Сакам да кажам

Учениците од основното училиште „Кузман Јосифовски-Питу“ од скопска Кисела Вода добија наставник по физика. Откако минатата недела САКАМДАКАЖАМ.МК објави дека ...
сите 41 | | | веќе видена

Во Природонаучниот музеј „Д-р Никола Незлобински“ во Струга, кој одбележува 90 години од формирањето, сочувани се 8.000 примероци ( од кои 6.000 се инсекти и ...
сите 7 | | | веќе видена

Вандали со прегорено масло синоќа го испрскале подрачното основно училиште „Кочо Рацин“ во село Беранци, Општина Могила. Оштетени се фасадата, влезната врата и ...
сите 6 | | | веќе видена

Судењето за „Титаник 2“, каде е обвинет притворениот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков, денеска нема да се одржи во Кривичниот суд, поради отсуство на ...
сите 48 | | | веќе видена

На последната седница на Советот на Општина Велес беше донесена одлука со која место по еднаш и тоа во ноќните часови, сметот ќе се собира двапати од јавните ...
сите 13 | | | веќе видена

Фондот за здравствено осигурување ќе потпише анекс на постоечките договори со избраните лекари, гинеколозите, педијатрите и лабораториите и тој ќе се применува ...
сите 11 | | | веќе видена

Обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески на 13 ноември 2018 година се подготвуваше да бега, возврати денеска во скопска Апелација обвинителката од СЈО Лиле ...
сите 68 | | | веќе видена

Украина прогласи воена состојба, откако Русија вчера заплени три нејзини бродови, кога тие се обидоа да излезат на Азовско Море. Притоа е приведен и 23-член ...
сите 293 | | | веќе видена

Мултинационалните компании кои се присутни во Македонија со домашните фирми најчесто соработуваат во делот на услугите, додека многу малку соработуваат за ...
сите 14 | | | веќе видена

Уставните нацрт-амандмани денеска беа доставени до Собранието, а собраниската седница на која ќе се разгледуваат е закажана за први декември, сабота. Во ...
сите 211 | | | веќе видена

Украина ја стави својата војска во состојба на борбена готовност откако Русија вчера отвори оган и заплени три украински бродови покрај брегот на анектираниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Решението за притвор против мене е базирано на фиктивна белешка на УБК, рече притворениот Миле Јанакиески денеска, објаснувајќи ја жалбата пред Апелациониот ...
сите 137 | | | веќе видена

Скршената опашка на скулптурата „Бик“ на Дарко Дуковски на улица Македонија во Скопје ќе биде поправена. Од Музејот на современа уметност, што со одлука на ...
сите 6 | | | веќе видена

Нов тендер од 35 милиони евра за групна тригодишна набавка на реагенси за лабораториите, кој треба да се распише за два недели, денес најави министерот за ...
сите 79 | | | веќе видена

„Митричот е уметник кој не потклена на притистоците на разните изуми, ниту на влијанието на технолошкиот живот. Не беше помпезен, ниту екстравагантен, неговото ...
сите 16 | | | веќе видена

Собранието не го прифати предлог законот за амнестија за учесниците во организираниот напад на Собранието на 27 април 2016 година поднесен од пратеничката ...
сите 253 | | | веќе видена

Фасадата на зградата на „Пелагонија“ во центарот на Скопје нема абер да почне да се гради. Откако градоначалникот Петре Шилегов веднаш по стапување на ...
сите 3 | | | веќе видена

Притворањето на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, ексминистерот Миле Јанакиески и ексгенералниот секретар ...
сите 244 | | | веќе видена

Обвинетата во „Титаник“ на СЈО за серија изборни нерегуларности Гордана Јанкулоска, во завршницата на 1.000 бомби колку што беа пуштени во Основниот суд Скопје ...
сите 178 | | | веќе видена

next