Мисијата за безбедно уништување на хемиското оружје е дел од мултинационалните напори кои беа едногласно усвоени од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации. Уништувањето на хемиското оружје ќе се изврши во комори под негативен притисок, со што се оневозможува испуштање на пареата во воздухот. [Дражен Ремиковиќ/SETimes] Американски брод е опремен за безбедно неутрализирање на најопасниот од сирискиот арсенал смртоносни хемикалии што ја сочинуваат сириската програма за хемиско оружје. За оваа програма меѓународните набљудувачи велат дека била одговорна за смртоносниот напад минатата година врз стотици цивили во Дамаск, за време на четиригодишната граѓанска војна на земјата. Бродот „Кејп реј“, 197-метарски брод за контејнери, моментно се наоѓа во Рота, Шпанија, и се подготвува за својата мисија на уништување оружје. Ова им беше соопштено на новинарите во четвртокот (10-ти април), пред почетокот на неговата мисија. Властите планираат да ги неутрализираат хемикалиите во море во меѓународни води, ...
| | веќе видена

Српската влада планира остри мерки против сивата економија и даночното затајување, во надеж дека ќе oбезбеди пари за осиромашениот државен буџет. Новата српска влада, која се очекува да биде предводена од Александар Вучиќ, се очекува да се фокусира на економијата. [AФП] Економските реформи ќе бидат меѓу главните приоритети за новата српска влада, најави Александар Вучиќ, кој се очекува да ја преземе премиерската функција на 25-ти април. Според српскиот министер за економија, Лазар Крстиќ, загубите во државниот буџет изнесуваат меѓу 850 милиони и една милијарда евра годишно, поради даночното затајување и сивата економија. Саша Ранѓеловиќ, од Економскиот факултет во Белград, изјави за SETimes дека сивата економија изнесува околу 31 отсто од српскиот БДП, додека просекот на регионот изнесува околу 26 отсто. „Во борбата против сивата економија клучно е даночното затајување да биде помалку исплатливо, да се зголеми веројатноста дека ќе бидете фатени доколку се занимавате со сива економија“, рече Ранѓеловиќ. ...
| | веќе видена

Новите полициски центри ги здружуваат БиХ, Србија и Црна Гора за зајакната соработка и регионална безбедност. Граничните полиции од БиХ, Србија и Црна Гора ќе работат заедно во новиот граничен центар. [AФП] Во обид за зајакнување на нивните ресурси против прекуграничниот криминал, Босна и Херцеговина (БиХ), Србија и Црна Гора отворија центар за олеснување на соработката меѓу граничните полициски сили на трите земји. Центарот, кој беше отворен во Требиње, БиХ, на 24-ти март, ќе има тројца полициски службеници од секоја земја, кои заеднички ќе работат на информациите за сомнителни активности во земјите. Тие ќе бидат распоредени од страна на граничната полиција, но ќе можат да контактираат со другите полициски агенции во нивните земји. Meѓународната организација за миграција објави дека заедничката иницијатива беше воспоставена како дел од Проектот за полициска соработка, кој е финансиски поддржан од Велика Британија и фондот за развој на организацијата. Требиње беше избран за седиште на центарот бидејќи се ...
| | веќе видена

Додека властите во Киев ги продолжуваат преговорите со маскираните вооружени лица кои ја зазедоа зградата на владата во Луганск, Запад го предупредува Кремљ да престане да биде „катализатор зад хаосот“ во источна Украина. Маскирани промосковски активисти го чуваат влезот на зградата на регионалната Служба за безбедност во средата (9-ти април) во источниот украински град Луганск. [AФП] Западните власти и аналитичари го обвинуваат Кремљ за серијата немири на маскирани вооружени лица во источна Украина, вклучително и заложничката ситуација во градот Луганск. Аналитичарите и властите велат дека стравуваат оти мешањето на Кремљ во украинските работи и неговите повици за федерализација ќе бидат искористени како изговор за уште еден воен упад на Москва, сличен на заземањето на Крим минатиот месец. Брзата ескалација на ситуацијата ќе биде тема на разговорите следната недела на шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, американскиот државен секретар Џон Кери, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...
сите 7 | | | веќе видена

