Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани попладнево ќе заврши годинашниот Вевчански ...
сите 69 | | | веќе видена

Околу сто изгубени персонализирани картички „Скопска“, најголем дел ученички, три паричници, две здравствени книшки, чифт клучеви, едно детско ранче, патна ...
сите 9 | | | веќе видена

Само Зоран Заев и СДСМ може да слават дека го промениле името на државата и идентитетот. Mакедонскиот народ е разочаран заради губењето на името, идентитетот, ...
сите 66 | | | веќе видена

Со усвојувањето на уставните измени, Македонија отвори нова, светла страница на иднината, стабилноста, безбедноста и економскиот напредок. Спроведувањето на ...
сите 73 | | | веќе видена

Решеност да оди до крај за Договорот од Преспа изрази грчкиот премиер Алексис Ципрас, порачувајќи дека исто како што соседите не се повлекоа, така и Грција ...
сите 604 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели, по повод денешното заминување на поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рустем ...
сите 29 | | | веќе видена

Неименуван 50-годишник од Данска е прогласен за виновен и осуден на две ипол години затвор затоа што под наводно бизарен сплет на околности, на денот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Племето Баџао живее во југоисточна Азија и необично е по тоа што може да нурка и до 70 метри длабочина и да остане во вода дури 13 минути. Овие „суперлуѓе“ ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот шампион на Дакар релито Андреј Каргинов е дисквалификуван е од овогодинешната трка во конкуренција на камиони, бидејќи со своето возило удрил ...
сите 27 | | | веќе видена

Американски тим експерти креираше тест кој на секој би требало да му даде одговор на најтешкото прашање: „Кога ќе умре?“ Тестот, кој е на англиски јазик се ...
сите 4 | | | веќе видена

Тинејџерката Мануела К. (16) која исчезна во саботата во Винер Нојштат е пронајдена мртва во градскиот парк. Таа претходниот ден отишла на забава, а кога не се ...
сите 10 | | | веќе видена

next