Цената е висока, но владата е решителна во спроведувањето на бараните чекори. Владата на премиерот Антонис Самарас издаде државна обврзница за првпат од почетокот на економската криза во 2010 година. [AФП] Четири години откако Грција влезе во економска криза, има знаци дека реформите што се бараат од страна на меѓународните кредитори почнаа да се исплатат, велат експертите. Владата издаде државна обврзница за прв пат од почетокот на кризата, по извештајот дека Грција ќе постигне примарен буџетски суфицит од 1,4 милијарди евра. Агенцијата за статистика на ЕУ, Еуростат, ја потврди висината на суфицитот минатата недела (23-ти април). За време на кризата Грција не можеше да позајмува на меѓународните пазари. „Приемот на петгодишна обврзница ги надмина сите очекувања. Меѓународните пазари ја искажаа, без никакво сомневање, својата доверба во грчката економија“, рече премиерот Антонис Самарас. Владата објави дека се надевала оти ќе обезбеди 2,5 милијарди евра, но обезбеди 3 милијарди евра за 4,75 отсто, при што ...
сите 2 | | | веќе видена

Властите ги апсат функционерите осомничени за корупција, изготвуваат нови закони и ги уриваат нелегалните градби. Косовските власти ги уриваат незаконски изградените објекти. [Лаура Хасани/SETimes] Косово спроведува мерки за решавање на проблемот со раширеното незаконско градење, кое ги загрозува основните потреби на граѓаните и служи како средство за перење пари, велат експертите. Властите овој месец уапсија 10 општински службеници во Приштина, вклучително и раководителот на градежниот инспекторат, под сомневање дека овозможиле нелегално градење. „Специјалното обвинителство побара од нас одреден број досиеја. Ние соработувавме и сега се испитува голем дел од овие досиеја“, рече градоначалникот на Приштина, Шпенд Ахмети. Покрај тоа, косовското Министерство за животна средина и просторно планирање изготви пакет реформи за легализација на објектите. „Сега општините имаат тригодишен рок да ги легализираат сите објекти на нивна територија и да стават крај еднаш засекогаш на сагата со неограничената слобода во ...
| | веќе видена

Александар Вучиќ вели дека приоритети на неговата влада ќе бидат продолжувањето на европската интеграција и судските и економските реформи. Aлександар Вучиќ ќе ја формира новата влада на Србија. [Никола Барбутов/SETimes] Со својата нова влада, Србија ќе продолжи по патот на европската интеграција, но ќе мора да се соочи со потешки реформи за да стигне таму, рече Александар Вучиќ, кој e предложен за премиер. Вучиќ, претседател на Српската напредна партија, која постигна убедлива победа на парламентарните избори во март, во вторникот (22-ри април) доби мандат од претседателот Томислав Николиќ да ја формира новата влада. „Бајката е завршена. Ќе мораме да работиме повеќе и да го трошиме она што ќе го заработиме“, рече Вучиќ. „Се надевам дека граѓаните се способни и подготвени и дека, без оглед како ќе гласаат на следните избори, по неколку години ќе знаат да ја ценат нашата работа и тоа што ќе живеат барем малку подобро, бидејќи сега направивме нешто добро.“ Тој рече дека реформите во Србија ќе бидат слични на ...
сите 2 | | | веќе видена

Составена од стручњаци наместо од политичари, во Тузла беше формирана нова влада. Владата на Tузланскиот кантон поднесе оставка по демонстрациите на граѓаните во февруари. [AФП] Демонстрантите во Босна и Херцеговина (БиХ) ја извојуваа својата прва конкретна победа во Тузланскиот кантон, кој неодамна избра влада составена од непартиски стручњаци, без политичко искуство. Демонстрациите во земјата избија на почетокот од февруари, поради што 10 кантонски влади на земјата мораа да поднесат оставка. Граѓаните одржаа протести против масовната невработеност и социо-економските проблеми кои не се решени ниту од државната, ниту од локалните власти. Пленуми и неполитички собири на граѓаните отворени за сите оние што сакаа да учествуваат се појавија во многу делови од земјата по протестите. Тузланскиот пленум ќе работи со новата влада на спроведување на идеите. „Експертската влада е сосема нов пристап кон политиката во БиХ, бидејќи се работи за директна демократија и мислам дека тоа е добро за граѓаните на оваа држава“, ...
| | веќе видена

