Новиот договор ги зацврстува врските меѓу агенциите за спроведување на законот во Косово, Велика Британија и Северна Ирска. Косовскиот министер за внатрешни работи, Скендер Хисени (десно), и Стив Бенет од британската Национална агенција за борба против криминалот, говорат на 24-ти февруари во Приштина, по потпишувањето на договорот за соработка во безбедноста. [AФП] Косово и Велика Британија се здружуваат во борбата против криминалот. „Велика Британија е пријател и стратешки партнер на Косово. Денес направивме уште еден чекор кој ја збогатува веќе и онака добрата соработка меѓу нашите две земји“, рече косовскиот министер за внатрешни работи, Скендер Хисени, во Приштина, по потпишувањето на договорот со Националната агенција за борба против криминалот на Велика Британија (НКА). Според стратегијата усвоена на 24-ти февруари, земјите ќе работат заедно во борбата против шверцот на дрога и луѓе, нелегалната миграција, перењето пари, корупцијата, сајбер криминалот и другите транснационлни закани. Според ...
| | веќе видена

Осигурувајќи слобода на движењето и безбедна и сигурна средина, КФОР помага во подобрувањето на косовското општество и регионалната стабилност, се согласуваат официјалните претставници и експертите. КФОР е способен за брз одговор на ситуации низ цело Косово со цел да се одржи слободата на движењето и безбедна и сигурна средина, вели мисијата предводена од НАТО. [AФП] Од крајот на косовскиот конфликт во 1999 година, мисијата КФОР предводена од НАТО работи на одржување на мирот, безбедноста и слободата на движењето на граѓаните во Косово. Успехот на мисијата во Косово придонесува и за регионалната стабилност и односите меѓу Алијансата и државите од Југоисточна Европа. Според НАТО, генералот на Американските воздухопловни сили Филип М.Бридлав, врховен командант на сојузничките сили и командант на американската Европска команда, изразил задоволство од „извонредните резултати што ги постигна КФОР во целокупната безбедносна ситуација во Косово, благодарение на професионализмот и посветеноста на неговите војници“, ...
сите 2 | | | веќе видена

Воено-воената соработка е најразвиениот сегмент на партнерството меѓу Српската армија и Националната гарда на Охајо. Припадник на Националната гарда на Охајо стои меѓу војниците на Српската армија за време на вежбата во близина на српскиот град Ниш. [AФП] Како дел од американската Програма за државно партнерство, српското Министерство за одбрана работи со Националната гарда на Охајо на подобрување на соработката на различни полиња - од воена обука, образование и проекти, до заеднички напори за помош на српските цивили. „Во текот на изминатите години воено-воената соработка константно се развива. Програмата со Србија е една од најуспешните во повеќе од 60 партнерства воспоставени ширум светот“, изјави за SETimes мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана. „Соработката е значително интензивирана преку заедничкиот проект за развој на центарот во базата „Југ“ за обука за мултинационални операции. Соработката е, исто така, поттикната преку заедничките обуки и вежби, пренесувањето на ...
сите 2 | | | веќе видена

За да ја покаже својата посветеност на регионалната безбедност, Косово набргу ќе го почне првото судење на наводни симпатизери на ИДИЛ. „Околу 300 косовски државјани досега се бореле во војни во Сирија и во Ирак“, изјави министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на 4. март. [АФП] За првпат Косово ќе гони свои државјани за наводни врски со терористичката организација Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ). Околу 55 наводни џихадисти се уапсени од минатата година до сега како дел од полициските напори за искоренување на акциите за регрутирање терористи и за спречување млади лица да одат во Сирија и во Ирак. Зекирија Ќазими, имамот на џамијата Ел-Кудус во Гњилане беше меѓу седуммината осомничени за тероризам изведени пред суд на 2. март. Кон крајот на февруари 17-годишно момче од истиот град, во источниот дел на земјата, беше уапсено на приштинскиот меѓународен аеродром пред да успее да се качи на лет за Турција и да се приклучи на ИДИЛ во Сирија. Ќазими е обвинет за злоупотреба на својата позиција ...
сите 15 | | | веќе видена