Културно-уметничките друштва во Хрватска, Србија и Македонија го отвораат патот за соживотот. „Севдах“ изведува oра од Хрватска, Македонија и Србија. [Фејсбук/БКУД Севдах] Неколку културно-уметнички друштва на малцинствата во регионот се придржуваат на принципи кои претставуваат пример за толеранција, соработка и помирување, пример кој може да се интегрира во главната тенденција на балканските земји, велат членовите. Ивица Фабијаниќ (26), католик кој работи како автомеханичар, се приклучил на бошњачкото културно-уметничко друштво со седиште во Загреб „Севдах“ пред околу една година. Неговите бошњачки пријатели го донеле во фолклорната група. „Ме прифатија тука како што би ме прифатиле добри пријатели, така што не се чувствувам поразличен. Идејата да се приклучам ми дојде eдноставно бидејќи многу сакам да играм, да запознавам нови луѓе и да патувам“, рече тој за SETimes . Емина Софтиќ, раководител на фолклорниот ансамбл „Севдах“, вели дека групата „ги прифаќа сите што сакаат [да учествуваат] и се ...
| | веќе видена

Актуелните пукања и напади на зградите на владата во источна Украина се дел од напорите на Кремљ за федерализација и контрола на целата земја, велат аналитичарите и официјалните претставници. Милитант со маска ја чува барикадата пред зградата на регионалната администрација во Донецк во вторникот (8-ми април). [AФП] Промосковските демонстрации во три источни украински градови се охрабрени од Кремљ, како дел од здружените напори за дестабилизација на поранешната советска република, според владата во Киев и регионалните аналитичари. „Ова е добро испланирана провокација. Сценариото е напишано во Кремљ од страна на [рускиот претседател] Владимир Путин. Сега руската разузнавачка служба и нејзините шпиони се обидуваат да го повторат кримското сценарио“, рече за SETimes Сергеј Гаидај, политички консултант и партнер-раководител на проектот Јавна дебата на Фондацијата за ефикасно управување во Киев. Проруските демонстранти ги нападнаа и окупираа зградите на регионалната власт во Донецк, Луганск и Харков во неделата ...
сите 8 | | | веќе видена

Атина бара помош во идентификувањето на грчките граѓани кои ја користат Швајцарија како даночно засолниште. Грчката влада сака да ги провери тајните сметки во странските банки на даночните затајувачи, како што се оние во ХСБЦ банка. [AФП] Грција бара од швајцарските власти да ги укинат практиките на банкарска тајност и да им дозволат на инспекторите да ги откријат имињата и деталите на банкарските сметки што ги поседуваат грчките граѓани. Барањето доаѓа во време кога Грција веќе ја проверува листата од 2.059 Грци кои депонирале 1,5 милијарди евра во женевската филијала на ХСБЦ банка. Извршниот директор на ММФ, Кристин Лагард, им ја предаде листата на грчките власти во 2010 година, откако вработен во банката украде компјутерски диск кој содржеше детали за сопствениците на сметки. Министерството за финансии објави дека даночните затајувачи должат 63 милијарди евра и дека враќањето на дел од парите е клучно барање на Тројката ЕУ-ММФ-ЕЦБ за доделување 240 милијарди евра во вид на финансиска помош. Владата ...
| | веќе видена

Нова постројка за пречистување на вода ќе им служи и на заедниците на кипарските Грци и Турци. Во останатите бизнис-вести: Европската комисија можеби ќе ги поедностави прописите за визите Шенген во обид да се поттикне туризмот, а и ќе се поедностави и патувањето со авион во регионот. „Локалните водачи на двете заедници успеаја да ги стават на прво место потребите на населението, т.е. да се решат проблемите со канализацијата во областа околу Никозија“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе во вторникот (8. април) на отворањето на постројка за пречистување на вода во Кипар [АФП] Се отвори постројка за отпадни води за Никозија во Кипар како дел од проектот остварен со 30 отсто финансирање од ЕУ. Објектот ќе им користи на 270.000 лица од двете заедници на Кипар - грчата и турската - со тоа што ќе пречистува во просек 30.000 кубни метри отпадна вода дневно и ќе обезбедва 10 милиони кубни метри пречистена вода годишно за земјоделско наводнување. Ќе произведе и повеќе од 3.000 метрички тони суви цврсти ...
| | веќе видена

