Во Париз во тек е парада по повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља, а една од најспектакуларните сцени на дефилето пред трибината, на ...
сите 54 | | | веќе видена

Пекар од турскиот град Бурса, Хасан Аџар, чиј бурек влезе во Гинисовата книга на рекорди, изјави за Спутњик дека има намера да испече традиционален турски ...
сите 10 | | | веќе видена

Благодарение на брзата интервенција на капетанијата од приморскиот албански град Валона, спасена е јахта од потонување во која се наоѓале српски државјани. – ...
сите 25 | | | веќе видена

Српскиот кошаркарски репрезентативец и центар на Црвена звезда, Огњен Кузмиќ претрпе сообраќајна несреќа утринава, соопштија „црвено-белите“. „Црвена звезда со ...
сите 68 | | | веќе видена

По интервјуто со Деспина Белчовска Велинска, првата учителка која предава македонски јазик во две основни учишта во Загреб, разгововорот со првиот редовен ...
сите 4 | | | веќе видена

На прстите од двете раце може да се избројат дивоградбите од типот на куќи, угостителски објекти или хотели во заштитениот појас во Охрид. Најголем дел од 409 ...
сите 64 | | | веќе видена

next