Бран туристи ја посети Грција за време на Велигденските празници. Исто така во бизнис вестите: Европската централна банка отпочна програма за соработка Еуросистем со Албанија, Косово и Македонија. Грција имаше прилив на туристи за Велигденските празници. [AФП] Грчките туроператори имаа бран туристи во земјата за Велигденските празници. Според дневниот весник Катимерини, повеќето дестинации и хотелски комплекси во земјата беа претежно полни, при што нивото на пополнетост на капацитетите достигна 95 отсто на некои места. Најпопуларна дестинација беше Крф, каде што хотелските капацитети беа пополнети во просек 90 отсто. Започна изградбата на истанбулскиот Евроазиски тунел, кој ќе ги поврзува европскиот и азискиот дел од овој турски град. Проектот се очекува да го намали времето на патување меѓу двата дела на градот од 100 на 15 минути. Митото во албанските бизниси честопати не се пријавува, бидејќи повеќето претпријатија сметаат дека подмитувањето е рутинска работа, според неодамнешното истражување на ОН. Околу ...
| | веќе видена

Развивањето на новата постројка за прочистување отпадни води во Никозија ги спои турската и грчката заедница, со надеж за мир и толеранција. Трупите на ОН патролираат по Зелената линија во Никозија. [АФП] Градоначалниците на северна и на јужна Никозија отворија нова постројка за прочистување отпадни води на Кипар, давајќи пример за соработка меѓу грчката и турската заедница. Постројката, изградена со најнова технологија за третирање на до 30.000 кубни метри отпадна вода дневно, и за обезбедување 10 милиони кубни метри прочистена вода годишно за наводнувње во сферата на земјоделството, ќе им служи на 270.000 жители, околу 25 отсто од островското население. Ахмет Созен, претседавач на одделението за политички науки и за меѓународни односи на Источниот медитерански универзитет, рече дека постројката е пример за типот соработка помеѓу труската и грчката заедница што е потреба во сите аспекти на животот на Кипар. „Треба да го зголемиме бројот области во кои двете заедници споделуваат надлежности, компетенции и ...
сите 2 | | | веќе видена

Осудените за тероризам ќе треба да чекаат 20 години за да добијат можност да бидат условно ослободени, според новопредложениот закон. Затворот со висок степен на безбедност Коридалос во предградието на Атина имаше серија пропусти во обезбедувањето. [AФП] Грчката влада планира заострени услови за затворски отсуства на тешките криминалци, по неколкуте случаи на бегање од затвор на озлогласените криминалци по отсуство за празници или исчезнување откако биле ослободени од притвор пред да започне судењето. Владата го достави до парламентот предлог-законот со кој би се спречиле затворски отсуства на осудениците што добиле доживотен затвор додека не отслужат најмалку 20 години, вклучително и првите 10 години во затвор со висок степен на обезбедување. Властите, исто така, велат дека планираат да претворат еден затвор во централна Грција во затвор исклучиво за осуденици со висок степен на ризик. Овој потег уследи по двата срамни инциденти за владата на премиерот Антонис Самарас, поради кои борбата против криминалот ...
| | веќе видена

Унијата поставува нови критериуми за членство за земјите-кандидатки и за потенцијалните кандидати. Во мај, Европската комисија ќе издаде нови препораки за секоја земја посебно. [Европска комисија] ЕУ го менува својот економски пристап кон земјите од Западен Балкан за да ги направи нивните економии пофункционални и поблиски до стандардите на ЕУ. Унијата сега бара земјите од регионот да ја засилат координацијата на економските реформи, истовремено обезбедувајќи поголема финансиска поддршка и поддршка при креирањето политики за да ги направи поатрактивни за инвеститорите. Официјалните претставници на ЕУ велат дека ниедна од земјите во моментов не ги исполнува пристапните економски критериуми, кои вклучуваат функционална пазарна економија и способност за справување со конкурентските притисоци во ЕУ. „Новиот пристап ќе помогне најпрво да се решат основните прашања, при што ќе се обезбеди подобро водство за земјите за проширување за исполнување на критериумите. Ова подразбира промена во дијалогот и подобро ...
| | веќе видена

