Спортал

Британскиот весник The Mirror пишува дека на последната средба меѓу претставниците на Барселона и Арсенал постигнат е договор за трансфер на Сеск Фабрегас на Ноу Камп и шпанскиот репрезентативец во својот матичен клуб ќе се врати во текот на летото. "Барселона во ниту еден момент не се откажала од трансферот на Фабрегас. Имавме серија разговори со Сеск и тој потврди дека би сакал да се врати во нашиот клуб. Нашата понуда за предвремен раскин на договорот изнесува 45 милиони евра и тоа е сума, која е прифатена од страна на Арсенал", изјави анонимен учесник во преговорите. Барселона и во текот на минатото лето се обидуваше да го ангажира Фабрегас, но тогашната понуда од 35 милиони евра беше одбиена од челниците на Арсенал.
| | веќе видена

Според пишувањето на весникот El Mundo Deportivo, претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез на крајот од сезоната планира да ја прекине соработката со бразилскиот репрезентативец Кака. Како што пишува весникот, Перез нема многу да размислува околу тоа во кој клуб ќе се пресели Бразилецот, а клучен момент во одобрувањето на трансферот ќе биде сумата, која ќе ја понуди заинтересираната страна односно Кака ќе се пресели во екипата што ќе понуди најмногу пари за обештетување.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Спарта од Прага, Јозеф Хованец поради обид да ги манипулира официјалните лица на пријателскиот натпревар против Зенит од Санкт Петербург заработи казна од националната федерација да ја води екипата на следните десет натпревари. Хованец прво не им дозволил на Вацлав Каделц и Томаш Пекарт да настапат на пријателскиот меч на селекцијата до 21 година со Холандија, кој на програмата беше на 9-ти февруари, но еден ден подоцна двајцата фудбалери настапиле на пријателскиот двобој со руската екипа. Двајцата фудбалери во записникот биле пријавени под други имиња, но откако биле објавени неколку фотографии било јасно дека станува збор за Каделц и Пекарт. Поради овој потег на тренерот Хованец, казнет е и клубот со 30.000 евра, фудбалерите се суспендирани на два натпревари. Казната за Хованец важи само во домашното првенство и тој ќе може да ја води екипата на реванш дуелот од Лигата на Европа со Ливерпул.
сите 7 | | | веќе видена

Третолигашот Лејтон Ориент го изненади градскиот ривал Арсенал во натпревар од осминафиналето на ФА купот одигрувајќи 1:1 на својот стадион Бризбејн Роуд, па ќе играат уште еден натпревар со "топчиите". Овој резултат толку многу го воодушеви претседателот на клубот Берни Херн што одлучи целиот тим да го части со патување во Лас Вегас. "Воодушевен сум од резултатот и бев подготвен целиот тим да го ставам во авион и да го однесам во Лас Вегас. Сепак тренерот Расел Слејд ме спречи во тоа. Ми рече да го почекаме крајот на сезоната па на пат ќе тргнеме кон крајот на мај или почетокот на јуни", рече првиот човек на малиот лондонски клуб.
сите 3 | | | веќе видена

Собранието на градот Мелбурн гласаше повеќе да не се одржуваат трки во Формула 1 на патеката Алберт парк. Актуелниот договор истекува во 2015 година, а членовите на градското собрание одлучија повеќе тој да не се продолжува со десет гласа за и само еден против. Мелбурн е домаќин на трки во Формула 1 уште од 1996 година, а се проценува дека има загуби од 51 милиони американски долари годишно. "Трката на почетокот можеби беше добра идеја кога владата ја чинеше околу 1.7 милиони долари, но со новите трошоци ситуацијата е поинаква. Мислам дека е време да им се заблагодариме и да не го обновуваме договорот", изјави членот на собранието, мајкл Данби. Во прилог на тоа Мелбурн да не се вози повеќе оди и изјавата на Берни Еклстон дека Ф1 може без трка во Австралија. Оваа трка е помалку интересна за европските ТВ станици заради временската разлика. Доколку се продолжи со насилството во Бахреин, Големата награда на Австралија ќе биде премиерна во оваа сезона и ќе се вози на 27 март.
сите 3 | | | веќе видена