Бранителите на слободата на медиумите известуваат за тековни напади врз новинарите и предупредуваат за „криза на информирањето“ во Крим, додека руските сили ги контролираат сите медиуми на полуостровот. Десетици новинари беа нападнати и претепани во Крим во текот на изминатиот месец, според меѓународните и локалните медиумски набљудувачки групи. [AФП] Меѓународните медиумски набљудувачи и невладини организации кои работат на прашањата на слободата на медиумите, велат дека малтретирањата на новинарите, нападите на медиумите во Крим и затворањето на шест украински канали претставува здружен напор да му се одземат на населението објективните извори на вести. Eдиниците за самоодбрана и паравоените сили во Крим киднапираат, напаѓаат и малтретираат активисти и новинари, објави Хјуман рајтс воч (ХРВ). Локалните власти во Крим имаат обврска да се погрижат за тоа овие сили да ги прекинат нивните дејства, да се распуштат и разоружаат, напиша организацијата. „Властите во Крим дозволуваат нелегални и неидентификувани ...
сите 11 | | | веќе видена

Aлијансата ги реконструира мостовите и ја обновува инфраструктурата за да им помогне на земјите од регионот. Војниците на ЕУФОР во Босна и Херцеговина деминираат земјишна парцела за да овозможат развој на инфраструктурата. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] НАТО започнува соработка со владите од регионот на проекти за обнова и засилување на транспортната инфраструктура на Балканот, велат властите. Во Македонија НАТО финансира проект за реконструкција на мостови, во согласност со меморандумот на разбирање што Алијансата го потпиша со македонското Министерство за транспорт и врски. Властите велат дека НАТО реконструираше 51 мост во првите две години од проектот во три фази. Почетокот на третата фаза беше предвиден за минатиот ноември на патот Велес-Катланово од Европскиот транспортен коридор 10. Оваа година НАТО ќе заврши со реконструкцијата на 13 мостови во проекти што чинат околу 9 милиони евра, рече Миле Јанакиески, македонскиот министер за транспорт и врски. „Комплетната реконструкција на мостовите треба да ...
| | веќе видена

Воените реформи во Србија добиваат поддршка преку соработка со САД во областа на одбранбениот сектор. Военото аташе на САД во Србија, полковник Пол Бротзен (седнат лево) и полковник Милан Коњиковац, официјален претставник на српското Министерство за одбрана, од секторот за меѓународна воена соработка, потпишуваат билатерален план на 26. март во Белград. [mod.gov.rs] Експертите и официјалните претставници велат дека воената соработка со САД е важна за развојот и за модернизирањето на српскиот одбранбен систем, за меѓународната воена присутност на земјата и за нејзиниот придонес во меѓународната безбедносна политика. Опишувајќи ја соработката, военото аташе на САД во Србија, полковник Пол Бротзен, и полковник Милан Коњиковац, официјален претставник на српското Министерство за одбрана, од секторот за меѓународна воена соработка, на 26. март во Белград потпишаа билатерален план. Планот, што ќе започне на 1. октомври, а ќе се спроведува до септември, 2015 година, се фокусира на воено образование и на обуки, ...
сите 4 | | | веќе видена

Грција сега ги става Шенген визите на косовските пасоши, а стопанските комори на двете земји склучија договор за подобрување на трговските врски. Грчките гранични власти сега ги ставаат влезните визи на косовските пасоши. [AФП] Во знак на промена на политиката, грчките власти сега ставаат печати за Шенген визи на пасошите на косовските граѓани, наместо да ставаат печати на документ приложен со пасошот. Промената во политиката е пример за тоа како Грција и Косово ја подобруваат слободата на движењето и билатералната трговија и инвестициите, и покрај непризнавањето на Косово од страна на Атина, велат официјалните претставници. Атина ја промени практиката по посетата на вицепремиерот и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, на Приштина во својство на претседател на советот на министри на ЕУ, каде што се состана со косовското раководство. Позицијата на Грција да не го признае Косово останува непроменета, но тоа не значи дека не се признаваат и патните документи што ги издава Приштина, рече ...
сите 7 | | | веќе видена