Владата и граѓанското општество финансираат и спроведуваат програми за младите Роми да одат на училиште и да ја подобрат нивната социјална интеграција. Водачите на ромското население во посета на новото ромско средно училиште во Шуто Оризари. [Mики Трајковски/SETimes] Maкедонија инвестира скоро 2 милиони евра за изградба и опремување на првото ромско средно училиште во Шуто Оризари во Скопје, каде што живеат 30.000 Роми. Официјалните претставници велат дека повеќе од 2.000 ромски деца се очекува да се запишат во средно училиште во септември. „Објектот ... се очекува комплетно да биде завршен [овој] месец и од следната учебна година ова средно училиште да биде комплетно функционално“, рече Спиро Ристовски, министер за одбразование и наука на Македонија. Објектот е со површина од 4.000 метри квадратни и во истиот се наоѓа и библиотека, фискултурна сала, како и други објекти. Училиштето ќе им овозможи на младите Роми да завршат основно и средно училиште во својата општина, рече Реџеп Али Чупи, директор на ...
сите 2 | | | веќе видена

На препорака од Европската комисија, Хрватска ќе спроведе економски реформи за да создаде услови за заздравување и растеж. Железничката инфраструктура на Хрватска може да има корист од финанските средства на ЕУ, вели еден експерт. [AФП] Хрватска ќе спроведе опсежни економски реформи за да ја подобри економијата, која е во опаѓање од 2008 година. Пакетот, поттикнат под притисок на Европската комисија (ЕК), ќе се фокусира на реформирањето на пазарот на работна сила, „Силно сме посветени на структурните реформи, без кои ќе биде тешко да се создадат здрави услови за економска обнова и растеж“, рече за SETimes Дубравка Белас, портпарол на владата. Деталите на реформите ќе бидат откриени до крајот на овој месец, рече Белас. Минатиот месец ЕК ја повика Хрватска да спроведе подобрувања, велејќи дека земјата се соочува со „прекумерни макроекономски дебаланси, кои бараат силно дејство во однос на политиката“. Сепак, притисокот од Брисел треба да се покаже како бонус на среднорочен план, велат аналитичарите. „Очекуваме ...
сите 4 | | | веќе видена

Историската џамија во Бања Лука, што се реконструира од 2001 година, треба да биде комплетирана до крајот на годината. Со помош од Турската агенција за меѓународна соработка и развој, џамијата Ферхадија во Бања Лука се очекува повторно да се отвори подоцна годинава. [Младен Драгојловиќ/SETimes] Со донирањето на потребните средства за завршување на долгогодишниот проект, Турската агенција за меѓународна соработка и развој (ТИКА) стави крај на неизвесноста во врска со реконструкцијата на џамијата Ферхадија во Бања Лука ТИКА ќе ја финансира сета потребна реконструкција за реставрирање на џамијата која беше избришана од пејзажот на градот во мај, 1993 година. Ферхадија, која постои од 1579 година, беше една од 16-те џамии во Бања Лука кои беа уништени за време на конфликтот во периодот 1992-1995 година. Напорите за реконструкција на Ферхадија започнале во 2001 година. Граѓаните и верските претставници велат дека неодамнешниот напредок на проектот е индикација дека односите помеѓу Србите и босанските Муслимани во ...
сите 2 | | | веќе видена

Романија и Франција ѝ помагаат на Албанија да ја модернизира својата цивилна авијација според стандардите на ЕУ. Проект на ЕУ за цивилната авијација во Албанија вклучува подобрување на аеродромските операции. [AФП] ЕУ спроведува проект за подобрување и модернизација на цивилната авијација на Албанија според стандардите и најдобрите практики на Унијата, велат официјалните претставници. Проектот Зајакнување на Управата на албанската цивилна авијација (АЦАА) ќе трае две години и ќе чини 800.000 евра, во соработка со управите на цивилните авијации во Романија и Франција. Официјалните претставници на ЕУ велат дека проектот ќе обезбеди повеќе, покуси и поевтини правци, помалку доцнења и поголема безбедност за патниците. Официјалните претставници велат дека целите на проектот се Албанија да усвои легислатива заснована на стандардите на ЕУ, да ги усвои најдобрите практики на ЕУ, да изработи технички прирачници и да ги ажурира процедурите и документите, и да обезбеди обука на работното место и студиски патувања за ...
сите 2 | | | веќе видена

