Скутерманија

Ќе се обидеме во неколку чекори да ви помогнеме како на полесен начин да го средите вашиот скутер, за да имате поголемо уживање во движењето. 1 Фаза – Пригответе налепници Искористете ја вашата креативност и желба како да ви изгледа моторот, графички изглед. Ова можете да го направите во разни пограми, како пример Corel Draw. Ако немате исксутво во оваа програма може да побарате помош од стручни лица за тоа. Кога ќе го направите тој чекор, следниот е вашата желба преточена во графика да ја однесете во печатница за да идејата ја претставите и на хартија. На крај е лесно, крајниот производ односно налепницата ја лепите на избраниот дел од вашиот мотор. 2 Фаза – Купување на лак Ова е премногу лесна постапка. Се што треба е да го направите изборот на боја која вам ви одговара и ви прилега во зависност каков мотор поседувате. Следно е да појдете во продавница која има широк спектар на нијанси и бои, каде исто можете да побарате совет од вработеното лице да ви помогне околу производителот и квалитетот на бојата. ...
| | веќе видена

Најновиот модел за 2010 кој го воведува Marushin е кацигата наречена C139. Оваа кацига е направена во класично ретро стил, кој дизајнерски се враќа од доцните 70 –и години. Производителот на оваа кацига, ја дефинира како модерна и практична, идеална за користење за градско возење, но секако и надвор од него. Опремена е со anti scrath и anti fog стакло и е направена од фиберглас, достапна во црно – сива боја, мат и крем- црвена варијанта. Внатрешноста е изградена од антиалергиски материјал и е лесно достапна за перење. Достапен е од XS до XXL големина.
| | веќе видена

Откако ќе го изберете вашиот скутер со кој сакате да поминете убави и сигурни мигови, потребни ви е да знаете неколку работи кои сигурно ќе ви бидат од помош. Припрема Ако скутерот е нов, секако дека многу од припремите не важат за него. Се се прави кај овластен дистрибутер и секако на валидните показатели на моторот ( количина на гориво, температура, течноста за ладење ...). Ако е купен на старо, најдобро е најпрвин да го дадете во сервис за да тие детално го прегледаат и ги тргнат сите евентуални неисправности или ако се работи за некои мали проверки можете да го дадете на поискуно лице од вас кој досега се грижел добро за својот мотор. Неизбежен дел е да си го прочитате прирачникот кој ги содржи сите упатства и други информации како би дознале нешто корисно како што е на пример: кој вид на уље се меша со бензинот или кој е пропишаниот притисок на гумите и слично. Возење Кацигата на глава, пред било што друго да направите. Никогаш не тргнувајте без нејзе, колку и да се работи за ептен кратка релација. ...
| | веќе видена

Piaggio групацијата не престанува да изненадува и пласира нови модели на пазарот. Овој пат станува збор за Aprilia Sportcity One 125. Нашите патишта и улици се покорни пред метежот, па затоа ви е потребно некој скутер кој одлично ќе ве служи низ градското возење. Нема да погрешите доколку го изберете овој следбеник. Со својот одлучувачки, едноставен, но сепак проследен со карактеристични линии, овој модел на Aprilia заслужено го добил називот Sportcity. Дизајниран е максимално рационално, нуди комфорност и сигурност, со еколошки мотор и е лесен за возење. Може да се пофали и со голема економичност зошто на повеќе од 40 километри троши литар гориво.
| | веќе видена

Еден од најинтерсните цртежи кои се појавиле на блогот на Oberdan Bezzi, е онаа на електричниот скутер Kymco. Иако се работи само за идеја, мораме да признаеме дека со вакви перформанси ни се допаѓа ова изведба, која освен атрактивниот изглед, ја прати и потполно еколошкиот прифатлив мотор. Како технички особини овој скутер, наречен едноставно “тивок”, не се познати. Па да оставиме сликата која кажува и повеќе од 1000 зборови.
| | веќе видена

Kymco (САД) е официјално именуван за официјален скутер и снабдувач на ATV за националната хот роад асоцијација или NHRA. NHRA ќе ги користи ATV машините и скутерите на Kymco во drag racing сериите и за истоимените школи. “Му посакуваме добредојде на Kymco во NHRA фамилијата на официјални спонзори” вели Gary Darcy постар заменик претседател за продажба и маркетинг .Преку партнерството со NHRA добива поттик за изложеност и промоција на својот бренд.NHRA сериите имаат 23 настани во календарот за 2010 вклучувајќи и национални настани како оној во Шарлот и ЊуЈорк. Ние сме максимално возбудени за партнерството со NHRA вели Eric Bondy претседателот и главниот извршител на Kymco. Тие се светска организација што и покрај другото нуди одлична забава во работата на сите членови на фамилијата и е во согласност со нашите стратегии и планови и големите амбиции да се изгради брендот. Очекуваме долга соработка и заемно корисни односи.”
| | веќе видена

