Едно лице загина, а петмина се повредени во тешка сообраќајна несреќа во центарот на Белград, која се случи утрово, кога трамвај излета од шините. Несреќата се ...
сите 34 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за уставни прашања попладнево со девет гласа „за“, пет „против“ и ниту еден „воздржан“ го поддржа четвртиот амандман на Уставот што ...
сите 137 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар се поразени од фаворитот Барселона за првпат оваа сезона пред својата публика. Каталонците славеа со 30-26 и се искачија на врвото во ...
сите 73 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на стогодишниата од крајот на Првата светска војна, ги повика светските лидери да ја потврдат својата ...
сите 95 | | | веќе видена

Путин ова го кажа два дена откако американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер го опиша како „многу навредлив“ повикот на францускиот претседател Емануел ...
сите 162 | | | веќе видена

Славниот вселенски телескоп кој трага по вонземјени планети им служел на научниците речиси една деценија. "Кеплер", леталото-телескоп на американската ...
сите 10 | | | веќе видена

На учесниците на маршот по повод независноста на Полска , има се приклучија и ултрадесничарски групи од цела Европа , кои извикуваа националистички и ...
сите 16 | | | веќе видена

Луѓето би требало да ја напуштат Земјата или ќе изумрат како диносаурусите, смета професорот на њујоршкиот Сити колеџ, светски познат физичар, футурист и ...
сите 3 | | | веќе видена

Најновиот аеродром кој ќе се отвори следната година во Пекинг ќе биде најголем на светот. Овој аеродром го дизејнирала покојната Заха Халид, многумина велат ...
сите 7 | | | веќе видена

Калифорнија ја погоди еден од најголемите пожари во историјата кој се случил во американските држави. Најмалку 25 лица загинаа, а околу 100 се исчезнати. ...
сите 149 | | | веќе видена

next