Скутерманија

После изборот на сигурни и добри гуми, следува изборот на кацига кој е премногу важен дел во вашата безбедност и удобност во возењето. Постојат пет разни видови на кациги: Потполн Хибриден Отворен Краток Мотокрос Потполни кациги Ги препознаваме по тоа што ја заштитуваат и брадата на возачот. Овој вид на кацига им дава исклучителна цврстина па затоа и често овие кациги се користат во мото трките. Недостаток им е тоа што премногу го загреваат лицето на возаќот, а визирот често им се замаглува. Хибридни кациги Овој вид на кацига ви дозволува да го подигнете делот кој ја заштитува брадата и да го ставите во горна позиција. Најмногу се пропрачуваат за возачи кои носат очила. Отворени кациги Овој вид на кациги имаат и друг израз кој се користи, а тоа е пилотски кациги. Наменети се да ги заштитат ушите и бочниот дел од лицето на возачот. Овие кациги имаат недостаток што немаат никаква заштита на врадата, а везирот во повеќе случаеви може да им се одвои. Кратки кациги Ова е наједноставниот вид на кацига. Нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Yamaha корпорацијата во САД во соработка со комисијата за безбедноста на потрошувачките продукти издаде наредба за повлекување на 20 000 grizzly 500 модели и 700 ATV производи. Повлекувањето на овие модели и причината за тоа е несигурноста на управувачот со што многу лесно може да се изгуби контрола и сите повлечени производи се без серво волан модели. Yamaha прими 19 извештаи за несреќи во кој биле вклучени повлечените ATV производи, но не се пријавени никакви повреди . Yamaha изјави дека потрошувачите веднаш требаа да престанат со користење на овие ATV модели и да се јават кај најблискиот овластен Yamaha сервис за бесплатна поправка. А оние потрошувачи кој биле регистрирани ги известиле преку е-маил за повлекувањето на производите.
| | веќе видена

Треба да посветите големо внимание кога ги миете гумите на вашиот скутер. Внимателно ракувајте со водените компресори кои работат под силен притисок. Перењето на скутерот со помош на овие компресори е секојдневие. Резултатот е едноставноста на користење и високата продуктивност, каде што ниеден сегмент од нечистотија нема да биде поштеден. Но, при справувањето со нечистотијата која се наоѓа на целиот ваш скутер, почнувајќи од кочниците па се до гумите, треба да бидете многу внимателни со неговото користење. Еден остар млаз, вперен дирекно во вашите гуми на одалеченост од само 4 сантиметри, може за помалку од 6 секунди да направи непоправлива штета. Тоа оштетување прозилегува од многу силниот млаз на ерозија кое доаѓа од водениот компресорот. Млазот од водата резултира со зголемено загревање на материјалот од кој е направена вашата гума. Најважен совет при перење со воден компресор е да држите растојание! Значи, кога во процесот на перење, растојанието е оптимално поставено меѓу гумата и пиштолот, можните ...
| | веќе видена

