Сарма

Работнички на денешниот ждреб како следен противник во Европа лигата кој ќе стои на патот за пласман во групите ова наптреварување ја доби екипата на Рубин Казан од Русија. На ждрепката во Нион во која се влечеа парови од 44 екипи од цела Европа. Работнички по спектакуларната победа над Трабзонспор од Турција, сега ќе треба да ги одмери силите со една од најдобрите руски екипи, Рубин Казан. Им посакуваме многу среќа на момците од Дебар Маало.
сите 60 | | | веќе видена

ФК Работнички покажа одлична игра среде Турција и го елиминираше тимот на Трабзонспор вреден преку 150 милиони евра за влез во следната фаза на Европа лигата. Компактниот и уигран тим на Работнички беше и морален победник бидејќи во првото полувреме имаше неколку шанси за гол коине ги искористи, а во второто играше со играч помалку, а постигна и регуларен гол кој му беше поништен. Честитки до Работнички и се надеваме дека нема да запрат тука, кој и да биде следниот противник, овој тим има капацитет да му се спротистави. Ова е фотографијата која играчите ја направија веднаш по завршувањето на натпреварот, а видеото е од најважните моменти на мечот. Кликнете на видеото за да гледате.
сите 31 | | | веќе видена

Фотографија од мигрантите во Гевгелија, а направена од нашиот познат фотограф Роберт Атанасовски и преземена од Франспрес, стигнала дури до еден од најпознатите медиуми во Индонезија.
| | веќе видена

Надвор е претерано топло. Доколку немате клима, навистина сочувствуваме со вас. Но, не е неподносливо жешко само во Македонија. На другата страна на светот Јапонците го имаат истиот проблем, а нивната твитер заедница најдобро доловува колку навистина е жешко во Земјата на изгрејсонцето. Погледнете.
сите 2 | | | веќе видена

Дечково оди по улица во Даблин и ги скоктка брадите на Ирците. А со толку многу бради во денешно време, ич не му е тешко да најде куп жртви. И кога ќе видите дечко со брада, скокотнете го, не за џабе ја расте и негува.
сите 2 | | | веќе видена

Рускиот полицаец Александар Косолапов имал задача да го придружува конвојот од девет автобуси полни со дечиња кои се враќале од летен камп близу Абакан, главниот град на Каказија во јужниот дел на рускиот Сибир. Но, во еден момент, од спротива на коловозот нерамномерно почнал да се движи автомобил кој исто така имал голема брзина. Тој малку по малку навлегувал во спротивната лента на која бил автомобилот на Александар, а зад него и автобусите со децата. Кога комплетно преминал на спротивната страна, полицаецот морал да одлучи дали ќе се тргне на страна и ќе го избегне ударот, кој потоа неминовно ќе се префрли врз првиот или некој од следните автобуси или да се судри лице в лице и да го ризикува сопствениот живот. Како вистински професионалец, 39-годишниот Косолапов останал на своето место и го примил ударот од спротивната страна. По сударот, неговиот службен полициски Форд Фокус како што се гледа на фотографиите е практично распарчен, но тој го преживеал сударот и набргу бил свесен и вонживотна опасност. Тој ...
| | веќе видена

Колку и да сте грижливи и што и да работите, не може да минете без да ви се скрши чаша, чинија или за потребите на статијава, саксија. Ако сте градинари сигурно сте засадувале, пресадувале и пренесувале голем број саксии, па ако некоја ви скршила некоја, не очајувајте дека треба да ја фрлите, напротив. Скршените саксии, црепови, како и да ги викате, сега се простор за создавање градинарска уметност. Скршениот дел го ставате на средина на саксијата, го полните со земја и околу скршеното парче ставате мали камчиња или исто така делчиња од скршеното кои личат на скали. На врвот додавате малечка куќичка и добивате малечко царство кое е неодоливо. Идеите секако се тука за да се модифицираат од страна на вас, креативните граднари, кои можеби ќе направите нешто уште поинтересно, па ќе ни го испратите да го објавиме. Уживајте во овие мали градинарски ремек дела.
| | веќе видена