Конкурсот за прием на нови војници го започна, како што го нарекоа македонските официјални претставници, „подмладувањето на армијата“. Македонија започна напори за раст и модернизација на својата армија. [AФП] Maкедонија вети дека ќе има целосно модернизирана армија во 2015 година. Трансформацијата на Македонската армија (АРМ), која започна во 2012 година, ќе биде комплетирана оваа година, рече неодамна во Скопје генерал-потполновник Горанчо Котески, началник на Генералштабот. Приоритетите вклучуваат приспособување на безбедносните предизвици и регрутации на НАТО, ангажирање на армијата во мировни мисии, подобрување на степенот на обука за воениот персонал и спроведување на иницијативата за изградба на станови за војниците „АРМ - мој вистински дом“. За време на реферирањето за борбената готовност пред претседателот на 11-ти февруари, Котески рече дека клучен дел од планот за модернизација е формирање резервни сили. За таа цел, во февруари беше објавен конкурс за прием на нови војници. Околу 1.000 граѓани ...
сите 3 | | | веќе видена

Официјалните претставници од Југоисточна Европа ја потврдија нивната заложба за интензивирање на соработката во борбата против тероризмот и напорите да се спречат странските борци. Косовскиот премиер, Хашим Тачи, учествуваше на состанокот на 24 февруари. [МНР-Косово] Земјите од Југоисточна Европа ја потврдија својата заложба за борба против тероризмот во сите свои форми и манифестации и ги осудија сите чинови, методи и практики на тероризам. На Самитот на министри за надворешни работи од Југоисточна Европа на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (СЕЕЦП), одржан на 24 февруари во Тирана, официјалните претставници ја изразија нивната поддршка за глобалната коалиција против тероризмот и „се заложија да ја зајакнат соработката преку соодветни механизми со европските и со меѓународните партнери за да спречат терористички акти“. Министрите рекоа дека се, исто така, загрижени во врска со ширењето на феноменот на странски терористички борци и терористички ќелии во Европа и пошироко. Во заедничка изјава, тие ...
сите 3 | | | веќе видена

Членството во НАТО е од полза бидејќи ги подобрува демократските принципи, државната безбедност и интеграцијата во ЕУ, велат експертите и граѓаните. Граѓаните мора да станат посвесни за тоа што би значело членството во НАТО за земјата, велат активистите. [AФП] Со цел подигање на свеста на граѓаните во Црна Гора за ползата од членството во НАТО, Центарот за демократија и човекови права со седиште во Подгорица (ЦЕДЕМ) отпочна проект „Потреба за одговорен, транспарентен и отворен избор - НАТО избор“. Проектот - спонзориран и од локалната невладина организација Спона - ја има поддршката на неформалните граѓански здруженија од Беране, Пљевља и Бјело Поље во северна Црна Гора, каде што беа организирани клучните проектни активности. „Целта на проектот е подигање на свеста на населението за активно вклучување во процесот на одлучување за интеграцијата на Црна Гора во НАТО, врз основа на објективни, јасни, разбирливи и прецизни ставови за и против членството“, изјави за SETimes Даниела Вујошевиќ, проект-менаџер на ...
сите 4 | | | веќе видена

Поставувањето знамиња на ИСИЛ и пропагандата во некои села во БиХ ги поттикна граѓаните и официјалните претставници да повикаат на дејствување. Знамиња и графити за поддршка на ИСИЛ се појавија во село во БиХ минатиот месец. [AФП] Појавувањето на знамиња и знаци на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) на куќите во североисточното село Горња Маоча во Босна и Херцеговина (БиХ) ја зголеми загриженоста за опасностите од враќањето на милитантите од Сирија и Ирак. Минатиот месец се појавија фотографии на кои се гледаат знамиња на ИСИЛ на неколку домови во селото Горња Маоча и симболи насликани на една шупа. „Во врска со информациите дека знамиња на ИСИЛ се шират во селото Горња Маоча, полициски службеници на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА), заедно со други полициски агенции, излегоа на лице место заради утврдување на сите потребни факти на терен, но не затекнаа истакнати знамиња на ИСИЛ. Го информиравме обвинителот за тоа и ќе продолжиме да работиме на овој случај“, рече за SETimes Кристина Јозиќ, ...
сите 2 | | | веќе видена