Ќе се обидеме во неколку чекори да ви помогнеме како на полесен начин да го средите вашиот скутер, за да имате поголемо уживање во движењето. 1 Фаза – Пригответе налепници Искористете ја вашата креативност и желба како да ви изгледа моторот, графички изглед. Ова можете да го направите во разни пограми, како пример Corel Draw. Ако немате исксутво во оваа програма може да побарате помош од стручни лица за тоа. Кога ќе го направите тој чекор, следниот е вашата желба преточена во графика да ја однесете во печатница за да идејата ја претставите и на хартија. На крај е лесно, крајниот производ односно налепницата ја лепите на избраниот дел од вашиот мотор. 2 Фаза – Купување на лак Ова е премногу лесна постапка. Се што треба е да го направите изборот на боја која вам ви одговара и ви прилега во зависност каков мотор поседувате. Следно е да појдете во продавница која има широк спектар на нијанси и бои, каде исто можете да побарате совет од вработеното лице да ви помогне околу производителот и квалитетот на бојата. ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојат три врсти на вакво масло и тоа: • Минерално • Полусинтетичко • Синтетичко Минералното масло е најефтино, кај него нема посебни специфичности и потполно ги задоволува моторите кои не се фризирани со кит.Согорувањето е многу нечисто, па и затоа остава темни трагови под прстените и на издувните. Полусинтетичкото подобро подмачкува од минералното бидејќи поседува други супстанци за подмачкување, па затоа и се смета дека е најпродаван вид на масло. Скоро целото масло согорува па може да се препорача за сериските мотори ако сакате долго да го возите. Синтетичкото масло е најдобро. Најдобро подмачкува и остава дебел слој помеѓу 2 материјала. Со неговиот квалитет целиндрите достигнуваа од 11.000 до 15.000 вртежа, што секако зборува и за подобрата работа на моторот. Со право ова масло е најскапо.
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот производител на додатна опрема за моторцикли и скутери, овој пат вниманието го насочи кон Yamaha скутерот X – Max 125 односно 250. Широкиот спектар на опрема го надополни овој пат со целосна посветеност кон овој скутер. Во прилог на двата високо – туристички куфери, во зависност за каква намена ви требаат, својата понуда ја надополни и со две шофершајбни. Првиот е повисок од серискиот и има вграден штитник за раце, додека другиот е опремен со подвижни делови кои можат да се подесуваат на висина, така што возачот ќе може да го пронајде точниот степен на потребната заштита.
сите 2 | | | веќе видена

Најновиот модел за 2010 кој го воведува Marushin е кацигата наречена C139. Оваа кацига е направена во класично ретро стил, кој дизајнерски се враќа од доцните 70 –и години. Производителот на оваа кацига, ја дефинира како модерна и практична, идеална за користење за градско возење, но секако и надвор од него. Опремена е со anti scrath и anti fog стакло и е направена од фиберглас, достапна во црно – сива боја, мат и крем- црвена варијанта. Внатрешноста е изградена од антиалергиски материјал и е лесно достапна за перење. Достапен е од XS до XXL големина.
сите 2 | | | веќе видена

Постојат различни верзии како се разработува нова машина, а поготово на скутер. Почнувајќи од варијантата да работи под максимални вртежи, наспрема варијантата да вртежите бидат што минимнални. Скутерите се посебна приказна, за потечток немаат иста брзина, а и се вози постојано под еден принцип “полни гас – пушти гас” . Постои уште еден мал проблем, да се отстранат евентуалните блокади на помалите модели, како разно разни китови ... Сепак најлогично би требало да ни биде и да ги послушаме упатствата на производителот, сепак тие најдобро знаат. Целосната одговорност кон вашиот скутер треба да не ви дозволи да поклоните доверба на било каков “експерт” по ова прашање. Крајниот совет, покрај толку многу теории, би бил без размислување сите прашања и проблеми по овој проблем да ги побарате дирекно кај производителот, овластениот сервис или овластено лице.
сите 2 | | | веќе видена

Интересно обликуваната пилотска кацига, моделот Nano, го презентираше компанијата Acerbis. Школката е од термопластика и ги задоволува ECE 22 05 стандардите, додека пак внатрешноста е од полиестер и е лесна по потреба да се извади заради нејзино перење. Прицврстување е премногу лесно и едноставно, благодарение на micrometric затварањето. Со сите свои перформанси оваа кацига може да биде голем хит на пазарот.
сите 2 | | | веќе видена