Италијанските медиуми објавуваат дека Винченцо Монтела е назначен за нов тренер на Рома. Поранешниот напаѓач на "римската волчица" беше на преговори со претседателката на клубот, Росела Сенси и се договори да го води тимот до крајот на сезоната, па се очекува утре тој да биде претставен на јавноста. До сега 36-годишниот Монтела беше тренер во младинскиот тим на Рома и имаше договор до 2012 година според кој заработуваше 500.000 евра годишно, а со преземање на првиот тим, новите услови околу спогодбата не се објавени. Во својата фудбалска кариера мина осум години во дресот на Рома и на 215 натпревари постигна 94 гола со што е петти стрелец во историјата на клубот. На 2 јули, 2009 година популарното "авионче" се повлече од професионалниот фудбал. За потсетување, Монтела доаѓа на местото на Клаудио Раниери, кој по поразот од Џенова си поднесе оставка.
сите 29 | | | веќе видена

Американецот Енди Родик на спектакуларен начин дојде до 30. АТП титула во кариерата. На мечот против Канаѓанецот со црногорско потекло Милош Раониќ, Родик со удар во пад успеа да погоди во поле и да се закити со титулата на турнирот во Мемфис и да ја освои наградата од 122.000 долари. "Ова е потег на мојот живот, кога ќе се земат во обѕир сите околности. На прв поглед не видов дека сум освоил поен и потоа слушнав како навивачите се радуваат. Си помислив, не нема шанси дека влегло. Но изгледа дека беше така", истакна Родик, по победата од 7-6, 6-7 и 7-5.
сите 5 | | | веќе видена

Заради проблеми со килограмите и лекот за убрзување на метаболизмот, кој му го препишал лекарот, Роналдо на Копа Америка во 1999 година играл со пелени во шорцевите. Но и тоа не му пречеше да стане континентален првак и најдобар стрелец. Чудесната приказна за од неодамна пензионираниот Роналдо ја кажа тренерот на Фламенго, Вандерлеи Луксембурго, кој порано соработуваше со некогашниот најдобар светски играч во бразилската репрезентација, но и во Реал Мадрид. "Роналдо патеше заради прекумерната тежина и пред турнирот сакаше да изгуби неколку килограми. Лекарот му даде лек кој се вика Ксеникал, лаксатив, кој беше многу успешен, но исто така предизвикуваше чести и непредвидливи празнења. За да избегне можни незгодни ситуации, Роналдо во текот на натпреварите носеше пелени за возрасни", изјави Луксембурго. Поранешниот селектор откри дека Роналдо му се жалел заради непријатностите. "И покрај тоа играше одлично и како и секогаш постигнуваше голови". Во таа година Бразил на турнирот на најдобри ...
сите 5 | | | веќе видена

Во последното коло од регуларниот дел од сезоната во домашното кошаркарско првенство, во дербито во Градски парк, актуелниот првак Фени убедливо го совлада Работнички со 92:67. Во составот на Кавадарчани најефикасен беше Душан Кнежевиќ со 26 поени и девет скока, а Војдан Стојановски придодаде 16 коша. Во слабото издание на Работнички, ветеранот Перо Блажевски уфрли 22 поени, а Американецот Гери Вер постигна 19 коша. Во директниот двобој за пласман во Суперлигата, Лирија го порази Куманово со 75:72, додека МЗТ Скопје триумфира над Торус со 80:72. Во натпревар без значај, АБА Струмица по две продолженија го порази Овче Поле со 94:87. Во Суперлигата ќе играат екипите на Фени, МЗТ, Работнички, Торус, АБА и Лирија, додека во борбата за опстанок ќе играат Куманово, Овче Поле и Ултимејт Баскет.
сите 10 | | | веќе видена

Во извонреден натпревар, екипата на Џенова направи сензационален пресврт и славеше со 4:3 над Рома . Римскиот клуб имаше водство од 3:0 до 51.минута, но благодарение на Паласио и Палоски, кои постигнаа по два гола Џенова направи пресврт и стигна до трите бода. Фудбалерите на Милан ја задржаа предноста од три бода пред Наполи со победата од 2:1 на гостувањето против Киево. Робињо ги доведе "росонерите" во водство во 25.минута, а по еден час игра изедначи Фернандес. Победоносниот погодок за Милан го постигна Алесандре Пато на осум минути пред крај на мечот. Наполи со многу мака стигна до минимална победа над Катанија (1:0), додека Лече направи голем чекор во борбата за опстанок совладувајќи го Јувентус со 2:0. РЕЗУЛТАТИ: Лече - Јувентус 2:0 Месбах 32', Бертолачи 48' Киево - Милан 1:2 Фернандес 61' - Робињо 25', Пато 82' Фиорентина - Сампдорија 0:0 Џенова - Рома 4:3 Паласио 52', 74', Палоски 68', 86' - Мексес 6', Бурдисо 16', Тоти 51' Лацио - Бари 1:0 Ернанес 6' Парма - Чезена 2:2 Креспо 64'(п), Паладино ...
сите 5 | | | веќе видена

