Сакам да кажам

Како што најави минатата недела, Јавниот обвинител на Македонија Љубомир Јовески, врз основа на член 175 од Деловникот на Собранието на Република Македонија, ...
сите 13 | | | веќе видена

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Макеодонија Мартин Пановски поднесе оставка од работната група за „Скопје 2014“. Пановски за САКАМДАКАЖАМ.МК ...
сите 8 | | | веќе видена

Родител на пациент во психијатриската болница „Демир Хисар“ на почетокот на јануари годинава се пожалил кај Народниот правобранител дека неговото дете и ...
сите 6 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија ќе го испитува вработувањето на синот и братот на пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска. Синот на Стојчевска е вработен во државната ...
сите 73 | | | веќе видена

Педесет и пет години кариера, 16 олимписки игри, десетици светски, европски, медитерански и балкански првенства, цела историја на македонскиот спорт, ...
сите 14 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека за месец до месец и пол ќе им понудат вработување на околу 300 млади лекари од трите медицински факултети во ...
сите 46 | | | веќе видена

Членот на Антикорупциската комисија Нури Бајрами, кој е баџанак на претседателот на Собранието Талат Џафери, кажа дека не крие ништо и побара од јавноста да го ...
сите 18 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 28 | | | веќе видена

На преминот „Богородица“ на грчко-македонската граница веќе стои табла со натписот „Република Северна Македонија“ на македонски и англиски јазик. Не станува ...
сите 77 | | | веќе видена

Едно дете болно од мали сипаници на Клиниката за инфективно болести е во тешка состојба, а уште две деца на 6-месечна возраст на Клиниката за детски болести се ...
сите 56 | | | веќе видена

Антикорупциската комисија смета дека не станува збор за конфликт на интереси во случајот на антикорупционерот Нури Бајрами кој е баџанак на претседателот на ...
сите 124 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија соопшти дека од денес, 12 февруари 2019 година, стапува во сила новото име на земјата – Република Северна Македонија, ...
сите 3 | | | веќе видена

Тутунарите го одложија најавеното повлекување на нивните претставници од откупните пунктови, откако Државниот инспекторат за земјоделие вети дека проблемот со ...
сите 3 | | | веќе видена

Судскиот процес за предметот на СЈО „Титаник“ со 21 обвинет, меѓу кои и азилантот во Унгарија Никола Груевски денеска се одложи поради боледување на обвинетиот ...
сите 58 | | | веќе видена

СДСМ одлучи дека нема потреба од предвремени парламентарни избори, а одлуката е донесена вечерва на седницата на Извршниот одбор (ИО), соопшти ноќва ...
сите 51 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи ќе започне со издавање на нови регистерски таблички во рок од 4 месеци, а дотогаш ќе обезбеди налепници со ознака „NMK“ за ...
сите 135 | | | веќе видена

Во продолжение на денешното сведочење на Ѕвонко Костовски, клучен сведок во „Тврдина – Таргет“ за масовното нелегално прислушување на граѓани во УБК без судски ...
сите 11 | | | веќе видена

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гусман, попознат како Ел Чапо, е прогласен за виновен по сите десет обвиненија во спорот што се водеше во федерален суд во Њујорк ...
сите 39 | | | веќе видена

Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе поднесе приговори на одлуките на Агенцијата за филм и на Министерството за култура, според кои фестивалот Синедејс доби ...
сите 13 | | | веќе видена

Општинските власти на Струмица до Владата поднеле барање за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на гасот од 18 на 5 проценти. Барањето е за да се ...
| | веќе видена

next