Скутерманија

Иако не се работи за некој светски новитет Generic Soho 125 е прилично новост за нас затоа што на нашите патишта ги немаме гледано многу често. Она што го гледаме на прв поглед е дека дизајнот е доста интересен и завршната обработка е на завидно ниво , а перформансите би требало да да бидат солидни разгледувајќи ги техничките каректеристики. Сепак на нас не ни работа да донесуваме заклучоци на овој начин туку претпазливо и внимателно да го разгледаме скутерот и да го испробаме во услови за кој мислиме дека е наменет и дури тогаш да донесеме своја одлука. Значи прво си дозволивме да ги прегледаме визуелните компоненти кој го одредуваат ова возило. Изгледот секако е без размислување еден од главните адути на Generic Soho 125 и можеме да го кажеме истото општо и за сите Generic производи. Далеку од тоа дека зборуваме за скутери кој во друг поглед не се конкуренти, но изгледот им е едноставно интересен и впечатлив. Иако можеби не влегуваат веднаш во око Generic 125 Soho има проѕирни и убави налепници, а над ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешката Kawasaki индустрија и Kymco склучија договор за производство на бензински мотори со високи перформанси. Според условите на договорот овие две компании треба да инвестираaт 10 милиони долари за формирање на Changzhou Kawasaki и Kwang Yang моторс копродукции во Changzhou националната hi - tech зона и прозводството се очекува да започне во јануари следната година. Производите од ново формираната CK&K главно ќе бидат за Северна Америка, но ќе има дистрибуција на Kawasakiи и Kymco брендот и низ целиот свет. Производите ќе вклучуваат и водни пумпи, градинарски машини, мали генератори и слично.
сите 2 | | | веќе видена

Возачите кои го сакаат спортскиот изглед на DS 450, сега имаат можност за поевтина цена да го добијат неговиот по-компактен модел, DS 250. Моделот е долг 183 цм, 103 цм широк, со 12,7 цм висок наслон за глава. Моделот се истакнува со електрично палење, автоматска трансмисија на предницата при забрзување, како и при лер и рикверц, лесен за контрола на моќта и хидраулични диск сопирачки. Овој четвороцикл поседува Т-класа сертификат, што значи дека е погоден за возачи кои имаат 14 години и повеќе. Максималната брзина која ја постигнува изнесува 61 КМ/Ч. МАШИНА: 249.4cc сингл ТРАНСМИСИЈА: Автоматска CVT
сите 2 | | | веќе видена

Шампион: Yamaha YFZ 450X Yamaha е лидер во класата 450 со моделите за патеки со ограничена употреба. Оваа година YFZ 450X одговори на потребите на крос-кантри возачите, надградувајќи го моделот YFZ со сета off-road опрема и поголем EFI мотор. Со GNCC трките, Yamaha прават сериозен напредок како за останатите произведувачи така и за возачите. YFZ 450X со сигурност ќе се придружи на долгата листа на најпродавани Yamaha спортски четвороцикли. Наполнете го резервоарот со гориво и подгответе се за забава. ВИЦЕ-ШАМПИОН: Suzuki QuadRacer 450 Силен и тивок, како таков не му треба многу за да се докаже. QuadRacer 450 е еден од најуспешните во трката на најдобри ATV модели, поседувајќи високо квалитетна тркачка опрема. ТРЕТО-ПЛАСИРАН: KTM 505MX Кога станува збор за цена, КТМ 505MX е најдобар претставник на генералната класа на ATV наменети за лесни патеки. Фабричката опрема е со импресивна суспензија, убиствен мотор и солидно управување, 505MX е се за што сонува еден возач. Со најмоќен мотор во својата класа, ...
сите 2 | | | веќе видена

Honda претстави еден многу интересен концепт 3R-C. Се работи за посебен и особен, трицикал, иако на некој начин е и половина електричен автомобил. Всушност Honda гледа иднина во овој концепт како некоја врста замена помеѓу автомобил и скутер, кое би било идеално решение за градско движење меѓу метежот или лошо време, каде што возачот е добро заштитен и е стабилен во возењето. Ова возило нуди многу добри особини и на автомобил и на скутер кои експертите го имплементирале во еден концепт. Моторот кој го движи е секако електричен.
сите 2 | | | веќе видена

После промоцијата и пуштање во продажба на Downtown 125i & 300i, Kymco веќе нуди нови задоволства за 2010. Овој нов производ може да го најдете кај сите овластени дистрибутери, но и во други продажни салони.
сите 2 | | | веќе видена

