Сакам да кажам

Референдумот за името ќе чини 3.5 милиони евра. Пратениците денес покрај одлуката за распишување на референдумот ја изгласаа и Предлог – одлука за ...
сите 18 | | | веќе видена

Собранието попладнево со 68 гласови „за“ ја донесе одлуката за распишување референдум за името. Пратениците го утврдија референдумското прашање, кое ќе гласи ...
сите 254 | | | веќе видена

Граѓанските иницијативи со жив штит ќе го бранат Водно од изградбата на гасоводот. Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ ги повика граѓаните од утре да им ...
сите 26 | | | веќе видена

Координаторите на СДСМ Томислав Тунтев, на ДУИ Ејуп Алими и на Беса Фадил Зејндели, доставиле предлог до претседателот на Собранието Талат Џафери за ...
сите 227 | | | веќе видена

Градоначалникот на Ново Село Боро Стојчев, кој доби казна затвор од 18 месеци, се враќа во притвор до правосилноста на пресудата, одлучи Апелацискиот суд од ...
сите 4 | | | веќе видена

Дел од јавните претпријатија кои се под кирија ќе се селат во Градскиот трговски центар (ГТЦ). Директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски вели дека празните деловни ...
сите 8 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го повика владејачкото мнозинство да прекине со, како што кажа генералниот секретар на партијата Игор Јанушев, девијантното однесување, кршење на ...
сите 413 | | | веќе видена

Државниот санитарен и здравствен инспекторат не утврди грешка во лекувањето на четирите деца, на кои во рок од десетина дена овој месец им беше утврден ...
сите 7 | | | веќе видена

Новиот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ, кажа дека комисијата ќе направи сè што е во нивна надлежност за успешна ...
сите 190 | | | веќе видена

Повеќе од една година мамографот во штипската Клиничка болница е расипан и не работи. Компјутерскиот мамограф од јапонско производство беше во функција две ...
сите 22 | | | веќе видена

„Алкалоид“ реализираше раст на консолидираниот извоз од 8 отсто, раст на консолидираната нето добивка од 4 отсто, инвестиции во износ од 561,4 милиони денари и ...
сите 29 | | | веќе видена

Во Собранието денеска во 10 часот заклетва пред собранискиот спикер Талат Џафери треба да дадат новоизбраните седум членови на Државната изборна комисија ...
сите 20 | | | веќе видена

Второто продолжение на Комисијата за надворешна политика на која треба да реферира шефот на дипломатијата Никола Димитров е повторно одложено и презакажано за ...
сите 90 | | | веќе видена

Утре со потписи на пратениците на владејачкото мнозинство, на опозиционите партии на Албанците, но и на дел од пратениците кои се во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 431 | | | веќе видена

Театарот во археолошкиот локалитет Стоби го оживеавме по две илјади години. Во првите денови таму друштво ни правеа змиите и гуштерите, а комарците останаа и ...
сите 11 | | | веќе видена

Во координација со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, собраниската седница за распишување референдум нема да се закаже утре, туку в понеделник, потврдуваат за ...
сите 235 | | | веќе видена

Багерите веднаш да се отстранат од Водно и Владата да направи сè што може да се стопира одобрението за градба со кое се уништува зеленило во заштитеното ...
сите 48 | | | веќе видена

Охриѓани на годинешната трка покрај плажа во организација на „Прв до врв“ трчаа за лицата со ретки болести, со што ја поддржа годинешната кампања „Покажи дека ...
сите 28 | | | веќе видена

next