Властите во Киев со нетрпение ги очекуваат претседателските избори на 25-ти мај, и покрај дестабилизацијата и провокацијата поддржана од Кремљ во источна Украина. Проруските активисти ја чуваат барикадата пред зградата на регионалната полиција што ја зазедоа во источниот украински град Славјанск на 15-ти април. Властите во Киев рекоа дека Украина ќе одржи претседателски избори на 25-ти мај, и покрај напорите поддржани од Кремљ за дестабилизација на истокот од земјата. [AФП] Тековните напади на државните институции и зградите на владата во Украина ги покажуваат напорите на Русија да ја преземе контролата на југоисточната територија и да го спречи Киев да одржи избори во тој дел од земјата, велат официјалните претставници и аналитичарите. Кремљ сака да ги спречи плановите на Украина за избори на 25-ти мај и дестабилизација на ситуацијата во земјата, рече заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Данило Лубкивски, за новинарите во Киев. Владимир Фесенко, шеф на Пента центарот за меѓународни и ...
сите 2 | | | веќе видена

По 10 дена тековни заземања и напади на државните институции и зградите на владата во источна Украина, официјален претставник во Киев најави „антитерористичка операција“. Маскирани мажи го симнуваат украинскиот државен симбол од регионалната државна зграда во источниот украински град Донетск во вторникот (15-ти април). Киев во вторникот ги испрати војниците од баталјонот на Националната гарда во регионот на Донетск, да „го запрат теророт“ и „обидите да се расцепка Украина на делови“. [AФП] Во ситуација кога легитимната украинска влада започнува „антитерористичка“ операција на истокот од земјата, претставниците на ЕУ и НАТО ја повикаа Русија „да ги повлече своите војници од границите на Украина“ и „да престане да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“. Според портпаролот на украинскиот Национален совет за безбедност и одбрана, Евген Ројењук, војниците на баталјонот на Националната гарда се испратени во источна Украина од Киев во вторникот изутрина (15-ти април). Тој рече дека баталјонот се упатил кон ...
сите 10 | | | веќе видена

Неколку земји добиваат руски гас преку Украина. Во другите бизнис-вести: кредитниот рејтинг на Албанија се подобрува, а воените трошоци на Турција ги надминуваат оние на Канада. ЕУ вели дека Русија не треба да ги политизира договорните испораки на гас. [АФП] Во писмо до неколку земји од Југоисточна Европа, рускиот претседател, Владимир Путин, се закани дека ќе ја прекине доставата на гас до Украина. Писмото, чија цел е да го зголеми притисокот врзи Киев во време кога трупи со поддршка од Кремлин предизвикуваат бунт во источна Украина, предупредува дека Русија ќе преземе акција доколку Украина не почне да си го отплаќа својот долг и доколку ЕУ не се согласи на заеднички разговори со Русија во врска со економската иднина на земјата. Европската комисија возврати со изјава во која нагласи дека очекува добавувачите да ги почитуваат договорите. Писмото беше испратено до 18 европски претседатели на држави кои зависат од рускиот гас преку Украина, вклучувајќи ги и Бугарија , Хрватска , Грција , Романија , Босна и ...
сите 6 | | | веќе видена

Во интервјуто за SETimes, хрватскиот претседател рече дека претстојните избори за Европскиот парламент се важни за Хрватска и Западен Балкан. Хрватските европратеници работат на обезбедување иднина во ЕУ за регионот, изјави за SETimes хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ. [AФП] Земјите од Западен Балкан на патот кон пристапувањето во ЕУ можат да очекуваат безусловна поддршка од хрватските европратеници, велат официјалните претставници. Хрватските официјални претставници и експерти велат дека искуството на пратениците во Европскиот парламент, кои ќе бидат избрани на 25-ти мај, е драгоцено за земјите во регионот. Во текот на изминатата година хрватските претставници во Европскиот парламент (ЕП) беа активни во заложбите за Југоисточна Европа, особено во промовирањето на понатамошното проширување на ЕУ. „Таа идеја дека ЕУ не е ниту целосна, ниту потполна без вклучување на земјите од Југоисточна Европа беше вградена и во резолуцијата на Европскиот парламент благодарение на посветеноста и заложбите на хрватските ...
сите 5 | | | веќе видена