Персоналот и модернизацијата на опремата се клучните предизвици за подобрување на воениот капацитет на земјата. Албанскиот министер за одбрана, Мими Кодели, во инспекција на позицијата на воената команда за време на обука. [Aлбанско Министерство за обука] Албанија планира да ги модернизира своите воени капацитети за да ги оспособи своите вооружени сили да исполнат цел спектар оперативни должности како членови на НАТО, велат официјалните претставници. Моторизираниот пешадиски баталјон на земјата е главната обврска од капацитетите што ги бара НАТО, рече Едлира Пренди, портпарол на албанското Министерство за одбрана. „Развојот на овој баталјон ќе се смета за приоритет од страна на Генералштабот на вооружените сили и тоа е одразено во сите планови за реструктуирање, модернизација и обука за 2014 година“, рече Пренди за SETimes . Но, Албанија, како и многу земји-членки на НАТО, се соочува со тежок избор меѓу условот на НАТО да одвојува 2 отсто од БДП за војската, и наспроти тоа да троши за конкурентни цивилни ...
сите 2 | | | веќе видена

Европската унија и турските експерти за тутун воспоставија правила кои имаат за цел да се стави крај на пушењето во Европа. Сопствениците на кафулињата протестираа во 2009 година против забраната на владата за пушење на затворени места. Експертите велат дека усвојувањето на европските директиви ќе помогне да се намали пушењето и ризиците по здравјето поврзани со истото. [AФП] Додека Европскиот парламент неодамна усвои нов пакет директиви во борбата против пушењето, експертите, парламентарците и научниците се собраа минатата недела во Истанбул да ја искажат својата решеност да го заштитат здравјето на европските граѓани. Турција има успех во намалувањето на бројот на пушачи, но учесниците на шестата Европска конференција за тутунот или здравствен самит (ЕКТоХ) се согласија дека е потребен широк пристап за тој тренд да продолжи. На настанот во Истанбул учествуваа 450 истакнати експерти за тутунот и здравјето, а главната тема на дискусијата беше наречена „завршница на играта“. Учесниците дискутираа во детали за ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека НАТО ги прекинува врските со Русија, одвраќајќи ја од понатамошно агресивно однесување во Украина, Киев планира да биде домаќин на заеднички воени вежби со европските и сојузничките држави. Украинските војници ги проверуваат возилата во близина на руската граница во регионот на Харков во источна Украина. Земјата планира да ја зајакне својата граница за да ја зголеми безбедноста и да спречи можни провокации од Русија. [AФП] Заедничките воени вежби на НАТО во Украина, заедно со неговата одлука да ја прекине „целата практична цивилна и воена соработка“ со Русија, се доказ за решителноста на сојузниците во поглед на поддршката на територијалниот интегритет на Украина, велат аналитичарите. Во вторникот (1-ви април) 28-те земји-членки на НАТО се договорија за да го зголемат притисокот врз Русија да го почитува меѓународното право, вклучувајќи ја во дијалог кој води до дипломатско решение и кој ги почитува меѓународно признаените граници на Украина. Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, рече ...
сите 26 | | | веќе видена

Според експертите, членството во ЕУ значи пристапување во голем, либерализиран енергетски пазар, а компаниите од регионот треба да се подготват за тоа. Хрватската „ИНА“ ги прошири своите активности за истражување за нафта во земјата и надвор. [ИНА] Експертите ги повикуваат нафтените компании и компаниите за гас од Балканот да почнат да размислуваат на регионално ниво за да успеат на отворениот европски пазар, што опфаќа поголеми енергетски играчи и ЕУ регулативи. Жељко Томсиќ, професор на Факултетот за електроинженерство и компјутери на Универзитетот во Загреб, ја предводеше работната група за поглавјето за енергетика за време на пристапните преговори помеѓу Хрватска и ЕУ. Томсиќ рече дека развивањето на локалните нафтени компании во насока на работење на регионално ниво ќе овозможи тие да бидат конкурентни во поголеми размери. „Тие прво мора да се прошират во соседството, каде што пазарот, навиките на луѓето и јазикот им се познати. Откако ќе ги завладеат нивните бизнис-операции регионално, во смисла на ...
| | веќе видена