Соработката со НАТО е единствениот гарант за безбедноста и напредокот во Србија, велат експертите и официјалните претставници. Членството во НАТО води до колективна одбрана и заштита, велат експертите. [АФП] Експертите за безбедност од граѓанскиот сектор на Србија и универзитетите, како и официјалните претставници од секторот на одбраната се согласуваат дека земјата треба да работи на подобрување на односите и соработката со НАТО. Партнерството со Алијансата - вклучително и членството - е важно за подобрување на одбраната на земјата, безбедносниот и економскиот сектор, како и нејзината интеграција во ЕУ. „Патот кон НАТО е неизбежен за Србија. Тука се работи за иднината на земјата во која сакаме да живееме. Некои процеси се природни, а интеграцијата во НАТО е еден од нив“, изјави за SETimes Дејан Милетиќ, професор на Универзитетот Линколн во Белград и претседател на невладината организација Центар за глобални студии. Јелена Милетиќ, директор на белградскиот Центар за евроатланска интеграција, вели дека НАТО е ...
| | веќе видена

Заедничката вежба „Платинест лав 2015“ здружи стотици војници од Србија, Романија и земјата-домаќин Бугарија. Романски војник прима награда од американските маринци за време на обуката „Платинест лав“, која заврши на 23-ти јануари во Бугарија. [marines.mil] Вооружените сили од Србија, Бугарија, Романија и Соединетите Американски Држави ќе бидат подобро обучени за дејствување во зима, по првата од ваков вид заедничка вежба, која беше спроведена неодамна на воениот полигон Ново Село. Капацитетот во близина на Сливен, Бугарија, беше домаќин на „Платинест лав 2015“ од 12-ти до 23-ти јануари. Годишниот ангажман се фокусираше на јакнење на регионалната стабилност и безбедност преку мултилатерална обука за несмртоносните системи. Овогодишното издание вклучуваше повеќе од 200 припадници на српските, бугарските и романските вооружени сили, заедно со 250 американски маринци. На настанот за првпат беа спроведени вежби за стрелачки вештини, урбано патролирање, спасувањe животи при борби, операции поврзани со конвои и ...
| | веќе видена

Босна работи на надминување на „ѕидот на недоверба меѓу Муслиманите и немуслиманите“. Осудата на Исламот им штети на обичните Муслимани, велат експертите. [AФП] Неодамнешното јавно истакнување на знамињата или логоата на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Босна и Херцеговина (БиХ) предизвика загриженост за тоа како државата и Исламската заедница на БиХ треба да одговорат на луѓето кои отворено ја поддржуваат оваа терористичка група. Два неодамнешни инциденти, исто така, предизвикаа проблеми за исламските верници во земјата. Првиот инцидент се случи претходно оваа година во џамија во Сараево. Тројца поддржувачи на ИСИЛ влегле во џамијата за време на молитва и го навредувале имамот. Наводно, тие биле незадоволни од начинот на кој верниците се молеле. Еден од мажите имал знак на ИСИЛ на својата маица и, наводно, се вратил од Сирија, каде што се борел со терористичката група. Вториот инцидент се случи во Горња Маоча, село населено со припадници на салафистичкото движење. Странски дописник го посетил ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните и експертите ги поддржуваат напорите на исламската заедница да спречи приклучување во ИДИЛ и да ги реинтегрира припадниците на ИДИЛ во општеството по нивното враќање. Стотици балкански муслимани се бореле за ИДИЛ во Сирија и во Ирак. [АФП] Стотици млади муслимани од балканските земји ги загубиле своите животи на бојните полиња во Ирак и во Сирија во изминативе неколку месеци. Според експертите, најголемиот дел од нив се приклучиле поради тешките економски услови, но многумина како мотив наведуваат религиозни причини. Неодамна, исламската заедница во Македонија предложи иницијатива наречена „Стоп за радикализмот и за тероризмот“, што ќе помогне граѓаните да се одвратат од заминување во борби во странство и ќе го промовира Исламот како мировна религија. Проектот, исто така, ќе нуди помош за здомување на семејства чии деца заминале во странски конфликти. Иако Исламската заедница во Македонија нема официјални податоци за тоа колку граѓани од Балканот заминале да се борат во конфликтите во Ирак и во ...
сите 3 | | | веќе видена