Кога би оделе на вашиот совршен летен одмор, патувањето го замислувате со авион, брод или луксузен автомобил. Но дали некогаш сте помислиле дека можеби би уживале во патување со автобус? Но, ова не е обичен автобус. Јапонската компанија Isetan Mistukoshi Travel има автобус во кој дефинитивно ќе сакате да се возите. Автобусот има само 10 седишта и е како целосно опремен хотел. Компанијата го користи автобусот за туристички тури од Токио до дестинации низ цела Јапонија во кои е вклучено и ноќевање во луксузен хотел, оброци и слично. Погледнете го промотивното видео. Но, откако се навлековте, следи лошата вест. Цената на најефтината тура која може да ја купите (два дена, една ноќ) е 150.000 јени (околу 1300 долари), додека најскапата е 330.000 јени, односно околу 2700 долари). Па? Би дале ли волку пари вакво патување?
| | веќе видена

Локација – Холандија. Ситуација – тип кој само што завршил со гледање на неколку од филмовите на Сталоне и Шварценегер мисли дека може да го прескокне празниот простор од едниот на другиот крај на мостот. Епилог: Реалноста не е филм.
| | веќе видена

За оние момци и девојки кои живеат во сопствен дом без родителите, а кога истите или други гости ќе им дојдат на посета, многу е важно, особено првиот пат, да оддадат впечаток дека одлично се снаоѓаат во новата улога. Вистината, колку и да изгледа сè под конец кога ќе отиде кај некого дома е дека никој не нема совршено уреден дом, сите се борат со мрзата, со неукоста, со невкусот за уредување, но и сите се трудат тоа да не се види, па чистат 15 минути пред да дојдете, кријат валкани садови, заклучуваат соби во кои има планина од расфрлана облека и слично. Еве неколку финти со кои сигурно ќе оставите впечаток дека одлично се снаоѓате и дека сте си го средиле животот комплетно. 1. Наредете куп глупости во тегли. Заради некоја чудна причина, луѓето мислат дека винтиџ стилот на чување продукти за во кујна е нешто многу фенси, па ќе мислат дека сте ептен кул ако гравот и буковецот ги чувате во тегли. Не заборавајте да ги наредите теглите на видливо место, да се гледаат. 2. Чувајте „купечка“ вода во фрижидер. Дури ...
сите 3 | | | веќе видена

Еден алфа-мажјак Горила, го распукал стаклото од прозорецот кон публиката во зоолошка градина во Омаха, САД откако се налутил што едно девојче зад стаклото удира со рацете во градите, односно ги имитира неговите движења. Семејството кое го снимало настанот веднаш летнале да бегаат во страв. Она што всушност се случило не е мајмунска навреда, туку обична борба за власт. Главниот мажјак во зоолошката сфатил дека девојчето го предизвикува за позицијата во племето, бидејќи удирањето во гради значи прогласување за власт. Она што сепак фасцинира е силината на ударот врз стаклото, кое би требало да издржи екстремно силни удари. Може да се каже дека семејството на девојчето предизвикувач имало голема среќа во случајот.
сите 2 | | | веќе видена

Мајра Розалес имала околу 450 килограми и личела на нешто кое тешко може да се опише како човечко суштество, повеќе како раскашавена мечка без премногу влакна. Госпоѓа Розалес воопшто не била подвижна и целиот живот го минувала во кревет пред телевизор, додека нејзиниот сопруг Берни практично ја служел како да е кралица. Но, Мајра, со помош на нејзиниот сопруг Берни, решила да ослаби по секоја цена, па тим од доктори ја префрлил во болница каде била подложена на серија операции, третмани за слабеење и физичка активност. Откако завршил целиот процес, таа ослабнала и се опоравила за денес да изгледа како на фотографиите, здрава жена од околу 70-80 килограми. Трансформација за Гинис, дефинитивно.
| | веќе видена

Пред некој ден шетајќи се низ маало го видовме нашиот пријател Даз Флоу кој ни се пофали дека се пуштил до Матка на по една дружба со Џо, а се вратил со One Shot видео. Ако не ви е јасно за што зборуваме, стискајте play и уживајте.
сите 4 | | | веќе видена