Како шампионатот на кал е во тек така единствениот прозиводител на ATV четирицикли се спреми за овој вид на трки и ги доведува своите производи на вистински пат. Така наречениот Artic Cat кој доаѓа во серии од 650, 700 или 1000 кубни сантиметри има разорна ултимативна моќ, стабилност и специјален вид на гуми за пазарот. Ова е втора година по ред ова ATV да понуди непредвидливост за CMR трките.
сите 2 | | | веќе видена

Yamaha корпорацијата во САД во соработка со комисијата за безбедноста на потрошувачките продукти издаде наредба за повлекување на 20 000 grizzly 500 модели и 700 ATV производи. Повлекувањето на овие модели и причината за тоа е несигурноста на управувачот со што многу лесно може да се изгуби контрола и сите повлечени производи се без серво волан модели. Yamaha прими 19 извештаи за несреќи во кој биле вклучени повлечените ATV производи, но не се пријавени никакви повреди . Yamaha изјави дека потрошувачите веднаш требаа да престанат со користење на овие ATV модели и да се јават кај најблискиот овластен Yamaha сервис за бесплатна поправка. А оние потрошувачи кој биле регистрирани ги известиле преку е-маил за повлекувањето на производите.
сите 2 | | | веќе видена

Треба да посветите големо внимание кога ги миете гумите на вашиот скутер. Внимателно ракувајте со водените компресори кои работат под силен притисок. Перењето на скутерот со помош на овие компресори е секојдневие. Резултатот е едноставноста на користење и високата продуктивност, каде што ниеден сегмент од нечистотија нема да биде поштеден. Но, при справувањето со нечистотијата која се наоѓа на целиот ваш скутер, почнувајќи од кочниците па се до гумите, треба да бидете многу внимателни со неговото користење. Еден остар млаз, вперен дирекно во вашите гуми на одалеченост од само 4 сантиметри, може за помалку од 6 секунди да направи непоправлива штета. Тоа оштетување прозилегува од многу силниот млаз на ерозија кое доаѓа од водениот компресорот. Млазот од водата резултира со зголемено загревање на материјалот од кој е направена вашата гума. Најважен совет при перење со воден компресор е да држите растојание! Значи, кога во процесот на перење, растојанието е оптимално поставено меѓу гумата и пиштолот, можните ...
сите 2 | | | веќе видена

Швајцарците наскоро тргнуваат во производство на два електрични модела на скутери и мал минибике crosser. Компанијата Quantya веќе учествуваше во разни наптревари за електрични возила, а како што изгледа, иако имаме недоволно информации, наскоро тргнува со сериско производство на претходно споменатите два модели. Електричниот Squter P1 може да достигне и брзина поголема од 80 км/ч, а радиусот на движења е ограничен со капацитетот на литиум – јонските батерии, а досега е 70 километри.
сите 2 | | | веќе видена

Иако не се работи за прав концепт или службена скица од германска фабрика, сепак малку ги изненади своите фанови со овој нов цртеж. После ултра моќниот BMW скутер и многу слични модели на Ducati, овој пат видовме нешто ново, претставување на својата визија за електричен скутер. Замислен е темелејчи се на правиот Enduro модел, овој Bezzi модел се ослонува на суспензија и 14 инчните тркала, опремени со офф-роад гуми. Најголем плус му е електромоторот кој не ја загадува околината, а едноставно се надополнува после 120 километри.
сите 2 | | | веќе видена

Денешниот пазар на скутери се доста разликува по своите понуди. Но ако погледнеме подобро ќе видиме дека се што е моментално достапно кај производителите, кај бројни модели понудени на пазарот се многу слични како по својот дизајн така и по погонските агрегати. Доколку не сте многу упатени во светот на скутерите тешко ќе приметите разлика помеѓу производителите, а уште помалку на одредени модели. Затоа не треба да не чуди популарноста на поединечни производители кој имаат свој сопствен дизајн по кој се разликуваат. Кога зборуваме за такви модели прво ни паѓа на памет Веспата која претставува зачеток на сите овие возила на две тркала па дури и новите реинкарнирани модели на веспата имаат некој свој дизајн кој е задржан и кој има посебно место во историјата и во срцата на љубителите . Новите модели колку и да се технички подготвени и уникатни во дизајнот доколку купувачите не ги прифатат остануваат заборавени. За разлика од нив Aprilia Mojito иако не може да се истакне со посебни технички решенија и во ...
сите 2 | | | веќе видена