Гумите се еден од најважните делови кои треба внимателно да ги изберите за ваша заштита и секако за подобро и полесно возење. Пазарот на гуми е преплавен со различни модели и производители па затоа и станува се потешко да се направи правилниот избор за нивно купување. Затоа ние ќе ви представиме дел од производителите и гуми кои ги одбравме за вас. Sava MC29 Тоа е гума наменета за спортските возачи и се има покажано како одлична. Премногу е стабилна на сите кривини и дозволува поголем агол на моторот. Без разлика дали е патот сув или влажен ( возење на врнежливо време), се однесува исто. Оваа гума нема долг век на траење. После 7000 километри почнува да ги губи своите својства, но во тие 7000 километри ги има своите стандардни карактеристики. Bridgestone Molas ML50 Исто така и оваа гума е со слични карактеристики како и Sava MC29. Оваа гума се покажала најмногу по тоа дека со своите убави карактеристики е најприспособлива и се најмногу препорачува за возење на влажен асфалт. Исто и оваа гума своите ...
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најталентираните европски дизајнери, Oberdan Obezzi, е се повеќе активен кога е во прашање дизајнирање на нови, спортско орентирани скутери. Овој пат не изненади со доста интересен и агресивен дизајн на потенцијаните макси скутери на Yamaha. Витката силуета не ветува многу простор за опрема и складирање, но затоа самиот дизајн е меѓу најактрактивните досега видени.
сите 2 | | | веќе видена

Ве примамува изгледот на овој скутер? Но, изгледот не се што Honda има да го понуди. Овој модел на Honda нуди нови возбудувања во возењето. Доколку ве примамил со изгледот, можете да го најдете и во други нијанси, а треба да знаете и дека има целосно автоматски менувач. Овој скутер доаѓа со Feisty 49 cc мотор, кој ви ја олеснува работата во движењето. Убавиот стил, лесно се вклопува со убавото возење кое Honda очекува да го направите. Ќе добиете складно вклопен стил со примамлива цена и целосно економичен скутер.
сите 2 | | | веќе видена

Piaggio групацијата не престанува да изненадува и пласира нови модели на пазарот. Овој пат станува збор за Aprilia Sportcity One 125. Нашите патишта и улици се покорни пред метежот, па затоа ви е потребно некој скутер кој одлично ќе ве служи низ градското возење. Нема да погрешите доколку го изберете овој следбеник. Со својот одлучувачки, едноставен, но сепак проследен со карактеристични линии, овој модел на Aprilia заслужено го добил називот Sportcity. Дизајниран е максимално рационално, нуди комфорност и сигурност, со еколошки мотор и е лесен за возење. Може да се пофали и со голема економичност зошто на повеќе од 40 километри троши литар гориво.
сите 2 | | | веќе видена

Откако ќе го изберете вашиот скутер со кој сакате да поминете убави и сигурни мигови, потребни ви е да знаете неколку работи кои сигурно ќе ви бидат од помош. Припрема Ако скутерот е нов, секако дека многу од припремите не важат за него. Се се прави кај овластен дистрибутер и секако на валидните показатели на моторот ( количина на гориво, температура, течноста за ладење ...). Ако е купен на старо, најдобро е најпрвин да го дадете во сервис за да тие детално го прегледаат и ги тргнат сите евентуални неисправности или ако се работи за некои мали проверки можете да го дадете на поискуно лице од вас кој досега се грижел добро за својот мотор. Неизбежен дел е да си го прочитате прирачникот кој ги содржи сите упатства и други информации како би дознале нешто корисно како што е на пример: кој вид на уље се меша со бензинот или кој е пропишаниот притисок на гумите и слично. Возење Кацигата на глава, пред било што друго да направите. Никогаш не тргнувајте без нејзе, колку и да се работи за ептен кратка релација. ...
сите 2 | | | веќе видена

BMW и официјално го најави својот електричен еко скутер. Новиот скутер се напојува со електричен мотор кој работи на литиум – јонска батерија, така што е целосно еколошки прилагоден производ. Како што може да се погледне и од фотографијата се работи за познатата верзија на скутери BMW C1 кој сега го добил називот со “Е” и секако ја нагласува екологијата во движењето на скутерите. C1-E исто така има сигурни стандарди како и својот претходник, така и овде може да го најдете сигурносниот појас и шофершајбната која ќе ве заштити од сите временски неприлики.
сите 2 | | | веќе видена