Брајан Кејн, од Масачусетс, САД, закупил неколку мултимедијални билборди покрај автопат и на нив го „рекламирал“ она кое веќе си постоело на местото пред да бидат поставени билбордите. Дечкото изнервиран од претерувањето на дигитализацијата и заменување на природата во нашето секојдневие со технологија, решил да направи антиреклама, односно да не прикажува ништо особено, освен она што веќе треба да биде таму. Билбордите се така направени да кореспондираат со околината, односно со сликата зад нив. Ако се тоа дрвја, и на екранот има дрвја, ако е ноќ, има ѕвезди и месечина. Секоја чест за потегот, Брајане.
| | веќе видена

Јутјуб каналот TestTube се занимава со видео прилози за различни теми во кои разгледува и анализира прилично објективно. Таков е и случајот во кој е анализиран спорот за името со Грција кој нашата земја го има веќе со децении. Во видеото одлично е објаснето потеклото на Александар Македонски, релациите со Грција низ историјата и тоа во само неколку реченици, за на крајот да се дојде до заклучокот дека Грција се однесува како средновековен феудалец со соседите околу него. За оние кои знаат англиски и се патриоти, ова е вистинско колаче од прилог. Кликајте плеј и не заборавајте да кликнете share под видеото и да им го покажете на вашите ФБ пријатели.
| | веќе видена

Од илјадниците неверојатни фотографии од важни или не толку важни светски настани, за оваа статија одбравме 11 моменти од светската историја која сигурно нема да ја учите на часот по историја во училиште. Некои од фотографиите се вознемирувачки, па за оние со слаб желудник, однапред се извинуваме доколку нешто не биде пријатно за нив. 1. Монахот од Виетнам кој како протест се самозапали на улица во Сајгон, 1963. 2. Конрад Шуман, ја прескокнува бодликавата жица за да премине од Источна во Западна Германија за време на градењето на Берлинскиот ѕид, 1961. 3. Последната јавно извршена гилотиња во Франција, пред само 76 години, во 1939. 4. Припадници на 13-та дивизија на Waffen SS, дел од славните „SS“ сили на нацистичка Германија, за време на својата муслиманска молтива, 1943 година. 5. Детенце облечено во ККК облека го допира штитот на полицаец-афроамериканец за време на протести во Геинсвил, Џорџија, САД, 1991. 6. Сопственик на мотел исклучиво за белци истура солна киселина во водата во која се капат црнци во ...
| | веќе видена

Сме имале многу статии за Јапонија и Јапонците и веруваме дека и Вие сте дошле до истиот заклучок – Јапонците се луди и целосно посебни. Последната блесава работа што ни доаѓа од Земјата на изгрејсонцето е потенцијално генијален изум – правосмукалка за инсекти. Откако се распрашавме кај нашите јапонски пријатели дознавме дека јапонките многу се плашеле од инсекти и уште повеќе се гаделе кога треба да ги спескаат со весник, списание или некоја си тепалка. За да го реши овој голем проблем, еден иноватор на пазарот гоп понудил овој производ. Наместо спескување и размачкување на кутрите инсекти, со оваа правосмукалка само ги вшмукувате и потоа ги изфрлате низ прозор. Може и да си ги чувате ако сакате. Правосмукалкава има и ЛЕД сијаличка за навечер. Туку, да не ви објаснуваме многу… еве видео.
| | веќе видена

Веста за вчерашното откритие на НАСА за планетата Кеплер-452б која ја нарекоа „Земја 2.0“, на социјалните мрежи ја споделија речиси сите. Но, колку е всушност далеку Кеплер-452б и колку време ни е потребно нам земјаните да стигнеме до неа? Епа, еве малку брза математика за сите вие што се возбудивте за Кеплер планетата. Прво, свесни сте дека е оддалечена 1400 светлосни години, така? Знаете колку е тоа далеку, така? Тоа е како Јустиниан да имал свемирски брод кој се движи со брзината на светлината и да тргнал накај планетата и некако магично никогаш да не умрел или, да тргне со жена му и да напраат 10 деца, па од нив да излезат куп потомци и ние како нивни потомци отприлика сега некаде да стигнеме на Кеплер. Секако ова е груба и брза математика, но сосема добро ја доловува поентата. Во Македонија имаме цркви од тоа време кои едвај се препознаваат и речиси и не разбираме ние обичните луѓе што авторите на фреските сакале да напишат и каква порака сакале да пренесат, за свемириски бродови, муабет да не правиме. ...
| | веќе видена

next