На кацигата и е потребна заштита многу повеќе од колку што мислиме. За да ја заштитите вашата кацига за подолго време и во добра состојба ние ви презентираме неколку корисни совети. • За чистење на кацигата користете само чиста вода и благ детергент. Јакиот детергент може да ја оштети вашата графика и секако стаклото. • Кога ќе посакате да ги тргнете остатоците од различни инсекти, не правете го тоа веднаш. Покријте ја кацигата со влажна крпа да стои 10 минути, па дури потоа избришете ја. Ова во голема мера ќе ви ја олесни вашата работа. • Телото на кацигата не е добро место за да лепите налепници. Некои кациги што содржат поликарбонати или се направени од термопластика, не се отпорни на лепилото. • Никогаш немојте вашата кацига да ја оставате во близина на моторни горива зошто течноста за чистење е лесно запалива. Повеќе производители препорачуваат и советуваат да вашата кацига ја менувате на секои пет години, но се разбира доколку истата преживеала собраќајна незгода или има било какво мало ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако некој скутер заслужува да се за него изгради посебна додатна опрема, тоа е Yamaha Т-Маx. MIVV, италијанскиот производител на издувни системи, на пазарот гo пласира спортскиот ауспух за можеби најдобариот скутер на планетата. Системот за издувни гасови ќе дојде во две верзии: во потполност од титаниум или од инокс AISI304. Системот на издувни гасови имаат заострени фелијали и потребните носачи, за да на тој начин се нагласи моќност на овој двоцелиндер. Во прилог на зголемување на моќноста и вртежниот момент, Т-Маx со вградување на овој систем ќе намали дури до 5 килограми.
сите 2 | | | веќе видена

Baotian на нашиот пазар се продава веќе со години и најде примена кај многу купувачи кој што ефтино сакаат да стигнат од точката А до точката Б и да ја сведат секојдневната гужва на минимум. На таквите потрошувачи не им е потребно нивниот скутер да биде со педигре или на своите пластики да има испишано некое звучно име, најбитно им е да биде што е можно поефтин и попрактичен. Иако е тешко да се најде скутер кој што ќе ги задоволува сите твои потреби и барања по ниска цена сепак Baotian успеа во тоа, но сепак изгледа дека тоа почнува да се менува со тоа што Baotian одлучи да ја прошири својата понуда и на пошироко. Флерт со спортот Иако почетната замисла на скутерите е да бидат превозно средство некои посакуваат нешто повеќе па дури и за ефтина цена посакуваат нешто што ќе ги издвојува од другите. На таквите побарувања Baotian го понуди својот BT 49QT-28 скутер со двотактен агрегат и шаренило со нагласен спортски дизајн. Не може да се каже дека дизајнот е на Baotian бидејќи веднаш се гледа дека речиси е ...
сите 2 | | | веќе видена

После изборот на сигурни и добри гуми, следува изборот на кацига кој е премногу важен дел во вашата безбедност и удобност во возењето. Постојат пет разни видови на кациги: Потполн Хибриден Отворен Краток Мотокрос Потполни кациги Ги препознаваме по тоа што ја заштитуваат и брадата на возачот. Овој вид на кацига им дава исклучителна цврстина па затоа и често овие кациги се користат во мото трките. Недостаток им е тоа што премногу го загреваат лицето на возаќот, а визирот често им се замаглува. Хибридни кациги Овој вид на кацига ви дозволува да го подигнете делот кој ја заштитува брадата и да го ставите во горна позиција. Најмногу се пропрачуваат за возачи кои носат очила. Отворени кациги Овој вид на кациги имаат и друг израз кој се користи, а тоа е пилотски кациги. Наменети се да ги заштитат ушите и бочниот дел од лицето на возачот. Овие кациги имаат недостаток што немаат никаква заштита на врадата, а везирот во повеќе случаеви може да им се одвои. Кратки кациги Ова е наједноставниот вид на кацига. Нема ...
сите 4 | | | веќе видена

Еден од најинтерсните цртежи кои се појавиле на блогот на Oberdan Bezzi, е онаа на електричниот скутер Kymco. Иако се работи само за идеја, мораме да признаеме дека со вакви перформанси ни се допаѓа ова изведба, која освен атрактивниот изглед, ја прати и потполно еколошкиот прифатлив мотор. Како технички особини овој скутер, наречен едноставно “тивок”, не се познати. Па да оставиме сликата која кажува и повеќе од 1000 зборови.
сите 2 | | | веќе видена

next