Новиот тим во БиХ, со седиште во хрватското Биро за борба против корупцијата и организираниот криминал, очекува да ги забрза истрагите и судењата на даночните затајувачи. Горан Салиховиќ (лево), главен обвинител на БиХ, и Миро Џакула, директор на даночната управа, работат заедно на судско гонење на лицата што не плаќаат даноци. [Mладен Драгојловиќ/SETimes] Oбвинителството на Босна и Херцеговина (БиХ) и Управата за индиректно оданочување формираа експертски тим кој ќе испита илјадници претпријатија во земјата за даночно затајување. Постои сомневање дека претпријатијата избегнале плаќање на скоро 150 милиони евра во вид на директни даноци, акцизи и царини. Горан Салиховиќ, главниот обвинител, и Миро Џакула, директор на управата за оданочување, го предводат тимот. Групата ќе биде со седиште во хрватското Биро за борба против корупцијата и организираниот криминал, кое успешно ги гони даночните затајувачи во таа земја, рече Салиховиќ. „Обвинителството и Управата за индиректно оданочување ќе соработуваат за да ...
| | веќе видена

Два неодамнешни извештаи ги идентификуваа проблемите во грчкиот здравствен систем. Владата го скрати буџетот на државните болници во Грција за 25 отсто меѓу 2009 и 2011 година. [AФП] Грчкото Министерство за здравство ги спојува клиниките и создава нова национална мрежа на примарното здравство, во обид да го направи системот поефикасен, поради скратените трошоци што ги усвои владата со мерките на штедење. Три милиони Грци немаат здравствено осигурување и се потпираат на бесплатните клиники за здравствена заштита. Властите еден месец ги затворија клиниките за да го подобрат нивното работење, но овој потег доведе до штрајкови на лекарите и предизвика критики во јавноста дека министерот за здравство, Адонис Георгиадис, заборава на здравјето на неосигурените. Георгиадис воведе контроверзни мерки, вклучително и плаќање на 5 евра за прием во болниците и ги промени цените на лековите, велејќи дека тоа резултирало со помали трошоци за пациентите и државата. Тој, исто така, рече дека за да се скратат листите на ...
| | веќе видена

Над 400 невладини организации потпишаа декларација со која ги повикуваат владите од регионот да ги поддржат социјалните претпријатија што вработуваат маргинализирани групи. Претставници на цивилното општество од Балканот во Белград потпишаа заедничка декларација за развивање на социјалното претприемништво во Југоисточна Европа и во Турција. [Билјана Лајмановска/SETimes] Невладините организации од регионот соработуваат во промовирањето на социјалните претпријатија кои вработуваат лица од маргинализирани групи, како што се хендикепираните лица, жените, младите, сираците и поранешните осуденици. На потпишувањето на декларацијата за развивање на социјалното претприемништво во Белград се собраа 14 невладини организации од Турција, Србија, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Црна Гора и од Косово. Над 400 невладини организации ја потпишаа декларацијата по нејзиното објавување на Интернет во март. Иако не постои прифатена дефиниција за социјалното претприемништво, централен елемент на концептот опфаќа ...
сите 13 | | | веќе видена

Тројца полицајци се соочуваат со обвиненија во врска со истрага за трговија со луѓе. Maкедонија ги испитува случаите каде што постои сомневање за законски прекршоци од страна на припадниците на полициските сили. [Mики Трајковски/SETimes] Апсењата на тројца полицајци, вклучително и еден заменик-началник на секторот за внатрешни работи во Охрид, е дел од политиката на нетолеранција која Македонија ја воспостави против корупцијата во полициските сили. Тројцата полицајци беа отпуштени по истрагата за трговија со луѓе која вклучуваше жени од Албанија кои биле носени да работат како проститутки и други кривични дела во Тетово. Полицијата соопшти дека апсењата биле дел од иста истрага која разоткрила 25 Албанки кои живееле и работеле нелегално во такви објекти во декември. „Полициските службеници мора да бидат во служба на граѓаните. Иако нема полициски службеник во светот кој не е подложен на ризик да биде компромитиран, наша трајна определба е секој ваков случај соодветно да се истражи и доколку има каква било ...
сите 2 | | | веќе видена

next