 65:74 Унион Олимпија - Макаби 65:83 Група Х Валенсија - Олимпијакос 79:85 Група Е: Литвос Ритас - Уникаха 70:65 Панатинаикос - Каха Лаборал 76:74 Група Г: Ефес Пилсен - Реал Мадрид 60:77
сите 6 | | | веќе видена

Францускиот лев бек Патрис Евра (29) потпиша нов четиригодишен договор со манчестер Јунајтед, објави француската телевизија Канал плус. Во последно време Евра беше поврзуван со трансфер во Реал Мадрид, кој сакаше со извесна сума на пари на Олд Трафорд да го испрати и Бразилецот Марсело. Интересот на кралскиот клуб го потврди и менаџерот на Евра, Федерико Пасторело, а бидејќи договорот на францускиот репрезентативец истекуваше во лето 2012 година, се чинеше дека блиску е до заминување од Манчестер. Но Канал плус потврди дека Евра потпишал со "црвените ѓаволи" до 2015 година и неговата плата ќе биде зголемена од 70.000 на 90.000 фунти неделно. На составот на Алекс Фергусон се приклучи во јануари 2006 од екипата на Монако.
сите 10 | | | веќе видена

Екипата на Динамо Киев е блиску до пласман во осминафиналето на Лигата на Европа, откако во првиот 16-финален меч триумфира во Истанбул над Бешикташ со 4:1. Македонскиот репрезентативец Горан Попов влезе во игра во украинскиот тим во 73.минута. Гостинската вечер во Лига на Европа ја потврдија Ајакс со убедливата победа над Андерлехт од 3:0 со погодоците на Алдервајрелд, Ериксен и Ел Хамдауи. Возбудливо беше во Базел каде домашниот тим до 60.минута имаше предност од 2:0, но Спартак Москва во последните 30 минути од мечот постигна три гола и се радуваше. Порто си замина со победа од Санчез Пицуан во двобојот против Севилја од 2:1. Роландо ги доведе гостите во водство во 58.минута, а Кануте изедначи седум минути подоцна. Гуарин на пет минути пред крај беше стрелец за португалскиот тим. РЕЗУЛТАТИ: Рубин - Твенте 0:2 Де Јонг 77', Висгерхоф 99' Металист - Баер Леверкузен 0:4 Дердјук 22', Кастро 72', Сем 90', 90' Андерлехт - Ајакс 0:3 Алдервајрелд 32', Ериксен 59', Ел Хамдауи 67' БАТЕ Борисов - ПСЖ 2:2 Ренан ...
сите 15 | | | веќе видена

Првиот човек на формула 1, Берни Еклстон се уште не сакаше да дава конкретни податоци околу судбината на првата трка од Светскиот шампионат, но најави дека конечната одлука ќе биде позната во текот на следната недела. Шпекулациите за одложување на трката се подгреаа откако беше откажан тренингот, а потоа и трката во ГП2 серијата. "Јасно е дека ситуацијата не е идеална. Постојано го следиме текот на настаните во Бахреин, но нема потреба да брзаме со донесување на одлуките. Во постојан контакт сум со лидерите на Бахреин, но можам да ви кажам дека судбината на трката ќе се знае во текот на следната недела", изјави Еклстон. Организаторите на трката за Големата Награда на Бахреин се оптимисти и сметаат дека до 13-ти март, кога треба да стартува новата сезона во формула 1 шампионатот, состојбата во државата ќе се смири, но сепак најголемиот проблем кај Еклстон е одлуката дали треба да се најде замена или пак таа да се одложи за вториот дел од сезоната.
сите 13 | | | веќе видена

Тренерот на Милан, Масимилијано Алегри од челниците на клубот побарал во текот на летниот преоден рок приоритет да биде ангажирањето на дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос. Најголема пречка околу комплетирањето на трансферот на шпанскиот репрезентативец ќе биде откупната клаузула во договорот со Кралскиот клуб според која, обештетувањето за предвремениот раскин изнесува 150 милиони евра. Рамос со Реал Мадрид има договор до 2013 година, а според медиумите во Шпанија, тој се почесто го искажувал своето незадоволство од атмосферата во екипата и најавувал дека на крајот од сезоната сака да си замине од Сантијаго Бернабе. Покрај Милан интерес за еден од најдобрите дефанзивни играчи во Европа покажа и Челзи.
сите 8 | | | веќе видена

Голманот на Лион, Хуго Јорис уште еднаш потврди дека би сакал кариерата да ја продолжи во Манчестер Јунајтед . Тимот од Олд Трафорд на крајот од сезоната ќе остане без првиот избор на голманската позиција бидејќи крај на кариерата објави Едвин ван дер Сар, а токму Јорис е еден од најсериозните кандидати за негов наследник. "Манчестер Јунајтед е голем клуб и токму тоа е причината поради која јас сакам да бидам дел од него. Уште поголем мотив за мене ќе биде фактот дека на голот на најголемиот клуб на светот ќе го заменам легендарниот Ван дер Сар", изјави Јорис. Покрај Јорис во конкуренција за голманската позиција во Манчестер Јунајтед е чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид, Давид Де Геа како и репрезентативецот на Германија, Мануел Нојер.
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарот на Фенербахче, Мирсад Туркчан поради повреда на коленото нема да може да настапува за својата екипа до крајот на сезоната. Туркчан ги повреди предните вкрстени лигаменти на левото колено и тоа на натпреварот од финалето на Купот против Бешикташ во кој Фенербахче успеа да го освои првиот трофеј во оваа сезона. Фенербахче во Топ 16 фазата од Евролигата е на најдобар пат да се пласира во разигрувањето за настап на завршниот турнир, но сигурно дека отсуството на турскиот репрезентативец ќе биде голем хендикеп. Туркчан веќе замина за Германија, каде во текот на неделата треба да се изврши операцијата на коленото, а според најавите рехабилитацијата ќе трае најмалку шест месеци.
| | веќе видена

Во сенка на евентуалната размена на Кармело Ентони, уште еден кошаркар од Денвер во следниве неколку дена може да ја напушти екипата. Центарот, Нене Хиларио е на најдобар пат кариерата да ја продолжи во Хјустон, кој за трансферот на бразилскиот интернационалец. Нене на крајот од сезоната ќе има статус на ограничен слободен играч и затоа во Хјустон веруваат дека Денвер ќе ја прифати понудата за размена во која ќе учествуваат неколку млади кошаркари, а тимот од Тексас е подготвен да се откаже од најмногу два избори на драфтот. Бразилецот сезонава игра во добра форма и во просек постигнува 15,1 поен, 7,2 скока и 2,1 асистенција. Покрај Хјустон за Нене заинтересиран е и Голден Стејт.
| | веќе видена

Раководството на Валенсија очигледно задоволна од настапите на резервниот голман, Давид Гуаита, најави дека во најкус можен рок треба да почне преговори за продолжување на договорот, кој истекува во 2012 година. Дваесет и три годишниот чувар на мрежата во текот на сезонава сосема неочекувано доби шанса да застане на голот откако поради повреди надвор од конкуренција се ветеранот, Сезар Санчез и Мигел Анхел Моја. Гуаита, кој кај тренерот Унаи Емери беше трет избор, бранеше одлично во Лигата на шампионите, а со своите одбрани воодушеви и на дербито против Реал во Мадрид и токму затоа еден од приоритетите на челниците на клубот е продолжување на договорот со талентираниот голман. Дека станува збор за квалитетен голман потврди и фактот дека за Гуаита е заинтересиран Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена

next