Неодамна наименуваниот шеф на набљудувачката мисија на ОБСЕ во Украина, турскиот дипломат Ертугрул Апакан, носи искуство и знаење во мисијата, велат официјалните претставници и аналитичарите. Проруски демонстрант ја чува барикадата пред регионалната зграда на државната администрација во Донетск, источна Украина, на 11-ти април. Меѓународните набљудувачи се во Украина да спречат кршење на човековите права. [AФП] Назначувањето на Ертугрул Апакан од Турција за шеф на меѓународната набљудувачка мисија во Украина ја нагласува стратешката и геополитичката важност на Турција во регионот, како членка на НАТО и како дел од црноморската заедница, велат аналитичарите. Додека ескалираат тензиите околу актуелните немири поддржани од Кремљ во источна Украина, специјалната мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) работи во Украина на следење на безбедноста и состојбата со човековите права во земјата. Мисијата со седиште во Киев првично ќе се состои од 100 набљудувачи и може да се зголеми до 500, ...
сите 14 | | | веќе видена

Новата мерка има за цел да привлече инвестиции и да ја намали невработеноста. Премиерот Еди Рама ги претстави можностите за инвестирање во Албанија пред група италијански бизнисмени. [Кабинетот на премиерот на Албанија] Албанската влада ќе го дава под наем државниот имот по симболична цена од едно евро, во обид да ги охрабри странските и домашните претпријатија да инвестираат во Албанија и да ја намали невработеноста. „Одлучивме да го издаваме под наем имотот по цена од едно евро за секоја инвестиција во производството“, рече премиерот Еди Рама на состанокот со бизнисмени од Албанија и Косово. Мерката, популарно наречена „Албанија едно евро“, исто така, вклучува издавање на воените бази и складиштата со договори за долгорочен закуп. Намалувањето на невработеноста беше главното ветување на Рама за време на предизборната кампања пред седум месеци. Околу еден милион од 2,8 милиони луѓе во Албанија се невработени. Разни субјекти веќе изразија интерес за закуп на државниот имот, рече Војсава Бозго, специјалист за ...
сите 2 | | | веќе видена

По години обременети со скандали, официјалните претставници преземаат чекори за ставање крај на корупцијата и на криминалот во фудбалот. УЕФА му забрани на турскиот фудбалски клуб „Фенербахче“ да се натпреварува во европските натпревари во јули, 2011 година, откако клубот беше поврзан со шема на местење натпревари. [АФП] Официјалните претставници и аналитичарите велат дека неодамнешните пресуди во судењето на осуммина романски фудбалски официјални претставници одбележуваат нов почеток за спортската индустрија во регионот, при што властите воведуваат мерки за ставање крај на сомнителните практики во овој сектор. Во почетокот на март, осуммина менаџери, сопственици на клубови и поранешни фудбалери, вклучувајќи го и Џика Попеску, поранешна меѓународна фудбалска икона од фудбалскиот клуб „Барселона“, беа осудени на вкупно 35 години затвор за затајување данок и перење пари. Пресудата ја шокираше романската фудбалска заедница, но за многумина, тоа ја означи пресвртницата за спортот што долго време се сметаше за ...
| | веќе видена

Европската комисија побара од Србија да го усогласи својот пазар на работна сила со образовниот систем и да осигури дека граѓаните ќе можат да најдат работа. Образовниот систем во Србија ќе биде реформиран за да ги исполни стандардите на ЕУ. [AФП] Додека Србија спроведува реформи во образовниот систем кои што се потребни за пристапувањето во ЕУ, Европската комисија бара да се посвети особено внимание врз практичното знаење на учениците и создавањето образовни профили што одговараат на барањата на пазарот на работна сила. Официјалните претставници од образовниот систем најавија промени во содржината на наставните програми, како и во начинот на предавање и пренесување на знаењето. Новите мерки имаат за цел да се запре одливот на високообразован кадар од Србија во другите земји. „Ние сме, за жал, земја која школува кадар за да го извезува“, изјави министерот за образование, Томислав Јовановиќ, за SETimes . „Образовниот систем во земјата не е толку лош колку што ние го прикажуваме како таков.“ Сепак, министерот ...
сите 6 | | | веќе видена

next