Партнерството за воена обука со САД има за цел да ѝ помогне на Македонија да ги исполни стандардите на НАТО. Македонските војници спроведуваат воена вежба на воениот полигон Криволак, североисточно од Скопје. [AФП] Во обид за забрзување на својот влез во НАТО, Македонија планира да спроведе заеднички воени вежби со Соединетите Американски Држави. Земјата е подготвена да стане полноправна членка на воената алијанса, рече министерот за одбрана, Зоран Јолевски, на 24-ти февруари, за време на својот прв состанок со Џес Бејли, новиот американски амбасадор во Македонија. Јолевски ги опиша реформите во одбраната, развојот на Воената академија и напорите за подобрување на капацитетите на војниците. Тој, исто така, го истакна придонесот на Македонија во мисиите предводени од НАТО во Авганистан. „Македонија и Соединетите Американски Држави се стратешки партнери со долгогодишно искуство на полето на соработката“, изјавија за SETimes од македонското Министерство за одбрана. „Го започнувам својот мандат со голема ...
сите 4 | | | веќе видена

Балканските земји бараат од Соединетите Американски Држави и Европа да помогнат во борбата против главните причини за тероризмот. Претставниците на 60 земји на 18-ти февруари присуствуваа на отворањето на Самитот на Белата куќа за борбата против насилниот екстремизам. [AФП] Балканските земји се дел од новите меѓународни напори за размена на разузнавачки информации и соработка во искоренувањето на радикализацијата. Официјални претставници на 60 влади и организации, вклучително и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, присуствуваа на Самитот на Белата куќа за борба против насилниот екстремизам, кој се одржа од 18-ти до 20-ти февруари во Вашингтон. Балканските официјални претставници ја искористија приликата за да ги информираат своите колеги за најновите настани. Косово веќе работи на стратегија за националната безбедност, им рече министерот за внатрешни работи Скендер Хисени на присутните колеги, истакнувајќи дека членството во Интерпол ќе ја олесни борбата против „екстремизмот и меѓународниот тероризам, ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателствувањето на Србија со меѓународен форум на НАТО ќе го подобри партнерството на земјата со Алијансата. Јелена Милиќ, директор на Центарот за евроатлантски студии во Белград, рече дека претседателствувањето со СЕЕГРУП ќе ја подобри соработката помеѓу Србија и НАТО. [Никола Барбутов/SETimes] Откако неодамна го презеде претседателствувањето на Раководната група за безбедносна соработка во Југоисточна Европа (СЕЕГРУП), Србија планира да се фокусира на борбата против тероризмот и странските борци и подобрување на глобалната безбедност. Неформалната НАТО група беше формирана во октомври 2000 година со цел да се унапредат политичките и безбедносните прашања важни за Југоисточна Европа. Групата ги собира на едно место членките на НАТО, регионалните партнерски земји на Алијансата и западноевропските членки на алијансата. СЕЕГРУП им нуди можност на земјите од регионот да разменуваат информации во полињата на одбраната и на безбедноста и да иницираат заеднички проекти во врска со регионалната безбедност. ...
| | веќе видена

Двете земји ќе разменуваат експерти, а Хрватска ќе има пристап до центарот за обука на пилоти во Скопје. Претходно овој месец, се сретнаа во Скопје македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, (лево) и хрватскиот министер за одбрана, Анте Котромановиќ. [Мики Трајковски/SETimes] Македонија и Хрватска ќе ја интензивираат воената соработка откако двете земји се согласија на конкретни чекори и дејства што ќе бидат спроведени. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, и неговиот хрватски колега, Анте Котромановиќ, се сретнаа во Скопје претходно овој месец и потпишаа меморандум за соработка за поттикнување на размената на експерти и договори помеѓу министерствата во полето на воено-техничката соработка. Според договорот, хрватските воени пилоти ќе се обучуваат во новоотворениот центар за обуки во Скопје. За првпат, експерти од Хрватска ќе ги калибрираат мерните инструменти за македонските армиски хеликоптери и ќе прават технички преглед. Официјалните претставници и експертите велат дека двете нации ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Во национална безбедносна чистка уапсени се наводни поддржувачи на ИСИЛ, вклучително и двајца на Сараевскиот аеродром. Босна ја започна Операцијата Дамаск во 2014 година со цел да се запре протокот на регрути во Сирија. Последната безбедносна акција на 18-ти февруари вклучуваше повеќе градови. [AФП] Безбедносните сили на Босна и Херцеговина (БиХ) на 18-ти февруари уапсија седум лица осомничени за врски со терористичката организација Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Босанското обвинителство соопшти дека лицата биле членови на радикални верски движења и дека некои биле на пат да им се приклучат на борците на ИСИЛ во Сирија. Едно 19-годишно момче и уште еден маж во свои доцни 20-ти години беа уапсени на Сараевскиот аеродром на пат кон Истанбул. Припадниците на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) ги уапсија другите осомничени во Сараево, Маглај, Бузим, Велика Кладуша и Зеница. Безбедносната чистка беше дел од Операцијата Дамаск, која започна во септември за запирање на терористичките регрутации ...
сите 2 | | | веќе видена