Како шампионатот на кал е во тек така единствениот прозиводител на ATV четирицикли се спреми за овој вид на трки и ги доведува своите производи на вистински пат. Така наречениот Artic Cat кој доаѓа во серии од 650, 700 или 1000 кубни сантиметри има разорна ултимативна моќ, стабилност и специјален вид на гуми за пазарот. Ова е втора година по ред ова ATV да понуди непредвидливост за CMR трките.
| | веќе видена

Pro Armor одамна имаа изјавено дека нуди целосна заштита за Can Am Outlander ATV. Велат во една порака - дека вискиот квалитет и стандард Pro Armor го подржува за секој производ дизaјниран и произведен во базата во Калифорнија. Плочите и штитниците за раце Pro Armor ги прави од алуминиум и се монтираат директно без никакво бушење и секој продукт доаѓа со 90 дневна гаранција. Во прилог на Can Am Outlander, Pro Armor нуди и прозиводи за Kawasaki Brute Force, Suzuki King Quad и Yamaha Grizzly. Но, секако најувуваат дека и уште неколку ќе бидат додадени во наредниот период.
| | веќе видена

После промоцијата и пуштање во продажба на Downtown 125i & 300i, Kymco веќе нуди нови задоволства за 2010. Овој нов производ може да го најдете кај сите овластени дистрибутери, но и во други продажни салони.
| | веќе видена

Возачите кои го сакаат спортскиот изглед на DS 450, сега имаат можност за поевтина цена да го добијат неговиот по-компактен модел, DS 250. Моделот е долг 183 цм, 103 цм широк, со 12,7 цм висок наслон за глава. Моделот се истакнува со електрично палење, автоматска трансмисија на предницата при забрзување, како и при лер и рикверц, лесен за контрола на моќта и хидраулични диск сопирачки. Овој четвороцикл поседува Т-класа сертификат, што значи дека е погоден за возачи кои имаат 14 години и повеќе. Максималната брзина која ја постигнува изнесува 61 КМ/Ч. МАШИНА: 249.4cc сингл ТРАНСМИСИЈА: Автоматска CVT
| | веќе видена

Тешката Kawasaki индустрија и Kymco склучија договор за производство на бензински мотори со високи перформанси. Според условите на договорот овие две компании треба да инвестираaт 10 милиони долари за формирање на Changzhou Kawasaki и Kwang Yang моторс копродукции во Changzhou националната hi - tech зона и прозводството се очекува да започне во јануари следната година. Производите од ново формираната CK&K главно ќе бидат за Северна Америка, но ќе има дистрибуција на Kawasakiи и Kymco брендот и низ целиот свет. Производите ќе вклучуваат и водни пумпи, градинарски машини, мали генератори и слично.
| | веќе видена

Не така познат и експониран производител кај нас, Benelli, после долго време представи нов модел на пазарот, Benelli Mace 125/150. Станува збор за скутер со малку необичен дизајн, но припаѓа во категоријата на производители кои користат 16 инчни тркала, мотор со водено ладење кој развива 8,9 kw од 124cc и диск сопирачки на двете тркала. Моторот има капацитет од 150cc и развива вртежен момент од 13,3 Nm. Сеуште овој модел не е експониран премногу во јавноста, но се надеваме дека неговата цена ќе биде прикладна па многумина од вас ќе можат да доживеат нови моменти, уживајќи со него.
| | веќе видена

BMW и официјално го најави својот електричен еко скутер. Новиот скутер се напојува со електричен мотор кој работи на литиум – јонска батерија, така што е целосно еколошки прилагоден производ. Како што може да се погледне и од фотографијата се работи за познатата верзија на скутери BMW C1 кој сега го добил називот со “Е” и секако ја нагласува екологијата во движењето на скутерите. C1-E исто така има сигурни стандарди како и својот претходник, така и овде може да го најдете сигурносниот појас и шофершајбната која ќе ве заштити од сите временски неприлики.
| | веќе видена

Иако не се работи за прав концепт или службена скица од германска фабрика, сепак малку ги изненади своите фанови со овој нов цртеж. После ултра моќниот BMW скутер и многу слични модели на Ducati, овој пат видовме нешто ново, претставување на својата визија за електричен скутер. Замислен е темелејчи се на правиот Enduro модел, овој Bezzi модел се ослонува на суспензија и 14 инчните тркала, опремени со офф-роад гуми. Најголем плус му е електромоторот кој не ја загадува околината, а едноставно се надополнува после 120 километри.
| | веќе видена

Постојат различни верзии како се разработува нова машина, а поготово на скутер. Почнувајќи од варијантата да работи под максимални вртежи, наспрема варијантата да вртежите бидат што минимнални. Скутерите се посебна приказна, за потечток немаат иста брзина, а и се вози постојано под еден принцип “полни гас – пушти гас” . Постои уште еден мал проблем, да се отстранат евентуалните блокади на помалите модели, како разно разни китови ... Сепак најлогично би требало да ни биде и да ги послушаме упатствата на производителот, сепак тие најдобро знаат. Целосната одговорност кон вашиот скутер треба да не ви дозволи да поклоните доверба на било каков “експерт” по ова прашање. Крајниот совет, покрај толку многу теории, би бил без размислување сите прашања и проблеми по овој проблем да ги побарате дирекно кај производителот, овластениот сервис или овластено лице.
| | веќе видена