Ќе се обидеме во неколку чекори да ви помогнеме како на полесен начин да го средите вашиот скутер, за да имате поголемо уживање во движењето. 1 Фаза – Пригответе налепници Искористете ја вашата креативност и желба како да ви изгледа моторот, графички изглед. Ова можете да го направите во разни пограми, како пример Corel Draw. Ако немате исксутво во оваа програма може да побарате помош од стручни лица за тоа. Кога ќе го направите тој чекор, следниот е вашата желба преточена во графика да ја однесете во печатница за да идејата ја претставите и на хартија. На крај е лесно, крајниот производ односно налепницата ја лепите на избраниот дел од вашиот мотор. 2 Фаза – Купување на лак Ова е премногу лесна постапка. Се што треба е да го направите изборот на боја која вам ви одговара и ви прилега во зависност каков мотор поседувате. Следно е да појдете во продавница која има широк спектар на нијанси и бои, каде исто можете да побарате совет од вработеното лице да ви помогне околу производителот и квалитетот на бојата. ...
сите 3 | | | веќе видена

Colin Furze потрошил два месеци од својот живот во трансформирање на Honda скутер од 50 кубика и 14 метра долг мотор кој може да достигне брзина и од 50 километри на час. Искористел два Honda Sky 50cc кој ги споил со помош на алуминимуски шипки. “Можете да го возете како нормален мотор, но имав мали проблеми со управувањето. Прилично е тежок и комплицирано е со него да се управува зошто е потребно патот да има шест пати поголема ширина за да се врти со него”. Должината изнесува 14.03 метри, што е за 4.5 метри подолг од претходниот рекорд. Но за да влезе Colin во Гинисовата книга на рекорди мора да вози барем 100 метри, што и го направил на еден мал аеродром.
сите 2 | | | веќе видена

Не така познат и експониран производител кај нас, Benelli, после долго време представи нов модел на пазарот, Benelli Mace 125/150. Станува збор за скутер со малку необичен дизајн, но припаѓа во категоријата на производители кои користат 16 инчни тркала, мотор со водено ладење кој развива 8,9 kw од 124cc и диск сопирачки на двете тркала. Моторот има капацитет од 150cc и развива вртежен момент од 13,3 Nm. Сеуште овој модел не е експониран премногу во јавноста, но се надеваме дека неговата цена ќе биде прикладна па многумина од вас ќе можат да доживеат нови моменти, уживајќи со него.
сите 2 | | | веќе видена

Pro Armor одамна имаа изјавено дека нуди целосна заштита за Can Am Outlander ATV. Велат во една порака - дека вискиот квалитет и стандард Pro Armor го подржува за секој производ дизaјниран и произведен во базата во Калифорнија. Плочите и штитниците за раце Pro Armor ги прави од алуминиум и се монтираат директно без никакво бушење и секој продукт доаѓа со 90 дневна гаранција. Во прилог на Can Am Outlander, Pro Armor нуди и прозиводи за Kawasaki Brute Force, Suzuki King Quad и Yamaha Grizzly. Но, секако најувуваат дека и уште неколку ќе бидат додадени во наредниот период.
сите 2 | | | веќе видена

Kymco (САД) е официјално именуван за официјален скутер и снабдувач на ATV за националната хот роад асоцијација или NHRA. NHRA ќе ги користи ATV машините и скутерите на Kymco во drag racing сериите и за истоимените школи. “Му посакуваме добредојде на Kymco во NHRA фамилијата на официјални спонзори” вели Gary Darcy постар заменик претседател за продажба и маркетинг .Преку партнерството со NHRA добива поттик за изложеност и промоција на својот бренд.NHRA сериите имаат 23 настани во календарот за 2010 вклучувајќи и национални настани како оној во Шарлот и ЊуЈорк. Ние сме максимално возбудени за партнерството со NHRA вели Eric Bondy претседателот и главниот извршител на Kymco. Тие се светска организација што и покрај другото нуди одлична забава во работата на сите членови на фамилијата и е во согласност со нашите стратегии и планови и големите амбиции да се изгради брендот. Очекуваме долга соработка и заемно корисни односи.”
сите 2 | | | веќе видена

next