Регионалната соработка е еден од најважните начини за да се запре движењето на терористите, велат експертите. Здружените напори на агенциите за спроведување на законот доведоа до зголемување на бројот на апсења поврзани со тероризам. [AФП] Здружените напори на САД и Босна и Херцеговина (БиХ) доведоа до апсења претходно овој месец на шест лица обвинети дека обезбедувале материјална помош и ресурси за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Американското oбвинителство во Источниот округ Мисури на 6-ти февруари го обелодени федерално обвинение во кое шестмина имигранти од БиХ се товарат за финансирање тероризам. Рамиз Зијад Хоџиќ, неговата сопруга Седина Ункиќ Хоџиќ, Армин Харчевиќ, Нихад Росиќ, Медиха Меди Салкичевиќ и Јасминка Рамиќ се обвинети за заговор за обезбедување материјална помош и ресурси за ИСИЛ. Рамиз Зијад Хоџиќ и Росиќ се, исто така, обвинети за заговор за убиство и осакатување на лица во странска држава. „Сите шест лица се родени во БиХ и имигрирале во Соединетите Американски Држави. Тројца ...
сите 4 | | | веќе видена

Договорот за АППП помеѓу Србија и НАТО има политички и воени импликации. Договорот за АППП со НАТО претставува највисоко ниво на соработка помеѓу Алијансата и земјите што не се членки. [АФП] Два месеци откако Србија се согласи на пионерско партнерство со НАТО, зделката само што не започнала. Според амбасадорот на САД во Србија, Мајкл Кирби, двегодишниот Акциски план за поединечно партнерство (АППП), одобрен на 15 јануари, ќе стапи во сила во март. Договорот е највисокото ниво на соработка што ја нуди воената алијанса од 28 земји на земните што не се членки.. „Србија има добра и сериозна армија, логично е што сака да соработува со колегите, да ја подобрува и унапредува својата војска, токму затоа НАТО е добра опција како потенцијален партнер“, рече Кирби на 18 фебруари во текот на предавањето за програмата „Партнерство за мир“ на Економскиот факултет во Нови Сад. Договорот е „во согласност со посветеноста на Србија активно да учествува во „Партнерството за мир“, како и со политиката за воена неутралност“, ...
сите 6 | | | веќе видена

Новите стратегии имаат за цел да им помогнат на земјите кои го чувствуваат притисокот од дестабилизирачките дејства на Москва. Луѓе се собираат пред споменикот „Небесните стомина“ на 20-ти февруари во Киев, на одбележувањето на првата годишнина од судирите во кои загинаа демонстрантите од Евромајдан. [AФП] Украина, Грузија и Молдавија наскоро ќе добијат помош во блокирањето на руското мешање и погрешните информации. Соединетите Американски Држави одвоија милиони долари за да им помогнат на земјите да се спротивстават на рускaта пропаганда. ЕУ, исто така, работи на начините на кои може да се спречи руската пропаганда со поддршка на развојот на независните медиуми. Американскиот Стејт департмент, на почетокот од февруари, објави дека за да се „зголеми отпорноста на владите и економиите кои се најмногу изложени на рускиот притисок“, 514 милиони американски долари ќе одат за Украина, 77 милиони американски долари ќе добие Грузија и 49 милиони американски долари ќе добие Молдавија. Финансиската помош доаѓа како ...
сите 4 | | | веќе видена

next