Слободен Печат

Во четвртиот квартал лани со автобус се превезени 20.796.000 патници, што е за 3,5 проценти помалку во однос на истиот период од 2018 година. Според видот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД „се договорија со талибанците“ за „значителното намалување на насилството во Авганистан“, јави ДПА. ...
сите 27 | | | веќе видена

На 21 февруари е дизајниран симболот за мир, кој подоцна има големо влијание во музиката, па слободно може да се смета за голем историски момент во музичката ...
сите 5 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама на денешниот Самит на групата раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации на Западен Балкан, истакна дека капацитетот ...
сите 30 | | | веќе видена

Оттогаш па досега фудбалерите на Арсенал предводени од менаџерот Микел Артета на девет мечеви во сите натпреварувања не знаат за пораз, односно имаат учинок од ...
сите 38 | | | веќе видена

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска оцени дека злосторството во градот Ханау било јасно расистички мотивиран терористички напад. ...
сите 35 | | | веќе видена

Жители на Хонгконг создадоа фабрика за производство на хируршки маски, кои недостигаат за заштита од епидемијата на новиот коронавирус. Откако минатиот месец ...
сите 14 | | | веќе видена

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе ...
сите 203 | | | веќе видена

Доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во државата се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани од ...
сите 152 | | | веќе видена

Судските органи во Кина покренаа обвиненија против 290 лица за случаи поврзани со превенција и контрола на коронавирусот, соопшти Врховното јавно обвинителство ...
сите 9 | | | веќе видена

До пред 40 денови во Струмица живеел еден од најстарите жители во државата, 105-годишната Султана Танчева. Приказната за баба си ни ја раскажа нејзиниот внук ...
сите 10 | | | веќе видена

При пристигнувањето во зградата на Советот на ЕУ, лидерите признаа утрово дека не верува дека е можен компромис за буџетот на ЕУ на овој самит. Данската ...
сите 57 | | | веќе видена

Шумските пожари и поплави го загрижија населението во Австралија поради глобалното затоплување и затоа рударското лоби во Австралија е под притисок да се ...
сите 7 | | | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи кој денеска во Кривичниот суд сведочеше во случајот „Монструм“ изјави дека бил во посета на обвинет од овој предмет. Сведокот рече ...
сите 223 | | | веќе видена

Државјанин на Црна Гора, кој е член на екипажот на крузерот „Дајмонд принцес“ е заразен со коронавирус, покажа тестирањето, а пренесува балканските медиуми. ...
сите 152 | | | веќе видена

На телевизијата Вис започнува серијал од четири епизоди за настаните на крвавиот 27 април. Од медиумот најавуваат сведоштва од прво лице за овие настани, на ...
сите 3 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанка на Република Турција со привремен престој во Гостивар ...
сите 58 | | | веќе видена

Младите архитекти од меѓународната невладина организација „Културно Ехо“ започнаа иницијатива за пренамена на фабриката „Купром“ во скопската населба хром, во ...
сите 41 | | | веќе видена

next