Во 24.коло од шпанската Примера, херој на колото беше голманот на Депортиво Ла Коруња, Даниел Аранзубија , кој во голгетерски стил со глава во 94.минута донесе бод на својата екипа на гостувањето против Алмерија (1:1). Барселона се намачи во дуелот со Атлетик Билбао но славеше на Ноу Камп со 2:1. Виља ги доведе Каталонците во водство во 3.минута од сомнителна офсајд позиција, а на почетокот на вториот дел од пенал изедначи Ираола. На 13 минути до крајот одново творец на победата на Барса беше Лео Меси со својот 25. гол во првенството, со што изби на чело на листата на стрелци во Примера пред Кристијано Роналдо кој има еден помалку. РЕЗУЛТАТИ: Алмерија - Депортиво 1:1 Пјати 47' - Аранзубија 90'+4 Хетафе - Расинг 0:1 Пиниљос 88'(п) Осасуна - Еспањол 4:0 Некунам 13', 55', Лоло 80', Соријано 88' Виљареал - Малага 1:1 Марко Рубен 35' - Себас Фернандез 82' Севилја - Херкулес 1:0 Ракитиќ 21' Барселона - Атлетик Билбао 2:1 Виља 3', Меси 77' - Ираола 49'(п) Понеделник, 21. февруари: 21ч Реал Сосиедад - Мајорка ...
сите 16 | | | веќе видена

По четвртиот последователен пораз на Рома, тренерот Клаудио Раниери реши да си даде оставка. Во неделниот натпревар од 26.коло на Серија А, "римската волчица" до 51.минута водеше со 3:0, но на крајот загуби со 4:3 од Џенова. "Секогаш сум размислувал само за доброто на Рома и по ваков натпревар верувам дека е вистински да се испрати сигнал. По последниот судиски свиреж отидов во соблекувалната и се заблагодарив на екипата и поднесов оставка", објасни Раниери, кој дојде во римскиот клуб во 2009 година. По 26.одиграни кола, Рома се наоѓа на осмото место со 39 бода, девет помалку од градскиот ривал Лацио, кој го држи четвртото последно место кое води во Лигата на шампиони.
сите 40 | | | веќе видена

На домашен терен пред своја публика во Стејплс центарот во Лос Анџелес, Коби Брајант беше предводник на тимот на Западот во триумфот од 148:143 над Исток во 60-тиот Ол стар натпревар. Брајант мечот го заврши со 37 поени и 14 скока и заслужено му припадна признанието за најкорисен играч на натпреварот на ѕвездите што е негов четвртти ваков трофеј во кариерата. Со ова признание се изедначи на вечната листа со легендарниот Боб Пети, а не успеа да го достигне рекордот од 42 поени на Ол стар меч на Вилт Чембрлен од 1962 година. "Сите сакаа да ја освои МВП титулата. Излезе на теренот многу агресивно и така го одигра целиот меч", рече Двејн Вејд, кој лани ја освои МВП титулата. Втор стрелец во тимот од Западната конференција беше Кевин Дурант со 34 коша, додека По Гасол уфрли 17 поени. Во редовите на Истокот се истакна ЛеБрон Џејмс со трипл дабл учинок од 29 поени, 12 скока и 10 асистенции и му се придружи на легендарниот Мајкл Џордан, кој единствено до сега остварил трипл-дабл на Ол стар меч. Добра партија ...
сите 29 | | | веќе видена

Манчестер Сити ги почна подготовките за активности на летниот трансфер пазар и еден од приоритетите ќе биде ангажирање на фудбалерот на Валенсија, Хуан Мата. Според медиумите во Англија, Манчестер Сити за комплетирање на трансферот на Мата планира да понуди обештетување од 35 милиони евра што е за 15 помалку од сумата, која Валенсија ја одреди како цена, која идниот клуб треба да ја плати за предвремен раскин на договорот. Покрај Манчестер Сити за еден од најталентираните фудбалери во Шпанија заинтересирани се уште Челзи и Тотенхем.
сите 2 | | | веќе видена

Според пишувањето на весникот The People, два члена на Премиер лигата во Англија се заинтересирани за фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Мајкл Овен. Весникот наведува дека на крајот од сезоната 31-годишниот фудбалер сигурно си заминува од Олд Трафорд, а како најсериозни кандидати за негово ангажирање се Евертон и Сандерленд. Поранешниот репрезентативец на Англија во последно време се соочува со проблеми со повредите и поради тоа го пропушти дуелот од ФА купот со Кроули, а очигледно дека во Манчестер Јунајтед немаат трпение да го чекаат комплетното рехабилитирање на Овен и постои реална можност тој летово да добие дозвола да се пресели во друг клуб.
| | веќе видена

