Слободен Печат

Веќе подолго време ликовното творештво се соочува со негрижа од страна на државата, вели Филип Фидановски, претседател на Друштвото на ликовни уметници на ...
сите 5 | | | веќе видена

Амбасадите на Франција, Германија, Италија, Велика Британија и САД (Петорката) во Косово објавија изјава во која го објаснуваат својот став дека нема да ...
сите 22 | | | веќе видена

Депонијата „Дрисла” лоцирана во југоисточниот дел на главниот град на оддалеченост од 14 километри од центарот пред неколку дена премина под капа на Градот ...
сите 152 | | | веќе видена

Ќе морате да прифатите нечие влијание и да го прилагодите вашиот стил во согласност со барањата кои ги имаат вашите соработници. Вашето добро расположение ќе ...
сите 50 | | | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи в о интервју за Агенција Европа, смета дека е важно одлуката за отпочнување на преговорите со ЕУ да биде донесена во март, како ...
сите 271 | | | веќе видена

На брегот на едно од најстарите езера во Европа, две семејства веќе еден век љубоморно го чуваат богатството – бисери од риби. И Северна Македонија и Албанија ...
сите 42 | | | веќе видена

Скопјани не ја користат една од пакетот мерки на градот – бесплатниот превоз. Извештаите говорат дека не се зголемуваа свесноста за користење на јавниот ...
сите 83 | | | веќе видена

Научници во Австралија успеаја да развијат коронавирус во лабораторија, што претставува голема пресвртница во глобалната борба против овој вирус, јави ...
сите 222 | | | веќе видена

На 26 март на арената Тодор Проески ќе се игра натпреварот Македонија – Косово. Исклучително важен. -За УЕФА нема импровизација. Ова е единствената арена ...
сите 28 | | | веќе видена

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја. „Овој план е план за ...
сите 130 | | | веќе видена

Во 1950 година во Скопје е формиран Сојуз на филателисти. Тоа е најпопуларно хоби во светот. -Поштенските марки сè уште на цена и високо котираат. Тие ги ...
сите 23 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп го пофали однесувањето на државниот секретар Мајк Помпео кон новинарката на Националното јавно радио (НПР) кон која, по ...
сите 52 | | | веќе видена

next