Познатиот производител на додатна опрема за моторцикли и скутери, овој пат вниманието го насочи кон Yamaha скутерот X – Max 125 односно 250. Широкиот спектар на опрема го надополни овој пат со целосна посветеност кон овој скутер. Во прилог на двата високо – туристички куфери, во зависност за каква намена ви требаат, својата понуда ја надополни и со две шофершајбни. Првиот е повисок од серискиот и има вграден штитник за раце, додека другиот е опремен со подвижни делови кои можат да се подесуваат на висина, така што возачот ќе може да го пронајде точниот степен на потребната заштита.
| | веќе видена

Денешниот пазар на скутери се доста разликува по своите понуди. Но ако погледнеме подобро ќе видиме дека се што е моментално достапно кај производителите, кај бројни модели понудени на пазарот се многу слични како по својот дизајн така и по погонските агрегати. Доколку не сте многу упатени во светот на скутерите тешко ќе приметите разлика помеѓу производителите, а уште помалку на одредени модели. Затоа не треба да не чуди популарноста на поединечни производители кој имаат свој сопствен дизајн по кој се разликуваат. Кога зборуваме за такви модели прво ни паѓа на памет Веспата која претставува зачеток на сите овие возила на две тркала па дури и новите реинкарнирани модели на веспата имаат некој свој дизајн кој е задржан и кој има посебно место во историјата и во срцата на љубителите . Новите модели колку и да се технички подготвени и уникатни во дизајнот доколку купувачите не ги прифатат остануваат заборавени. За разлика од нив Aprilia Mojito иако не може да се истакне со посебни технички решенија и во ...
| | веќе видена

Гумите се еден од најважните делови кои треба внимателно да ги изберите за ваша заштита и секако за подобро и полесно возење. Пазарот на гуми е преплавен со различни модели и производители па затоа и станува се потешко да се направи правилниот избор за нивно купување. Затоа ние ќе ви представиме дел од производителите и гуми кои ги одбравме за вас. Sava MC29 Тоа е гума наменета за спортските возачи и се има покажано како одлична. Премногу е стабилна на сите кривини и дозволува поголем агол на моторот. Без разлика дали е патот сув или влажен ( возење на врнежливо време), се однесува исто. Оваа гума нема долг век на траење. После 7000 километри почнува да ги губи своите својства, но во тие 7000 километри ги има своите стандардни карактеристики. Bridgestone Molas ML50 Исто така и оваа гума е со слични карактеристики како и Sava MC29. Оваа гума се покажала најмногу по тоа дека со своите убави карактеристики е најприспособлива и се најмногу препорачува за возење на влажен асфалт. Исто и оваа гума своите ...
| | веќе видена

Постојат три врсти на вакво масло и тоа: • Минерално • Полусинтетичко • Синтетичко Минералното масло е најефтино, кај него нема посебни специфичности и потполно ги задоволува моторите кои не се фризирани со кит.Согорувањето е многу нечисто, па и затоа остава темни трагови под прстените и на издувните. Полусинтетичкото подобро подмачкува од минералното бидејќи поседува други супстанци за подмачкување, па затоа и се смета дека е најпродаван вид на масло. Скоро целото масло согорува па може да се препорача за сериските мотори ако сакате долго да го возите. Синтетичкото масло е најдобро. Најдобро подмачкува и остава дебел слој помеѓу 2 материјала. Со неговиот квалитет целиндрите достигнуваа од 11.000 до 15.000 вртежа, што секако зборува и за подобрата работа на моторот. Со право ова масло е најскапо.
| | веќе видена

Иако не се работи за некој светски новитет Generic Soho 125 е прилично новост за нас затоа што на нашите патишта ги немаме гледано многу често. Она што го гледаме на прв поглед е дека дизајнот е доста интересен и завршната обработка е на завидно ниво , а перформансите би требало да да бидат солидни разгледувајќи ги техничките каректеристики. Сепак на нас не ни работа да донесуваме заклучоци на овој начин туку претпазливо и внимателно да го разгледаме скутерот и да го испробаме во услови за кој мислиме дека е наменет и дури тогаш да донесеме своја одлука. Значи прво си дозволивме да ги прегледаме визуелните компоненти кој го одредуваат ова возило. Изгледот секако е без размислување еден од главните адути на Generic Soho 125 и можеме да го кажеме истото општо и за сите Generic производи. Далеку од тоа дека зборуваме за скутери кој во друг поглед не се конкуренти, но изгледот им е едноставно интересен и впечатлив. Иако можеби не влегуваат веднаш во око Generic 125 Soho има проѕирни и убави налепници, а над ...
| | веќе видена

next