Само еден ден по елиминацијата во ФА Купот, медиумите во Англија најавуваат дека постои голема веројатност на крајот од сезоната менаџерот на Челзи, Карло Анчелоти да добие отказ, а единствено што може да го "спаси" е триумфот во Лигата на шампионите. Италијанскиот тренер во минатата сезона имаше одлични резултати, освои двојна круна и амбициите на клубот во оваа беа уште поголеми, но во моментов екипата од Стемфорд Бриџ остана со најреални шанси само во трката за трофејот во елитното европско клупско натпреварување. Дополнителен притисок за Анчелоти претставува фактот што во текот на јануарскиот преоден рок купени се две скапи засилувања, Фернандо Торес и Давид Луиз, кои требаа уште на самиот старт да придонесат за подигнување на квалитетот на играта на "сините". Весникот Мејл веќе почна со лицитирање на имињата на евентуалниот наследник на Анчелоти, а како потенцијални кандидати се споменуваат Жозе Мурињо и Марко ван Бастен, но се отфла можноста на Стемфорд Бриџ да пристигне, Жозеп Гвардиола.
сите 2 | | | веќе видена

Портпаролот на патеката Јас Марина не сакаше да ги коментира шпекулациите дека постои можност на крајот од месецов Абу Даби да биде домаќин на последната тест сесија пред почетокот на новата сезона, која е планирана да се одржи во Бахреин, но поради кризата во земјата сериозно се размислува за нејзино откажување. "Наш став е никогаш да не ги коментираме шпекулациите во медиумите и затоа во моментов не можам да ви дадам одговор на прашањето поврзано со тестирањата предвидени во Бахреин", изјави портпаролот на патеката Јас Марина. Без конкретен одговор беше и првиот човек на формула 1, Берни Еклстон, кој потврди само дека имал консултации со шефовите на тимовите и го потврди ставот дека конечната одлука за судбината на тестовите и трката во Бахреин ќе се донесе во текот на следната недела. Претседателот на ФОТА, Кристијан Хорнер, навести дека постојат неколку опции пред се последната сесија на тестовите на новите болид и дека има предлози за неколку други патеки.
| | веќе видена

Скаути на Јувентус во последниве неколку недели го следат настапот на напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси по што се засилија шпекулациите дека италијанскиот репрезентативец наскоро би можел да се врати во татковината. Роси неодамна потпиша нов договор со Виљареал според кој на Ел Мадригал треба да остане до 2016 година, но очигледно дека тоа не е пречка, Јувентус да се обиде во текот на летото да го комплетира неговиот трансфер. Дека раководството на Јувентус во паузата меѓу двете сезони ќе го засилува нападот потврдува и фактот дека скаутите на Старата дама ја следат и формата на 23-годишниот фудбалер на Лориен, Кевин Гамиеро.
сите 3 | | | веќе видена

Генералниот менаџер на Лос Анџелес Лејкерс, Мич Купчак ги демантираше шпекулациите дека во текот на следната недела ќе биде направена размена со Денвер според која Кармело Ентони ќе го засили шампионот, а во спротивен правец ќе замине Рон Артест. "Не верувам дека може да дојде до размена со Денвер, но сепак никогаш не велам никогаш. Сметам дека нашата екипа е подобра од минатата сезона и мислам дека немаме потреба од менување. Но, секогаш постои можност да се смени нешто во играта или во составот", рече Купчак. Во меѓувреме се појави информација според која Њујорк повторно се вклучува во трката за Ентони и се шпекулира дека Никси се подготвени на Денвер да му ги понудат Данило Галинари или Лери Филдс плус Рејмонд Фелтон, Вилсон Чендлер и Еди Кари, но како додаток во размената го бараат ветеранот, Чонси Билапс. Медиумите шпекулираат дека иднината на Ентони ќе се решава во следниве неколку дена и дека идеална шанса за тоа е собирот на сите ѕвезди во Лос Анџелес.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо во интервју за радиото Копе истакна дека нема намера да си оди од Сантијаго Бернабе до крајот на договорот и дека екипата може да ја напушти само ако претседателот, Флорентино Перез му врачи отказ. "Кога го потпишав договорот јасно реков дека останувам се до крајот односно во следните четири години. Немам намера да си одам се додека екипата функционира онака како што треба или пак ако претседателот не се реши да ми даде отказ", рече Мурињо. Тој потенцираше дека никогаш во кариерата нема да седне на клупата на Јувентус односни дека премногу е врзан за Интер за да може да ја преземе функцијата во еден од најголемите ривали на неговиот поранешен клуб.
сите 4 | | | веќе видена

next